Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STANDBY załączane sygnałem audio

21 Maj 2017 18:36 459 3
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich
  Nie często się udzielam na łamach Elektrody, znacznie częściej wyszukuję poszukiwane informacje. Tym razem nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na nurtującą mnie kwestie.
  Przerabiam Radmora na wzmacniacz z czterema końcówkami - po dwie w mostku. Końcówki już zdublowałem, zrobiłem zabezpieczenia na każdy kanał, a obecnie przymierzam się do wykonania układy soft startu w połączeniu ze standby, w taki sposób aby wzmacniacz załączał zasilanie sieciowe w momencie uruchomienia źródła sygnału np. komputera czy odtwarzacza CD.
  Chodzi mi o taki schemat w którym projektowany układ otrzymywał by sygnał bezpośrednio z gniazd wejściowych, wzmacniał go a następnie sterował triakiem lub przekaźnikiem który z kolei załączał by zasilanie transformatorów poprzez soft start. Oczywiście byłby zasilany oddzielnym zasilaczem małej mocy zainstalowanym równolegle do układu zasilania całego wzmacniacza.
  Bardzo proszę o jakieś sugestie i schematy.
 • Relpol przekaźniki
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  rs6000 napisał:
  fajny schemat detektora
  Oczywiście zamiast Attiny dać tranzystor sterujący i przekaźnik.
  Nie bardzo natomiast widzę sens takiego rozwiązania:
  BatoryStef napisał:
  układ otrzymywał by sygnał bezpośrednio z gniazd wejściowych, wzmacniał go a następnie sterował triakiem lub przekaźnikiem który z kolei załączał by zasilanie transformatorów poprzez soft start.

  Przez pierwsze sekundy (do podania przez soft-start pełnego napięcia zasilania) wzmacniacz będzie zniekształcać...
 • Poziom 10  
  Detektor rzeczywiście fajny i prosty. Czekam jeszcze na inne propozycje, jak nie pojawi się nic ciekawszego to pobawię się w projekt płytki. Będę musiał jeszcze zsumować sygnał z obydwu kanałów tak żeby nie miało to wpływu na wzmacniacz. Myślę że oporniki rzędu 10K na kanał dadzą wystarczającą separację i nie osłabią nadmiernie sygnału.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Sens takiego rozwiązania jest następujący: Wzmacniacz jest w stanie czuwania i pobiera minimalny prąd potrzebny jedynie do zasilenia Stand by, natomiast gdy np. włączę komputer, nie muszę się "fatygować" i włączać wzmacniacza gdy on się sam odpali. I vice-versa wyłączając kompa - wyłącza się również wzmacniacz. Nie muszę o nim pamiętać.
  Co się tyczy zniekształceń przez pierwsze sekundy pracy, to jak napisałem - każda końcówka mocy wyposażona jest w zabezpieczenie głośników które odpowiada również za opóźnienie ich załączania o jakieś trzy sekundy. Myślę że przez w/w czas soft start się ustabilizuje.