Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NEC 225WXM - Wymiana spalonego podświetlenia - CCFL czy LED?

00S 20 Maj 2017 01:05 1980 9
  • #1 20 Maj 2017 01:05
    00S
    Poziom 13  

Witam ;)

Chciałbym spytać o radę odnośnie monitora NEC 225WXM, w którym padło oświetlenie. Sprzęt był w serwisie, gdzie potwierdzono niesprawność lamp. Monitor rozkręciłem aby sprawdzić, jakie konkretnie lampy pasowałoby kupić. Okazało się, że jedna z lamp "wyciekła" i osad był widoczny zarówno na metalowej obudowie samej lampy jak i na "foliowych" warstwach samej matrycy.

1. Jak można wyczyścić te przezroczyste warstwy "folii" składającej się na matrycę? Nie jest to mocno zabrudzone, ale pewnie przy podświetlonej matrycy będzie to jednak widoczne.

2. Sprawa najważniejsza - nowe oświetlenie. Czy wymiana świetlówek CCFL na LEDy jest możliwą opcją? Rozumiem, że w przypadku świetlówek wystarczy wyjąć stare i wsadzić nowe o takich samych wymiarach, podłączyć i gotowe. Jeśli chodzi o LEDy to sprawa się komplikuje, bo zdaje się, że te listwy LED mają inne wtyczki, a sprawa regulacji podświetlenia też nie jest taka łatwa do ogarnięcia. LEDy są jednak odczuwalnie tańsze i o wiele bardziej dostępne. Czy ewentualnie kupno i montaż takiego oświetlenia jest sensowne? Link

3. W przypadku lamp CCFL - czy kupno lamp z demontażu ma sens? Gdzie ewentualnie szukać nowych lamp razem z obudową? Czy np. takie lampy z Chin byłyby dobrym pomysłem? Link

Dla uściślenia dodam, że monitor jest 22 calowy, a same lampy mają wymiar 490 mm i na każdej świetlówce widnieje napis "r11N". Monitor ma 2 lampy na górnej i dolnej krawędzi. Sama matryca w tym NECu jest zdaje się matrycą Samsunga - LTM220M1-L01.

Proszę, w miarę możliwości i chęci, o pomoc w rozjaśnieniu moich wątpliwości. Z góry serdecznie dziękuję. :)

• #2 21 Maj 2017 07:21
    dzimi
    Moderator

00S napisał:
    Okazało się, że jedna z lamp "wyciekła"
    - nie rozumiem , co znaczy że "wyciekła". Przecież te lampy są niczym innym jak zwykłymi świetlówkami pokrytej od wewnątrz luminoforem, wypełniona parami rtęci i argonem. Więc co tam miało niby wycieknąć?
    Możliwe że zostały drobinki np. ze zbitej świetlówki. Wszystko to można wyczyścić sprężonym powietrzem, ewentualnie suchą szmatką delikatnie aby nie zrobić rys.
    Co do wymiany z CCFL na LED. Jeżeli kupisz to co zaproponowałeś ( choć w Polsce też kupisz) oczywiście będzie to jakaś alternatywa, ale musisz pamiętać że:
    1. Inwerter LED podłączasz zamiast inwertera CFL - czyli warto wiedzieć co mam odłączyć i
    gdzie co podłączyć.
    2. Musisz wyjąć z rynienek świetlówki i wkleić tam paski LED.

00S napisał:
    W przypadku lamp CCFL - czy kupno lamp z demontażu ma sens?
    - nie - skąd wiesz ile przepracowały one w innym monitorze?
    00S napisał:
    Gdzie ewentualnie szukać nowych lamp razem z obudową?
    - na popularnym portalu aukcyjnym. Ale przypominam że rynienki też są różne...
    Możesz zawsze kupić samą lampę i wymienić - wymaga to trochę cierpliwości i delikatności + podstawowe narzędzia i lutownica.

• #3 21 Maj 2017 14:06
    00S
    Poziom 13  

dzimi napisał:
    - nie rozumiem , co znaczy że "wyciekła". Przecież te lampy są niczym innym jak zwykłymi świetlówkami pokrytej od wewnątrz luminoforem, wypełniona parami rtęci i argonem. Więc co tam miało niby wycieknąć?

Po prostu przy rozkręcaniu monitora widać było biały nalot na dolnej szynie (przypominający nalot z soli... ciężko mi to opisać), a jedna świetlówka była pęknięta... Ściągając te "folie" widać przybrudzenia w miejscach pęknięcia świetlówki. Będę się starał je wyczyścić aby nie zarysować... mam nadzieję, że będzie to wykonalne.

Co do LEDów - widziałem na YT filmik, gdzie w takiej samej matrycy ktoś wymienia świetlówki na LEDy. Nie widzę jednak sposobu ich późniejszego podłączenia...

Link

Świetlówki są podłączone do płytki po lewej stronie, czterema kablami na lewej krawędzi.
    NEC 225WXM - Wymiana spalonego podświetlenia - CCFL czy LED?

dzimi napisał:
    Możesz zawsze kupić samą lampę i wymienić - wymaga to trochę cierpliwości i delikatności + podstawowe narzędzia i lutownica.
    Obawiam się, że to nie będzie możliwe, bo o ile jedna lampa jest w całości tak druga, ta pęknięta, rozleciała się przy próbie jej wyjęcia z szyby. Gumki trzymające lampę po jednej stronie i skąd wychodziły kabelki po prostu się rozsypała... Nie miałbym więc jak przymocować takiej "gołej" świetlówki. [/img]

Istnieje w tym monitorze możliwość wymiany inwertera aby obsługiwał LEDy?

• #4 21 Maj 2017 19:56
    dzimi
    Moderator

00S napisał:
    przypominający nalot z soli... ciężko mi to opisać
    - nic innego jak pokruszony luminofor i kawałki szkła.
    00S napisał:
    Co do LEDów - widziałem na YT filmik
    - a ile tam jest innych filmików ale czy są pewne co do wiarygodności. Samo wklejenie Led nie jest wielkim wyczynem.
    00S napisał:
    Świetlówki są podłączone do płytki po lewej stronie, czterema kablami na lewej krawędzi.
    - bo tak są zawsze podłączone.
    00S napisał:
    Nie widzę jednak sposobu ich późniejszego podłączenia...
    - dlatego też wartość tego filmiku nie jest powalająca w swojej dydaktyce.
    Świetlówki można kupić , gumki także.
    Co do podłączenia inwertera LED przy jednoczesnym odłączeniu CCFL jest to wykonalne -oczywiście - niestety podstawowa znajomość elektroniki - wręcz niezbędna.

• #5 22 Maj 2017 22:00
    00S
    Poziom 13  

Czyl kupując LEDy takie jak TU, z płytką, której przeznaczenia nie znam, nic nie zdziałam, jeśli nie znam zasad elektroniki, aby móc to podłączyć? Rozumiem, że wpiąć do jednej wtyczki się nie będzie dało?

Opcja z nowymi gumkami i samodzielnym przymocowaniem świetlówek wydaje się najtańszą opcją. Muszę jednak znaleźć więcej informacji o tym, jak to się robi.

• #6 23 Maj 2017 09:18
    dzimi
    Moderator

00S napisał:
    nic nie zdziałam, jeśli nie znam zasad elektroniki, aby móc to podłączyć?
    - no niestety nie działa to na zasadzie"odłącz-kup-podłącz". Gniazda sterujące inwerterem są różne, jak również kolejność jest różna w różnych monitorach.

00S napisał:
    Opcja z nowymi gumkami i samodzielnym przymocowaniem świetlówek wydaje się najtańszą opcją. Muszę jednak znaleźć więcej informacji o tym, jak to się robi.
    -
    dzimi napisał:
    wymaga to trochę cierpliwości i delikatności + podstawowe narzędzia i lutownica.

• #7 30 Maj 2017 21:22
    00S
    Poziom 13  

Znalazłem nowe lampy razem z obudową na popularnym serwisie aukcyjnym. Grubość się zgadza (7 mm), wtyczki te same, lecz szerokość nie bardzo - stare lampy mają 490 mm, a sprzedawane 495 mm. Sprzedawca jednak poinformował mnie, że powinny pasować, gdyż monitory 22 calowe mają standardową szerokość lamp.
    Czy rzeczywiście taki lampy mogą pasować, czy szukać dalej?

• #8 31 Maj 2017 08:15
    dzimi
    Moderator

I dobrze cię poinformował.

• #10 01 Cze 2017 12:49
    dzimi
    Moderator

Tak-kup, wstaw i będzie po sprawie.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo