Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indukcyjna Elektrolux EHH46540FK - płyta wyłącza się i włącza ponownie

pitu-pitu 21 Maj 2017 22:48 2976 15
  • #1 21 Maj 2017 22:48
    pitu-pitu
    Poziom 2  

Witam Szanownych Użytkowników forum!
    Niedawno pojawił się problem z działaniem płyty indukcyjnej Elektrolux EHH46540FK, a 3 lata działała rewelacyjnie jednak po podgrzewaniu garnka na którymkolwiek polu płyta wyłącza się i włącza ponownie (i tak kilka razy). Owszem pewnie zaczyna działać zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem ale wcześniej płyta była o wiele bardziej eksploatowana temperaturowo i pracowała prawidłowo. Po jakimś czasie płytę można włączyć i dalej korzystać do ponownych restarów. Wszystkie sensory działają.
    Poszukując rozwiązania, czytam o problemach z kondensatorami. Czy Szanowni Forumowicze możecie wskazać od których elementów muszę zacząć ich wymianę? Żaden z niech nie wygląda by był spuchnięty. Jakich dobrych producentów powinny być nowe elementy? Rozkręciłem płytę i zamieszczam zdjęcie "wnętrzności". Lewa strona.

0 15
  • #2 21 Maj 2017 22:59
    roxio
    Poziom 21  

A czy kolega nie ma w płycie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego? Działa ono tak że gdy występują wahania w zasilaniu lub jak zabraknie prądu to płyta przechodzi w tryb bezpieczny i właśnie resetuje się przy podgrzewaniu. Jedyne co trzeba zrobić to odłączyć ją na około 40minut całkowicie od zasilania i podłączyć ponownie. Dopiero jak to nie zadziała grzebałbym w elektronice.

0
  • #3 21 Maj 2017 23:09
    pitu-pitu
    Poziom 2  

roxio napisał:
    Czy kolega nie ma w płycie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego? Działa ono tak, że gdy występują wahania w zasilaniu lub jak zabraknie prądu to płyta przechodzi w tryb bezpieczny i właśnie resetuje się przy podgrzewaniu.
    Witam Kolegę i dziękuję za szybka reakcję!
    Nie wiem jakie wielkie wahania w zasilaniu mogą doprowadzić do anomalii pracy, a zaniku napięcia nie było (i to od bardzo długiego czasu). Wszystkie fazy w tym czasie powinny być i może to niemiarodajne, ale kontrolki fazy w tablicy podczas restarów były ok.
    Pozdrawiam
    Pit

0
  • #4 21 Maj 2017 23:24
    roxio
    Poziom 21  

Wahania nie muszą być znaczne, to dość delikatny sprzęt niestety, trzeba sprawdzić od początku;
    górne lewe pole (najdalsze od panelu sterowania) trzeba przetestować (na zimnej płycie) na 1 poziomie grzania, ostudzić ją i następnie na maksymalnym czy jest różnica w czasie do resetu - jeśli np. na ust. mocy na 1 pole grzeje się dłużej bez resetu to znaczy że działa w/w blokada (kuchenka resetuje się w momencie kiedy ma się załączyć chłodzenie elektroniki) wtedy odłączenie od zasilania może pomóc.
    Jeśli czas do resetu jest identyczny na dowolnym ustawieniu to będziemy grzebać w elektronice.

1
  • #5 22 Maj 2017 09:24
    pitu-pitu
    Poziom 2  

roxio napisał:
    Jeśli czas do resetu jest identyczny na dowolnym ustawieniu to będziemy grzebać w elektronice.

Dzięki!
    Będziemy testować.
    Pozdrawiam
    Pit
    Edit:
    Witam ponownie, lewe górne pole z garnkiem - ustawiona moc na 1 - czas do samoczynnego wyłączenia ok 12 min po "odpoczynku" i restarcie płyty: lewe górne pole z garnkiem - ustawiona moc na max - czas do samoczynnego wyłączenia ok 4 min.

Płyta po wyłączeniu próbuje ponownie się sama włączyć i po kilku sekundach wyłącza się i taka niestabilna praca trwa naprzemiennie. Sterowanie cały czas działa. Można płytę samemu włączyć lub wyłączyć gdy działa (można zmieniać moc, itp.)
    Pozdrowienia
    Pit

0
  • #6 24 Maj 2017 13:01
    michalprezes1
    Poziom 13  

Za nowa płyta, by patrzeć kondensatory.
    Wygląda, że się płyta przegrzewa - sprawdź wentylator czy działa podczas pracy płyty.

0
  • #7 24 Maj 2017 13:27
    pitu-pitu
    Poziom 2  

michalprezes1 napisał:
    Za nowa płyta, by patrzeć kondensatory.
    Wygląda, że się płyta przegrzewa - sprawdź wentylator czy działa podczas pracy płyty.

Witam,
    dzięki za zainteresowanie tematem.
    Po obserwacji płyty jak sugerował Roxio - to pole lewe dolne (największe) wytrzymuje ok 15-20 min mocnego grzania i tak samo prawe dolne tuż przy sterowaniu. Natomiast jak tylko włączę górne pola (nawet na "1") to po 2 min płyta wpada w stan wyłączania i włączania. Po włączeniu płyty słyszę start wentylatorów (ale nie wiem czy oba działają). Sterowanie zawsze działa (o ile płyta się nie wyłączyła w tym czasie i mogę ją również włączyć po czym zaraz się sama wyłącza).

Pozdrawiam
    Pit

0
  • #8 21 Lut 2018 07:23
    marwarq
    Poziom 1  

Cześć pitu-pitu. Poradziłeś sobie z problemem? Pytam, bo ma to samo u siebie

0
  • #9 21 Lut 2018 11:46
    Loker
    Poziom 38  

Jak już ktoś wspomniał - za młoda płyta na wyschnięte kondensatory, ale... spróbuj wymienić kondensator elektrolityczny oznaczony czerwonym kółkiem:

0
  • #10 22 Lut 2018 16:13
    machnicki.krzysztof
    Poziom 12  

Sprawdź i ewentualnie wymień przetwornice VIPer22 lub VIPer17 nie wiem jakie idą w tym modelu bo nie widzę. Kilkukrotnie miałem podobne przypadki i okazało się, że niedomagają

0
  • #11 02 Mar 2018 11:08
    gardek
    Poziom 1  

Witam,
    czy poradzili sobie koledzy z problemem restartującej się płyty? Mam płytę AEG HK63420PXB i po 5 latach użytkowania pojawił się powyższy problem. Płyta włącza się i wyłącza. Czasem działa przez dzień bez problemu a następnie problem powraca. Rozkręciłem płytę i pooglądałem elektronikę i nie widać nic niepokojącego, nie ma spuchniętych kondensatorów.

0
  • #12 04 Mar 2018 09:34
    Piotr2608

Poziom 37  

Zamiast rozkręcać elektroniki i bajdurzyć na forum o niczym, zacznijcie zabawę od monitorowania napięcia w sieci elektrycznej. Potrzebny jest dokładny miernik napięcia. Od niedawna, dostawcy prądu szaleją z modernizacjami linii energetycznych. Przy zbyt wysokim napięciu a co za tym idzie i mocy - mogą się dziać takie kwiatki.

0
  • #13 04 Mar 2018 13:12
    tojaa
    Poziom 13  

Cześć,

Mam dokładnie ten sam problem, płyta próbuje się zresetować, ale wygląda jak by miała za mało napięcia i losowo mrugają części wyświetlacza... Po kilkunastu minutach w końcu udaje się zrobić ten reset i można grzać od nowa.

Jedyny problem jest taki, że awaria występuje super losowo, przez miesiąc potrafi chodzić bez problemów, a czasami codziennie się wyłącza, z biegiem lat częstotliwość wzrasta, wcześniej było to raz na pól roku, teraz nie ma tygodnia żeby się nie wyłączyła.

Po rozłożeniu kuchenki, odłączeniu panelu sterującego i ponownym podłączeniu jest gotowa od razu do pracy.

W skoki napięcia nie wierze, gdyż:
    a. Ponad 500 mieszkań ma płyty elektryczne na moim osiedlu i z tego w większości to indukcje.
    b. Pierwsze problemy pojawiły się po 3 latach użytkowania.
    c. Po awarii wpada w jakiś niestabilny stan i trwa tak kilkanaście minut.

Wentylatory pracują, problem jest niezależny od używanego pola czy pól, czas jest losowy, nie mam pojęcia od czego zacząć sprawdzać, a macie może jakieś pomysły?

PS.
    Nawet znalazłem filmik gdzie dokładnie tak samo się zawiesza:
    https://www.youtube.com/watch?v=PGs9ZA8vLPo

0
  • #14 04 Mar 2018 14:34
    machnicki.krzysztof
    Poziom 12  

Wymontuj i zmierz kondensatory. W tym wypadki przejrzyj i ewentualnie wymień przetwornice VIPer22 bo często padają i objawy są podobne

0
  • #15 06 Mar 2018 21:35
    tojaa
    Poziom 13  

Moja płyta ma VIPer17L, też tak padały?

Kondensatory w stanie idealnym, przynajmniej wzrokowo, jak znajdę chwilkę czasu to wylutuje kilka losowych i pomierzę.
    VIPera też profilaktycznie wymienię, bo nie mam takiego zacięcia żeby sprawdzać układ za 5zł...zwłaszcza że nie wiem co jest przyczyną wadliwej pracy...

Ogólnie teraz mogę się bawić i naprawiać, bo właśnie kupiłem nowszy model, z którym przez dwa lata będzie spokój:)

Dzięki za sugestie,na pewno się do nich zastosuje, trochę się bałem że to sterownik umiera, ale w końcu udało się wyłapać moment awarii i faktycznie może być pierdołka.

0
  • #16 07 Mar 2018 10:02
    Loker
    Poziom 38  

Zaznaczyłem kondensator, którego utrata pojemności powoduje niestabilną pracę przetwornicy zasilającej. Nie ma co oglądać, mierzyć - wymiana to chwila roboty, nie pomoże - wtedy szukaj dalej.

2