Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie

justhe 22 Maj 2017 08:09 3861 11
  • #1 22 Maj 2017 08:09
    justhe
    Poziom 3  

Witam wszystkich tu zgromadzonych!

Problem dotyczy telewizora LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP.
    Sygnał na wejściach cyfrowych HDMI oraz po analogu poprzez EURO SCART jest zapaskudzony przez pionowe wielobarwne paski o dynamicznej naturze - nie są jednakowe - w obrębie pasków zachodzi "mrowienie" oraz zmiany kolorów.

Tak wygląda obraz z wejścia HDMI - dekoder NC+ (widać, że paski mają różną naturę ze względu na wyświetlany obraz)
    telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie

Tak wyglądają paski kiedy sygnał z dekodera jest przesłany analogowo (EURO SCART):
    telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie

A tak kiedy przesyłany jest poprzez HDMI:
    telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie

Menu telewizora z wewnętrznego generatora jest wyświetlane poprawnie:
    telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie

Ostanie zdjęcie przedstawia obraz z wejścia EURO SCART przy braku sygnału. Paski są widoczne, ale menu wyświetlane jest poprawnie.

Pliki graficzne (zdjęcia) z pendrive-a odczytane poprzez port USB, są wyświetlane poprawnie (pełne spektrum barw bez pasków).

Wszystkie zdjęcia w zewnętrznej galerii:
    http(dwukropek)//postimg(kropka)org/gallery/1w44qh3eq/

Dzwoniłem w kilka miejsc.
    Wszędzie słyszę, że padła matryca i sprzęt nie jest do uratowania.
    No ale jak matryca, skoro menu telewizora i zdjęcia z pamięci masowej USB są wyświetlane poprawnie?
    System zniszczył koleś który wytłumaczył mi, że (cytuję) "z USB obraz jest statyczny, a gdy matryca jest uszkodzona, to widać to dopiero na obrazie dynamicznym, matryca wtedy nie nadąża wygaszać poprzednich pikseli". Jednym słowem szaleństwo. Ciekawe jakby się odniósł do tego, że paski są również w sytuacji braku sygnału na wejściach analogowych...

Wg. mnie, matryca to matryca, ma wyświetlać piksele i akurat wyświetla wszystko poprawnie. Na obrazkach z USB widać, że każdy piksel "świeci" (umownie świeci, bo to przecież LCD). Na mój umysł to posypało się coś ze sterowaniem matrycy, albo jakiś konwerter sygnału z wejść wideo. Widać to po różnicy w grubości pasków z HDMI gdzie sygnał jest FHD, a sygnałem SD po analogu. Paski w drugim przypadku są wyraźnie grubsze, tak jakby były skalowane z SD do FHD.

No ale to są moje wynurzenia. Nie znam się na tym w sensie dosłownym. Roztrząsam na logikę, ale nie ufam tym do których dzwoniłem. Padnięta matryca wg. mojego rozumowania dawałaby stały w czasie wzór pasków, a tu tak nie jest.

Ma ktoś jakiś pomysł? Gdzie uderzać i ratować?

0 11
  • #2 22 Maj 2017 09:14
    Krzychu7
    Poziom 39  

Próbowałeś resetować TV do nastaw fabrycznych?

0
  • #3 22 Maj 2017 13:27
    justhe
    Poziom 3  

Telewizor nie jest mój. Teścia. I akurat tego nie sprawdzałem. Nie omieszkam sprawdzić przy najbliższej okazji. Ale teściu nic w ustawieniach nie grzebał od momentu jak powiesił TV na ścianie. Tylko ON/OFF i Volume. Reszta drugim pilotem od dekodera.

0
  • #4 23 Maj 2017 21:21
    LCD-LED-PDP

Poziom 27  

Dla mnie widać wyrażnie że usterka tkwi w połączeniu BGA na płycie/T-Con-ie lub DDR-ki się skończyły.

0
  • #5 24 Maj 2017 17:53
    Autsaider25
    Poziom 14  

BGA tak ale nie jak sugeruje kolega " LCD-LED-PDP "
    Tylko procek ma płycie głównej ( podstaw nowe kuleczki i tv jak nowy )
    a że to dla teścia tym bardziej naprawa powinna być wykonana

1
  • #6 24 Maj 2017 18:39
    mirex
    Poziom 43  

A ja się jednak "obawiam", że to LCD-LED-PDP ma rację. ;) W dodatku tym po słowie lub. ;)

0
  • #7 29 Maj 2017 11:16
    justhe
    Poziom 3  

Dziękuję panom za sugestie.

Telewizor na dniach odbierze firma MiK z Radomia (są autoryzowani od SONY) i wystawi ekspertyzę.
    Nie wiem jednak czy będą w stanie naprawić usterki inne niż wymiany modułów (t-con'u i tak nigdzie już nie ma do tego modelu).

Jeśli padnięte byłyby pamięci DDR lub do wymiany kulki pod prockiem, to gdzie szukać pomocy? Kto i gdzie może to naprawić?

0
  • #8 29 Maj 2017 13:24
    lisek
    Spec od monitorów

Modell KDL-46X4500
    Manufacturer part number :KDL46X4500, KDL46X4500AEP/ from end 2008
    MAIN (HDMI) BOARD : A-1557-913-C ; pcb: 1-877-329-11
    Inverter - p.nr.: A1553201A - pcb: 1-877-581-11
    T-Con LJ94-02464C (460FLC6LV0.1) for LTY460HE05

Support for this model Link

p.s
    O chassis (zblizony model X3500) pisano trochę https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3216027.html
    To nie wina T-con.(na ebay jest, cena ponad 80.euro)

0
  • #9 29 Maj 2017 15:26
    justhe
    Poziom 3  

lisek, dzięki!

Pojawiły się nowe okoliczności. Dzisiaj teściu włączył TV i przez 15-20s obraz był prawidłowy!
    Upalnie się zrobiło. Coś tam się porozszerzało i na moment styk złapało?
    Czy w związku z powyższym pamięci DDR można wykluczyć i kierować się w stronę BGA procesora?

0
  • #10 28 Cze 2017 11:03
    justhe
    Poziom 3  

Informuję szacowne grono, że telewizor został naprawiony przez firmę MiK z Radomia, za co publicznie serdecznie dziękuję!

Wiele podmiotów zajmujących się naprawą i serwisem TV, z góry spisało sprzęt na straty w 99% przypadkach twierdząc: padła matryca. Jednak dzięki wspólnym staraniom udało się tchnąć w odbiornik nowe życie.

Być może do zdiagnozowania i usunięcia usterki przyczyniła się wiedza tutaj zgromadzonych (poinformowałem firmę MiK o tym wątku), za co również Wam służącym pomocą, dziękuję!

"Powodem występowania zakłóceń obrazu była usterka płyty głównej telewizora. Naprawa polegała na wykonaniu reballing’u procesora graficznego i pamięci DDR."

A więc połączenia BGA! Trafiony-zatopiony! :spoko:

0
  • #11 12 Gru 2017 12:58
    Pacjent
    Poziom 10  

A ile kosztowała naprawa? U mnie w modelu KDL46W5500 z 2009 roku występuje usterka w postaci jasnych pasów zależnie od wyświetlanego obrazu, jak widać. Nie wiem czy da się to naprawić i zajaką cenę...
    Pozdrawiam
    telewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranietelewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranietelewizor LCD Sony Bravia KDL-46X4500AEP - pionowe paski na ekranie

1
  • #12 18 Kwi 2018 19:02
    justhe
    Poziom 3  

Po kilku miesiącach bezawaryjnej pracy, problem powrócił. Prawdopodobnie połączenie BGA pod procesorem i/lub pamięcią nie zostało dokładnie reanimowane. Firma MiK nie chce po raz kolejny podjąć się tego wyzwania. Poza tym telewizorowi nic nie dolega i w takim stanie (czyli tylko z tą wadą - reszta sprawna, w tym matryca) przeznaczony jest na sprzedaż.

Ogłoszenie dotyczące sprzedaży pojawiło się w stosownym dziale:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3454209.html

Zainteresowanych zakupem proszę o kontakt PW.

0