Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung UE39F5000 - Dolna połówka obrazu ciemniejsza.

20 Maj 2017 20:00 5271 35
  • Poziom 31  
    Witam. Znowu jest problem z telewizorem kuzyna ( rok temu burza). Tym razem podświetlenie. Do podświetlenia idą trzy pary przewodów przy czym jedna nie podłączona na złączu zasilacza do niczego. na jednej parze jest 232V na drugiej 112V. Na zasilaczu jest opis CH1 136V/280mA Ch2 182V/280mA.
    Samsung UE39F5000 - Dolna połówka obrazu ciemniejsza.
    Znalazłem podobny temat tam jednak dolna połówka nie świeciła i uszkodzona była jedna dioda. A tutaj świeci tyle , że wyraźnie słabiej. Zanim rozbiorę matrycę i zobaczę jak to jest połączone pytam czy dysponuje ktoś schematem? Bo być może podświetlenie jednak O.K. a problem robi zasilacz L42SFV_DSM(BN44-00609F) model PSLF990S05A (V).
    A może ktoś już coś podobnego przerabiał i wie gdzie jest uszkodzenie.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Oczywiście model matrycy diabli wzięli. ;)
    Masz 4x13 LED w jednej gałęzi i 3X13 LED w drugiej.
    Masz konkret na zasilaczu napisany!
    A mierzysz pewnie przy dziwnym ustawieniu podświetlenia w menu. Daj ustawienia na full, wyłącz "inteligencję" i zmierz jeszcze raz.

W tej "inteligentnej" matrycy jest tyle diod, że gdy krótsza gałąź nie działa, to i tak podświetlenie z drugiej jest rozpraszane. Ale tylko ty widzisz matrycę. my nie. ;)
  • Spec od monitorów
    W modelu UE39F5020AK/ lub model 42": HF420BGA-B1 , CY-HF420BGAV1H ,

matryca LED : CY-HF390BGMV1V /*T-CON: V390HJ4-CE1

Power Supply (PSU): BN44-00609F L42SFV_DSM
    - S3050 (PFC),
    - ADP3110A, ICS801cs D2011K (Standby)
    - LED driver (backlight): integrated into PSU;
    * 136V 280mA, 182V 280mA, 147V 280mA, 195V 280mA
    - LED driver: Z1948AI (AOZ1948)

Napiecia opisane Samsung UE39F5000 - Dolna połówka obrazu ciemniejsza.

BN44-00609A L42SF_DSM podobne układy.
    - matryca HF420BGA-B1 // HF420BGAV1V
    *(T-CON) 50T11-C02.
    * 136V 280mA, 182V 280mA, 147V 280mA, 195V 280mA
    * LED backlight (left/right) : 2013SVS42F_L_9 Rev1.8 130103 / 2013SVS42F_R_5 Rev1.8 130103

p.s
    Tutaj Link masz pokazane listwy dla podświetlenia

matryce: HF420BGA-B1 , CY-HF420BGAV1H , UE42F5070 , UE42F5570 ,
    string 2013SVS42F_R_5 oraz lewy i listwa połaczeniowa
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Andrzej4567 napisał:
    Wydaje mi się, że w tym przypadku, jak driver led pracuje to raczej dobrze pracuje.

Pewnie tak. Tym niemniej dziwna rozbieżność od założonych przez producenta parametrów jest zastanawiająca. Jedno dużo w górę, drugi dużo w dół.

lisek, jak zazwyczaj, swoje głupoty opowiada.
    lisek napisał:
    ADP3110A,

gdzie tam, specu nad specami, jest taki układ? I co niby miałby robić? Bo chyba nie jako sterownik przetwornicy głównej. Naczyta się bredni w internetach i powtarza je. A ludzie wierzą!
    Choć Darek dołączył konkretne zdjęcie, to lisek nie byłby sobą, żeby swojego (lepszego?) nie dodać. :)
    Andrzej4567 napisał:
    Wychodziłoby rozbierać matrycę.

Ciekawe, czy tylko LED spalony, czy jeszcze coś. Znanego Darkowi z praktyki. ;)
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    specu nad specami, jest taki układ?

Spojrzy kol.Darek na płytkę i napisze.

W wer.42"
    Tam w stringu jest 14x Led (6V), stringów_linijek powinno być 7.
    - przy czym listwa łączeniowa daje ciekawe połaczenie stringów?
    popatrz jak opisano napięcia dla wer. 39/40" > a jak dla 42"
    * jak jest matryca CY-HF390BGM

Napisze (jaka lub jaki T-con) będzie wiadomo.

Diody Led na dolnych listwach do wymiany.

pcb: PSLF990S05A

- cz. zasilacza : PWM Power: SEM3110A, SQD2011K (Standby) , SEM3050 (PFC)
    - cz. driver LED
    LED driver (backlight): integrated into PSU; 136/182V 280mA, or 147/195V 280mA
    * PWM LED driver: MAP3312B TSOP-20 /*=SLC5012M
    * MOSFET LED driver: AOD9N40, AOD5N40
    * LED backlight: D2GE-390SCA(B)-R3(12,12,28) (BN96-26928A)

Cytat:
    SAMSUNG UE39F5300AK matrix CY-HF390BGMV1V
    PSU - BN44-00645A
    T-CON - V390HJ4-CE1 (BN96-25509A)
    listwa poł. stringi - BN96-26928A ( pcb: BN41-02027A )
    * LED INTERFACE SF 39" REV NO:2.3(CT121221))
    Linijka LED_stringi:
    7x 8 LED — SAMSUNG 2013SVS39F L8 REV1.9 130212 part – BN96-27896A
    7 x 5 LEDв — SAMSUNG 2013SVS39F R5 REV1.9 130212 part- BN96-27897A

D2GE-390SCA-R3[12,12,28] (7x long)
    D2GE-390SCB-R3[12,12,28] (7 x short
  • Poziom 31  
    mirex napisał:
    Oczywiście model matrycy diabli wzięli. ;)

HF390BGA-C1 :please: Do kompletu TCON 50T11-C02 T500HVN05.0 Ctrl BD
    mirex napisał:
    Ale tylko ty widzisz matrycę. my nie. ;)

I te 232 i 112V zmierzone przy tych nastawach.
    Zmieniłem na dynamiczny i wyłączyłem jakąś automatykę ruchu...
    I teraz przy podświetleniu na max mam 237 i 111V a przy minimalnym 230 i 98.

Dodano po 5 [minuty]:

mirex napisał:
    czy jeszcze coś. Znanego Darkowi z praktyki. ;)

To jest jakaś sugestia/aluzja :?: :|
  • Poziom 43  
    Sugestia. Jak rozbierzesz, to się przekonamy. ;) Po prostu już to robiłeś.
    Moim zdaniem należy się jednak przyjrzeć zasilaczowi. Teoretycznie górna, świecąca połówka powinna mieć 180V.
    Przypomnij sobie, czy kombinowałeś poprzednio (znaczy w tym konkretnym egzemplarzu) coś z ograniczeniem prądu LED.
    lisek napisał:
    Spojrzy kol.Darek na płytkę i napisze.

Kolega Darek już napisał. W poprzednim temacie o tym samym zasilaczu i TV. Poczytaj.
    Ja ci zadałem pytanie jak układ, o którym piszesz -
    lisek napisał:
    ADP3110A
    może działać tutaj i gdzie. I bardzo proszę o odpowiedź, a nie krętactwa. ;)
    lisek napisał:

No cóż, przekonamy się, jak rozbierze i policzy. ;)
    Tym niemniej bądź uprzejmy specu - czysto teoretycznie - podać nam układ połączeń i napięcia dla takiej wersji. ;)
    lisek napisał:
    PWM Power: SEM3110A

Oooo! Cud się stał? ;) Tak bywa, jak się bezmyślnie klepie lisku pierdoły. ;)
  • Poziom 31  
    mirex napisał:

Kolega Darek już napisał. W poprzednim temacie o tym samym zasilaczu i TV.

Owszem i to nawet dość dokładnie ale niestety mógł dokładniej :|
    Cytat:
    Więc tak. W zasadzie wszystko mi chodzi ( goła płyta na stole bez podświetlenia) ale St-by i główna na 60%. Na podświetlenie jest 190V. I nic nie próbkuje. Konkretnie zamiast 5 mam 3,1V zamiast 13 jest 9V. St-by pracuje w trybie burst główna już normalnie.

czy te 190V to było te 60% czy normal? Wygląda na to, że normal ( na zasilaczu jest napisane, że ma być 182V. A teraz mam 230.... Na krótszym Stringu z kolei ma być 136V a jest 112. Rozmawiałem jeszcze z kuzynem czy ta górna połówka czasami nie świeci teraz mocniej. Twierdzi, że możliwe ale pewny nie jest. Pewny jest natomiast, że dolna świeci słabiej. I zgadzałoby się patrząc na to jakie są teraz napięcia. Zatem nie wykluczone, że LED-y są ( jeszcze :| ) sprawne a szwankuje zasilacz. A konkretnie dwie przetworniczki do stringów na
    IC9101 > Z1948AI pracuje na T9101CS (większe trafo -dłuższy string)
    IC9201 > Z1948AI pracuje na T9201CS ( mniejsze- krótszy).
    Tylko znowu pytanie dlaczego te napięcia zmieniły się tak a nie inaczej i dlaczego oba? Bo mogło przecież tylko jedno. Czyżby w grę wchodziła tutaj wspomniana "inteligencja" podświetlenia? Rozebranie matrycy włączenie sporo by wyjaśniło. szczególnie, że podświetlenie startuje z odłączonym main ( czyli bez "inteligencji").
    Spróbuje jeszcze to tak uruchomić i pomierzyć napięcia...
  • Poziom 20  
    PRZY pomiarach jest ważne nie tylko napięcie LED plus, ale i LED minus. LED minus się zmienia, jak zmieniamy parametry podświetlenia. Porównać obie gałęzie, jak zmienia się napięcie, przy zmianach parametrów podświetlenia. W większości driverów led przy zmniejszaniu podświetlenia napięcie na LED minus powinno wzrastać. Z tych porównań można wywnioskować, gdzie jest uszkodzenie.
  • Poziom 31  
    Po odpięciu main miałem 235 i 124V. Odmaskowałem doprowadzenie do dłuższego stringa i to samo. Zatem pora była rozebrać matrycę. Tu polecam szczególną ostrożność szczególnie przy składaniu bowiem ta matryca to jakaś masakra pod względem mechanicznym :shocked!: Pożałowali na solidną ramkę i śrubki. Po zdjęciu maskownicy mamy matrycę na wierzchu. Wszystko się trzyma na zatrzaski :cry:
    mirex napisał:

W tej "inteligentnej" matrycy jest tyle diod, że gdy krótsza gałąź nie działa, to i tak podświetlenie z drugiej jest rozpraszane. Ale tylko ty widzisz matrycę. my nie. ;)

To prawda nawet gdy nie działa dłuższa...
    Tzn coś tam te diody na sprawnych "żarzą" za sprawą owych diód zenera o których kiedyś była dyskusja i rzeczywiście przyspieszyło to znalezienie tej jednej. Ale wątpię by to "żarzenie" było zauważalne na obrazie.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    W tym modelu PSU (BN44-00609) mozna zmniejszuć prąd LED z 280mA na ok. 240mA poprzez zmiane R9209, R9210 z 4,7 ohm > na 5,6 ohm w ukł. reg. poswietlenia q9202 + mosfet nim sterowany)
    Spoiler:
    - np. 42" matryce HF420BGA-B1 / lub BB01 = T420HVF05.0

Cytat:
    3110A to najprawdopodobniej UCC25600, trzeba sprawdzić.

Kol. mirex Twoje z poprzedniego tematu (wczesny) kol.Darka

W BN44-00645 jest SEM3110
    W BN44-00609F jest ADP3110
    Wystarczy poczytać datasheet obu Dual Bootstrapped driver MOSFET

Zasada działąnia obu taka sama, innna miejscami pinologia! obu ukł.
    - pin.6 masa "wspólny" u obu
    -pin.5/8 wyj. na klucze dolny_górny też "wspolne"

* SEM3110A

* ADP3110 Link
    * Link
    Link

To z BN44-00609A ICM801 > opis: 3110

Tutaj kol.mirex masz rację

• Poziom 43  
    lisek napisał:
    W BN44-00645 jest SEM3110
    W BN44-00609F jest ADP3110
    Wystarczy poczytać datasheet obu Dual Bootstrapped driver MOSFET

Liseeeeek, nie ośmieszaj się. Poczytaj, porównaj, może wreszcie zrozumiesz jak działa ADP3110. Zmień sobie pinologię (pająk?), włóż zamiast SEM3110A lub UCC25600 i zobacz jakie będą efekty! Pokaż nam na filmiku.

Kiedy mi wyjaśnisz tamto?
    lisek napisał:
    W wer.42"
    mirex napisał:
    Tym niemniej bądź uprzejmy specu - czysto teoretycznie - podać nam układ połączeń i napięcia dla takiej wersji. ;)

Przypominam, że obsługuje toto ten sam zasilacz!

Jurek, ja już nie mam powoli do Ciebie zdrowia. Idź Ty sobie na stałe do komputerów, bo będziesz mnie miał na sumieniu. :)
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Tym niemniej bądź uprzejmy specu - czysto teoretycznie - podać nam układ połączeń i napięcia dla takiej wersji.

Z miłą chęcią , ale firma nie udostępnia.
    Ja zaś nie ma zamiaru (bo obecnie naprawiam laptopy) > szukac i zrysować " z obrazka" połączenia na listwie bocznej LED INTERFACE SF 39" REV.NO:2.3(CT121221))

(':!:') Poza tym zwróć uwagę , że:
    1. rozmawiamy o Dwóch róznych zasilaczach
    2. są one na dwóch Róznych płytkach drukowanych _ laminacie > inny PCB

p.s
    Cytat:
    Zmień sobie pinologię (pająk?), włóż zamiast SEM3110A lub UCC25600 i zobacz jakie będą efekty! Pokaż nam na filmiku.

A poczytałeś chociaż datasheet"y obu. (':cry:')

Zacznij troszkę więcej "wymagać" od Siebie, nie ode mnie/ innych.
    Pokaż coś więcej niz "ironiczna krytykę"

• Poziom 43  
    lisek napisał:

Z miłą chęcią , ale firma nie udostępnia.
    Ja zaś nie ma zamiaru (bo obecnie naprawiam laptopy) > szukac i zrysować " z obrazka" połączenia na listwie bocznej LED INTERFACE SF 39" REV.NO:2.3(CT121221))

Coraz bardziej się ośmieszasz.
    A ponieważ nie da się logicznie udowodnić twojej teoryjki, to podkulasz ogon i w nogi. Niech "producent" wyjaśnia liskowe dyrdymały. ;)
    lisek napisał:
    (':!:') Poza tym zwróć uwagę , że:
    1. rozmawiamy o Dwóch róznych zasilaczach

Nie, ciągle o tym samym! BN44-00609F! To ty tylko wyciągasz jakieś "cuda" o czym innym i nie wiadomo po co. W każdym temacie, w którym piszesz. Tu przypomniał ci się BN44-00645 i matryca 42 cale. I w jednym, i w drugim przypadku po prostu żałosna wtopa.
    Ale pomogę ci zrozumieć panie spec - w 42 cale jest po prostu jedna dioda więcej w stringu. Czyli razem o 3 diody w jednej "połówce" i o 4 diody w drugiej. Układ połączeń jest identyczny, jak w 39/40" i proporcjonalnie wyższe napięcia. Diody i jednym przypadku, i w drugim są takie same.
    lisek napisał:
    A poczytałeś chociaż datasheet"y obu. (':cry:')

Ja ta, ty najwidoczniej nie.
    Ponawiam prośbę - przepinuj, włącz, pokaż film.
    lisek napisał:
    Zacznij troszkę więcej "wymagać" od Siebie, nie ode mnie/ innych.

Bez komentarza.
  • Spec od monitorów
    Dlaczego z uporem maniaka chcesz abym zrobił dla Ciebie "eksperyment" i dał filmik

Cytat:
    ...jak działa ADP3110.
    Zmień sobie pinologię (pająk?), włóż zamiast SEM3110A lub UCC25600 i zobacz jakie będą efekty! Pokaż nam na filmiku.

Skoro firma wymyśliła :
    1.dwa rózne zasilacze pod dwa rózne układy wyprodukowane przez róznych wytwórców
    * nie zaś uniwersalną plytkę pcb (aby krosować na niej co nieco) i móc tam wpasować oba układy

kol. wymagasz ode mnie ,abym udowodnił Tobie i fabryce, producentom obu IC > że można je zamieniać!
    Po co , mogę przecież zabrać "chleb innym"

• Poziom 43  
    lisek napisał:
    Dlaczego z uporem maniaka chcesz abym zrobił dla Ciebie "eksperyment" i dał filmik

Dlatego, że to ty z uporem maniaka wciskasz ludziom, że w BN44-00609F zastosowano jakiś ADP3110. Nie ja.
    I nie ja mam eksperymentować, aby twoją tezę udowodnić.
    A właściwie brednie, a nie tezę. Filmik, a nie "śmieszne obrazeczki liska". ;)
    Kup sobie zasilacz BN44-00609F, obejrzyj go, przeanalizuj wszystko i zaprzestań ludzi oszukiwać. To tyle w tym temacie pierdoło z New Wales. ;)
  • Poziom 43  
    A po co myślisz? Nie lepiej sobie w naturze sprawdzić połączenia tego "magicznego" 3110? :)
    I będziesz po prostu wiedział, kto ma rację.

A to jakaś cudowna informacja, że zwiększenie rezystora kontroli prądu tranzystora kluczującego LED (o ile jest taki, bo inne rozwiązanie, to wewnętrzne tranzystory i rezystory w układach scalonych) powoduje ograniczenie maksymalnego prądu, jaki można uzyskać "pilotem"? ;) Przecież to podstawy elektroniki. ;)
  • Poziom 31  
    mirex napisał:

A to jakaś cudowna informacja, że zwiększenie rezystora kontroli prądu tranzystora kluczującego LED (o ile jest taki, bo inne rozwiązanie, to wewnętrzne tranzystory i rezystory w układach scalonych) powoduje ograniczenie maksymalnego prądu, jaki można uzyskać "pilotem"? ;) Przecież to podstawy elektroniki. ;)

Miałem na myśli tylko to że jest to jakaś informacja. W poprzednim wątku o tym telewizorze podałeś serwisówkę. Jeszcze raz przejrzałem i schematu ideowego w niej nie uświadczy. Owszem algorytmy blokowe i sposoby rozbierania elementów ( coraz bardziej zakombinowane...) :| . Ale najcenniejszego ideowego brak :cry:

Dodano po 1 [minuty]:

mirex napisał:
    A po co myślisz?

Otwórz linka kto tu ma rację :wink:. Jak będę miał potrzebę to sprawdzę :wink:
  • Poziom 43  
    Darek.S napisał:
    W poprzednim wątku o tym telewizorze podałeś serwisówkę. Jeszcze raz przejrzałem i schematu ideowego w niej nie uświadczy. Owszem algorytmy blokowe i sposoby rozbierania elementów ( coraz bardziej zakombinowane...) . Ale najcenniejszego ideowego brak

A od ilu lat już nie ma schematów w szajsungach? Nowość dla ciebie?

Za to jest dostępny schemat podobnego zasilacza, wspomnianego przez liska. Możesz porównać sobie. ;)
    Jak będziesz miał kiedyś potrzebę sprawdzić, to się okaże, że coś ci przeszkadza. ;) Sprawdź teraz póki masz okazję i zapamiętaj co tam siedzi. ;)
    Gdy już wymienisz te uszkodzone diody, to sprawdź prąd i napięcie. Pewnie będzie dobrze, gdy zacznie płynąć prąd.
  • Poziom 43  
    mirex napisał:
    Gdy już wymienisz te uszkodzone diody, to sprawdź prąd i napięcie.

I szkoda, że masz zamiar w tym stanie zamknąć, bo znowu liskowe pierdoły ktoś przeczyta i uwierzy. ;)
  • Poziom 31  
    mirex napisał:

I szkoda, że masz zamiar w tym stanie zamknąć

:please: Przy odpiętym main ( gdzie jest chyba maksymalne wysterowanie ) jest 167V - 270mA i 124V. Przy wpiętej main trybie "dynamic" i podświetleniu na max 148 - 130mA i 11V. Małego stringa na prąd już nie mierzyłem...
    Na zakończenie sporów o ICM801 > 3110A
  • Poziom 43  
    Nie na zakończenie. Popatrz sobie gdzie masz masę, gdzie zasilanie tego układu na płycie! To jest pin 6 i pin 7? Jak się to ma do twego obrazka?
    Po co kończyć coś, co nie jest tak naprawdę zakończone?
    Już dawałeś dobre zdjęcie. https://obrazki.elektroda.pl/4266171100_1466604854.jpg
    Ale daj lepsze z tego rejonu zasilacza dla niedowiarków.
  • Poziom 31  
    mirex napisał:
    Nie na zakończenie.

O.K :please: jeszcze raz rozbiorę i porobię jeszcze ze dwie fotki pod różnymi kątami problematycznego układu. A a propo zakończenia to rzeczywiście pozostawiłem niedomówienie bowiem dałem tylko schematy blokowe. I ich nie komentowałem. A te mogą być narysowane ciut różnie. Niemniej jednak są podobne ale nie identyczne i najprawdopodobniej są to różne układy. Skoro przypadła mi kwestia racji :wink: która jak wiadomo w przedmiotach ścisłych powinna być jedna ale mamy wszak dualizm korpuskularno falowy. A co do kwestii filozoficznej ksiądz Tischner zwykł był rozróżniać trzy prawdy ( racje :wink: )/ Prowda, tyz prowda i g....o prowda :D . Ale dobra zmierzę gdzie jest masa, zasilanie dam fotki a dla dobra nauki nawet jakiś schemacik rozrysuję :please:
  • Poziom 43  
    Darek.S napisał:
    a dla dobra nauki nawet jakiś schemacik rozrysuję

Prosimy. Ale i tak wyjdzie klasyka dla SEM3110A i UCC25600. ;)
  • Poziom 43  
    lisek napisał:
    Te pin"y sa wspólne dla pracu obu układów.

Tak, tych o których ja mówię. Twój pomysł z ADP, a właściwie ściągawka od Rosjan, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
    Daj już sobie na wstrzymanie. Ale mimo wszystko proszę o filmik, jak to wkładasz ADP3110 do zasilacza BN44-00609. ;)

Ile jeszcze załączników z ADP3110 dodasz w tym temacie? :)
  • Poziom 31  
    No cóż schemat musi poczekać bo układ niestety dość skomplikowany. Na teraz to tyle, że 6 to na pewno masa 5 i 8 wyjścia sterujące aż 8-mioma tranzystorami ( tyle tam jest ale bez rozrysowania trudno rozstrzygnąć - parę może być obok). A te sterują trafkiem z jednym pierwotnym za to dwoma wtórnymi sterujacymi dwomaa tranzystorami i przez nie głównym trafem przetwornicy
    Zatem na tym etapie spór nierozstrzygnięty... Ale kuzyn dostał zastępczy sprzęt i jest czas...
    Ale jest parę fotek... niestety nie jestem fotografem ( światło kąty itp :cry: ) a i sprzętu super nie posiadam...
    Samsung UE39F5000 - Dolna połówka obrazu ciemniejsza. Samsung UE39F5000 - Dolna połówka obrazu ciemniejsza. Samsung UE39F5000 - Dolna połówka obrazu ciemniejsza. Samsung UE39F5000 - Dolna połówka obrazu ciemniejsza.