Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny do TV naziemnej - kilka pytań

22 Maj 2017 09:32 1674 25
  • Poziom 12  
    Witajcie
    Chciałbym prosić o pomoc w takim temacie
    Chciałbym podłączyć rodzicom na wsi anteny DVB-T
    Do tej pory używają anten siatkowych i "coś tam" sobie odbierają.
    To dwa TV. Jeden z wbudowanym tunerem, drugi jeszcze kineskopowy + tuner zewn.
    Instalacje mają zrobioną na dwóch osobnych antenach i zwg na to że są to dwa skrajne końce budynku to byłbym skłonny kupić im dwie osobne anteny żeby było mniej kombinowania.

Sprawdzając na sat-charts otrzymałem taką listę. Dobór anteny do TV naziemnej - kilka pytań

Myślę o odbiorze z Łodzi i zastanawiam się nad anteną.
    Na Dipolu proponują:
    Antena telewizyjna DIPOL 16/21-60 DVB-T UHF
    lub
    Antena telewizyjna logarytmiczno - periodyczna LOG 5-12 / 21-60 DVB-T VHF/UHF polaryzacja H/H

Czy ta druga będzie lepsza?
    Czy może całkiem coś innego polecacie?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Antena nie może być na kanały 21-60, tylko 6-60 (bo nie będzie odbierać MUX-8).
  • Poziom 12  
    Antena będzie umieszczona między Skierniewicami a Łodzią więc albo w stronę Łodzi albo w kierunku Skierniewic.
    Stąd wybór wykluczający MUX-8.
  • Poziom 39  
    Piszesz, że masz teraz antenę siatkową.
    Spróbuj ją podłączyć bez wzmacniacza i zasilacza (zamiast wzmacniacza w antenie wstaw symetryzator na kanały 6-60 a zamiast zasilacza zwykłą wtyczkę antenową) i zobacz co odbierze i z jaką jakością.
  • Poziom 15  
    Możesz tak zrobić jak wyżej - tyle tylko że kierunek na Zygry nie pokrywa się z kierunkiem na komin EC Łódż - jeżeli kwestia Mux8 nie jest najważniejsza to antena M Log j/w nie jest tu potrzebna zaś ta druga w zupełności wystarczająca na tą odległość i moc nadajnika czyli na kierunek Łódż - przy okazji zabawy z siatką sprawdż stan kabla i na nowo pozarabiaj złączki - jeżeli wykorzystasz siatkę to wystarczy ci dokupić Dipola lub podobną Yagi , z ostrożności wziąłbym antenę nieco większą np 19 elementową
  • Poziom 43  
    A ja wziąłbym taką. I na VHF i na UHF , nawet jak niepotrzebny VHF. Dobór anteny do TV naziemnej - kilka pytań
  • Poziom 15  
    No ale jak nie ma możliwości odbioru z niej mux8 to po co tyle żelastwa - tylko wiatr będzie miał dodatkową zabawę :wink:
  • Poziom 34  
    mtkk napisał:
    Antena będzie umieszczona między Skierniewicami a Łodzią
    mtkk napisał:
    Do tej pory używają anten siatkowych

Spróbuj zrobić eksperyment i zdejmij z jednej anteny ekran (siatkę). Antena zrobi się "przezroczysta" z możliwością odbioru z obydwu kierunków.
  • Poziom 12  
    M.Mikolajski napisał:
    jeżeli wykorzystasz siatkę to wystarczy ci dokupić Dipola lub podobną Yagi , z ostrożności wziąłbym antenę nieco większą np 19 elementową

Mógłbyś rozwinąć tę myśl?
    Chodzi mi o to że myślałem że jeśli zadziała na siatce to nie muszę już kupować anteny. Masz na myśli to żeby odbierać zarówno UHF jak i VHF ?

Chętnie spróbuję pobawić się siatką oraz założę symetryzatory.
    To niestety wydłuży realizację bo za często tam nie jeżdżę no ale może warto.
  • Poziom 12  
    A jeśli chciałbym spróbować odebrać zarówno Łódź (UHF) oraz Skierniewice (VHF)?
    Antena dotychczasowa (siatka) z symetryzatorem ustawiona na Skierniewice + nowa antena UHF ustawiona na Łódź + zwrotnica.
    Czy ma to prawo zadziałać?
    Symetryzator
    Zwrotnica
    Antena
  • Poziom 39  
    Siatkę zastosuj do UHF (bo właściwie tylko do tego zakresu jest przeznaczona) a na VHF (MUX-8) zastosuj stosowną antenę.
  • Poziom 43  
    Krzychu7 napisał:
    Siatkę zastosuj do UHF (bo właściwie tylko do tego zakresu jest przeznaczona) a na VHF (MUX-8) zastosuj stosowną antenę.

ASP-8A
    Kanały 6-60
    Promieniowanie przód./ tyl [dB] 16-25
    Polaryzacja H więc nie wiem dlaczego to piszesz.
  • Poziom 31  
    Krzychu7 napisał:

LeDy napisał:

ASP-8A
    Kanały 6-60
    Promieniowanie przód./ tyl [dB] 16-25
    Polaryzacja H więc nie wiem dlaczego to piszesz.

Bo to prawda! Siatka stricte jest do UHF a że na VHV odbiera ciut lepiej niż anteny Yagi na pasmo UHF to wykorzystano to by sprzedawać ją jako szerokopasmową ( ale przy jednakowej polaryzacji VHF i UHF).
    A tu ciut więcej informacji o siatce i Mux8 włącznie z charakterystyka częstotliwościową
  • Poziom 43  
    Z dzisiejszego dnia. Antena siatkowa z symetryzatorem. Kanały UHF z siłą 50% a jakość 100% za to kanały VHF polaryzacja V z siłą 70% i jakością 100%.
    Odległość ok 40km, RTCN Chojna.
    Pisałem, że mam z kilkoma antenami problem ale wynika z tago, że to nie wina anten a wzmacniacza SWA-9001 ceramic, który jest niby na 1-69.
    Oczywiście nic nie wyginane, V oryginalne ok. 11cm rozwarcia.
  • Poziom 12  
    mtkk napisał:
    Czy ma to prawo zadziałać?
    Symetryzator
    Zwrotnica
    Antena

Skierniewice są tylko 17km i nadają poziomo a koszty symetryzatorów takie że warto spróbować z siatką i VHF, tylko czy ten Symetryzator i zwrotnica będą odpowiednie?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Będą odpowiednie - wykonaj tylko od nowa zarobienie złączek F i pochwal sie jak wyszło w razie czego antena na mux8 to koszt nieduży- ja używam zwrotnic KMB są tańsze i równie dobre
  • Poziom 12  
    Testy pewnie dopiero za miesiąc ale na pewno dam znać jak wyszło. Sam jestem bardzo ciekaw.
    Ale jeszcze jedno pytanie mam. Gdybym jakoś ogarnął temat poprowadzenia kabelka żeby to ogarnąć jedną instalacją to zakładając że będę miał dwie anteny spięte zwrotnicą to jak rozprowadzić sygnał do dwóch TV?
    Będę potrzebował wpiąć jakiś wzmacniacz budynkowy za zwrotnicą i rozgałęźnik czy raczej wzmacniacz antenowy i czy wogóle jest sens takiej zabawy?

Chodzi mi o to że wzmacniacz budynkowy i rozgałęźnik + więcej kabla wyniesie mnie 2x więcej niż dodatkowa antena na 2 maszcie i rozdzielenie tematu na dwie instalacje.
  • Poziom 12  
    Dziś zamocowałem anteny.
    Taniej jednak wyszło zrobienie dwóch instalacji niż rozdzielanie sygnału i dokupywanie przewodu.
    Symetryzatorów nie zakładałem bo te siatki były tak pordzewiałe że bałem się że jak je dotknę to już się rozlecą.
    W przypadku jednej anteny nastąpiła jednak dziwna sytuacja.
    Antena zbiera również kanały MUX-8 A kupiłem tę 19elementową DIPOL'a
    Choć pojawiają się kafelki i oglądanie byłoby uciążliwe to jednak znalazło wszystkie cztery programy.
  • Poziom 34  
    mtkk napisał:
    W przypadku jednej anteny nastąpiła jednak dziwna sytuacja.
    Antena zbiera również kanały MUX-8 A kupiłem tę 19elementową DIPOL'a
    Choć pojawiają się kafelki i oglądanie byłoby uciążliwe to jednak znalazło wszystkie cztery programy

Czy ta antena ma fabryczny symetryzator? Jeżeli tak, to zmień go na 6-60 i - pomimo że antena nie jest przeznaczona do mux8 - powinno być lepiej.
  • Poziom 12  
    A już ze zmęczenia nie napisałem chyba wszystkiego co chciałem.
    W antenie symetryzator BADMOR
    Anteny działają świetnie są skierowane na Łódź i odbierają - w super jakości - kanały z trzech MUXów.
    Ale oprócz tego łapią 4 kanały + testowe z MUX-8 (te które mają zakłócenia)
    Wg mapy to albo Łódź Zygry ale to prawie 80km i trochę inny kierunek albo ze Skierniewic które są 17km ale za to prawie za plecami anteny.
    Poza tym choć nie sprawdzałem to myślałem że antena na UHF po prostu nie będzie odbierać MUX-8 wogóle a tu taka niespodzianka.
  • Poziom 34  
    mtkk napisał:
    Anteny działają świetnie

mtkk napisał:
    łapią 4 kanały + testowe z MUX-8 (te które mają zakłócenia)

mtkk napisał:
    kupiłem tę 19elementową DIPOL'a

A druga jaka? Siatka? Na obydwu masz zakłócenia?
    mtkk napisał:
    W antenie symetryzator BADMOR

Nic to nie mówi. Badmor produkuje rózne symetryzatory. Ten zamontowany jest w antenie UHF, więc prawdopodobnie na kanały 21-60 (IV-V) i częściowo odfiltrowuje pasmo III (k.5-12). Częściowo, bo mimo to przebija się mux-8. Dlatego sugerowałem użycie symetryzatora o szerszym zakresie (III-V).
  • Poziom 12  
    Dwie anteny bo to były dwie bliźniacze instalacje. Pisałem o tym wcześniej. Taniej wyszło tak niż ciągnąć kabel i rozdzielać sygnał.
    Wiem że samo BADMOR mało mówi ale to już na razie nie jest temat na drążenie tematu. Tak naprawdę nie sprawdziłem tego i nie wiem jaki był w środku. Nie pomyślałem wtedy że będzie to miało znaczenie. Może jeszcze jak pojadę to sprawdzę chociaż na jednej taki o szerszym zakresie.
    Bardziej to napisałem jako ciekawostkę. Dopiero zacząłem zgłębiać temat no i się zaskoczyłem po prostu, ale bardzo dziękuję za zainteresowanie.
    Jedno może tylko pytanie mam.
    Z której lokalizacji Twoim zdaniem łapię ten MUX-8? Czy można to jakoś sprawdzić?
    Poniżej zrzut z lokalizacji nadajników od lewej: masz na który skierowałem antenę, maszt z MUX-8 Zygry (25kW), Mux-8 w Skierniewicach (2kW)
    Dobór anteny do TV naziemnej - kilka pytań
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    mtkk napisał:
    Z której lokalizacji Twoim zdaniem łapię ten MUX-8? Czy można to jakoś sprawdzić?

Na którym kanale odbierasz? Skierniewice nadają na k.7, a Zygry na k.9 (obstawiam Skierniewice :?:).
  • Poziom 12  
    Sprawdzę jak znów pojadę na wioskę :-)
    Dzięki za podpowiedzi i chęci pomocy.
    Z ciekawości pewnie kiedyś sprawdzę na szerszym symetryzatorze.