Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTX 1050TI - Karta graficzna PCI-E - dodatkowe wejście zasilające

19 Maj 2017 12:43 2598 11
  • Poziom 18  
    Witam,
    planuję zakup karty graficznej i mam spory dylemat, bo to co większość uważa za zaletę, ja z doświadczenia uważam za wadę. Chodzi o karty GTX 1050TI i brak dodatkowego zasilania w zdecydowanej większości tych kart, jedynie te najmocniejsze i najdroższe, przekraczające TDP>75W, mają dodatkowe wejście. Ja osobiście chciałbym mieć wejście dodatkowego zasilania, nawet gdy teoretycznie pobór prądu przez grafikę mieści się w specyfikacji PCI-E, bo wiele razy widziałem (w tym na własnej płycie) przegrzaną, wręcz stopioną wtyczkę zasilacza i wejście 24-pin płyty głównej pracującej z grafiką, która nie miała dodatkowego zasilania. Pytanie zatem brzmi - czy jeśli grafika ma dodatkowe wejście zasilające, to i tak w pierwszej kolejności pobiera max z szyny PCI-E, a jeśli brakuje mocy, to wtedy bierze z dodatkowego źródła? W takiej sytuacji dodatkowe wejście rzeczywiście nie jest potrzebne w kartach <75W. A może jest tak, że z szyny pobiera minimum prądu, a resztę prosto z zasilacza? Wtedy zdecydowanie chciałbym kartę z dodatkowym wejściem. Proszę o sprawdzone info w tej kwestii. W necie niestety nic na ten temat znaleźć nie mogę, a jest to dla mnie bardzo ważna kwestia przez dokonaniem wyboru karty.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    A co się zmieni jak się dowiesz że bierze po równo? Chyba xbitlabs kiedyś takie pomiary robił ale nie jestem pewien no ale to było kiedyś.

Tylko co ci zmieni fakt że pobiera (zakładam) głównie z dodatkowych wejść jak takowa karta posiada? Przecież to i tak albo wyrabia bez dodatkowego zasilania lub nie. No i czy te konstrukcje gdzie widziałeś były zasilanie czymś solidnym i czy same mobaski nie były upieczone przez zaniedbania czyszczenia, przewiewu wnętrza obudowy?

Chyba wersja pci-e też ma znaczenie co do ilości przepuszczanego amperażu na linii 12V przez plyte główną.
  • Poziom 32  
    WidgetSW napisał:

(...) bo wiele razy widziałem (w tym na własnej płycie) przegrzaną, wręcz stopioną wtyczkę zasilacza i wejście 24-pin płyty głównej pracującej z grafiką, która nie miała dodatkowego zasilania.

A ja nigdy nie widziałem :) (może kwestia jakości zasilaczy i/lub płyt głównych). Mało tego - kręcone 750Ti / 1050Ti trzymałem na zasilaczu z wtykiem 20pin, a więc za 12V odpowiedzialny był tylko jeden żółty przewód. Nic się nie robiło brązowe/czarne, nic się nie paliło... Dla spokoju sumienia dodałem jednak drugi żółty przewód + masę we wtyku 4pin.

Cytat:
    Pytanie zatem brzmi - czy jeśli grafika ma dodatkowe wejście zasilające, to i tak w pierwszej kolejności pobiera max z szyny PCI-E, a jeśli brakuje mocy, to wtedy bierze z dodatkowego źródła?

Różnie to bywa, często jednak jest to mniej więcej po równo (w przypadku kart z 1x6pin, więc 150W max).
    Serwis tomshardware to mierzy, tu masz GTX 1060:

GTX 1050TI - Karta graficzna PCI-E - dodatkowe wejście zasilające
  • Poziom 18  
    Jestem elektronikiem i zapewniam cię, że przegrzane wejście ATX 24-pin i wtyczka zasilacza nie było spowodowana ludzkim błędem czy zaniedbaniem, tylko wieloletnim wysoko-prądowym zapotrzebowaniem płyty głównej z powodu braku bezpośredniego wpięcia linii +12V do grafiki. Takie same problemy były na ostatnich płytach głównych, które nie miały jeszcze wejścia zasilania procesora ATX12V. Dla mnie jest to ważna kwestia, dlatego chciałbym wiedzieć jak wygląda balans mocy w kartach z dodatkowym wejściem. Od tego będzie zależało, czy zdecyduję się dopłacić 50zł do np. Gigabyte GTX 1050Ti WindForce, która ma dodatkowe 6-pin'owe złącze.

EDIT: dzięki rzymo za screen'a, dodałeś posta w momencie jak ja pisałem. Ze słupków w IDLE wyraźnie wynika, że karta nie ciągnie w pierwszej kolejności z PCI-E, tylko nawet śmieszne 10W dzieli mniej więcej po połowie. Ale że ci karta ciągnęła na jednej żyle 12V, to naprawdę jestem w szoku. Ze specyfikacji PCI-E wynika, że karta z szyny może zassać 3A na linii +3,3V i 5,5A na linii +12V. Linii +5V tam nie ma. Nawet dobry, gruby miedziany przewód miałby ciężkie życie.
  • Poziom 42  
    Może są konstrukcje które biorą w pierwszej kolejnośći prąd z dodatkowych gniazd - ale to trzeba elektronikę na grafice a jak ta pobiera skąd może to tak wygląda jak wyżej.

Więc wyszło że nawet przy tym jakby ciągła z dodatkowych portów to przecież i tak byś dopłacił czy coś mi umknęło? Bo przecież ty szukasz z dodatkowymi wejściami na zasilanie a nie czy takową co ma regulacje skąd pobiera prąd?
  • Poziom 18  
    enhanced, oj umknęło ci, chyba nie załapałeś do końca o co mi chodzi, ale mniejsza z tym. Screen kolegi rzymo dużo wyjaśnił, i mam nadzieję, że taka sama zasada panuje też na innych kartach. Teoretycznie zatem GTX 1050TI z dodatkowym wejściem zasilania pociągnie z szyny PCI-E mniej więcej połowę tego, co wersja bez dodatkowej wtyczki. I o to mi chodziło.
  • Poziom 32  
    Dlaczego karta by miała brać całość z płyty, skoro ma dodatkowe gniazdo?
    Zresztą masz na wklejonym przeze mnie wykresie - pobiera (mniej więcej) połowę prądu z gniazda PCIe na płycie i drugą połowę przez dodatkowe 6pin...
  • Poziom 18  
    enhanced, rzymo ma racje, zobacz że nawet śmieszne 10W w Idle dzieli na pół. Oczywiście inna sprawa jest z kartami >150W na full obciążeniu, wtedy z PCI-E ciągnie i tak w okolicach maxa, a całą resztę z dodatkowego zasilania. Gdybym chciał kupić taką mocną kartę, to bym tematu nie drążył, bo wiem, że szyna przy nich jest obciążana maksymalnie w warunkach full load. Mi chodziło konkretnie o karty z TDP max 75W. Myślę, że temat jest wyczerpany.
  • Poziom 42  
    rzymo napisał:
    Dlaczego karta by miała brać całość z płyty, skoro ma dodatkowe gniazdo?
    Zresztą masz na wklejonym przeze mnie wykresie - pobiera (mniej więcej) połowę prądu z gniazda PCIe na płycie i drugą połowę przez dodatkowe 6pin...

Mnie chodziło o karte bez dodatkowe wejścia zasilania. Że weźmie pod limit pci-e jeśli jest zabezpieczenie na płycie.

Autor szuka (wnioskując z opisu spalonych płyt etc) grafike z dedykowanym zasilaniem - skoro szuka takiej 75W a pcie ma już 75W limit to chyba ten temat miał bardziej na celu żeby wiedział że ma wybrać karte z dodatkowym zasilaniem jak widział płyty upalone przez grafiki które ciągneły pod limit pci-e a przecież takowa 75W jest pod limitem pci-e.

Rzadko się zdarza taki klient ale teraz nie wiem czy będzie szukał pod limit bez dedykowanego złącza czy raczej żeby miał spokój powinien szukać słabszej Watowo karty lub z dedykowanym złaczem ale nie takiej gdzie pobiera więcej niz 150W (a nawet mniej żeby znów nie pobierało z max limitu slotu pci-e, choć wtedy kolejne złącze powinno dojść).

Tak że temat bez większego sensu bo trzeba brać słabą grafike a te zbliżające się pod limit slotu pci-e już z dodatkowym zasilaniem bo inaczej mobo długo nie pożyje.
  • Poziom 32  
    "Że weźmie pod limit pci-e jeśli jest zabezpieczenie na płycie." - płyta nie jest zabezpieczeniem. Limity są zapisane w BIOSie karty. Ładnie to widać w serwisach mierzących zużycie prądu tylko przez kartę (a nie całego zestawu) - TechPowerUp czy TomsHardware. Widać, że jak karta ma ustawione TDP na np. 120W to do tylu dobija i tej wartości nie przekracza (w takim Furmarku mocno zrzuca zegary i napięcie, żeby tylko się zmieścić w limicie mocy).

Przy wtyku 24pin, poprawnym jego dociśnięciu, każda karta bez dodatkowego gniazda będzie działała poprawnie - no chyba że ją podkręcisz, w sterownikach zwiększysz limit mocy i długimi godzinami będziesz ją obciążał programami generującymi 100% obciążenia przez cały czas (np. Furmark / OCCT / MSI Kombustor) - wtedy faktycznie któryś z elementów w ścieżce zasilania może nie wytrzymać termicznie.
    W grach zużycie będzie niższe, do tego wahające się, więc średnio karta będzie pobierała mniej mocy niż wynosi limit gniazda/płyty głównej.

Jak już wcześniej pisałem od wielu lat korzystam z kart bez dodatkowego gniazda (rozsądnie podkręconych) i jeszcze gniazda ATX czy slotu PCIe na żadnej płycie głównej nie udało mi się ubić, czy chociażby przyrumienić...
  • Poziom 18  
    Witam, kupiłem dla świętego spokoju Gigabyte GTX 1050TI 4G WindForce, która ma dodatkowe wejście zasilające 6-pin, ale po czasie patrząc jak bardzo są energooszczędne te Pascale, to teraz bez stresu wziąłbym 30zł tańszego Gigabyte 4G OC, który też ma 2 wentyle (jedynie o 1cm mniejsza średnica), tryb pół-pasywny i jest całe 4cm krótszy. Mój WindForce w grach na full detalach ledwo dobija do 60% TDP, nawet lekkie OC tego nie zmienia, więc można spokojnie brać i używać bez stresu. Temat uważam za wyczerpany.