Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei e5573 i internet z PLUS-a, zmiana urządzenia i budowa sieci

Dabog 21 Maj 2017 19:37 1311 5
  • #1 21 Maj 2017 19:37
    Dabog
    Poziom 2  

Witam serdecznie.

Posiadam internet z PLUS-a i urządzenie Huawai e5573, które do tej pory sprawowały się bez większego zarzutu. Przeznaczeniem było małe biuro z dwoma komputerami i stałym, stabilnym dostępem do sieci. Wybór padł na takie rozwiązanie ze względu na mobilność (duża szansa zmiany lokalizacji) i dosyć korzystną jak na tamte czasy ofertę (w połączeniu z kilkoma abonamentami komórkowymi).

Router był podłączony do jednego z komputerów, a drugi odbierał sygnał WIFI (dodatkowo w sieci działała drukarka). Czasem na komputerze z dostępem przez WIFI pojawiał się przy sieci żółty wykrzyknik i "ograniczenie dostępu". Problem jednak nie występował często, więc nie był kłopotliwy.

Obecnie jednak przy podłączeniu dodatkowego 1 lub 2 komputerów "ograniczenie dostępu" pojawia się znacznie częściej (czasem nawet kilka razy na godzinę) i poważnie utrudnia pracę. Domyślam się że urządzenie nie jest przystosowane do pracy z taką ilością komputerów stąd też problem.
    Starałem się dokonywać zmian w ustawieniach routera, ale nie przyniosło to oczekiwanych skutków. Czasem "ograniczenie dostępu" pojawia się naprawdę często, ale bywają chwile że nie komputery nie doświadczają tego przez kilka godzin. Na komputerze podłączonych kablem wszystko działa poprawnie, ale urządzenia działające po wifi wymagają restartu sieci aby wróciły do żywych.

Zapewne potrzebne jest nowy router, który działa z LTE i tutaj przydałaby mi się pomoc.
    Kończy się też umowa, zatem mogę dobrać jakieś coś z PLUS-a, ale chyba lepszym rozwiązaniem byłby zakup rutera na rynku. Zależy mi na stabilnym dostępu do sieci dla 3-5 komputerów + drukarka, na niewielkiej przestrzeni (2-3 biurowe pomieszczenia). Sieć potrzebna do pracy biurowej, zatem maile, czat, obsługa www itp - żadne gry czy duże pliki które trzeba ściągnąć.

Obecna lokalizacja to Kraków (30-868) - bo może to też mieć jakieś znaczenie (chociaż problem z "ograniczeniem dostępu" występował także w innych lokalizacjach).

Z góry dziękuje za pomoc i zainteresowanie się tematem.

0 5
  • Pomocny post
    #2 21 Maj 2017 19:50
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

To nie router a mobilna zabawka, Sam pomysł z jego wzięciem z Plusa do takich zastosowań wygląda na kiepski żart.' Podziękuj" doradcy biznesowemu najgorszego operatora mobilnego. Z tym przedłużeniem umowy w Plusie to kolejny żart, na dodatek bez sprzętu?Jakie ty masz teraz DL/UL na tej zabawce ? Jakie parametry sygnału, łączysz się z LTE1800Aero2 czy LTE800sferii. Zrób testy obydwu pasm na E5573 za pomocą http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h lub https://www.dropbox.com/s/x3f5jxw89rjk0i9/E5186%20Toolbox_latest.zip?dl=0 Po zalogowaniu w nich na e5573 pokaża dane BTS-a oraz parametry sygnału. Można w nich wymusić LTE1800 a potem LTE800. Na każdym zrób też speedtesty , pokaż screeny z programów i speedtesta. Najbliższe BTS-y LTE1800aero2 to Ściegiennego 93 i Medyczna 9. Na tym pierwszym też LTE800sferii i zapewne z niego LTE-A z tych dwóch pasm.

0
  • #3 21 Maj 2017 20:02
    Dabog
    Poziom 2  

Przez blisko rok urządzenie i dostęp do internetu za pomocą tej zabawki sprawował się całkiem dobrze i wystarczał na nasze potrzeby. Teraz jednak urządzenie nie spełnia już swojego zadania i muszę coś wybrać/zmienić. Prędkości jakie miałem to DL 8-4 mega, a UL ok 2-3. (to wystarczające na potrzeby biura)

Co do najgorszej sieci... podobne opinie słyszałem o T-Mobile i Orange, ale jestem otwarty na sugestie. Internet mam dodatkowo z 3 abonamentami komórkowymi plus jeden mobilny numer stacjonarny i kosztuje mnie grosze.
    Nie jestem jednak przywiązany i mogę wypróbować inne rozwiązanie - chociaż nie wchodzi w rachubę jakieś comiesięczne odnawianie pakietów czy kombinowanie. Możesz zasugerować inną sieć (czytałem o Twoich propozycjach z play, ale wolałbym coś... prostszego :) - poza tym muszę brać na firmę.

Jutro wykonam testy i postaram się zagłębić w temat (LTE1800Aero2 i sferii, bo nic mi to nie mówi :) ).

0
  • Pomocny post
    #4 21 Maj 2017 20:19
    matek451

Ja nie pytałem o to jak się sprawowała zabawka bo doskonale ją znam i dla mnie jej używanie do takiego celu to od początku pomyłka. Żaden szanujący klienta biznesowego doradca nie powinien go proponować, dwa lata temu Plus miał w ofercie router stacjonarny LTE czyli B315 i taki trzeba było brać. Prędkości na LTE? Jeśli tak toż to nędza ale i norma w Plusie dla Krakowa, pokaż speedtesty i zrób zalecane testy tymi programami. Opnie o Orange czy T-mobile ze strony ludzi nie mających pojęcia internecie mobilnym nie mają znaczenia. Ci operatorzy wyprzedzili Plusa o kilka długości a ich oferty biznesowe i nie tylko biją go na głowę. Play ma przy Kurczaba 5 BTS z kompletem pozwoleń na LTE i agregacją pasm. Ale jak tak ci odpowiada Plus to przedłuż umowę po testach ale ze sprzętem. Obecnie w ofercie jest router z LTE-A czyli DWR-960 za 25,50 m-c. Ale ja go nie polecam. Wobec braku innych z LTE-a możesz kupić samemu B525( te z T-Mobile za około 400 zł z Play za 500 zł), E5186 czy B618. Obsługują agrrgację LTE1800+800.

0
  • #5 22 Maj 2017 10:01
    Dabog
    Poziom 2  

Wykonam testy i powrócę z wynikami.

Ogólnie Internet ma działać nie tylko w tej lokalizacji (ale głównie w tej). Rozumiem, że znacznie rozważniej byłoby zainteresować się ofertą PLAY lub Orange?

Jakieś konkretne taryfy, urządzenia w ich ofercie?
    Z PLUS-a nie do końca jestem zadowolony także w kwestii komórek (zasięgu). Tam gdzie ORANGE działa PLUS ma czarną dziurę. Zależy mi też na stacjonarnym numerze (ta opcja była chyba dostępna w PLAY)

EDIT: Zadowolony jestem o tyle, że na potrzeby biura nie miałem wymagań. W domu pewnie bym wyrzucił urządzenie i całego PLUS-a przez okno :). Zwłaszcza, że na stałym łączu mam 120 mega.
    Zaletą LTE i mobilnego Internetu jest fakt, że jest... mobilny

Dodano po 12 [godziny] 54 [minuty]:

matek451 napisał:
    ...pokaż speedtesty i zrób zalecane testy tymi programami.

LTEWatchH - nie pokazuje żadnych wyników.

Drugi program:

Jeśli chodzi o speedtest:

Niestety nie mogę nigdzie zlokalizować gdzie (i czy) mogę zmienić na LTE1800Aero2 lub LTE800sferii.

Oczywiście wykonałem kilka testów i wyniki były podobne: pomiędzy 7-10 mega DL. Wyniki te wydają się w pełni zadowalające jak na potrzeby biura.
    Wiem, że Fiat Seicento to nie szczyt motoryzacji, ale jak robisz 500 km w miesiącu to wystarczy :) (jeśli rozumiesz aluzje).
    Ważniejszą kwestią jest rozsyłanie tego sygnału i utworzenie sieci WIFI. Może faktycznie rozważę ofertę z PLAY wraz z Huawei B525 (widziałem ciekawą ofertę łączoną) - będę musiał się jednak przemęczyć do końca umowy z PLUS.

0
  • #6 26 Maj 2017 17:12
    matek451

Połączenie z BTS-em Plusa przy Ściegiennego 93, najprawdopodobniej z LTE1800Aero2. kiepskie parametry sygnału i SINR/. Trzeba sprawdzić działanie tego pasma pod BTS-em. Konieczna antena dual LTE1800MHz.

0