Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dźwięk przerywa w playerze podczas przeglądania stron internetowych

Crow81 21 Maj 2017 13:56 783 8
  • #1 21 Maj 2017 13:56
    Crow81
    Poziom 5  

Witam

Mam problem: przerywający dźwięk odgrywany z jakiegokolwiek playera (foobar, VLC) podczas wczytywania/przeglądania stron i przewijaniu zawartości w przeglądarce (Chrome, Firefox, Opera, Edge oraz IE). Pojawiło się to jakiś czas temu jakby po którejś łatce systemowej (mogę się mylić).
    Poza tym komputer jest stabilny podczas maksymalnego obciążenia, ma optymalne temperatury, SMART dysków jest OK. Nic nie jest podkręcone, chodzi na domyślnych zegarach. Nie zauważyłem żadnych podejrzanych procesów w tle.

Dzieje się to:

Włączony/wyłączony antywirus i zapora.
    Na systemie kilkumiesięcznym jak i świeżo postawionym (najnowsze wersje)

Na karcie dźwiękowej wbudowanej (wyjście tylne (Jack, S/PDIF) i panel przedni (Jack). Pozostałe źródła dźwięku We/Wy wyłączone.

Na zewnętrznym DACu podpiętym przez USB (karta na płycie wyłączona, żeby nie kolidowała z DAC). Pozostałe źródła dźwięku We/Wy wyłączone.

Sterowniki domyślne systemowe, zalecane przed producenta płyty i najnowsze obecnie dostępne.

Z/bez zewnętrznej JAVY i Flasha.

Plan zasilania Zrównoważony i Wysoka wydajność.

Pliki z muzyką czytane z SSD i HDD, mp3, flac, ape.

Resetowany BIOS, ustawienia domyślne, AHCI i TRIM włączone.

Internet przeglądany przez wbudowane WI-FI i obydwie wbudowane karty sieciowe na płycie.

Dźwięk przerywa też na YT (foobar, VLC wyłączony) kiedy przegląda się strony w innych zakładkach.

Brak wtyczek w przeglądarkach.

To chyba cała lista co już sprawdziłem.

Gdy muzyka gra w playerze mogę grać w grę, obciążać procesor różnymi jednocześnie uruchamianymi aplikacjami, mogę kopiować pliki z dysku na dysk i nic się nie dzieje. Dźwięk jest krystaliczny.

Konfiguracja:
    - Gigabyte GA-Z170N-WIFI
    - Intel Core i5-6600
    - Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2B3200C16)
    - MSI GTX 1050 Ti OC
    - Crucial CT250 MX200 SSD
    - HGST Travelstar 7K1000 1TB 2,5"
    - SilverStone SST-SX500-LG v2.0 500W
    - Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 15063.296 (RS2)

Czy macie jeszcze jakieś pomysły do sprawdzenia? Może coś pominąłem i nie zwróciłem na to uwagi?

Pozdrawiam

0 8
  • #2 21 Maj 2017 20:21
    310artur
    Poziom 43  

Jedyne co mi przychodzi do głowy to sprawdzić na LiveCD linuksa jak to będzie. Ciężko mi sobie wyobrazić jaka sprzętowa usterka tu pasuje więc spodziewam się że na linuksie będzie OK. Ale sprawdź i daj znać.

0
  • #3 22 Maj 2017 19:38
    Crow81
    Poziom 5  

Na linuxie dźwięk jest OK.
    Usiłuję rozkminić co jest częścią wspólną przeglądarek i co może do tego doprowadzać. Nigdy nie miałem "przyjemności" z tak dziwnym przypadkiem.

0
  • #4 22 Maj 2017 20:38
    irondick
    Poziom 31  

" Pojawiło się to jakiś czas temu jakby po którejś łatce systemowej " No to przywróć system do tej daty lub zainstaluj Linuxa ;-)

0
  • #5 22 Maj 2017 21:07
    310artur
    Poziom 43  

Windows 10 ma niestety wady. Sam go mam i nawet lubię ale trza mieć świadomość że to wieczna beta i miejscami tandeta...
    W menedżerze zadań - karta wydajność - pamięć - pula niestronicowana. Nie rośnie ci czasem ta wartość? Raczej powinna być poniżej 250MB
    To bardzo dziwne o tyle że obie karty dźwiękowe dają ten efekt. Nie masz jakieś filtra zainstalowanego (taki czy inny DFX)?

0
  • #6 22 Maj 2017 22:47
    Crow81
    Poziom 5  

Nie używam filtrów do modyfikacji dźwięku, a pula stronicowania jest w granicach 300MB.

0
  • #8 24 Maj 2017 05:49
    Crow81
    Poziom 5  

Zrobiłem jeszcze parę różnych prób.

Wymontowałem kartę graficzną i sprawdziłem na zintegrowanej w procesorze.
    Zamieniłem RAMy miejscami.
    Przepiąłem dyski w obrębie tego samego kontrolera do innych portów SATA.

Nadal to samo. Dźwięk przycina przy ładowaniu stron.

Postresowałem komputer programem Prime95 do ostatnich potów tak, że się prawie zagotował i... w czasie odgrywania muzyki nic. Zero zacięć.

W tej chwili testuję w foobarze WASAPI w trybie PUSH. Teoretycznie pomija to mikser Windows. W zasadzie na razie nie słyszę trzasków podczas ładowania stron (chyba, że laduje na raz ze 20 stron w zakładkach i w miedzyczasie czyszcze pamięć podręczna przeglądarki, wtedy sie dźwięk przytnie.) Ale zaraz po przestawieniu na Direct Sound dźwięk się tnie nawet jak ładuje sie jedna strona.

Tak wygląda moment wczytywania stron z WASAPI (od prawej krawędzi tabelki Topology do końca w prawo wykresu) i bez WASAPI (reszta).

Do sprawdzenia jeszcze mam:
    - przeniesienie systemu w obecnej postaci na inny dysk, bo zastanawiam się czy to nie problem z zapisem danych przez przeglądarki na SDD
    - sprawdzenie dysków na drugim kontrolerze na płycie
    - zasilacz

0
  • #9 25 Maj 2017 13:49
    Crow81
    Poziom 5  

Winny znaleziony - ndis.sys

Zaciekawił mnie proces Interrupts (Hardware Interrupts and DPCs). W zasadzie ledwo widoczny bo obciążenie do 15% przy wczytywaniu stron.

Zainstalowałem sobie program LatecyMon i DPC Latecy Checker. I wszystko teraz jasne. Problemem są sterowniki z karty sieciowej. LatecyMon pokazał, że ndis.sys bardzo, chwilowo przy ładowaniu stron daje o sobie znać.

Odinstalowałem wszystkie sterowniki intelowskie, bo takie mam sieciówki włącznie z Wi-Fi. Z chipsetu też, ale on akurat nie ma na to wpływu. Nadal jest niewielkie opóźnienie, ale poprawa znaczna i póki co nie słyszę zacięć dźwięku:

Ale ideał to to jeszcze nie jest.

Zanim odinstalowałem sterowniki to pozamykałem wszystkie programy. W DPC Latecy Checker sprawdziłem jak to wszystko wygląda. O dziwo czasem coś powodowało opóźnienia ni stad ni zowąd. W Menedżerze Zadań wyłączyłem dwie siecówki i Wi-Fi. W tym momencie wszystko się ustabilizowało. Kiedy je włączyłem znowu pojawiły się opóźnienia.

Pytanie czy to problem sterowników czy uszkodzenie sprzętowe. Na płytę mam jeszcze gwarancję więc mogę ją odesłać.

Obstawiam winę systemu/sterowników. Na drugim komputerze, gdzie też jest 10 zainstalowana występowały podobne problemy, ale po czystej instalacji nic tam się nie działo i nadal nie dzieje. Z tym, że ten drugi komputer był tylko analizowany na słuch przez wideo odgrywane z YT.

Jak to teraz ugryźć - ndis.sys ?

0
  Szukaj w 5mln produktów