Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie brykieciarki hydraulicznej

marek_mrk 21 Maj 2017 21:47 1725 13
  • #1 21 Maj 2017 21:47
    marek_mrk
    Poziom 14  

Witam

Kombinuje nad sterowaniem do brykieciarki hydraulicznej, czy ktoś może sprawdzić czy taki układ sterowania jaki jest na zdjęciu, który narysowałem byłby poprawny. Nie wiem tylko czy elektrozawór docisku ma być sterowany z jakieś dodatkowej czasówki czy może z czujnika ciśnienia umieszczonego na elektrozaworze siłownika głównego ruch do przodu. Podczas zgniatania wzrośnie ciśnienie zamknie się styk NO czujnika ciśnienia otworzy docisk, wysunie się pelet, siłownik uruchamia krańcówkę KG2 następuje zmiana kierunku siłownika a to z kolei spowoduje zamknięcie ponowne docisku itd.

0 13
  • #2 22 Maj 2017 11:41
    Marcinzabrze
    Poziom 17  

Witam. Jeśli dobrze patrzę na ten schemacik to nie będzie działać bo krancowki w takim połączeniu będą się wzajemnie blokować. Jeśli zejdzie siłownik z krańcowki to sie stycznik/przekaźnik wyłączy. A nie lepiej zastosowac mały programowalny sterownik? Napisać kilka bloczków i po kłopocie.

0
  • #3 22 Maj 2017 18:22
    marek_mrk
    Poziom 14  

Witam

proszę podać w którym miejscu tego układu jest problem.

1
  • #4 22 Maj 2017 19:38
    ejcon
    Poziom 13  

Witam,
    Mam pytanie a jak zrobisz sekwencyjność ruchów .
    To jest ważne w działaniu .
    najpierw startuje siłownik dobijaka potem główny i szczek .
    Mam program z plc oryginalnej brykieciarki i nie wygląda tak różowo jak ten co wymyśliłeś .

0
  • #5 22 Maj 2017 22:23
    marek_mrk
    Poziom 14  

Witam

Ja to widzę tak
    po zamknięciu styku st1/2 rusza siłownik szuflady bo KG2 NC jest zwarty następnie wysunięcie się siłownika spowoduje zadziałanie KS2 NO, to z kolei powoduje zamknięcie obwodu siłownika głównego ruch do przodu ponieważ KS2 NO zwarty oraz KS1 NC zwarty. Dalej siłownik zgniatający dochodzi do KG2 rozwiera styk NC i zwiera styk NO. Zrobiłem to w ten sposób ponieważ siłownik musi zamykać szufladę podczas docisku. Gdy KG2 NO zwarty siłownik szuflady powraca do tyłu czyli rozwiera najpierw KS2 NO i dalej uruchamia KS1 NO przy całkowitym powrocie. Gdy siłownik zgniatający powraca styk KG1 NC się rozwiera. W tym czasie już staruje siłownik szuflady ruch do przodu ponieważ KG2 NC zwarty itd. Nawet jakby wyłączyć zasilanie i oba siłowniki stanęłyby poza krańcówkami to KG2 NC zwarty i następuje wysterowanie elektrozaworu siłownika szuflady ruch do przodu i cykl trwa tak jak to opisuje. Jeżeli ktoś ma DTR do takiej maszyny to proszę podesłać na pw Nigdzie nie ma żadnej DTR do takich maszyn chętnie uzupełnie swą wiedzę.
    NC styk normalnie zwarty ( 3,4)
    NO styk normalnie otwarty ( 1,2)

0
  • #6 28 Maj 2017 22:08
    marek_mrk
    Poziom 14  

Witam

No niestety nie działa to dobrze tzn układ jest zbudowany prawidłowo niestety ale nie uwzględnia opóźnienia ruchów siłownika głównego. I tak szuflada dopycha materiał na wysunięty siłownik prasujący co powoduje zapychanie się szuflady . Po próbach widzę że rozsądniej byłoby aby siłownik główny najpierw się wysuwał do tulei a dopiero po cofnięciu się siłownika prasującego ruszała szuflada

narysuje schemat jeszcze raz i wrzucę
    a tak na szybko to :
    1. siłownik ruch do przodu wyrzuciłem styk NC KS1
    2.siłownik ruch do tyłu równolegle do KS1 NO wpiąłem równolegle styk NO PSGp
    3.siłownik szuflad ruch do przodu pomiędzy styk KG2 NC a PSSt NC wpiąłem KG1 NO i równolegle do KG1 styk PSSt NO

4. siłownik ruch do tyłu dodałem pomiędzy KS2 NO a PSSp NC styk krańcówki KS1 NC
    i teraz to chodzi w miarę możliwie tzn szuflada wpycha materiał do pustej tulei dociska ją potem rusza siłownik główny prasując ale po jakimś czasie zapycha się szuflada. Brykiet wychodzi OK gdyby nie to zapychanie się szuflady . i zatrzymywanie się maszyny bo krańcówka KS2 nie załącza siłownika głównego

0
  • #7 09 Cze 2017 22:49
    marek_mrk
    Poziom 14  

Witam

Dalsze spostrzeżenia. Niestety na siłowniku szuflady nie mam docisku ( jest bardzo małe ciśnienie które powoduje tylko przesunięcie szuflady do przodu ale nie wstępne "wprasowanie" materiału do tulei.) Szuflada powinna wciskać materiał do tulei i tą tuleje szczelnie zamknąć żeby brykiet był dobrze sprasowany poprzez główny siłownik. I tutaj mam problem bo przy normalnej pracy siłownika szuflady mam niskie ciśnienie w układzie hydraulicznym ponieważ na siłowniku głównym zastosowano elektrozawór, który pracuje normalnie na przelewie. Dopiero wysterowanie tego elektrozaworu podczas docisku materiału powoduje wzrost ciśnienia w układzie hydraulicznym a tym samym docisk szuflady. Niestety w momencie docisku szuflady siłownik prasujący jest już w części wysunięty co uniemożliwia szufladzie wciśnięcie wsadu do tulei. Jeżeli ręcznie wysteruje siłownik będący w pozycji tylnej do tyłu na krótką chwilę to to powoduje wzrost ciśnienia w układzie i wciśnięcie wsadu do tulei a następnie wysterowuje znowu ręcznie elektrozawór siłownika głównego do przodu przy ciągle wysterowanym elektrozaworze siłownika szuflady, żeby tuleja była zamknięta to brykiet wychodzi super. Jeżeli włączę układ do pracy automatycznej no to nie jest za dobrze brykiet wychodzi ale jest daleki od ideału Zastanawiam się czy jest błąd w zastosowanych elektrozaworach, które są załącznikach czy może sterowanie należy poprawić ( i tutaj musiałbym zastosować mały sterownik, żeby wykonać dodatkowy ruch do tyłu siłownika z zastosowaniem czujnika ciśnienia który po przekroczeniu np 80 bar powodowałby ruch siłownika do przodu czyli zrobić to co ręcznie robiłem żeby zwiększyć ciśnienie w układzie hydraulicznym. Proszę o jakieś sugestie jeżeli ktoś naprawiał lub konstruował brykieciarki. Dodam że nie mam problemu z napisaniem programu do sterownika ale czy to będzie dobre rozwiązanie
    DKU 1710 elektrozawór siłownika głównego
    DKU 1713 elektrozawór szuflady

0
  • #8 09 Cze 2017 23:47
    apajak1988
    Poziom 18  

Dołącz schemat hydrauliczny.

0
  • #10 10 Cze 2017 12:54
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Czy siłownik docisku nie powinien być zasilony z tego samego kanału co siłownik główny? - na schemacie jest podłączony do cofania SG?!

0
  • #11 11 Cze 2017 22:08
    apajak1988
    Poziom 18  

Nie bardzo wiem jak czytać ten schemat. Załączam przykładowy, wg którego postaraj się zrobić porządny schemat.
    sterowanie brykieciarki hydraulicznej

0
  • #13 12 Cze 2017 22:06
    marek_mrk
    Poziom 14  

Witam

Panie Wojciechu jeżeli ma pan ten program to proszę o symulację i informację jak to się zachowuje

Pozdrawiam

0
  • #14 13 Sie 2017 18:58
    marek_mrk
    Poziom 14  

Witam

Po długim czasie wrzucam to co udało mi się zrobić. Problem z brykieciarką rozwiązałem w taki sposób, że zastosowałem mały sterownik LOGO. Jako że układ hydrauliczny już w nim był zrobiony a nie mam dokumentacji więc dostosowałem program do niego. Napisałem go w taki sposób że siłowni główny powracając nie zatrzymuje się na krańcówce, tylko cofa się do tyłu co powoduje wzrost ciśnienia w układzie potrzebny do dociśnięcia szuflady z wsadem. Po osiągnięciu nastawionego ciśnienia siłownik rusza do przodu a cofnięcie się siłownika szuflady następuje w chwili gdy siłownik prasując materiał najeżdża na krańcówkę. Siłownik szuflady cofając się najeżdża na krańcówkę tylną co powoduje powrót siłownika głównego. Dalej siłownik główny cofa się najeżdżając na krańcówkę co powoduje, że szuflada rusza do przodu, siłownik cofa się dalej powodując wzrost ciśnienia w układzie itd.

Brykieciarka pracuje dobrze materiał jest odpowiednio sprasowany

0