Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana grzejników w mieszkaniu

djelonek 20 Maj 2017 17:06 462 2
  • #1 20 Maj 2017 17:06
    djelonek
    Poziom 2  

Dzień dobry wszystkim.
    Od dłuższego czasu przeszukuję forum jednak nie udało mi się znaleźć konkretnej odpowiedzi stąd post. Od razu podkreślam, że jestem laikiem, nie znam się na tych sprawach. Zakupiłem swoje pierwsze mieszkanie własnościowe (35 m2, 2/4 piętro, mieszkanie zewnętrzne, narożny pokój). Jestem w trakcie generalnego remontu i chcę również zmienić grzejniki.

Oto schemat mieszkania z zaznaczonymi źródłami ciepła
    wymiana grzejników w mieszkaniu

Blok jest świeżo po termomodernizacji. Taką odpowiedź dostałem na pismo w sprawie wymiany grzejników od wspólnoty:

"dotyczy: wyrażenia zgody na wymianę grzejników

W odpowiedzi na prośbę, pismo z dnia 10.04.2017, o wyrażenie zgody na wymianę grzejników w Pana mieszkaniu przy ul. XXXXXXX (dane mieszkania i wspólnoty) wyraziła zgodę na wymianę grzejników. Właściciel mieszkania zobowiązany jest:
    1. Wykonać planowany remont we własnym zakresie i własnym kosztem, bez możliwości roszczenia zwrotu kosztów wykonania w/w prac od Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości. Prace montażowe powinny być powierzone osobom posiadającym stosowne uprawnienia instalacyjne i energetyczne. Termin montażu zaworów grzejnikowych uzgodnić z Centrum Obsługi Wspólnot nr I przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018
    2. Aktualnie zamówiona średnia moc cieplna w budynku dla pomieszczeń ogrzewanych kształtuje się na poziomie 102W/m2. Budynek poddany jest termomodernizacji a jego zapotrzebowanie na ciepło sieciowe po ukończeniu wszystkich prac ustalone zostało w audycie energetycznym w wysokości 46 W/m2.
    3. Moc każdego grzejnika zależy od parametrów wody grzewczej i strat ciepła w mieszkaniu. Na podstawie dokonanej wstępnej analizy moc zabudowanego jednego członu grzejnika wynosi 127W dla temperatury zasilania 90/70/200C i/lub 101W dla temperatury 75/65/200C. Wymiana grzejnika w pokoju 15 żeber i 4 żeber w kuchni powinna uwzględnić fakt ocieplenia ścian zewnętrznych. Zamianę mocy grzejników żeliwnych na panelowe należy dokonać z uwzględnieniem temperatury czynnika grzewczego w budynku, regulowanej wg tabeli tz/tp= 90/65oC przy temperaturze zewnętrznej -20oC i temperaturze wewnętrznej +20oC. Sugerujemy aby przyjąć wysokość grzejników panelowych odpowiadający rozstawowi gałązek grzejników żeberkowych. Proponuje się zastosowanie grzejników modernizacyjnych boczno zasilanych odpowiadające rozstawowi gałązek grzejników żeberkowych o wysokości panela 554mm o nazwie handlowej Cosmo lub grzejniki typu C firmy IDMAR."

Pomoże ktoś zinterpretować tą odpowiedź tak, żebym mógł udać się do marketu typu castorama i wiedział czego potrzebuję w ludzkim języku?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Dominik

0 2
  • #2 20 Maj 2017 18:12
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Po pierwsze, czy dotychczasowe grzejniki wydają się właściwie dobrane, czy nie są za duże (docieplenie budynku) względnie za małe (gdyby obniżono parametry). Normalnie, w narożnym pokoju 20m2 przy parametrach podanych w tym poście, 15 żeberek byłoby mniej więcej dobrze dobrane, lub lekko przewymiarowane. Dlaczego grzejnik nie jest pod oknem? Może to są drzwi balkonowe? To jest zawsze niedobra rzecz, ponieważ drzwi balkonowe powodują to, że jest szpara przy podłodze, czego skutkiem jest to, że się bardzo marznie w stopy (a większe ogrzewanie spowoduje go, że będzie niemiłosiernie gorąco w plecy, a po nogach i tak będzie wiać). Warto by się zastanowić, czy napewno chce się wymienić grzejniki żeliwne na panelowe. Może na aluminiowe? Nie zardzewieją (panelowe z czasem korodują). Może by nie wymieniać, jeśli te żeliwne są dobre (grzejnik żeliwny jest najtrwalszy).

0
  • #3 20 Maj 2017 18:18
    djelonek
    Poziom 2  

Kupiłem mieszkanie kiedy rozpoczynano termomodernizację, poprzednią właścicielką była starsza Pani, która mówiła, że zimą czasem używa dodatkowo grzejnika elektrycznego w pokoju. W pokoju są duże drzwi balkonowe, dlatego grzejnik nie jest pod oknem. Obecne grzejniki są po wielu przejściach, bardzo zniszczone i koniecznie chcę zmienić. Wspólnota zakazała grzejników aluminiowych, niestety.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo