Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz audio do modułu GSM

kolgreen 19 May 2017 10:38 1101 11
Ochrona Domu
    kolgreen
    Level 15  
    Witajcie,
    staram się zrobić wzmacniacz audio dla modułu A6 GSM/GPRS.
    Spoiler:
    Ciężko znaleźć odpowiednią kategorię, gdyż jest to temat i dla działu Audio i Mikrokontrolery.

Posiada on wejście dla mikrofonu pojemnościowego z którym działa zadowalająco,
    natomiast zależy mi na stworzeniu zestawu głośnomówiącego. Dostępne jest tylko napięcie 5V.

O ile z wyjściem audio z modułu nie ma problemu, o tyle z wejściem audio mam problem...

Budowałem testowo prosty wzmacniacz na 2 tranzystorach - efekty mierne. Pomijając już zakłócenia jakie generuje sam moduł (to było tylko na płytce stykowej) mikrofon "wyłapuje" sygnał jedynie z kilkunastu centymetrów. W chwili gdy poziom sygnału jest zbyt słaby wydaje mi się, że moduł automatycznie "odcina" słaby sygnał audio taktując go jako szumy.
    Testowałem również układ z TDA2003, podłączony głośnik do tego wzmacniacza działa nieźle, natomiast tak podany sygnał na moduł A6 jest zupełnie nieczytelny w odbiorze.

Czy ktoś miał doświadczenia z modułem GSM i obsługą toru audio? Nie chciałbym błądzić...

[28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    dasej
    Level 32  
    Witam.

Szukaj układów na dowolne napięcie, a całość dopasuj dzielnikiem napięcia i oddziel pojemnościowo.
    neo_84
    Level 15  
    Witam, ktoś mnie uprzedził i dobrze bo właśnie miałem zakładać nowy temat. Mam dokładnie ten sam problem jeśli chodzi o dźwięk to jest zupełna lipa ! Chciałem wykorzystać moduł jako podsłuch, ale jak na razie to żeby coś zrozumieć to trzeba mówić w odległości 5cm do mikrofonu ... I teraz mam dylemat czy po prostu moduł jest marny jeśli chodzi o audio, a może trzeba jakiś układ dopasowujący mikrofon do modułu. Mikrofon podłączam bezpośrednio pod piny. Kolego kolgreen znalazłem w PDF ze można przełączyć z mikrofonu elektret-owego na AUX lub loud. Jaka na razie jestem zarobiony nie mam czasu na eksperymenty. Ale chętnie dowiem się czy można coś z tego modułu wykrzesać coś lepszego niż mowa z 5 cm . Też zauważyłem ze moduł obcina dolne częstotliwości poniżej 100Hz oraz słaby sygnał. Ta funkcja robi więcej złego niż dobrego. Mam pytanko do kolegów czy znacie jakieś moduły co elegancko przenoszą pasmo audio bo z tego co wynika to chyba A6 nie za bardzo się nadaje co celów audio
    W plikach audio jest nagrana jakość mowy oraz podłączenie generatora sin 0 - 1000 Hz 0.1V
    generat...mp3 Download (105.09 kB) mowa5cmod..cr.mp3 Download (38.91 kB)
  • Ochrona Domu
    neo_84
    Level 15  
    Witam, znalazłem chwile czasu na eksperymenty ;) po przełączeniu na opcje AUX wyłączamy filtr (ten co robi u mnie złą robotę...) podłączam wzmacniacz mikrofonowy do masy i mic2p , efekty nawet niezłe, jedyny mankament to muszę uporać się z zakłóceniami i chyba nie będzie łatwo bo kable są ekranowane.
    Schemat wzmacniacza mic :
    kolgreen
    Level 15  
    neo_84 wrote:
    Witam, znalazłem chwile czasu na eksperymenty ;)

Jakoś przegapiłem powiadomienie o zmianach w tym temacie. U mnie problem leży i nie tyle jeśli chodzi o AUX czy MIC, a właśnie o te zakłócenia. Sprawdzałem różne moduły GSM, ekranowałem i antenę odsuwałem. Robiłem różne płytki, filtry itp. Nie udało mi się osiągnąć zadowalających efektów.
    neo_84
    Level 15  
    Urządzenie które składałem to alarm na działeczkę przed nieproszonymi gośćmi ! Wszystko działa cacy nawet lepiej niż się spodziewałem tylko pozostał jeden wrzód właśnie to audio :( Obawiam się ze problem tkwi w masie wiec i ekranowanie nic nie daje bo zakłócenia przenoszą się po masie. Próbowałem filtr podobny do tych ze schematów telefonów ale nie za dużo to pomogło. Wydaje mi się ze rozwiązanie tkwi w osobnej masie miedzy wzmacniaczem mikrofonowym a GND modułu . Pewnie trzeba by tam wsadzić przetwornice typu flyback. Zamówiłem inny moduł jak przyjdzie z chin znów jakieś eksperymenty porobię i dam znać o sukcesach... Szkoda ze takie małe zainteresowanie w tej kwestii bo może ktoś ma gotowy moduł A6 z wejściem mikrofonowym bo i takie widziałem tylko dużo droższe i jak tam ma się sprawa audio. Notabene dobrze że ogólnie ktoś się interesuje bo jak tak się przyglądnę to dzisiejsza młodzież zbytnio się elektroniką nie interesuje ! Pewnie dla tego tak mówię bo za młodu nie miałem telefonów smartfonów i komputerów :D
    kolgreen
    Level 15  
    neo_84 wrote:
    Urządzenie które składałem to alarm na działeczkę przed nieproszonymi gośćmi ! Wszystko działa cacy nawet lepiej niż się spodziewałem tylko pozostał jeden wrzód właśnie to audio :(

Dlaczego chcesz używać toru audio?

neo_84 wrote:
    Obawiam się ze problem tkwi w masie wiec i ekranowanie nic nie daje bo zakłócenia przenoszą się po masie. Próbowałem filtr podobny do tych ze schematów telefonów ale nie za dużo to pomogło. Wydaje mi się ze rozwiązanie tkwi w osobnej masie miedzy wzmacniaczem mikrofonowym a GND modułu . Pewnie trzeba by tam wsadzić przetwornice typu flyback. Zamówiłem inny moduł jak przyjdzie z chin znów jakieś eksperymenty porobię i dam znać o sukcesach...

Jestem bardzo ciekaw twoich efektów.

neo_84 wrote:
    Szkoda ze takie małe zainteresowanie w tej kwestii bo może ktoś ma gotowy moduł A6 z wejściem mikrofonowym bo i takie widziałem tylko dużo droższe i jak tam ma się sprawa audio. Notabene dobrze że ogólnie ktoś się interesuje bo jak tak się przyglądnę to dzisiejsza młodzież zbytnio się elektroniką nie interesuje ! Pewnie dla tego tak mówię bo za młodu nie miałem telefonów smartfonów i komputerów :D

Są A6 z wejściem mikrofonowym ale zwróć uwagę, że tam w zasadzie niewiele jest podzespołów. Testowałem też moduły SIM800 i inne. Równie kiepskie efekty osiągałem.
    Natomiast znalazłem kiedyś ładne zdjęcie PCB domofonu GSM który miał właśnie głośnik i mikrofon (wzmacniacz na płytce). Na chwilę obecną nie umiem tego w Google wyszukać, był zdaje się właśnie na SIM800 robiony.
    neo_84
    Level 15  
    kolgreen wrote:
    Dlaczego chcesz używać toru audio?
    Bardzo przydatna sprawa, po pierwsze czy to jest fałszywy alarm typu kotek lub inne zwierze. Dwa kto z nie proszonych gości jest w danym miejscu. Znajoma osobę można poznać po głosie a i dowiedzieć się ciekawych rzeczy np na swój temat...
    kolgreen wrote:
    Są A6 z wejściem mikrofonowym ale zwróć uwagę, że tam w zasadzie niewiele jest podzespołów.

i chyba o to chodzi ? czym mniej tym lepiej grunt żeby spełniały swoje zadanie a tego nie wiem bo nie posiadam w/w modułu.
    Do swojego modułu dolutowałem jeszcze 2 kondensatory 10n miedzy mase a wejscia + i - mikrofonu, coś pomogło ale dalekie jeszcze od dobrych wyników ale już nie jest źle. Przyszedł mi właśnie moduł SIM800 zaczynam testy i dam znać
    kolgreen
    Level 15  
    neo_84 wrote:
    Bardzo przydatna sprawa, po pierwsze czy to jest fałszywy alarm typu kotek lub inne zwierze.

Nie wiem jak chcesz to stwierdzić rozmową telefoniczną. Lepsza by była jednak kamera.

neo_84 wrote:
    Przyszedł mi właśnie moduł SIM800 zaczynam testy i dam znać

Jak testy?
    neo_84
    Level 15  
    kolgreen wrote:
    Nie wiem jak chcesz to stwierdzić rozmową telefoniczną. Lepsza by była jednak kamera.
    no pewnie ze by była lepsza tylko jak tu podłączyć dobra kamerę (dobry czyli min 13 Mpx) do urządzenia i to zaprogramować ? Zapewne wyższy poziom wtajemniczenia ! Jeśli chodzi o sam moduł SIM ma więcej funkcji niż a6 dużo lepsza dokumentacja w której opisany jest problem zakłóceń audio ;) Prawidłowego podłączenia zasilania czyli kondensatory filtrujące nie tylko jeden ! jak to jest w modułach, oraz prowadzenia ścieżek na płytce. Moduł posiada nawet radio FM . Obecnie nie mam czasu go przetestować składam cos innego pilniejszego . Zakupiłem też telefon nokia 6070 za grosze bo widziałem fajny projekt na necie z obsługą komend AT niestety zbyt piękne to było bo moja wersja ma F-BUS i trzeba się trochę bardziej pomęczyć. Ale myślę ze prawidłowe zaprojektowanie płytki rozwiąże problem bo nawet w dokumentacji pisze ze zakłócenia przenoszą się po masie ... Na module SIM800L zasieg jest troszke gorszy ale pewnie dla tego ze tam mialem antenke a tu kawalek płytki PCB na kabelku .
    kolgreen
    Level 15  
    neo_84 wrote:
    kolgreen wrote:
    no pewnie ze by była lepsza tylko jak tu podłączyć dobra kamerę (dobry czyli min 13 Mpx) do urządzenia i to zaprogramować ?

Są kamery z UART, zrzuca ci to w postaci zwykłego JPG który wysyłasz przez moduł GSM na serwer - proste. Ba! Nawet jest wersja modułu A6 (tego co używałeś) z kamerą, nazywa się A6C.

neo_84 wrote:
    Ale myślę ze prawidłowe zaprojektowanie płytki rozwiąże problem bo nawet w dokumentacji pisze ze zakłócenia przenoszą się po masie ...

No wiadomo, że prawidłowe zaprojektowanie płytki rozwiąże problem - pytanie jak to zrobić.
    neo_84
    Level 15  
    kolgreen wrote:
    Są kamery z UART, zrzuca ci to w postaci zwykłego JPG
    Specjalnie dałem w nawiasie dobry czyli 13 Mpx to nie jest dobry i nie można nazwać tego zdjęciem .Ten moduł robi zdjęcia ale kiepskie jak stary telefon wiec nawet sobie nim głowy nie zawracam ;)
    kolgreen wrote:
    No wiadomo, że prawidłowe zaprojektowanie płytki rozwiąże problem - pytanie jak to zrobić.

A no tak : Wzmacniacz audio do modułu GSM Wzmacniacz audio do modułu GSM Wzmacniacz audio do modułu GSM