Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indukcyjna Elektrolux EHH46540FK - płyta wyłącza się i włącza ponownie

pitu-pitu 21 Maj 2017 22:48 5682 17
  • #1 21 Maj 2017 22:48
    pitu-pitu
    Poziom 2  

Witam Szanownych Użytkowników forum!
    Niedawno pojawił się problem z działaniem płyty indukcyjnej Elektrolux EHH46540FK, a 3 lata działała rewelacyjnie jednak po podgrzewaniu garnka na którymkolwiek polu płyta wyłącza się i włącza ponownie (i tak kilka razy). Owszem pewnie zaczyna działać zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewaniem ale wcześniej płyta była o wiele bardziej eksploatowana temperaturowo i pracowała prawidłowo. Po jakimś czasie płytę można włączyć i dalej korzystać do ponownych restarów. Wszystkie sensory działają.
    Poszukując rozwiązania, czytam o problemach z kondensatorami. Czy Szanowni Forumowicze możecie wskazać od których elementów muszę zacząć ich wymianę? Żaden z niech nie wygląda by był spuchnięty. Jakich dobrych producentów powinny być nowe elementy? Rozkręciłem płytę i zamieszczam zdjęcie "wnętrzności". Lewa strona.

0 17
  • Relpol
  • #2 21 Maj 2017 22:59
    roxio
    Poziom 21  

A czy kolega nie ma w płycie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego? Działa ono tak że gdy występują wahania w zasilaniu lub jak zabraknie prądu to płyta przechodzi w tryb bezpieczny i właśnie resetuje się przy podgrzewaniu. Jedyne co trzeba zrobić to odłączyć ją na około 40minut całkowicie od zasilania i podłączyć ponownie. Dopiero jak to nie zadziała grzebałbym w elektronice.

0
  • #3 21 Maj 2017 23:09
    pitu-pitu
    Poziom 2  

roxio napisał:
    Czy kolega nie ma w płycie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego? Działa ono tak, że gdy występują wahania w zasilaniu lub jak zabraknie prądu to płyta przechodzi w tryb bezpieczny i właśnie resetuje się przy podgrzewaniu.
    Witam Kolegę i dziękuję za szybka reakcję!
    Nie wiem jakie wielkie wahania w zasilaniu mogą doprowadzić do anomalii pracy, a zaniku napięcia nie było (i to od bardzo długiego czasu). Wszystkie fazy w tym czasie powinny być i może to niemiarodajne, ale kontrolki fazy w tablicy podczas restarów były ok.
    Pozdrawiam
    Pit

0
  • #4 21 Maj 2017 23:24
    roxio
    Poziom 21  

Wahania nie muszą być znaczne, to dość delikatny sprzęt niestety, trzeba sprawdzić od początku;
    górne lewe pole (najdalsze od panelu sterowania) trzeba przetestować (na zimnej płycie) na 1 poziomie grzania, ostudzić ją i następnie na maksymalnym czy jest różnica w czasie do resetu - jeśli np. na ust. mocy na 1 pole grzeje się dłużej bez resetu to znaczy że działa w/w blokada (kuchenka resetuje się w momencie kiedy ma się załączyć chłodzenie elektroniki) wtedy odłączenie od zasilania może pomóc.
    Jeśli czas do resetu jest identyczny na dowolnym ustawieniu to będziemy grzebać w elektronice.

1
  • Relpol
  • #5 22 Maj 2017 09:24
    pitu-pitu
    Poziom 2  

roxio napisał:
    Jeśli czas do resetu jest identyczny na dowolnym ustawieniu to będziemy grzebać w elektronice.

Dzięki!
    Będziemy testować.
    Pozdrawiam
    Pit
    Edit:
    Witam ponownie, lewe górne pole z garnkiem - ustawiona moc na 1 - czas do samoczynnego wyłączenia ok 12 min po "odpoczynku" i restarcie płyty: lewe górne pole z garnkiem - ustawiona moc na max - czas do samoczynnego wyłączenia ok 4 min.

Płyta po wyłączeniu próbuje ponownie się sama włączyć i po kilku sekundach wyłącza się i taka niestabilna praca trwa naprzemiennie. Sterowanie cały czas działa. Można płytę samemu włączyć lub wyłączyć gdy działa (można zmieniać moc, itp.)
    Pozdrowienia
    Pit

0
  • #6 24 Maj 2017 13:01
    michalprezes1
    Poziom 14  

Za nowa płyta, by patrzeć kondensatory.
    Wygląda, że się płyta przegrzewa - sprawdź wentylator czy działa podczas pracy płyty.

0
  • #7 24 Maj 2017 13:27
    pitu-pitu
    Poziom 2  

michalprezes1 napisał:
    Za nowa płyta, by patrzeć kondensatory.
    Wygląda, że się płyta przegrzewa - sprawdź wentylator czy działa podczas pracy płyty.

Witam,
    dzięki za zainteresowanie tematem.
    Po obserwacji płyty jak sugerował Roxio - to pole lewe dolne (największe) wytrzymuje ok 15-20 min mocnego grzania i tak samo prawe dolne tuż przy sterowaniu. Natomiast jak tylko włączę górne pola (nawet na "1") to po 2 min płyta wpada w stan wyłączania i włączania. Po włączeniu płyty słyszę start wentylatorów (ale nie wiem czy oba działają). Sterowanie zawsze działa (o ile płyta się nie wyłączyła w tym czasie i mogę ją również włączyć po czym zaraz się sama wyłącza).

Pozdrawiam
    Pit

0
  • #8 21 Lut 2018 07:23
    marwarq
    Poziom 1  

Cześć pitu-pitu. Poradziłeś sobie z problemem? Pytam, bo ma to samo u siebie

0
  • #9 21 Lut 2018 11:46
    Loker
    Poziom 38  

Jak już ktoś wspomniał - za młoda płyta na wyschnięte kondensatory, ale... spróbuj wymienić kondensator elektrolityczny oznaczony czerwonym kółkiem:

0
  • #10 22 Lut 2018 16:13
    machnicki.krzysztof
    Poziom 12  

Sprawdź i ewentualnie wymień przetwornice VIPer22 lub VIPer17 nie wiem jakie idą w tym modelu bo nie widzę. Kilkukrotnie miałem podobne przypadki i okazało się, że niedomagają

0
  • #11 02 Mar 2018 11:08
    gardek
    Poziom 2  

Witam,
    czy poradzili sobie koledzy z problemem restartującej się płyty? Mam płytę AEG HK63420PXB i po 5 latach użytkowania pojawił się powyższy problem. Płyta włącza się i wyłącza. Czasem działa przez dzień bez problemu a następnie problem powraca. Rozkręciłem płytę i pooglądałem elektronikę i nie widać nic niepokojącego, nie ma spuchniętych kondensatorów.

0
  • #12 04 Mar 2018 09:34
    Piotr2608

Poziom 38  

Zamiast rozkręcać elektroniki i bajdurzyć na forum o niczym, zacznijcie zabawę od monitorowania napięcia w sieci elektrycznej. Potrzebny jest dokładny miernik napięcia. Od niedawna, dostawcy prądu szaleją z modernizacjami linii energetycznych. Przy zbyt wysokim napięciu a co za tym idzie i mocy - mogą się dziać takie kwiatki.

0
  • #13 04 Mar 2018 13:12
    tojaa
    Poziom 13  

Cześć,

Mam dokładnie ten sam problem, płyta próbuje się zresetować, ale wygląda jak by miała za mało napięcia i losowo mrugają części wyświetlacza... Po kilkunastu minutach w końcu udaje się zrobić ten reset i można grzać od nowa.

Jedyny problem jest taki, że awaria występuje super losowo, przez miesiąc potrafi chodzić bez problemów, a czasami codziennie się wyłącza, z biegiem lat częstotliwość wzrasta, wcześniej było to raz na pól roku, teraz nie ma tygodnia żeby się nie wyłączyła.

Po rozłożeniu kuchenki, odłączeniu panelu sterującego i ponownym podłączeniu jest gotowa od razu do pracy.

W skoki napięcia nie wierze, gdyż:
    a. Ponad 500 mieszkań ma płyty elektryczne na moim osiedlu i z tego w większości to indukcje.
    b. Pierwsze problemy pojawiły się po 3 latach użytkowania.
    c. Po awarii wpada w jakiś niestabilny stan i trwa tak kilkanaście minut.

Wentylatory pracują, problem jest niezależny od używanego pola czy pól, czas jest losowy, nie mam pojęcia od czego zacząć sprawdzać, a macie może jakieś pomysły?

PS.
    Nawet znalazłem filmik gdzie dokładnie tak samo się zawiesza:
    https://www.youtube.com/watch?v=PGs9ZA8vLPo

0
  • #14 04 Mar 2018 14:34
    machnicki.krzysztof
    Poziom 12  

Wymontuj i zmierz kondensatory. W tym wypadki przejrzyj i ewentualnie wymień przetwornice VIPer22 bo często padają i objawy są podobne

0
  • #15 06 Mar 2018 21:35
    tojaa
    Poziom 13  

Moja płyta ma VIPer17L, też tak padały?

Kondensatory w stanie idealnym, przynajmniej wzrokowo, jak znajdę chwilkę czasu to wylutuje kilka losowych i pomierzę.
    VIPera też profilaktycznie wymienię, bo nie mam takiego zacięcia żeby sprawdzać układ za 5zł...zwłaszcza że nie wiem co jest przyczyną wadliwej pracy...

Ogólnie teraz mogę się bawić i naprawiać, bo właśnie kupiłem nowszy model, z którym przez dwa lata będzie spokój:)

Dzięki za sugestie,na pewno się do nich zastosuje, trochę się bałem że to sterownik umiera, ale w końcu udało się wyłapać moment awarii i faktycznie może być pierdołka.

0
  • #16 07 Mar 2018 10:02
    Loker
    Poziom 38  

Zaznaczyłem kondensator, którego utrata pojemności powoduje niestabilną pracę przetwornicy zasilającej. Nie ma co oglądać, mierzyć - wymiana to chwila roboty, nie pomoże - wtedy szukaj dalej.

3
  • #17 27 Maj 2018 18:01
    tomek8484
    Poziom 13  

Witam.
    Mam ten sam problem z płytą po włączeniu słychać wentylator i po 3 sec gaśnie i już nie można włączyć. Wyłączyłem zasilanie na 5 godzin i to samo. Na chwilę obecną już nie reaguje dotyk. Wymieniłem jak powyżej Viper 17 z jednej i z drugiej strony oraz tranzystory i dalej nic. Nie słychać takiego trzasku jak by się miał załączyć styczniki. Gdzie jeszcze szukać i właśnie u mnie się nie załącza stycznik i nawet teraz dotyk nie reaguje.

0
  • #18 28 Sie 2018 12:23
    gardek
    Poziom 2  

Witam ponownie,
    w marcu pisałem o podobnym problemie z płytą AEG HK63420PXB. Płyta działa a po chwili się wyłącza. Po wyłączeniu próbuje ponownie się sama włączyć, słychać start wentylatora i po 2-3 sekundach znowu się wyłącza i tak w nieskończoność. Sterowanie cały czas działa. Płytę można włączyć lub wyłączyć gdy działa, zmieniać moc.
    Za radami z tego wątku wymieniłem układ VIPer17L i towarzyszący mu kondensator. Pomogło, płyta działała ale gdzieś po około miesiącu czasu problem powrócił. Wyjąłem płytę ponownie z zabudowy i jeszcze raz przeglądnąłem. Wyczyściłem, podociskałem wszelkie gniazda, styki i wtyczki, zwłaszcza te w module z przyciskami pojemnościowymi, tu tez przeczyściłem te sondy przycisków i szybę od spodu. Po tych czynnościach o dziwo płyta ruszyła i działa do dzisiaj bez problemów.
    Wydaje mi się ze powodem restartowania mogły też być połączenia modułu z przyciskami z modułem głównym bo te wtyczki coś luźno siedziały na tych stykach na laminacie i płyta wariowała. Czasami pomagało pukanie w płytę i ta zaskakiwała. Wiadomo czasem kładąc garnek jakiś wstrząs powstaje. Między czasie podejrzewałem tez przekaźnik który słychać podczas włączania płyty, bo nie było go słychać czasami. Koniec końców po wyczyszczeniu styków płyta działa, oby jak najdłużej.

0