Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Udostępnianie przez pulpit zdalny VNC fragmentu ekranu

Krzysiek1260 20 Maj 2017 11:28 492 4
  • #1 20 Maj 2017 11:28
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Korzystam z różnych programów zarobkowych, np. freebitcoin, ale nie mam możliwości działania w czasie, gdy jestem w pracy lub śpię w nocy, co praktycznie uniemożliwia sensowniejsze działanie w tych programach, bo za mało kliknięć na dobę wyciągam. Wpadłem na pomysł, aby podczas mojej nieobecności udostępniać pulpit zdalny z otwartą przeglądarką w taki sposób, by inne osoby mogły mi w tym czasie klikać, a w zamian za to ja klikałbym im kiedy jestem w domu. Najlepiej by było, aby udostępniany był tylko wycinek ekranu - w miejscu, gdzie trzeba kliknąć (i rozwiązać zadanie captcha), aby obce osoby nie mogły buszować po komputerze. Blokowana musiałaby być także klawiatura, a przynajmniej niektóre klawisze funkcyjne.
    Działałoby to albo na zasadzie, że indywidualnie porozumiewam się z jakąś osobą z którą chciałbym współpracować (np. z Australii) i przekazujemy sobie dane dostępu, albo za pośrednictwem jakiejś strony, gdzie każda zainteresowana osoba mogłaby w prosty sposób dołączyć konfigurując sobie swój serwer i podpinając go do strony.
    Ja korzystam z Linuxa (Debiana) więc może być łatwiej, ale fajnie by było, aby mogły dołączyć także osoby korzystające z Windowsa.
    Mniej więcej tak to sobie wyobrażam:
    W przeglądarce (Firefox, Seamonkey) jakiś skrypt sprawdza, czy na stronie jest wyświetlony pożądany fragment kodu strony (strona jest oparta na javascript, więc treść strony jest dynamiczna - pojawia się, gdy minie godzina od poprzedniego kliknięcia), scrolluje stronę by ten fragment był widoczny na początku i określa współrzędne na ekranie tego miejsca. Jeśli pożądany fragment się pojawi, serwer VNC włącza się i udostępnia fragment ekranu określony współrzędnymi, umożliwiając zdalnie poruszanie myszką w tym fragmencie i klikanie. Najpierw trzeba rozwiązać zadanie reCaptcha, czasem wystarczy tylko zaptaszyć okienko, że nie jestem robotem, ale zwykle pojawiają się jeszcze obrazki do klikania. Ewentualnie do wyboru jest alternatywne captcha z przepisywaniem wyświetlonego tekstu. Po rozwiązaniu captcha i kliknięciu przycisku zadanie jest wykonane, serwer VNC wyłącza się.
    W prostej wersji każdy logowałby się sam do serwerów innych, w drugiej wersji byłaby jakaś stronka internetowa, na której zebrane byłyby okienka umożliwiające łączenie się z aktywnymi serwerami VNC bezpośrednio w przeglądarce i jakiś system ustawiający na pierwszym miejscu te serwery, w których nikt jeszcze nie kliknął. Do dyspozycji mogę mieć własny serwerek na starym laptopie (trochę wolny komp i łącze i zmienne ip), darmowy hosting na cba.pl, dostęp do czyjegoś serwera w zamian za  udział zysków z reklam, ewentualnie jak będzie się opłacało to mogę kupić jakiś tani serwerek VPS, przyda się jeszcze do kilku rzeczy.
    Czy da się takie coś zrobić w miarę prostymi metodami? Wiem, że są jakieś portale służące do zdalnego rozwiązywania captcha, ale są zwykle płatne i działają na masową skalę, a mi chodzi o jakąś małą współpracę z inną osobą na zasadzie takiej, że ja klikam jej, a ona mi. Nie chodzi mi też o stworzenie jakiegoś bota do oszukiwania czy łamania jakichkolwiek zabezpieczeń.
    A tak na marginesie to czym się różni VNC od VPN i który z nich w tym celu należałoby zastosować, bo chyba mają podobny cel działania?

0 4
  • Servizza
  • #2 20 Maj 2017 13:56
    2954998
    Użytkownik usunął konto  
  • Servizza
  • #3 20 Maj 2017 14:10
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Tak, dlatego chodzi mi o to, by tylko część ekranu udostępniać i uniemożliwić korzystanie z klawiatury. Sam dostęp do przeglądarki też nie jest rozwiązaniem, w firefoxie też ktoś może namieszać, wchodzić na jakieś nielegalne strony itp. Choć wydajność tego mojego laptopa pewnie wystarczająco by odstraszała od takich rzeczy :) Co do komputera to nie ma problemu, przeznaczyłbym na ten cel starego laptopa na którym nic innego nie będzie. Może są jakieś pluginy do firefoxa, które udostępniają pulpit zdalny?

0
  • #4 20 Maj 2017 15:05
    2954998
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Maj 2017 23:28
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

A czy pod linuxem nie dałoby się jakoś sprytnie tego zrobić, np. jakimś xrandr manipulować rozdzielczością?

Edit:
    Albo zablokować myszkę?

Ewentualnie można by zrobić jakiś skrypt do przeglądarki, który przechwytywałby obrazek captcha i wysyłałby na serwer, gdzie surfujący przepisywaliby tekst z obrazka do pola tekstowego i ten przepisany tekst wracałby do skryptu wpisującego go w polu odpowiedzi na captcha.

0