Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zmiana napięcia wejsciowego w zasilaczu ATX

grzesbo 22 May 2017 06:04 1167 10
lampy.pl
 • #1
  grzesbo
  Level 2  
  Witam, posiadam panele słoneczne z napięciem max 72V, a jak to z panelami potrzebuje zbic z jak najmniejszymi stratami to napiecie do +/- 15V (ładowanie akumulatora). Teraz moje pytanie, z racji iż posiadam zbedzne zasilacze ATX chciałem taki układ wykorzystać (dzięki temu ograniczyć koszty i prace), wiem ze zrobienie tych 15V na wyjściu nie będzie problemem ale szukam porady co z napięciem wejściowym, zasilacz jest na 230/115V (przełącznik), ja mu jednak chce wbic 72 i wiadomo ze jak to przy ogniwach to napiecie będzie tez nizsze, może macie jakies doświadczenie w tym temacie, senssowne sugestie mile widziane.
 • lampy.pl
 • #2
  Wojciech.
  Level 35  
  grzesbo wrote:
  posiadam panele słoneczne z napięciem max 72V,


  Co to za panele i jak są podłączone, szeregowo czy równolegle? Na tym poziomie można by było rozwiązać połowę problemu.

  grzesbo wrote:
  zasilacz jest na 230/115V (przełącznik), ja mu jednak chce wbic 72


  Zasilacz potrzebuje napięcia przemiennego a panel daje stałe. Tylko przetwornica DC/DC.
 • lampy.pl
 • #3
  grzesbo
  Level 2  
  Co do paneli to niepamietam firmy, mam je z odzysku, łącze je równolegle, a to że w zasilaczu na wejściu jest napięcie zmienne to jest oczywiste, jednak po wyprostowaniu już przechodzi w stale i tam gdzies chce się podpiąć stąd moje pytanie jak można przerobić
 • #5
  kortyleski
  Level 43  
  Pozostaje tylko próba. Tolerancja napięcia wejściowego dla przetwornic impulsowych jest dość spora, ruszyć powinno, kwestia wydajności prądowej.
 • #7
  rafbid
  Level 33  
  grzesbo wrote:
  Teraz moje pytanie, z racji iż posiadam zbedzne zasilacze ATX
  Wszystkie są takie same? Najszerszy zakres napięć jaki widziałem w takim zasilaczu to 90-260VAC
 • #8
  CMS
  Administrator of HydePark
  NIXIE_123 wrote:
  Podłącz normalnie do atx'a tak jakbyś podłączał sieć 230V.


  Jest spora szansa, że ruszy bez problemu, ale...
  Co będzie jak słoneczko się na chwilę schowa za chmureczką ? Resecik przetwornicznki i nie wiadomo co jeszcze - tzw. stany nieokreślone.
  I ile takich cykli wytrzyma "niedowoltowany" ATX? Obstawiam kilka, może kilkanaście, bo i tak całość będzie nieźle wyżyłowana.
 • #9
  PMcorp
  Level 2  
  Witam,

  Zasilacz komputerowy nadaje się do takich zastosowań idealnie, można oczywiście spróbować odwinąć proporcjonalnie uzwojenie pierwotne.
  Nie mniej jednak zalecam połączenie szeregowe 3 paneli, jest to najlepszy wariant. Niektóre egzemplarze zasilaczy startują już przy 50V.
  Wskazane jest przerobienie zasilacza, obciążenie (akumulator) nie powinno obniżać napięcia z panela (poniżej napięcia znamionowego), przy jednoczesnym ograniczeniu napięcia ładowania max. 14,4V. Taki układ zapewni największą sprawność panela, a także minimalne ale jednak ładowanie aku przy nikłym oświetleniu.
  Połączenie 3 paneli w szereg, ma dodatkową zaletę, że wszystkie urządzenia zasilane przez przetwornicę (np. telefony komórkowe, laptok, przy większej mocy można pokusić się o podłączenie odkurzacza i najważniejsze lokówka ) pięknie na takim napięciu pracują.
  Osobiście w domku na działce mam dwie instalacje 12V DC i 210V DC, oświetlenie led, dodatkowo lodówka 60l. na Peltierze z wymiennikiem wodno-gruntowym, w planach jest PWM zasilający grzałkę w bojlerze i ogrzewanie podłogowe w łazience, oczywiście gdy mocy będzie nad to.

  Pozdrawiam Wszystkich i Tych myślących inaczej też

  Ps. oczywiście wszelkie prace przy zasilaczu z sieci energetycznej wykonujemy zasilając go przez żarówkę.
 • #10
  karolark
  Level 42  
  PMcorp wrote:
  Zasilacz komputerowy nadaje się do takich zastosowań idealnie, można oczywiście spróbować odwinąć proporcjonalnie uzwojenie pierwotne.


  Jaki transformator? Jak taką operacje zniosą klucze?
 • #11
  PMcorp
  Level 2  
  Jeżeli chodzi o transformator to odwijałem go bez rozklejania rdzenia. Nie pamiętam dokładnie, ale uzwojenie pierwotne było prawdopodobnie między uzwojeniami. Trochę to było upierdliwe, ale nie niemożliwe. Przy rozwijaniu opisałem sobie początki uzwojeń, starałem się nic nie zamienić i udało się. Zasilacz startował mi już przy 30V, bez obciążenia panel podawał około 90V. Zasilacz był zbudowany na scalaku 2003, na 5 nogę podałem poprzez dzielnik napięcie zasilające z panela, na 14 nogę też przez dzielnik napięcie wyjściowe 12v, co zapobiegało spadkowi napięcia panela poniżej nominalnego. To w dużym uproszczeniu. Posiadam zapiski z tamtych czasów ale bez sprawdzenia nie nadają się do publikacji.
  Obecnie mam na dachu w piku 540W (210V) zasilacz "przemysłowy" 200W, konstrukcja identyczna jak komputerowy, przy słabym oświetleniu zasilacz pulsuje ale nic złego się nie stało po 2 latach pracy. Przy starcie występują niskie napięcia i prądy. Zrezygnowałem z w/opisanej stabilizacji przy takim nadmiarze mocy panela względem zasilacza. Nadmiar mocy tak jak opisałem wcześniej, chcę wykorzystać poprzez sterowniki PWM do zasilania grzałek, i to one będą ograniczać wzrost napięcia do 270V przy pełnym nasłonecznieniu.

  Podejrzewam, że taki zasilacz ze stabilizacją napięcia zasilania doskonale sprawdzi się do zasilania lodówki na peltierze, ale to już inny temat.