Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda optoizolowana do oscyloskopu, w trakcie projektowania

malyjasiu 19 Maj 2017 18:02 10926 41
 • Zagrzany do boju przez kolegę zgierzmana, który skonstruował sondę optoizolowaną, (Sonda różnicowa z izolacją galwaniczną)zmajstrowałem identyczną. Na jego płytce, za co serdeczne dzięki. To był mój pierwszy kontakt z takim sposobem pomiaru, dawniej izolowałem od sieci urządzenie mierzone. Sonda sprawuje się dobrze, z ograniczeniami, które wynikają z zastosowanych elementów. Te właśnie ograniczenia sprowokowały mnie do stworzenia projektu trochę lepszej sondy. Przede wszystkim chciałem poszerzyć jej pasmo, bo okazało się, że te ponad 200 kHz, to jednak za mało. Poniżej właśnie ten projekt. Postanowiłem poddać go pod dyskusję kolegów z forum przed realizacją, bo być może znają oni jakieś rozwiązania, które będą albo lepsze, albo prostsze.
  Sonda optoizolowana do oscyloskopu, w trakcie projektowania


  OPIS. Poczynając od wejścia. Nie robiłem wejścia różnicowego, bo nie widzę celu. Jak się mylę, to proszę mnie oświecić.
  Chcę zrobić 2 zakresy (można i więcej, ale kontaktron na odpowiednio wysokie napięcia kosztuje 150 zł + jeden AM1D do
  każdego kontaktronu). Ale może się okazać, że warto. Część wysoko i nisko napięciowa zasilane oczywiście osobno z przetwornic
  izolowanych AM1D.
  Myślę o podziale 1:20 oraz 1:1000. Tu na pewno przyda się dyskusja. Dopuszczalna amplituda na wejściu wzmacniacza operacyjnego to +- 2 V.
  Kontaktron przełącza się oczywiście przez izolowaną przetwornicę AM1D0505SH60Z, o napięciu przebicia 6kV, przełącznik jest tylko symbolicznie, bo nie zrobiłem jeszcze biblioteki AM1D.
  Układ wejściowy i przetwornik AD z noty katalogowej ADS830. Następna jest optoizolacja układami HCPL7723(0723),
  które mają przepustowość 50 MBd. Tu wahanie, bo jest dostępny poczwórny układ ISOW7840, z izolacją na 5kV i przepustowością 100Mbps.
  Kosztuje 44 zł, cena dobra. Niestety przepustowość podają w różnych jednostkach. Następnie z powrotem zamiana na sygnał analogowy.
  Wzmacniacz operacyjny zabezpiecza wyjście przetwornika DA, oraz dzięki precyzyjnym potencjomerom montażowym przełaczanym
  wraz z dzielnikiem napięcia, umożliwia łatwe skalibrowanie tegoż dzielnika.
  Ten patent podpatrzyłem u zgierzmana, i bardzo mi się spodobał. Zastanawiam się jak wpłyną diody Zenera zabezpieczające wejście.
  Rezystor R11 powinien być wartości około 10k, żeby na niższym zakresie osiągnąć chociaż 200 k oporności wejściowej.
  Przy 10k już pojemność diód może przeszkadzać. Nie znam jej, nota katalogowa nie podaje. A jak nie przeszkadza, to można nawet
  zastosować mała automatykę zakresów. Dla przejrzystości nie umieściłem kondensatorów odkłócających - są konieczne przy
  wszystkich układach. Płytka jeszcze nie zaprojektowana, czekam na wynik dyskusji. Rozważam jeszcze konstrukcję takiej sondy na
  układzie AMC1306, jest to izolowany układ pomiarowy pasmo 900 kHz 100 kV/us izolacja 1500 V cena 23 zł.
  Pasmo gorsze, i tak trzeba dać po nim przetwornik DA, choć nie rozczytywałem się za wiele w nocie.

  Koszt głównych podzespołów, to znaczy układów scalonych i kontaktronu, to 510 zł. Oczywiście dojdzie jeszcze obudowa, płytka i inne drobiazgi, mam nadzieję, że w tej postaci zamknęło by się w 700 zł. Wszystkie elementy do nabycia w Farnell, oprócz AM1D, te są w TME. Nie jest to mało, ale oczekiwane parametry, to pasmo co najmniej 5 MHz, zakres bezpiecznego pomiaru 3500V. Trudno powiedzieć jakie końcowo wyjdzie narastanie zbocza, zbyt wiele niewiadomych. Dla tych, co będą chcieli popracować bardziej twórczo, dołączam plik Eagle, oraz potrzebne biblioteki. Sam musiałem je zrobić, bo jakoś nie mogłem właściwych znaleźć, także przepraszam za ewentualne niedoróbki. Załączam również noty katalogowe z których korzystałem.
  sch.7z Download (1.05 MB)


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 19 Maj 2017 20:59
  burak
  Poziom 11  

  Skoro przetwarzasz sygnał analogowy na cyfrowy to po co wzmacniacze izolowane?
  Nie mam czasu ale coś mi tu nie gra :p

 • #3 19 Maj 2017 21:20
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  @malyjasiu No i fajno jest. To + 5 VDC na wszystko tak - stopien wejsciowy, transoptory przetworniki A/C etc? tak to rozumiem. Tylko Masa ,,niewspólna" ? :D

 • #4 19 Maj 2017 22:12
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Jak może być wspólna masa, skoro sygnał ma być izolowany? Widzę tu jakieś ogólne niezrozumienie. Sondę izoluje się po to, żeby oglądać przebiegi w układach elektronicznych, które są podłączone bezpośrednio do sieci. Jest tego sporo, a połączenie masy oscyloskopu (przewód PE) z dowolnym przewodem sieci, uniemożliwi pomiary. Bo nie będzie już napięcia w sieci. Wywali różnicówka, po to w końcu jest.

 • #5 19 Maj 2017 22:14
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  malyjasiu napisał:
  Jak może być wspólna masa, skoro sygnał ma być izolowany?

  Jak może być wspólne zasilanie, skoro sygnał ma być izolowany :D

 • #6 19 Maj 2017 22:28
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Kolego Krzysztofie. Należało uważnie, i ze zrozumieniem przeczytać post. Części wysokonapięciowa i niskonapięciowa są zasilanie z przetwornic izolowanych. Każda oddzielnie. Co oznacza, że nie mają ze sobą ŻADNEJ styczności. Sygnał przekazują tylko i wyłącznie transoptory cyfrowe - tak skonstruowane, żeby zapewnić izolację wejścia od wyjścia. Zapraszam do dalszej dyskusji.

 • #7 19 Maj 2017 22:31
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  @malyjasiu Dobrze, dobrze, żartuje, ale oznacz na schemacie np. jako U1 i U2, tak jak oznaczyłeś rozdzielenie mas. Na marginesie sam kiedyś zstanawiałem się nad sondą ,,optyczną" z częściami WN i NN połączonymi światłowodem. N Nadajnik liniowy i odbiornik liniowy........

 • #8 19 Maj 2017 23:38
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Cóż, rozwiązanie analogowe na pierwszy rzut oka, wydaje się być "pewniejsze". Niestety nie znalazłem okładu optoelektrycznego, który by przenosił jakieś sensowne pasmo. Myślałem nawet o układach stosowanych w telekomunikacji, 5 cm światłowodu zapewni super izolację. Ale tam też wszystko pracuje binarnie.

 • #9 20 Maj 2017 00:20
  zadam1
  Poziom 11  

  Panowie a takie rozwiązanie transformator separujący 230/230 i nie podłączać PE do oscyloskopu ?

 • #10 20 Maj 2017 07:38
  elektryku5
  Poziom 37  

  Weź pod uwagę to, że często masa BNC jest podłączona do obudowy oscyloskopu...

 • #12 20 Maj 2017 15:30
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Jaki przetwornik na przykład? Dzielnik nie tak trudno skompensować, jak napisałem, jest to projekt w trakcie. Umieściłem tu ogólne założenia i pomysł. W końcowej wersji dzielnik trzeba będzie skompensować. Czekam jeszcze na jakieś uwagi, czy pomysły, i przerobię schemat.

 • #13 20 Maj 2017 16:31
  paluszasty
  Poziom 24  

  Jak zobaczyłem schemat to aż oczom nie wierzyłem. W życiu bym nie wpadł na takie rozwiązanie.
  Już sama koncepcja konwersji A/D a następnie D/A tylko w celu optoizolacji jest bardzo słaba.

  Przetworniki te mają tylko 8 bitów (zazwyczaj szybkie przetworniki mają mało bitów) przez co charakteryzują się sporym szumem kwantyzacji S/N to ok 50dB:
  http://mikrokontroler.pl/2011/09/01/pomiar-ws...e-cyfrowych-oscyloskopow-firmy-rohde-schwarz/

  Ty ten sygnał chcesz na początku skwantować a później znowu przetworzyć na sygnał ciągły. Bardzo nędznie to widzę. Trzeba by się zastanowić nad zegarem próbkującym, jego synchronizacją z próbkowaniem oscyloskopu itd. Generalnie to problem pasma takiego układu będzie zagadnieniem skomplikowanym nie wynikającym bezpośrednio z jakości toru analogowego.

  Co gorsze kolego nie taktujesz w żaden sposób ani przetwornika A/D ani D/A. One te wejścia CLK po coś mają a nie dla ozdoby. Układ nie ma prawa działać w związku z tym.

  Nawet jeśli kolega się upiera przy czymś takim to należało by podać jakiś sygnał zegarowy dla obydwu przetworników. Sygnał musi być szybki przez co sam układ rozprowadzenia sygnału zegara z jego optoizloacją staje się skomplikowany. Trzeba by zadbać o zgodność fazy itd w związku z czym konieczne było by pewnie uwzględnienie długości ścieżek itd.

  Co więcej po D/A nie ma kolega żadnego filtru odsiewającego wyższe częstości powstające podczas konwersji D/A.

  Myślę że nie ma szans na zbudowanie w ten sposób takiego układu. Trzeba raczej iść w kierunku dobrej jakości izolowanyach wzmacniaczy itp.

 • #14 20 Maj 2017 17:59
  mateuszciupka
  Poziom 13  

  Myślę że warto podpatrzeć jak to zrobił producent oscyloskopow.
  Mam w domu oscyloskop TPS2014 z pełną separacja galwaniczna kanałów.
  Jak ktoś jest zainteresowany to porobie zdjęcia i wyślę na forum.
  Schematu nie znalazłem w sieci.

 • #15 20 Maj 2017 18:13
  paluszasty
  Poziom 24  

  W przypadku całego oscyloskopu sprawa może wyglądać inaczej. I jeśli dla każdego kanału zrobimy izolowaną część analogową w tym również przetwornik A/D to zostaje nam później optoizolować sygnały cyfrowe co jest znacznie prostsze niż optoizolacja sygnałow analogowych. Nie wiem czy tak jest to faktycznie zrobione, ale tak bym obstawiał.

 • #16 20 Maj 2017 18:17
  hv222
  Poziom 15  

  Czy sonda różnicowa np. o napięciach wejściowych do 1kV nie rozwiąże problemu? Gdzieś widziałem rozwiązanie do optoizolacji sygnałów analogowych na wzmacniaczu operacyjnym i transoptorze z dwoma elementami światłoczułymi. Jeden z nich użyty był w pętli sprzężenia zwrotnego nadajnika, a drugi był podłączony do odbiornika, dzięki czemu sygnał wyjściowy był identyczny z wejściowym. Nie pamiętam jakie było pasmo takiego rozwiązania, ale raczej niezbyt duże.

 • #17 20 Maj 2017 18:22
  paluszasty
  Poziom 24  

  Tu jest service manual do tego oscyloskopu:
  http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/04c6/0900766b804c6b81.pdf

  Wg niego jednak przetwornik jest już za izolowaną stroną. Jednak izolacja odbywa się z użyciem spacjalizowaneego układu ASCI.

  Jeśli zmnijszyli byśmy częstotliwosć do 50kHz to można by użyć układów ISO124 produkcji TI/BB. Są do kupienia w cenie około 90zł/szt

  Dodano po 3 [minuty]:

  Kolego hv222 tutaj przykłąd takiego rozwiązania:
  http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5378.pdf

 • #19 20 Maj 2017 23:15
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Ok. Filtr dolnoprzepustowy jest konieczny. Co do rozdzielczości 8 bitów. Większość oscyloskopów ma taką właśnie rozdzielczość. Czy jest w związku z tym sens dawania wyższej rozdzielczości w sondzie pomiarowej? O sygnale zegarowym nic nie znalazłem w notach, jeżeli wiesz coś więcej, to proszę napisz. Nie jestem pewien, czy trzeba te przetworniki synchronizować. Mnie się wydaje, że A/D wystawia stany na transoptorach, a D/A je odczytuje i przetwarza. Co do trudności w synchronizacji, to raczej przesada. Transoptory mogą pracować z maksymalną częstotliwością 100 MHz, a to jeszcze nie taki dramat.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Rozumiem hv222 te rozwiązania, ale jak wspomniałeś, pasmo jest niezbyt. W tej chwili AMC1306 oferuje pasmo 900 kHz, ale to niezbyt wiele. Spójrz na sondę, którą zrobił zgierzman. Podobne zasady. Pasmo niestety niskie.

 • #20 20 Maj 2017 23:52
  androot
  VIP Zasłużony dla elektroda

  malyjasiu napisał:
  Rozumiem hv222 te rozwiązania, ale jak wspomniałeś, pasmo jest niezbyt. W tej chwili AMC1306 oferuje pasmo 900 kHz, ale to niezbyt wiele. Spójrz na sondę, którą zrobił zgierzman. Podobne zasady. Pasmo niestety niskie.


  Nie uzyskasz nawet 90kHz z tak zaprojektowanym torem wejściowym sondy. Brak kompensacji to jedno. Nie podajesz do przetworników AD i DA sygnału zegara. Nie wiem dlaczego upierasz się przy przetwornikach z równoległym interfejsem, co nie potrzebnie podnosi koszty.

 • #21 21 Maj 2017 00:09
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Ja się przy niczym nie upieram... To temat do dyskusji, każdy może dawać swoje uwagi. Najlepiej konstruktywne. Chociażby wymienienie w wypowiedzi typu układu scalonego do zastosowania, lub pobieżnego schematu. Inaczej wygląda to na zwykłe narzekanie, że za nic nie warto się brać.

 • #22 21 Maj 2017 00:27
  androot
  VIP Zasłużony dla elektroda

  malyjasiu napisał:
  Ja się przy niczym nie upieram... To temat do dyskusji, każdy może dawać swoje uwagi. Najlepiej konstruktywne. Chociażby wymienienie w wypowiedzi typu układu scalonego do zastosowania, lub pobieżnego schematu. Inaczej wygląda to na zwykłe narzekanie, że za nic nie warto się brać.


  Możesz użyć np. AD7400A. Kosztuje ok. 30zł.
  10Msps, 16 bitów, wbudowana izolacja.

  Tylko co z tego jak próbujesz szybki sygnał wprowadzić do AD przez nie skompensowany dzielnik? Prostokąt nie będzie prostokątem, szpilkę utnie, a sinus zmniejszy amplitudę. O to Ci chodziło?
  Musisz przewidzieć kompensację dzielnika. W dziale dla początkujących jest choćby taki temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic203855.html

  Nigdy nie zastanawiałeś się po co sondy oscyloskopowe mają trymer?

 • #23 21 Maj 2017 04:05
  krzysiek_krm
  Poziom 35  

  Witam,
  pozwolę sobie wtrącić trzy grosze.
  Mógłbyś rozważyć rezygnację z optoizolatorów, są jednak dość prądożerne w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Na głównej stronie elektrody jest taki oto ciekawy, moim zdaniem, układ:
  http://www.ti.com/product/isow7841?HQS=asc-int-iso-isow-etxt-pf-null-eu&DCM=yes
  nie dość, że jest czterokanałowy to ma jeszcze izolowaną galwanicznie przetwornicę, musisz oczywiście dobrać odpowiednie wersje.
  W porównaniu z tymi malutkimi układami, Twoje przetwornice będą ogromne. Nie przyglądałem się zbyt dokładnie rysunkom tej przetwornicy, ale mam wrażenie, że nie uda Ci się uzyskać pożądanej wartości "clearance", będziesz musiał stosować jakieś sztuczki, typu frezowanie szpar pod przetwornicami.
  Analog Devices też zresztą robi izolatory z wbudowanymi przetwornicami, nazywa się to chyba "iso - power".
  Sygnał zegarowy będziesz musiał niestety wygenerować, jest to opisane w dokumentacji twojego przetwornika AD (zapewne również w dokumentacji przetwornika DA), nie będzie to wcale takie hop - siup.
  Sekwencja sygnałów musi być następująca.
  Od narastającego zbocza, o ile dobrze pamiętam, przetwornik AD rozpoczyna przetwarzanie, jednocześnie wysyła na wyjścia wynik jednego z poprzednich pomiarów. Ten przetwornik jest potokowy, więc wyniki są opóźnione o 4 takty zegara, o ile pamiętam, to w sumie nieistotne, chyba że innym kanałem oscyloskopu będziesz coś mierzył bez tej sondy, wtedy pojawi się jakieś przesunięcie sygnałów.
  Dane na wyjściach przetwornika AD pojawiają się z pewnym opóźnieniem, dochodzi jeszcze opóźnienie izolatorów.
  Dopiero po upływie tego sumarycznego opóźnienia możesz podać sygnał zegara na wejście przetwornika DA, który zatrzaśnie i przetworzy ważne i stabilne dane.
  Chyba najlepiej będzie zbudować generator zegara po wysokonapięciowej stronie żeby uniknąć podwójnego opóźnienia na izolatorach. Być może najlepiej będzie zastosować zegar niesymetryczny, jednym zboczem wyzwalać AD a drugim ładować do DA. Tak czy inaczej będziesz musiał albo policzyć najgorszy przypadek opóźnienia sygnałów albo jakoś eksperymentować. Poza tym zegar musi mieć dostatecznie mały jitter żeby nie wprowadzać dodatkowych szumów przy przetwarzaniu, też opisane w dokumentacji.
  W sumie nie będzie to trywialne.

  Trochę z innej beczki.

  androot napisał:
  Możesz użyć np. AD7400A. Kosztuje ok. 30zł.
  10Msps, 16 bitów, wbudowana izolacja.

  Albo mi się coś źle wyszukuje albo strzelasz na oślep.
  Ten układ to jest modulator sigma - delta, nawet bez filtru. Dla zakresu dynamiki porównywalnego z układem autora da się na nim zrobić przetwornik o częstotliwości granicznej mniej więcej 500 kHz, to chyba dla autora trochę mało atrakcyjne.

  Pozdrawiam

  Dodano po 19 [minuty]:

  Ten układ AMC1306, o którym wspominasz to też modulator sigma - delta, też da się uzyskać około 500 kHz.

 • #24 21 Maj 2017 11:15
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Krzysiek_krm: ISOW7840 brałem pod uwagę, ale zrezygnowałem. W Polsce dostępny jest tylko ISOW7841, a ten ma 3 kanały w jedną stronę, i jeden w drugą. Wejście ostatniego jest koło wyjść trzech pierwszych, więc problem z izolacją wysokich napięć. Ale fakt, wyszłoby trochę taniej :) przy tej samej częstotliwości. To, że ma własny izolowany zasilacz, nie ma większego znaczenia, i tak do przetwornika A/D trzeba zastosować zasilacz izolowany, więc zasilanie będzie z tego samego. Nie jest on wcale taki wielki. Kostka o wielkości 6x19,5 mm i wysokości 9,5 mm. Pewnie, że nie jest malutka, ale nie przejmuję się aż tak gabarytami sondy. Nie chodzi o to, żeby trzymać ją w ręku i robić tak pomiary. Będzie sobie leżeć obok oscyloskopu, wychodzić będą z niej przewody pomiarowe WN, a z drugiej strony wyjście na oscyloskop i zasilanie. Zasilanie będzie zewnętrzne, więc ilość energii także mnie nie martwi. Problem zegara jest rzeczywiście niemały. Ale podpowiedziałeś mi sporo. Zegar Powiedzmy 80 MHz (100 MHz to skrajne parametry), za tym zegarem rejestr przesuwny, z rejestru sterowany przetwornik D/A poprzez Jeszcze jeden układ HCPL. Najszybszy rejestr, jaki znalazłem na szybko, to 74HC164, ma graniczną częstotliwość 78 MHz. Trochę za mało.
  Co do przetworników sigma-delta, to myślałem o układzie AMC1306 tylko w przypadku odniesienia całkowitej porażki z w/w projektem. Bo tak też może być.
  Widzę w postach sporo pretensji o zbytnie upraszczanie, więc zamieszczam kolejny schemat z wprowadzonymi poprawkami. Zrobiłem również bibliotekę do AM1D, i ją też zamieszczam.

  Sonda optoizolowana do oscyloskopu, w trakcie projektowania

 • #25 21 Maj 2017 11:51
  paluszasty
  Poziom 24  

  Powtarzam że taka konfiguracja układu to słaby pomysł ale kolega się widzę upiera.

  Jaki kolega ma oscyloskop? Jakie próbkowanie? Zdaje sobie kolega sprawę że w takim układzie zmniejszy sobie kolega rzeczywiste próbkowanie, do częstotliwości zegara?

  Jak już kolega się tak upiera to po co Ci ten rejestr przesuwny, co on ma przesuwać? tu jest jak już potrzebny 8 bitowy latch/sterowany bufor, jak np 74HC244. Tylko że latch jest już wewnątrze przetwornika D/A.

  Maksymalny zegar jaki możesz mieć to 60MHz, tak wynika z danych układu ADS830 (na schemacie masz błąd jest AD830 a to wzmacniacz video).

  Pamiętaj też że filtr wyjściowy (a przydał by się też wejściowy żeby odsiać żeby nie mieć aliassingu) przesunie Ci pewnie fazę sygnału.

  Co do izolacji to bardzo fajne układy robi AD no ADuM1400. W 1 obudowie ą 4 kanały. Co prawda izolaćja do 2.5kV. Cena ok 20zł/szt. Wychodzi 4x taniej niż z tymi HCPL.

 • #26 21 Maj 2017 16:41
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Oscyloskop Rigol DS1054Z. Próbkowanie 1Gs/s, rozdzielczość 8 bitów. Ale co ma próbkowanie oscyloskopu do sondy? I tak sonda nie osiągnie parametrów oscyloskopu. ADUM1400 mają świetną cenę ale: maximum data rate 1Mbps, czyli 100 razy mniej niż HCPL. Pewnie stąd niska cena. Nie upieram się przy żadnej konfiguracji, po prostu na razie nie widzę lepszej propozycji. A rejestr przesuwny jest po to, żeby opóźnić sygnał zegara do przetwornika D/A, według sugestii kolegi krzysiek_krm, post nr 23. Masz rację co do ADS830, gdzieś się połknęła literka. Ma on zegar max 60 MHz, i jest najsłabszym ogniwem. Można by zastosować MAX1198ECM+D, tylko jest ponad 2 razy droższy, i ma 2 kanały, czyli jeden zbędny. Można zastosować ADC08200, ten jest super, kosztuje niecałe dwa razy tyle co ADS830. Można to zrobić, pod warunkiem, że dopracuje się cały układ. Co do filtra na końcu, to jasne, tylko trudno dzisiaj o tym mówić, bo nie wiadomo jakie pasmo będzie miała ta sonda. Po prostu trzeba przewidzieć miejsce na filtr co najmniej drugiego rzędu.

 • #27 22 Maj 2017 12:08
  paluszasty
  Poziom 24  

  ADUM1400 ma wg moty do 90Mbps (a nawet do 120Mbps) w wersji C i może pracować z zegarem do 45MHz (60MHz). Ale to najmniejszy problem.

  Pomysł z rejestrem przesuwnym jest niedorzeczny. Przetwornik A/D ma na wyjściu sygnał opóźniony o 4 takty zegara- patrz 4 strona noty. Podkreślam przetwornik A/D musi mieć zegar !! Ty na dodatek chcesz to jeszcze puścić przez rejestr przesuwny (a dokładniej 8 rejestrów jak mniemam -dla każdej linii danych po jednym). Po co chcesz wprowadzać dodatkowe opóźnienia? Co chcesz przesunąć? Jak już to należało by sygnał taktujący D/A przesunąć nieco w fazie (owszem opóźnić) względem fazy sygnały taktującego przetwornik A/D. Ale przesunięcie to prawie na pewno powinno być zdecydowanie mniejsze niż czas 1 cyklu.

  Przy pomiarach w takim układzie będziesz musiał brać też to opóźnienie pod uwagę, nawet przy zegarze 60MHz da to przynajmniej 66.4ns opóźnienia. Realnie będzie to więcej.

  Może zamiast upierać się przy takim rozwiązaniu 2 przetworników faktycznie należało by pomyśleć o opcji modulacji sygnały wejściowego, puszczeniu go przez transformator i następnej demodulacji. Tak jest to robione w tym oscyloskopie z izolowanymi wejściami i być może tak jest też w przypadku komercyjnych sond różnicowych.

 • #28 22 Maj 2017 13:40
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Nie chcę przepuszczać sygnału przez rejestr przesuwny. Chcę przez ten rejestr przepuścić zegar, żeby przetwornik D/A zadziałał we właściwym momencie. Tak jest napisane w poście #24. Proszę uważnie czytać posty, inaczej odpowiedzi brzmią trochę niedorzecznie.

 • #29 22 Maj 2017 14:11
  paluszasty
  Poziom 24  

  Ok, chyba nie do końca zrozumiałem intencje użycia rejestru przesuwnego. Ale to nie zadziała tak jak byś chciał. Opóźnienie musi być tu znacznie mniejsze niż jeden cykl zegara. Jak będziesz miał pecha to jeśli opóźnisz przetwornik D/A o cały cykl zegara to przetwarzanie wypadnie gdzieś pomiędzy jedną a drugą próbką. Opóźnienie tutaj albo należy dobrać eksperymentalnie, albo policzyć z czasów propagacji sygnałów na ścieżkach i optoizolatorach itd.

 • #30 22 Maj 2017 19:28
  malyjasiu
  Poziom 18  

  Co do obliczeń, to czarno to widzę. Jeżeli zegar ma mieć 60 MHz to w najlepszym przypadku będzie można oglądać przebiegi 5 MHz. przy takich częstotliwościach czasy propagacji są w zasadzie pomijalne. Zakładam, że płytka jest zaprojektowana właściwie. Czas reakcji optoizolatora to jakieś 20 ns. Czyli 2xE-8. Takt zegara 1,66xE-8. Czyli rejestr 8 bitowy nie wystarczy. Chyba, że rzeczywiście ścieżki trochę ten czas wydłużą. Czyli dobierać doświadczalnie. Układ powoli zamienia się w monstrum. Fakt, że takie sondy kosztują po kilka tysięcy złotych, a ta na razie około 700. Znalazłem w sieci sondę pana H. Bonekamp, której schemat przytaczam. Jest to sonda różnicowa, pozwala badać pływające potencjały, a więc i urządzenia pod napięciem sieci. I nie ma optoizolacji! Co mnie troszkę dziwi, ale ten pan to znany elektronik. I wykorzystuje (nomen omen) wspomniany przez Ciebie AD830. Pasmo 20 MHZ - szok. Tylko co z tymi masami? Przecież w przypadku podłączenia do wejścia "2" fazy, na rezystorach R5, R6, R7, i pot P1 odkłada się napięcie 230 V względem PE oscyloskopu.......