Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

'Wielopikselowe' sensory gazów od Sensiriona

ghost666 19 May 2017 11:08 2124 4
 • 'Wielopikselowe' sensory gazów od Sensiriona
  Sensirion wprowadza do swojej oferty nowy układ do detekcji gazów - SGP. Sensory z tej rodziny określane są przez producenta jako 'wielopikselowe' z uwagi na integrację w jednym układzie scalonym kilku różnych sensorów, dedykowanych do wykrywania różnych gazów w otoczeniu. Sensor wykonany został w technologii tlenków metali i zapewnia dużą stabilność długoczasową pracy.

  Prezentowany obok układ integruje w pojedynczej obudowie DFN o wymiarach 2,45 mm x 2,45 mm x 0,9 mm cztery w pełni skalibrowane sensory, które posłużyć mogą do monitorowania jakości powietrza.  Połączenie wysokiej stabilności sensorów z wielopikselową konstrukcja jest nowinką na tym sektorze rynku. Proponowany przez Sensiriona układ z pewnością znajdzie zastosowanie w systemach Internetu Rzeczy czy automatyce domowej do monitorowania jakości powietrza. Dzięki niewielkim wymiarom sensor ten można zastosować także w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony.

  Produkowany przez Sensiriona element odporny jest na działanie siloksanów. Klasyczne detektory gazowe, oparte o tlenki metali, doświadczają szybkiego spadku czułości detekcji i zwiększania czasu odpowiedzi na skutek nieodwracalnego zanieczyszczenia powierzchni sensora m.in. siloksanami. To duży problem w aplikacjach w świecie rzeczywistym, gdyż związki, które zanieczyszczają sensory, występują wszędzie dookoła nas. Dlatego też Sensirion stworzył sensory, które odporne są na działanie zanieczyszczeń tego rodzaju, dzięki czemu pracują one długi czas z dużą dokładnością i stabilnością.

  Źródło: https://www.sensirion.com/en/environmental-sensors/gas-sensors/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11191 posts with rating 9454, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  tadzik85
  Level 38  
  szymon122 wrote:
  Ma ktoś dostęp do jakiś materiałów na temat zasady działania półprzewodnikowych czujników gazu?
  Jak taki sensor jest "zaprogramowany" na daną substancje? Czemu np mierzy stężenie CO2 a nie np CO?
  Kwestia temperatury. dodatkowa dodawana są filtry np węglowe w celu poprawy selektywności.
 • #5
  tadzik85
  Level 38  
  Tlenu nie mierzy się sensorem półprzewodnikowym. Półprzewodnikowe to głownie gazy palne. Wodór, metan, propan, butan, CO (też jest palny), acetylen, opary alkoholi itp. Każdy z tych gazów ma inną temperaturę spalania.
  Selektywność większą uzyskuje się stosując filtry np. węglowe.