Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kolumna aktywna i przetwornica

Jarek1104 20 Maj 2017 16:01 705 19
  • #1 20 Maj 2017 16:01
    Jarek1104
    Poziom 6  

Witam posiadam taką kolumnę
    http://showtechnika.pl/pl/p/OMNITRONIC-KB-210A-Kolumna-dwudrozna-aktywna-10/805

I taką przetwornice
    http://www.mediaexpert.pl/akcesoria/przetwornica-lextool-12v-230v-500w,id-131081

I mam problem bo jak słucham muzyki to jak muzyka jest po cichu to kolumna strasznie buczy jak dam głośniej na radiu to dzwięk trochę zagłusza buczenie ale dalej je słychać, mam na kolumnie regulacje sygnału i jak daje mocniej to buczy głośniej musi być na totalne minimum i wtedy prawie nie słychać buczenia zabardzo ale i muzyka prawie nie słyszalna

co zrobić żeby tak nie było ? żeby nie buczało tylko grało dobrze. Jak podłączam w domu to jest ok nic nie buczy.

0 19
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Maj 2017 17:33
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jarek1104 napisał:
    co zrobić żeby tak nie było ?

Wyporóbować inną przetwornicę (najlepiej z pełną sinusoidą), albo zakupić kolumnę zasilaną bezpośrednio z napięcia stałego.

Jarek1104 napisał:
    Jak podłączam w domu to jest ok nic nie buczy.

W domu do sieci 230V/50Hz rozumiem?

0
  • #3 20 Maj 2017 19:11
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kształt napięcia z tej przetwornicy jest daleki od ideału - sinusa, jaki masz w domowej sieci energetycznej.
    Jak Kolega wyżej napisał - albo inna przetwornica, albo zasilana z akumulatora kolumna aktywna.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 23 Maj 2017 09:19
    Jarek1104
    Poziom 6  

A moglibyście mi doradzic jakąś niedrogą z pełnym sinusem 500W ciągłej mocy.
    I czy ją można pod zapalniczkę czy trzeba pod akumulator ?

0
  • #5 23 Maj 2017 11:17
    jdubowski

Jarek1104 napisał:
    A moglibyście mi doradzic jakąś niedrogą z pełnym sinusem 500W ciągłej mocy.
    I czy ją można pod zapalniczkę czy trzeba pod akumulator ?

Ocenić musisz na ile chińskie są waty twojej "paczki" - kolumna 500W PMPO może mieć 20W RMS i z sieci brać nie więcej niż 40VA, i skonfrontowac to ze sprawnością przetwornicy (można przyjąć 80%) i faktem iż z gniazda zapalniczki pobrac możesz prąd nie większy niż 10A.

0
  • #6 23 Maj 2017 12:51
    Jarek1104
    Poziom 6  

Kolumna ma 120W w RMS i to jest pewne bo znajomy rozkręcał je kiedyś bo to jeszcze ze starej w miarę dobrej linii omnitronica nie to co teraz totalna Chińszczyzna.

Chcę podłączyć dwie takie kolumny.

Jak podłącze je w domu do gniazdka to nie ma żadnej mowy o buczeniu ni nic.

To są parametry z kolumny
    Kolumna aktywna i przetwornica

0
  • #8 23 Maj 2017 15:33
    Jarek1104
    Poziom 6  

Jakoś 2 lata kolega jeździł z tym samym właśnie pod gniazdo zapalniczki i mu nic się nie stało. Tylko własnie nie wiedzieliśmy czym pozbyć się buczenia w kolumnach

0
  • #9 14 Cze 2017 14:51
    Jarek1104
    Poziom 6  

To jak pomoże ktoś ?

0
  • #10 14 Cze 2017 15:05
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jarek1104 napisał:
    Jak podłącze je w domu do gniazdka to nie ma żadnej mowy o buczeniu ni nic.

Jarek1104 napisał:
    czym pozbyć się buczenia w kolumnach

398216 Usunięty napisał:
    Kształt napięcia z tej przetwornicy jest daleki od ideału - sinusa, jaki masz w domowej sieci energetycznej.

Każda przetwornica generuje zakłócenia, których pozbyć się jest tym trudniej im dalej od idealnego przebiegu. Zwłaszcza w tanich "uniwersalnych" przetwornicach zakłócenia są duże. Poza tym wzmacniacze samochodowe (czyli przystosowane do zasilania z akumulatora samochodowego) mają przetwornice "na pokładzie" - specjalnie pod tym względem (zasilanie wzmacniacza audio) są specjalnie projektowane.
    Można próbować z dołożeniem filtra LC połączonego w szereg z wyjściem zasilania przetwornicy, ale to może się skończyć różnie - nie znamy ani typu schematu przetwornicy, ani częstotliwości z jaką pracuje; a to jest niezbędne do dobrania odpowiednich parametrów filtra - a i tak całkowicie zlikwidować zakłóceń może się nie dać.
    Połączenie sygnałowe oczywiście masz przewodem ekranowanym?

0
  • #11 14 Cze 2017 15:17
    jdubowski

Jarek1104 napisał:
    Jakoś 2 lata kolega jeździł z tym samym właśnie pod gniazdo zapalniczki i mu nic się nie stało.

Albo miał szczęście, albo pobór z gniazda był o wiele mniejszy niż deklarowane 500W.

Jarek1104 napisał:
    To jak pomoże ktoś ?

Rozpatrzmy głębiej problem.

Jarek1104 napisał:
    I mam problem bo jak słucham muzyki to jak muzyka jest po cichu to kolumna strasznie buczy

Odłączona od źródła sygnału też buczy? Regulacja głośności regulatorami w kolumnie w takim stanie (odłączone źródło) jakoś to buczenie zmienia?

Jarek1104 napisał:
    jak dam głośniej na radiu

Jakim radiu i jak podłączonym do kolumny? Skąd zasilanym?

0
  • #12 14 Cze 2017 22:12
    Jarek1104
    Poziom 6  

radio samochodowe i sygnał po kablu do kolumny, chodzi o to że buczy jak zasilana jest z przetwornicy, wychodzi na to że muszę pewnie przetwornicę z pełną sinusoida a nie modyfikowaną tylko pytanie czy taka przetwornicę z pełną sinusoidą 500W ciągłej 800W maksymalnej można pod zapalniczkę podłączyć ponieważ w zestawie ma kabel pod akumulator i kable pod zapalniczkę, chcę podłączyć jedną lub dwie takie kolumny
    Kolumna aktywna i przetwornica

tylko nie chcę niczego popsuć więc wolę się poradzić

0
  • #13 14 Cze 2017 22:46
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jarek1104 napisał:
    czy taka przetwornicę z pełną sinusoidą 500W ciągłej 800W maksymalnej można pod zapalniczkę podłączyć

Policz sobie jaki prąd musi opłynąć przez kable do zapalniczki, skoro na wyjściu przetwornicy masz obciążenie rzędu pół kilowata... a potem sprawdź jaki bezpiecznik zabezpiecza to gniazdo i zastanów się dlaczego nie może być większy...

0
  • #14 14 Cze 2017 23:28
    Jarek1104
    Poziom 6  

Nie znam się na tym dlatego się radzę was specjalistów

0
  • #15 15 Cze 2017 07:32
    jdubowski

Jarek1104 napisał:
    radio samochodowe i sygnał po kablu do kolumny,

Pytałem z czego zasilane to radio - z tego samego akumulatora co przetwornica?

jdubowski napisał:
    Odłączona od źródła sygnału też buczy? Regulacja głośności regulatorami w kolumnie w takim stanie (odłączone źródło) jakoś to buczenie zmienia?

Kolego, ty chcesz pomocy, ale nie udzielasz odpowiedzi na powyżej zadane pytania. Wątek wobec tego proponuję zamknąć, taka pisanina jest bez sensu.

Jarek1104 napisał:
    wychodzi na to że muszę pewnie przetwornicę z pełną sinusoida a nie modyfikowaną

Najpierw odpowiedz na wyżej zadane pytania o zachowanie samej kolumny (bez radia).

Jarek1104 napisał:
    pytanie czy taka przetwornicę z pełną sinusoidą 500W ciągłej 800W maksymalnej można pod zapalniczkę podłączyć

Nie można, i o tym już pisaliśmy - z gniazda zapalniczki możesz pobierać prąd do 10A, czyli moc nie większą jak 120W.

0
  • #16 15 Cze 2017 11:56
    Jarek1104
    Poziom 6  

Kolumna buczy jak jest zasilanie podłączona pod przetwornice, im głośniej na kolumnie dam sygnał tym głośniej buczy, no a niby skąd radio jest zasilane jak nie z tego samego akumulatora co zapalniczką. Mogę nie podłączać żadnego sygnału wystarczy że kolumnę uruchomię z przetwornicy to jak ruszam pokrętłem od głośności w kolumnie to buczenie albo cichsze albo głośniejsze.

To po co w takiej przetwornicy są w zestawie kable pod zapalniczkę też ?
    Co się stanie jak podłączę coś mocniejszego ?

0
  • #17 15 Cze 2017 14:40
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

"Jak zwykle w życiu rodzinnym, każdy krzyczał o czymś innym..."
    Może wreszcie Kolega Autor Szanowny zacznie się wykazywać własną inicjatywą?

Jarek1104 napisał:
    Nie znam się na tym dlatego się radzę was specjalistów

Tak trudno przypomnieć sobie wzór na moc z fizyki?
    Policzyć?
    Jarek1104 napisał:
    Do podłączenia przetwornicy oczywiście. Ale moim zdaniem każdy wie co robi podłączając do tego gniazda inne obciążenie niż rzeczona zapalniczka. Poza tym jest instrukcja obsługi jest bezpiecznik w instalacji... Litości - tak trudno zrozumieć, ze 10A to 120W przy 12V instalacji?
    Jarek1104 napisał:
    Zgadnij... Bezpiecznik ma 10A. Ty chcesz podłączyć obciążenie wymagające 40A.. Co się stanie?
    jdubowski napisał:
    Jak nie chcesz wizyty panów w czerwonym samochodzie celem dogaszenia twego pojazdu to gniazdo zapalniczki zostaw w spokoju.

Koniec.

0
  • #18 15 Cze 2017 15:11
    jdubowski

Jarek1104 napisał:
    no a niby skąd radio jest zasilane jak nie z tego samego akumulatora

Nie wiemy co tam kombinujesz stąd pytania. Swobodnie jestem sobie w stanie wyobrazić oddzielny akumulator do zasilania sporej w końcu kolumny.

Jarek1104 napisał:
    Mogę nie podłączać żadnego sygnału wystarczy że kolumnę uruchomię z przetwornicy to jak ruszam pokrętłem od głośności w kolumnie to buczenie albo cichsze albo głośniejsze.

Czyli zakłócenia trafiają do toru audio gdzieś przed potencjometrem - można spróbować poprawić ekranowanie przedwzmacniacza (o ile to możliwe - konstrukcja mechaniczna).

0
  • #19 15 Cze 2017 19:41
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Problem polega na tym, że Autor nawet nie próbuje się zastanowić nad tym co czyta w odpowiedziach; albo z lenistwa, albo z indolencji, lub innej (nieznanej mi) przyczyny. W efekcie zamiast próbować chociaż policzyć prąd dla 12V i 500W - przytacza zupełnie oderwany od rzeczywistości przykład Kolegi, który "tak podłączył i mu grało". Na kilka pytań nie udzielił odpowiedzi w ogóle jakby ich nie zauważył, inne traktował jakby pytający miał zamiar Mu zrobić krzywdę, a nadal oczekuje pomocy... Jakiej, skoro sam nie próbuje sobie pomóc przez chociażby udzielenie KONKRETNEJ odpowiedzi na KONKRETNE pytania?

jdubowski napisał:

Jarek1104 napisał:
    Mogę nie podłączać żadnego sygnału wystarczy że kolumnę uruchomię z przetwornicy to jak ruszam pokrętłem od głośności w kolumnie to buczenie albo cichsze albo głośniejsze.

Czyli zakłócenia trafiają do toru audio gdzieś przed potencjometrem

Równie dobrze mogą przychodzić wraz z zasilaniem, o czym pisałem wcześniej. Wiadomo, że przedwzmacniacz ma większą czułość i jest przez to zdecydowanie bardziej wrażliwy na zakłócenia - albo z "powietrza" (pisałem - przetwornica generuje zakłócenia co przy częstotliwości jej pracy powoduje, że (przy nieprzemyślanej konstrukcji samej przetwornicy) może je przekazywać dalej do podłączonych do niej urządzeń), Albo na kabel połączeniowy-sygnałowy (o ile kiepskiej jakości lub bez ekranu) albo nawet do urządzeń znajdujących się tylko (nie połączonych elektrycznie) urządzeń.
    Tylko co z tego, ze my tu sobie piszemy, skoro i tak nic z tego nie wynika? Poza jednym - Autor wie lepiej...
    jdubowski napisał:
    Nie można, i o tym już pisaliśmy - z gniazda zapalniczki możesz pobierać prąd do 10A, czyli moc nie większą jak 120W.
    Jarek1104 napisał:

0
  • #20 26 Kwi 2018 10:36
    Jarek1104
    Poziom 6  

Buczało ponieważ była urzyta przetwornica ze zmiennym sinusem a potrzebna jest ze stałym sinusem do tego aby było dobrze

0