Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe mikrokontrolery z rodziny PIC32 dedykowane do sterowania silnikami

ghost666 21 Maj 2017 14:05 2244 3
 • Nowe mikrokontrolery z rodziny PIC32 dedykowane do sterowania silnikami
  Microchip Technology poszerzył ofertę sprzedawanych mikrokontrolerów z rodziny PIC32 o nową linię produktów, dedykowanych do sterowania silnikami elektrycznymi. Układy z serii PIC32MK to cztery mikrokontrolery zintegrowane z peryferiami dedykowanymi do aplikacji związanych z sterowaniem silnikami elektrycznymi (PIC32MK MC) oraz osiem układów ogólnego przeznaczenia rozszerzonych o moduły komunikacji szeregowej (PIC32MK GP). Wszystkie dwanaście układów posiada 32 bitowy rdzeń taktowany częstotliwością do 120 MHz, który wspiera zaawansowane instrukcje cyfrowego przetwarzania sygnałów (DSP). Dodatkowo, dla ułatwienia implementacji algorytmów kontrolnych w rdzeniu zaimplementowano moduł arytmetyki zmiennoprzecinkowej o podwójnej precyzji.

  W celu zwiększenia wydajności aplikacji i zmniejszenia ilości potrzebnych elementów dyskretnych w systemie kontroli silnika układy PIC32MK MC integrują w sobie możliwość 32 bitowego przetwarzania danych z zaawansowanymi peryferiami analogowymi, takimi jak poczwórny op-amp o pasmie 10 MHz, szybki komparator czy też zaawansowany moduł impulsów z zmiennym wypełnieniem (sterowanie PWM) dedykowany do zastosowań w kontroli pracy silników elektrycznych. Dodatkowo mikrokontrolery te posiadają przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) o częstotliwości próbkowania do 25,45 MSPS z rozdzielczością 12 bit lub 33,79 MSPS z rozdzielczością 8 bit. Dzięki temu możliwe jest wybranie rozwiązania szybszego lub precyzyjniejszego, zależnie od potrzeb w danej aplikacji. Mikrokontrolery te posiadają także 1 MB pamięci Flash 4 KB pamięci EEPROM i 256 KB SRAM.

  "Rodzina układów PIC32MK reprezentuje sobą kontynuację klasycznych układów Microchipa do kontroli silników, jakie występowały w 8 i 16 bitowych rodzinach mikrokontrolerów PIC. Wprowadzenie do sprzedaży 32 bitowych odpowiedników tych układów jest częścią trendu przechodzenia na tego typu rozwiązania w systemach sterowania. Jednocześnie, dzięki wykorzystaniu dobrze znanych rozwiązań zachowana jest kompatybilność z klasycznymi narzędziami deweloperskimi firmy Microchip. (...) Nowa rodzina układów posiada także mikrokontrolery ogólnego przeznaczenia, wyposażone w szerokie spektrum szeregowych interfejsów komunikacyjnych, idealnie dostosowanych do zastosowania w systemach przemysłowych" komentował Rod Drake, wicedyrektor działu 32 bitowych mikrokontrolerów w firmie Microchip..

  Nowe PIC32MK wyposażone są między innymi w cztery niezależne porty dla sieci CAN 2.0, a także aż sześć modułów transceiverów UART, sześć portów SPI lub I?S i interfejs Local Interconnect Network (LIN) 1.2. Mikrokontroler wyposażony jest także w interfejs USB, który umożliwia wykorzystanie go tak w układach typu host, jak i w urządzeniach USB w tym samym czasie. Dzięki możliwości sprzęgnięcia układu z szerokim spektrum interfejsów, urządzenia oparte o nowe PIC32MK mogą być mniejsze i prostsze. Idealnie nadają się do aplikacji w cyfrowych systemach audio lub urządzeniach sterowanych poprzez CAN w środowisku przemysłowym lub motoryzacyjnym.

  Źródło: https://www.eeweb.com/company-news/microchip/new-pic32-microcontrollers-optimized-for-motor-control

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9645 postów o ocenie 7740, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #3
  szymonjg
  Poziom 15  
  leonow32 napisał:
  Microchip czerpie pełnymi garściami po przejęciu Atmela ;)

  Kto bogatemu zabroni? ;)
 • #4
  krzysiek_krm
  Poziom 37  
  leonow32 napisał:
  Microchip czerpie pełnymi garściami po przejęciu Atmela ;)

  Jasne, a Elvis żyje, wszyscy świetnie to wiedzą.