Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmiana napięcia wejsciowego w zasilaczu ATX

grzesbo 22 Maj 2017 06:04 723 10
  • #1 22 Maj 2017 06:04
    grzesbo
    Poziom 2  

Witam, posiadam panele słoneczne z napięciem max 72V, a jak to z panelami potrzebuje zbic z jak najmniejszymi stratami to napiecie do +/- 15V (ładowanie akumulatora). Teraz moje pytanie, z racji iż posiadam zbedzne zasilacze ATX chciałem taki układ wykorzystać (dzięki temu ograniczyć koszty i prace), wiem ze zrobienie tych 15V na wyjściu nie będzie problemem ale szukam porady co z napięciem wejściowym, zasilacz jest na 230/115V (przełącznik), ja mu jednak chce wbic 72 i wiadomo ze jak to przy ogniwach to napiecie będzie tez nizsze, może macie jakies doświadczenie w tym temacie, senssowne sugestie mile widziane.

0 10
  • #2 22 Maj 2017 08:07
    Wojciech.
    Poziom 31  

grzesbo napisał:
    posiadam panele słoneczne z napięciem max 72V,

Co to za panele i jak są podłączone, szeregowo czy równolegle? Na tym poziomie można by było rozwiązać połowę problemu.

grzesbo napisał:
    zasilacz jest na 230/115V (przełącznik), ja mu jednak chce wbic 72

Zasilacz potrzebuje napięcia przemiennego a panel daje stałe. Tylko przetwornica DC/DC.

0
  • #3 23 Maj 2017 06:01
    grzesbo
    Poziom 2  

Co do paneli to niepamietam firmy, mam je z odzysku, łącze je równolegle, a to że w zasilaczu na wejściu jest napięcie zmienne to jest oczywiste, jednak po wyprostowaniu już przechodzi w stale i tam gdzies chce się podpiąć stąd moje pytanie jak można przerobić

0
  • #5 23 Maj 2017 10:53
    kortyleski
    Poziom 41  

Pozostaje tylko próba. Tolerancja napięcia wejściowego dla przetwornic impulsowych jest dość spora, ruszyć powinno, kwestia wydajności prądowej.

0
  • #6 23 Maj 2017 11:44
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Podłącz normalnie do atx'a tak jakbyś podłączał sieć 230V.

0
  • #7 23 Maj 2017 12:24
    rafbid
    Poziom 32  

grzesbo napisał:
    Teraz moje pytanie, z racji iż posiadam zbedzne zasilacze ATX
    Wszystkie są takie same? Najszerszy zakres napięć jaki widziałem w takim zasilaczu to 90-260VAC

0
  • #8 23 Maj 2017 18:23
    CMS
    Administator HydePark

NIXIE_123 napisał:
    Podłącz normalnie do atx'a tak jakbyś podłączał sieć 230V.

Jest spora szansa, że ruszy bez problemu, ale...
    Co będzie jak słoneczko się na chwilę schowa za chmureczką ? Resecik przetwornicznki i nie wiadomo co jeszcze - tzw. stany nieokreślone.
    I ile takich cykli wytrzyma "niedowoltowany" ATX? Obstawiam kilka, może kilkanaście, bo i tak całość będzie nieźle wyżyłowana.

0
  • #9 06 Gru 2017 11:05
    PMcorp
    Poziom 2  

Witam,

Zasilacz komputerowy nadaje się do takich zastosowań idealnie, można oczywiście spróbować odwinąć proporcjonalnie uzwojenie pierwotne.
    Nie mniej jednak zalecam połączenie szeregowe 3 paneli, jest to najlepszy wariant. Niektóre egzemplarze zasilaczy startują już przy 50V.
    Wskazane jest przerobienie zasilacza, obciążenie (akumulator) nie powinno obniżać napięcia z panela (poniżej napięcia znamionowego), przy jednoczesnym ograniczeniu napięcia ładowania max. 14,4V. Taki układ zapewni największą sprawność panela, a także minimalne ale jednak ładowanie aku przy nikłym oświetleniu.
    Połączenie 3 paneli w szereg, ma dodatkową zaletę, że wszystkie urządzenia zasilane przez przetwornicę (np. telefony komórkowe, laptok, przy większej mocy można pokusić się o podłączenie odkurzacza i najważniejsze lokówka ) pięknie na takim napięciu pracują.
    Osobiście w domku na działce mam dwie instalacje 12V DC i 210V DC, oświetlenie led, dodatkowo lodówka 60l. na Peltierze z wymiennikiem wodno-gruntowym, w planach jest PWM zasilający grzałkę w bojlerze i ogrzewanie podłogowe w łazience, oczywiście gdy mocy będzie nad to.

Pozdrawiam Wszystkich i Tych myślących inaczej też

Ps. oczywiście wszelkie prace przy zasilaczu z sieci energetycznej wykonujemy zasilając go przez żarówkę.

0
  • #10 06 Gru 2017 11:08
    karolark
    Poziom 40  

PMcorp napisał:
    Zasilacz komputerowy nadaje się do takich zastosowań idealnie, można oczywiście spróbować odwinąć proporcjonalnie uzwojenie pierwotne.

Jaki transformator? Jak taką operacje zniosą klucze?

0
  • #11 06 Gru 2017 17:23
    PMcorp
    Poziom 2  

Jeżeli chodzi o transformator to odwijałem go bez rozklejania rdzenia. Nie pamiętam dokładnie, ale uzwojenie pierwotne było prawdopodobnie między uzwojeniami. Trochę to było upierdliwe, ale nie niemożliwe. Przy rozwijaniu opisałem sobie początki uzwojeń, starałem się nic nie zamienić i udało się. Zasilacz startował mi już przy 30V, bez obciążenia panel podawał około 90V. Zasilacz był zbudowany na scalaku 2003, na 5 nogę podałem poprzez dzielnik napięcie zasilające z panela, na 14 nogę też przez dzielnik napięcie wyjściowe 12v, co zapobiegało spadkowi napięcia panela poniżej nominalnego. To w dużym uproszczeniu. Posiadam zapiski z tamtych czasów ale bez sprawdzenia nie nadają się do publikacji.
    Obecnie mam na dachu w piku 540W (210V) zasilacz "przemysłowy" 200W, konstrukcja identyczna jak komputerowy, przy słabym oświetleniu zasilacz pulsuje ale nic złego się nie stało po 2 latach pracy. Przy starcie występują niskie napięcia i prądy. Zrezygnowałem z w/opisanej stabilizacji przy takim nadmiarze mocy panela względem zasilacza. Nadmiar mocy tak jak opisałem wcześniej, chcę wykorzystać poprzez sterowniki PWM do zasilania grzałek, i to one będą ograniczać wzrost napięcia do 270V przy pełnym nasłonecznieniu.

Podejrzewam, że taki zasilacz ze stabilizacją napięcia zasilania doskonale sprawdzi się do zasilania lodówki na peltierze, ale to już inny temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów