Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 87 - Chrapliwa modulacja SSB

maniek157 20 May 2017 20:10 2673 13
 • #1
  maniek157
  Level 9  
  Witam ponownie, ostatnimi czasy trafił mi się wyżej wymieniony Alan 87 z chrapliwą modulacją tylko w pracy na SSB. Podejrzewam uszkodzony układ AN-612,potencjometr od regulacji układu wymieniłem i bez zmian,prądy spoczynkowe ok,z odłączonym ''PA'' na drugim radiu obok i tak słyszę chrapliwą modulację. Jak mogę taki układ sprawdzić bez oscyloskopu ?,gdyż takiego niestety nie posiadam.I druga sprawa czy są jeszcze jakieś zamienniki tego nieprodukowanego już układu ?.
 • #2
  Novile
  Level 34  
  maniek157 wrote:
  I druga sprawa czy są jeszcze jakieś zamienniki tego nieprodukowanego już układu ?
  Tak. Obecnie rynek oferuje dwa zamienne układy za tego AN612.
  Są to NTE1249 i drugi bardziej chyba dostępny i taniej to ECG1249;
  Wystarczy poszukać w sieci , są dostępne nawet na ebay.
 • #3
  gumisie
  Level 43  
  maniek157 wrote:
  Alan 87 z chrapliwą modulacją tylko w pracy na SSB.
  Może za słaby zasilacz?.
  maniek157 wrote:
  z odłączonym ''PA'' na drugim radiu obok i tak słyszę chrapliwą modulację.
  A jak to się ma w przypadku gdy nadajesz z tego drugiego, co i jak słyszysz w pierwszym.(mam nadzieje że te wszystkie próby wykonujesz mając podłączone sztuczne obciążenie).
  p.s
  @Novile: biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie i wiedzę, czy rzeczywiście objawem "Alan 87 - Chrapliwa modulacja SSB" może być uszkodzenie tego układu (AN-612)?.(nie dopatruj się jakiegoś podtekstu z mojej strony, miałem w odległych czasach podobny przypadek z tym CB i za chiny nie mogę sobie przypomnieć jak to rozwiązałem, wiele notatek gdzieś się zawieruszyło a pamięć nie ta).
 • #4
  Novile
  Level 34  
  gumisie wrote:
  @Novile: biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie i wiedzę, czy rzeczywiście objawem "Alan 87 - Chrapliwa modulacja SSB" może być uszkodzenie tego układu (AN-612)?
  Nie zastanawiałem się nawet nad tym. Po prostu kolega zapytał o zamienniki, to odpowiadam. Ja mam za małe doświadczenie z Alanem 87 aby to zdiagnozować, a wróżyć nie umiem. :) To jest temat dla kogoś kto to radio dobrze zna. Poza tym w north-u maję zamiennik tego scalaka na zamówienie coś kosztuje on 11 czy 12zł. Za tyle to można ten układ podstawić i sprawdzić jak ktoś chce i celuje w taką diagnozę. Ja się powstrzymam od diagnozy tutaj na razie.
 • #5
  gumisie
  Level 43  
  gumisie wrote:
  p.s
  @Novile: biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie i wiedzę, czy rzeczywiście objawem "Alan 87 - Chrapliwa modulacja SSB" może być uszkodzenie tego układu (AN-612)?.(nie dopatruj się jakiegoś podtekstu z mojej strony, miałem w odległych czasach podobny przypadek z tym CB i za chiny nie mogę sobie przypomnieć jak to rozwiązałem, wiele notatek gdzieś się zawieruszyło a pamięć nie ta). i tu miało być: Proszę odpisz na PW

  @Novile To była moja prośba o pomoc dla mnie. W trakcie pisania tego P.s nie dopisałem: odpisz na pw.
  Pozdrawiam
 • #6
  maniek157
  Level 9  
  Zasilacz jak i zasilanie jest ok,radio na sztucznym obciążeniu jak i na antenie bazowej(zestrojonej do poprawnych wartości) zachowuje się tak samo. Odsłuch w tym alanie jest w porządku, robiłem próby z różnymi mikrofonami i jest to samo,w am,fm jest normalna tylko w ssb modulacja jest jakaś przesterowana i jakby zrywająca, regulacja mic gain też nic nie zmienia. Tak moje poszukiwania zeszły się do tego układu gdyż według schematu sygnał przy SSB płynie z wzmacniacza mikrofonowego bezpośrednio do tego układu przez kilka drobnych elementów które prześledziłem i nie znalazłem nic podejrzanego. Spróbuję zamówić układ lub zapytam w niedalekim serwisie cb może mają gdzieś jakiś dawców części, Dzięki za sugestie i pozdrawiam .
 • #7
  maniek157
  Level 9  
  W wymienionej przez ciebie Novile hurtowni , niestety nie mają oryginału ani zamienników , taką odpowiedź dostałem na zapytanie o te układy . Także jeśli ktoś takowe posiada to proszę o info na priv, dzięki.
 • #8
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Słuchajcie nie róbcie jakiegoś halo z kości co jest dostępna i chyba jeszcze długo będzie co.
  NE612 jest na allegro za 20 zeta razem z przesyłką.

  Jeżeli chodzi o strojenie radii nie posiadając przyrządów, to da się sporo zrobić, tylko trzeba wiedzieć co i jak.
  maniek157 wrote:
  Jak mogę taki układ sprawdzić bez oscyloskopu ?
  To może opiszę taki nietypowy, bo mój, na to sposób.
  Pomocny on szczególnie na problemy z modulacją (obecnie częste) w radiach na mosfetach końcowych.

  Zabawę z chrapliwą modulacją powinno zaczynać się od sprawdzenia czy układy chodzą liniowo. Takie moje przekonanie. Jak modulator jest zrównoważony, to łatwym sposobem na to jest kręcenie potencjometrem zrównoważenia (tym co go zmieniałeś) i pomiar jakkolwiek napięcia w.cz. w podejrzanych miejscach w celu weryfikacji odpowiedzi nadajnika. Może być zwykła sonda Vp-p (tj. sonda w.cz.). Patrzy się w Service Manual w kalibrację dot. SSB CARRIER BALANCE (lub coś koło tego) i poszukuje się najmniejszej wartości w.cz., do której należy zbliżyć się w miarę najdokładniej kręcąc tym potencjometrem. Jak instrukcja danego modelu podaje tę wartość (chociaż nie wszystkie podają niestety), to będzie (jak już wspomniałem i co ważne) minimum Vp-p napięcia w.cz. stłumionej nośnej SSB obecne na wyjściu antenowym. Jak wiadomo każde radio z SSB nie tłumi nośnej w sto procent i zawsze będzie to jakiś odsetek mocy wstęgi. W mniejszym czy większym stopniu, ale tak właśnie będzie. JEżeli na wyjściu antenowym nadajnika SSB panuje totalny brak tej szczątkowej mocy oznaką tego jest, że gdzieś jest problem klasy A typu liniowego. In. słowy nadajnik pracuje o klasę niżej, tj. AB - kwestia regulacji, lub ostatecznie uszkodzenia. Albo jest całkiem uszkodzony tzw. BIAS i będzie to B, lub C. Jak już mamy tę wartość, to takim sposobem uzyskuje się wzorzec do porównania, albo co lepsze do analizy. Niestety w CB nie jest to podawane zawsze jak w razie radii tych "z wyższej półki". Jak żadna instrukcja jej nie podaje, to ostatecznie do podejrzenia w sprawnym egzemplarzu - pomiar zdejmuje się sondą Vp-p na sztucznym obciążeniu. Podwójną korzyścią obecności szczątkowej nośnej jest to, że za pomocą regulacji zrównoważenia można manipulować jej poziom obserwując jednocześnie odpowiedź nadajnika co do jego liniowości za pomocą tej samej metody, tj. zwykłej sondy w.cz. Uzyskuje się szereg korzyści, których lista w diagnostyce nadajników jest bardzo długa. Wykorzystanie tego sposobu można spotkać w różnej postaci. I to na ile będzie on pomocnym zależy nic jak tylko od umiejętności. Zwracam szczególną uwagę na charakterystyczne Vp-p jako widoczne na oscyloskopie (alternatywnie podawane w postaci mocy) nośnej na wyjściu antenowym danego modelu.

  Żeby była jasność w temacie.
  Moc stłumionej nośnej jest niemierzalna bez udziału profesjonalnego miernika !
  Zaś ta podana w specyfikacji jako 55dB jest do niczego.
  Ile to "oscyloskopowego" Vpp w A. 87 w tej chwili nie powiem, ale mam radio takie na testy jakby co.

  W razie charczenia poszukuje się jednak czegoś więcej i oprócz tych oczywistych (jak zasilanie) mogą to być:

  - wina syntezy, BFO - zakłócenie/niestabilność
  - usterka układu limitera
  - brak przełączenia, lub zakłócenie przełączenia modulacji
  - niedostrojenie
  - zabrzmi to dziwnie, bo naddostrojenie i skutek przesterowania - skutek tzw. reakcji
  (zasada nie strojenia na max. i cofamy w strojeniu od ok. pół obrotu do dwóch - przykładem tor SSB Emperor Shogun UWAGA tak jest fabrycznie)
  - przesterowanie
  - wzbudzenie
  - utrata liniowości
  - przenikanie sygnałów/produktów, albo zakłóceń do wejść wzmacnacniaczy
  - również j/w z tą różnicą, że po zasilaniu
  - itp, itd., których przez specyfikę w swoim rodzaju nie sposób ot tak sobie na szybko wymienić

  Wygląda to strasznie, ale nie posiadając minimum przyrządów też da się.
  Opisana metoda na szybkiego, choć wydawać może się dziwna czy niezrozumiała, może być niesamowicie precyzyjną.
  Jak to mówią "sonda w.cz. zdziała cuda w odpowiednich rękach" tylko kwestia umiejętności.

  Dobrym sposobem jest użycie wzmacniacza słuchawkowego i podsłuchanie audio w modulatorze jakie tam dociera.
  Również w modulacji CW, bo w Alanie 87 CW (wraz z rodżer bipem) idzie drogą audio.
  Toteż pasuje sprawdzić na drugim radiu.

  Co do lokalizacji usterki.
  Jak wiadomo w Alanach 87 głównym powodem problemów już od ładnych paru lat są po prostu zimne luty.
  I chyba nie przesadzę jak powiem, że nastąpił koniec okresu eksploatacji Alana 87.

  Ja już w co drugim obserwuję takie zjawisko, że elementy dosłownie odpadają w oczach.
  Wystarczy ruszyć i odpadają.
  Takie jaja.

  Z autopsji wiem jeszcze żeby poszukać nieudanych modyfikacji.
  Pasuje to wykluczyć.

  Swego czasu omawialiśmy podobne sytuacje z kolegami z elektrody na Gadu-Gadu.
  Do tego stopnia było trudno.
 • #9
  maniek157
  Level 9  
  Poszukiwania dotyczą układu AN612, dzięki za ciekawą rozprawkę , ustawienie potencjometru jest zgodne z serwisówką , i nie zmienia to w dalszym ciągu skopanej modulacji ssb.
 • #10
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam. To już wiekowy sprzęt, więc warto by wymienić na początek elektrolity. Często jest tak że modulacja SSB przy wyschniętych elektrolitach powoduje dewiację częstotliwości i modulacja staje się mocno zniekształcona. Na moje oko AN jest ok. Prądy spoczynkowe tranzystorów końcowych i drivera masz na 100% dobrze ustawione? Zewrzyj kolektor z emiterem tranzystora TR31 i zmierz moc w USB/LSB. Zmierz przy okazji częstotliwość w USB i LSB w punkcie TP5 (pin7 AN612.
 • #11
  maniek157
  Level 9  
  Pomiary wykonam w sobotę jak znajdę chwilę wolnego czasu, jednak niepokoi mnie jeszcze prąd spoczynkowy samego drivera coś z nim jest nie tak, gdy mierzę go na zimnym radiu jest ok okolice 50 mA jednak im radio bardziej rozgrzane to potrafi wyjść ponad skalę 200 mA miernika i nie da się zejść niżej. Diodę D89 podmieniłem na 1n4148 nic to nie zmienia niestety ,jednak muszę przeanalizować elementy odpowiedzialne za prąd spoczynkowy samego drivera. Dodam że tranzystor sprawny posiadam 2 sztuki 2sc2166 jednak podmianki nic nie zmieniają. Prąd końcówki mocy zimny czy ciepły bez zmian ustawione 100 mA trzyma bez problemu. Dzięki za trafne sugestie.
 • #12
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wymień rezystor w układzie biasu.
 • #13
  maniek157
  Level 9  
  Wracając do tematu wymienione rezystory :
  218,219,221,223,230,226,255. W kwestii prądu spoczynkowego bez zmian,
  dioda d89 zmieniona na drugą 1n4148, rezultatów również brak.Częstotliwość na 7 nodze IC3 z wyciszonym mikrofonem równa 0, przy modulacji skacze i trudno ją jednoznacznie odczytać.Zwieranie tranzystora tr31 nie zmienia mocy w ssb . Może jeszcze jakieś rezystory w układzie biasu przeoczyłem a mogą mieć kluczowe znaczenie ?
 • #14
  kosmosdom
  Level 2  
  maniek157 wrote:
  Witam ponownie, ostatnimi czasy trafił mi się wyżej wymieniony Alan 87 z chrapliwą modulacją tylko w pracy na SSB. Podejrzewam uszkodzony układ AN-612,potencjometr od regulacji układu wymieniłem i bez zmian,prądy spoczynkowe ok,z odłączonym ''PA'' na drugim radiu obok i tak słyszę chrapliwą modulację. Jak mogę taki układ sprawdzić bez oscyloskopu ?,gdyż takiego niestety nie posiadam.I druga sprawa czy są jeszcze jakieś zamienniki tego nieprodukowanego już układu ?.


  Cześć. Możesz go sprawdzić za pomocą układu aplikacyjnego. Sam jutro będę konstruował bo mam problem z Jacksonem I. Powodzenia!
  Moderated By Olek II:

  Widziałeś datę postu?