Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja - różnica ciśnień

22 Maj 2017 14:25 972 9
  • Poziom 21  
    Witam,

Mam pytanie odnośnie regulacji PID.
    Mam dwa pomiary ciśnienia na zasilaniu i powrocie.
    I mam regulować pompą na zadaną różnicę ciśnień .

To mam po prostu zrobić różnicę ciśnienia zasilania i powrotu i to będzie wartość mierzona dla regulatora ?
  • Poziom 32  
    Jeśli ta różnica ma być pomiędzy tymi ciśnieniami to tak, chyba, że masz jakieś wartości referencyjne dla obu ciśnień, to wtedy odnosisz to do nich.
  • Poziom 21  
    Bo nie bardzo rozumie jak to bedzie dzialac. Np.
    Zadam różnicę ciśnień 0,2MPa. Na początku mam obydwa ciśnienia 0 MPa, więc pompa startuje. ciśnienie na zasilaniu wzrosło do 0,2MPa pompa zjeżdża z obrotami , po chwili podnosi się ciśnienie na powrocie do 0,1 i pompa podjeżdża na zasilaniu na 0,3 i tak w nieskończoność, tak by to działało ?

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

Regulacja - różnica ciśnień

Bo co w takim układzie ma na celu pompa obiegowa na powrocie ?
    Podnosić ciśnienie na powrocie ?
  • Poziom 25  
    Skoro podejmujesz się wykonać jakieś sterowanie to musisz mieć odpowiednią wiedzę aby to wykonać. Jeśli masz z tym problem to proponuje zatrudnić do pomocy osobę która "wie co i jak" i od niej się uczyć. W innym wypadku jesteś zagrożeniem dla siebie a co gorsze dla otoczenia!!!
  • Poziom 25  
    Nie do końca w praktyce są opory tarcia w rurach i tylko w pewnym zakresie ciśnienie na powrocie będzie wzrastać w końcu dojdzie do sytuacji iż opory będą na tyle duże że na powrocie ciśnienie nie wzrośnie ze względu na straty w układzie i będzie to stan ustalony.
    Kolego Damian7546 masz zadanie do rozwiązania na pracę zaliczeniową?
  • Poziom 21  
    @Jacek Rutkowski To tylko rozważania. Bo zastanawiam się jak wykonane są takie węzły, gdzie reguluje się różnicę ciśnień. patrząc na powyższy schemat jesli jest ciśnienie w obiegu to pompa obiegowa na rysunku służy do utrzymania różnicy ciśnień ?
    Pompa ta jest po to aby nie było zbyt niskiego ciśnienia na powrocie ?
    Czyli chodzi o to że jesli zadam sobie różnicę ciśnień 0,3MPa, a na zasilaniu mam 1,6MPa, to regulator ma mi utryzmać na powrocie conajmniej 1,3 MPa ?
    Proszę tylko o wyjaśnienie zasady działania.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Tak regulator różnicowy działa na zasadzie pomiaru na wejściu i wyjściu. Jeśli w tym przypadku różnica ciśnienia ma wynieść 0,3MPa to gdy na powrocie będzie 1,3MPa to regulator pompy będzie starał się uzyskać na zasilaniu 1,6MPa. Taki układ sterowania ma sens w przypadku rozległych obwodów, gdzie zmienia się ilość odbiorów np. właśnie przy węzłach grzewczych gdzie odbiorcy zamykają lub otwierają grzejniki manualnie lub automatycznie np. przez zawory termostatyczne.
  • Poziom 21  
    @Jacek Rutkowski Dziękuje bardzo za informację.

Dodano po 1 [minuty]:

@Jacek Rutkowski Jeśli mówisz że regultor będzie miał utryzmać ciśnienie na zasilaniu to rozumię że ta pompa powinna być na przewodzie zasilającym przed wymiennikiem ?
  • Poziom 25  
    Kolego w układzie zamkniętym na wyjściu z pompy będzie większe ciśnienie a czy pompa będzie przed czy za wymiennikiem nie ma znaczenia. Gdy będzie pompować przez odbiory na wymiennik będzie przypływać ciecz zwiększając ciśnienie na wejściu. Jednak w przedstawionym układzie gdy wszystkie odbiory zamkniemy dojdzie do uszkodzenia pompy jeśli inne zabezpieczenia nie zadziałają ponieważ pomimo tłoczenia nie wzrośnie ciśnienie na zasilaniu. Gdyby pompa była na zasilaniu do wymiennika to zamknięcie obiegu spowodowałoby wzrost ciśnienia na zasilaniu i po osiągnięciu różnicy 0,3MPa by się zatrzymała...
    Gdybanie z teoretycznym układem jest lekko mówiąc trudne.
    Przy rzeczywistym układzie nic nie pozostaje niedopowiedziane a tak to gdybiemy co by było gdyby...
  • Poziom 20  
    Troche się mylicie Aby sterować różnica ciśnień musisz mieć bajpas na układzie zależnie co uzyskać zaczynają od buforowania energii do utrzymywania przepływu. Jest to dość złożone dla agregatów wody lodowe na bajpasie i przetworniku DP uzyskujesz buror poprzez resetowanie temperatur dla algorytmu sterującego agregat dzieki temu on się nie odstawa.
    Uwzględniając rozszerzalność cieplną cieczy można wyliczyć na podstawie spadku ciśnienia zapotrzebowanie na np. chłód. Jeżeli masz dużo odbiorów to na podstawie spadku ciśnienia obliczasz ilość otwarcia zaworów itd.
    zrozumiałe? Prostota. Za dużo pisania. Regulacja - różnica ciśnień
    Tu masz wszystko w praktyce DP, bajpas, falownik, tem, odbiór, bufor chłodu, 200metrów dalej na strażniku jest ta sama temperatura co na wyjściu bo medium płynie zawsze.