Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup, bindowanie i ustawienie aparatury Rc

19 Maj 2017 20:00 3714 36
  • Poziom 6  
    Po miesiacu przeszukiwania google... Dalem sobie spokój. Pozniej znowu zaczelem szukac i stwierdzilem ze to bez sensu. Dlatego wkoncu, z bolem serca zalozylem tutaj konto. Nie wiem czy dostane fale hejtow za to ze nie przeszukalem google ale trudno, najwyzej ktos podesle mi dobry link.

Probuje stworzyc wlasnego bb8 z filmu star wars (nie pisze tego, zeby czytac ze to sie nie oplaca lub ze mam odpuscic lub ze bez zastawienia domu nie dam rady kupic dobrej aparatury) przybylem tu po pomoc, prawdziwa.

Chce zakupic aparature rc lub samochod zdalnie sterowany.

Parametry:
    4-6 kanalow (jedno servo [do obrotow glowy robota] + 2 kola skrecajace za pomoca roznicy predkosci LUB jedno servo i cztery kola z czego dwa napedowe i dwa do skrecania) chociaz wolalbym pierwsza opcje.
    Czestotliwosc 2,4ghz
    Duzy zasieg bez zaklocen, minimum 100m
    Predkosc min. 15-20km/h a maksymalna to tam ile pojdzie.
    Nie liczy sie czas dzialania na baterii bo wszystko bede wymieniac.

Na poczatku pomyslalem o kupnie dwoch pojazdow rc (samochodzie offroadowym i czolgu) zalatwiloby to problem. (Servo wierzyczki czolgu uzylbym do glowy, naped czolgu do skrecania a naped samochodu do jazdy) jednak czolgi zazwyczaj maja slaby zasieg i bezsensowne bajery a takze te durne 27mhz. A nie chce na projekt wydawac krocia. Poza tym trzeba by tworzyc kontroler i specjalne podlaczenia, wiecej baterii, wiekszy ciezar, co nie jest az tak problematyczne, ale jesli mozna tego uniknac to czemu nie. No i tez fakt ze powyzej 50m robot moglby jechac ale juz bez skretow i ruchow glowy.

Nastepnym pomyslem byla aparatura rc i tutaj wpadlem na firme spelniajaca moje oczekiwania "Radiolink"

Ich sprzet jest dosyc tani, dobry i ma duzy zasieg, pracuje w czestotliwosci 2,4ghz i odbiornik ma zbawienne zasilanie 5v co daje duze pole do popisu jesli chodzi o dopasowywanie baterii.
    Tutaj myslalem o modelach

Radiolink T4EU 4CH

Lub

T6EHP-E 6CH
    (Wstawilbym linki ale strona nie pozwala)

No i wszystko ladnie, pieknie, ale tu znalazl sie kolejny problem.
    Jak ta aparature ustawic? Przeciez od poczatku nie bedzie przystosowana do jazdy na dwoch kolach.

No wiec wspanialomyslnie stwierdzilem ze wyszukam instrukcji w google, i tu znowu staruszek zawiodl bo znalazlem tylko instrukcje do ustawien dla samolotu. Wiec albo zle ogladalem film albo nie przyda mi sie to bo bb8 nie latał.

Moje pytanie, a w sumie to jest ich kilka, brzmi/ą

Jak zbindowac i ustawic ta aparature. Ktora jest lepsza, i czy potrzebuje czegos jeszcze?
    Jesli ustawie aparature i podlacze silniki do odbiornika to on bedzie je napedzac czy trzeba do tego jakiejs osobnej plytki? Jesli tak to jakiej i czy mozna to kupic na allegro?

Znam sie bardziej na uzywaniu narzedzi, tworzeniu i obrobce, dlatego sam robot nie bedzie dla mnie problemem, a jego sterowanie juz nieco gorzej, slaby jestem w kwarcach.

Z gory dziekuje za pomoc
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    AntonjoXD napisał:
    Jak zbindowac i ustawic ta aparature.

Dowiesz się w zależności jaka aparatura zostanie kupiona większości
    bardzo prosto przeprowadzisz procedurę bindowania,
    dopiero wykorzystanie pełnego zakresu możliwości wymaga skalibrowania drążka lub dźwigni gazu z regulatorem obrotów i ustawieniem trymerów aparatury.
    Będzie potrzebny regulator obrotów przystosowany do wybranych silników,

Przejrzyj ofertę na AliExpress znajdziesz sporo taniej potrzebnych elementów wyposażenia.
    Radiolink T4EU 4CH Radiolink T6EHP-E do modeli samolotów, helikopterów, łodzi i samochodów.
  • Poziom 6  
    1 PAWEL napisał:
    AntonjoXD napisał:
    Jak zbindowac i ustawic ta aparature.

dopiero wykorzystanie pełnego zakresu możliwości wymaga skalibrowania drążka lub dźwigni gazu z regulatorem obrotów i ustawieniem trymerów aparatury.
    Będzie potrzebny regulator obrotów przystosowany do wybranych silników,

Czyli do najprostrzych rzeczy to nie zalezy? :/
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Bardzo prosto początkowe ustawienia i ustawienia pozostałych parametrów
    aparatury do tego będziesz miał instrukcję wyjaśnione krok po kroku.
  • Poziom 6  
    A sa potrzebne jakies dodatkowe "wzmacniacze" zeby kola ruszyly? Czy to juz jest wszystko w odbiorniku?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Do odbiornika podłączasz serwa i regulator napięcia, sterując silnikiem i serwami z aparatury.

• Poziom 6  
    Gdzie dostane odpowiedni regulator do tej aparatury?
  • Poziom 41  
    Do aparatury nie dobiera się regulatora tylko do zapotrzebowania na moc i rodzaj napędu szczotkowy lub bezszczotkowy.
    Każdy będzie pasował tylko musisz wiedzieć jakimi silnikami będzie sterował oraz czy dwukierunkowy z hamulcem czy jednokierunkowy.
    Dostaniesz w każdym dobrym sklepie modelarskim nie kupuj dopóty nie zrobisz projektu
    i będziesz wiedział co potrzebujesz.

https://forum.pololu.com/t/how-i-created-my-own-bb8-robot/10299
  • Poziom 6  
    Chcialbym zeby chodzil na silnikach szczotkowych, jest to pierwszy projekt tego robota a w planach mam cztery wersje, czwarta ma byc ostatecznym modelem gdzie zastosowalbym lepsze silniki i wiecej bajerow. No chyba ze bardziej oplacalne bylyby odrazu silniki bezszczotkowe.

Zalezy mi na zasilaniu 4.8-5v zeby robota dalo sie naladowac w drodze ze zwyklego powerbanka.

Co do kierunkow to tak jak pisalem powyzej. Ma jezdzic w przod, tyl i skrecac w lewo prawo poprzez roznice predkosci obrotowej kół. Zeby kula sie toczyla.

Bb8 z linku jest tworzony w drukarce 3D i z tego co mi sie zdaje (zobaczylem obierznie) chodzi na platformie arduino lub podobnej. To zupelnie inny pomysl, tylko fakt zastosowania kol i magnesow moze byc podobny.

Ja niestety wszystko musze zamawiac z internetu, ani w moim miejscie ani w poblizu nie ma zadnych sklepow modelarskich. A kilometrow tez nie bede nadrabiac.

Czyli polaczenie powinno byc takie

Bateria
    \/
    Odbiornik
    \/
    Regulator 5v, regulator5v, servo
    \/
    Silnik 5v, Silnik 5v

Rozumiem ze wylacznik przy regulatorze to wylacznik calej aparatury?

A drugie odejscie od baterii do czego sluzy?

Przy okazji dziekuje za cierpliwosc na ogrom moich pytan
  • Poziom 41  
    W linku masz podany przykład najtańszy, a do ciebie należy wybór układu sterowania.

AntonjoXD napisał:
    Rozumiem ze wylacznik przy regulatorze to wylacznik calej aparatury?

Wyłącza zasłanie modelu. Nie aparatury.
    AntonjoXD napisał:
    A drugie odejscie od baterii do czego sluzy?

Podłączenie do ładowania baterii, rys pokazuje tylko położenie kabla, nie wolno ładować bez wyłączonego zasilania modelu.
    Albo odłączona wtyczka albo odłączone przełącznikiem.

Co do części polecam przejrzyj Link
  • Poziom 6  
    Znalazlem: Regulator napięcia RC Hobbywing 3A UBEC L313, ma 5v i jest do silnikow szczotkowych.
    Takie cos sie nada?
  • Poziom 41  
    Na wszelki wypadek poszukaj na 5A, ale jak będziesz wiedział jaki jest prąd zwarcia silników.
  • Poziom 6  
    1 PAWEL napisał:

Podłączenie do ładowania baterii, rys pokazuje tylko położenie kabla, nie wolno ładować bez wyłączonego zasilania modelu.
    Albo odłączona wtyczka albo odłączone przełącznikiem.

Spokojnie, robot bedzie posiadal zabezpieczenia nie pozwalajace na wlaczenie sprzetu przy ladowaniu, sam bedzie sie odlaczac

Dodano po 1 [minuty]:

1 PAWEL napisał:
    Na wszelki wypadek poszukaj na 5A, ale jak będziesz wiedział jaki jest prąd zwarcia silników.

5A - da wieksza predkosc obrotowa?
  • Poziom 41  
    Nie wydajność prądowa dopuszczalnego zaslania.
  • Poziom 6  
    1 PAWEL napisał:
    Nie wydajność prądowa regulatora.

Ok, mniej wiecej wszystko rozumiem i raczej nie jest to az tak straszne

Na aliexpress bym kupowal gdyby nie jeden problem
    Te chinczyko to wszystko maja tak zawile opisane ze nie wiem czy kupuje breloczek, skaprety, turbine odrzutowa czy pilot do telewizora.

A w przypadku takich czesci, po zdjeciu tez nie zawsze wszystko wiadomo
  • Poziom 41  
    Włącz tłumaczenie i język Polski. Po prawej stronie strony.

Link

W opcjach tytułu nazwy detalu jest możliwość wyświetlenia przykładowo w języku angielskim
    możesz spokojnie przetłumaczyć i czytaj opisy przedmiotu.
  • Poziom 6  
    Dziekuje bardzo, chociaz pewniejszy jestem kupujac w polsce, tam nawet nie wiem czego szukac.

Napisze jeszcze pewnie przed ostatecznymi zakupami :D
  • Poziom 41  
    Już podaję

Link

To nie regulator tylko UBEC układ zasilania. UBEC - jest to układ który zmniejsza napięcie do napięcia około 5V-6V.
    Przykładowo - który zmienia napięcie DC 5,5-26V na 5V lub 6V.

Przykładowy regulator napięcia

Link
  • Poziom 6  
    1 PAWEL napisał:

Przykładowy regulator napięcia

Link

Czyli tego ubeca nie potrzebuje jesli bateria i tak bedzie miala 5v?
    Ten regulator by pasowal do moich zalozen?
  • Poziom 41  
    Regulator - napięcie wejściowe: 4.8 V-8.4 V a napięcie wyjściowe (BEC): 5 V 1A - podłączasz odbiornik i miniaturowe serwa,
    chyba ż podłączysz prądożerne dodatkowe urządzenia to będzie potrzebny UBEC.
    ciągły prąd 10A maksymalny prąd 15A < 5 S
    Może zbyt duży dopuszczalny prąd 10A, ale to dopiero jak wybierzesz silniki będzie wiadomo jakiej wydajności prądowej potrzebujesz regulator.
  • Poziom 6  
    Nic duzego nie planowalem, tylko dwa silniki i servo do obracania glowy

Reszta sprzetu bedzie zainstalowana w glowie i bedzie dzialac na zupelnie innej zasadzie

Polecilby Pan jakies silniki ktore by pasowaly? Najlepiej nie za 400+ zlotych jeden, tylko w jakis rozsadnych cenach. Bezszczotkowe na 5 lub 6v
  • Poziom 41  
    Ok przeszukam i wstawie linki.
    Tylko proszę o jakiej mocy i obrotach silniki, wielkości.
  • Poziom 6  
    1 PAWEL napisał:
    Ok przeszukam i wstawie linki.

Cos takiego czy raczej nie? 133rpm to troche malo nie? Chcialbym zeby robot osiagal dosyc dobra predkosc
  • Poziom 41  
    Jeśli ma nieć około 130 obr/min to z przekładnią średnio w cenie poniżej 7$
    nie znajdziesz silnika bezszczotkowego o mniejszych obrotach około 5000 obr/min
    przy zasilaniu 2S 7,4V.

Przykład
    Link

[STcs] Mini silnik 12V z przekładnią 140 obr/min (6809399019)

.
  • Poziom 6  
    1 PAWEL napisał:
    Jeśli ma nieć około 130 obr/min to z przekładnią średnio w cenie poniżej 7$
    nie znajdziesz silnika bezszczotkowego o mniejszych obrotach około 5000 obr/min

.

Wlasnie o to chodzi zeby mial dosyc duzo obrotow, bo jak bedzie ledwo jechal to szybciej bym go niosl zeby nie czekac az on do mnie dojedzie

Zalezalo mi na zasilaniu 5v wiec 12v silnik odpada raczej

Ewentualnie 7.4v nie byloby zlym pomyslem bo moglbym kupic akumulator zelowy, ale wtedy trzeba bedzie znalezc aparature dzialajaca w tym napieciu, bo radiolink ma 5,5v

Dodano po 2 [minuty]:

1 PAWEL napisał:

Tylko proszę o jakiej mocy i obrotach silniki, wielkości.

5-6v
    Nie wiem jak przeliczac obroty na predkosc bo chcialbym aby poruszal sie minimum 10km/h a juz 20km/h to bajka

Poza tym silniki musialy by miec dosc duzy uciag wagi bo robot moze wazyc z 2kg nawet to by bylo po 1kg na silnik
  • Poziom 41  
    AntonjoXD napisał:
    Ewentualnie 7.4v nie byloby zlym pomyslem bo moglbym kupic akumulator zelowy, ale wtedy trzeba bedzie znalezc aparature dzialajaca w tym napieciu, bo radiolink ma 5,5v

Aparatura na własne zasilanie, odbiornik zasilasz z regulatora napięcia.
    Dla silników szczotkowych z przekładnią jest też opcja zasalania 6V,
    a silnik bezszczotkowy ze względu na wysokie obroty potrzebował by reduktora lub przekładni pasowej zębatej,
    oraz możliwe że wystarczą dwa - trzy koła zębate do redukcji obrotów.

Lub https://botland.com.pl/silniki-dc-z-podwojna-...przekladnia-podwojna-tamiya-70168-zestaw.html
  • Poziom 6  
    1 PAWEL napisał:
    AntonjoXD napisał:

Aparatura na własne zasilanie, odbiornik zasilasz z regulatora napięcia.
    Dla silników szczotkowych z przekładnią jest też opcja zasalania 6V,
    a silnik bezszczotkowy ze względu na wysokie obroty potrzebował by reduktora lub przekładni pasowej zębatej,
    oraz możliwe że wystarczą dwa - trzy koła zębate do redukcji obrotów.

Lub https://botland.com.pl/silniki-dc-z-podwojna-...przekladnia-podwojna-tamiya-70168-zestaw.html

O to fajnie, a co to sa te przelozenia? Np 151:1

Dalby Pan rade zlozyc gotowy zestaw do tej aparatury ktora wybralem? Z tym zeby lacznie z aparatura wyszlo mnie to do 400zl (nie liczac przesylki)
  • Poziom 41  
    Silniki są z przekładnią zwalniającą 151:1 to znaczy jeśli na wale przekładni masz 140obr/min to zostały one zmniejszone.
    Podbiorę co potrzebujesz ale dopiero w poniedziałek ( komunia ) :)

Propozycje

RadioLink T6EHP-E 2.4G 6 channel

A2212 1000KV Brushless Outrunner

Bezszczotkowy ESC 60A dwukierunkowy programowalny, 60A na wyrost ale przy tej cenie warto.
    Linki wysłane.
    .
  • Poziom 6  
    Eh, wszystko na tym aliexpress, w polsce tego nie sprzedaja?

Jak bym kupil te czesci to umialby Pan to podlaczyc i skonfigurowac zeby dzialalo? A raczej pokazac mi jak to zrobic?
  • Poziom 41  
    W sklepach internetowych w Polsce zapłacisz 2-3 x więcej.
    Masz moje słowo nie odmówię pomocy, krok po kroku wyjaśnię jak to zrobić połączyć.