Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon PMA-250III Ustawienie prądu spoczynkowego brak service manual

22 Maj 2017 16:53 561 8
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie
  Posiadany przeze mnie wzmacniacz ( Kupiłem go przedwczoraj)
  Miał uszkodzony bezpiecznik główny, więc zacząłem sprawdzać transformator przez żarówkę 100W łącząc w w szereg z trafem. Wzmacniacz o dziwo ruszył ale miał bardzo duży prąd spoczynkowy 110mV, w obu kanałach. Uszkodził się z tego co wiem od byłego właściciela sprzętu po podglosnieniu. Była w nim "Tona" kurzu. Po odkurzeniu i dokładnym wymyciu izopropanolem, kontakt PR potencjometrów i przełączników, zabrałem się za szukanie serwisówki( znalazłem jedynie do jego starszego brata PMA-250) na razie ustawiłem napięcie na 10mV lecz chce być pewny czy ta wartość jest dobra czy zła.
  Wyprzedzę pytania kolegów.
  Tak sprawdzałem kondensatory rezystory i wszystko jak z naklejki :) z tolerancją 1%
  Pozdrawiam serdecznie.
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 38  
  Raz piszesz o prądzie spoczynkowym ,następnym razem piszesz o napięciu 10mV ,ale na czym . Podejrzewam ,że mierzysz prąd spoczynkowy metodą techniczną ,ale na jakiej rezystancji ?
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 10  
  aaanteka napisał:
  Raz piszesz o prądzie spoczynkowym ,następnym razem piszesz o napięciu 10mV ,ale na czym . Podejrzewam ,że mierzysz prąd spoczynkowy metodą techniczną ,ale na jakiej rezystancji ?


  Witam, już opisuje, napięcie mierzę na pinach wyjsciowych (do tego przystosowanych) w wzmacniaczu. Wkradl się błąd, miało być 110mV, są to wyprowadzenia z rezystorów emiterowych. Tak ustawiłem tymczasowo 10mV
  Nie posiadam w domu oscyloskopu.

  Ps. Nie jestem aż takim laikiem. Serwisuje ale telefony, laptopy. A z lutownicą jestem od dziecka związany.
 • Poziom 38  
  Jakbyś jeszcze podał wartość rezystorów "emiterowych" ( dla tej III co masz?- 0,22 Ω? ), albo przeliczył prąd, to by było wszystko wiadomo od razu.
  Standardowo prąd spoczynkowy ustawia się na 15-45mA i sprawdza się jak wzmacniacz zachowuje się . Nie posiadając oscyloskopu można ustawić mniejszy prąd spoczynkowy i zaobserwować jak wzmacniacz zachowuje się pod względem termicznym ,czy nadmiernie się nie nagrzewa ( co mogłoby świadczyć o wzbudzeniu ). Ale to taka doraźny sposób diagnostyki.

  Ważne jak mierzysz ten prąd spoczynkowy metodą techniczną :
  - na dwóch rezystorach ( wotomierz zapięty na dwóch punktach pomiarowych), czy
  - na jednym punkcie ( woltomierz zapięty na punkt pomiarowy i wyjście głośnikowe ) .
  W tym wzmacniaczu zalecany jest prąd tylko 13-15mA .
  Elektronika jest dość złożoną dziedziną ,a posługiwanie się lutownicą nie jest wyznacznikiem umiejętności diagnostycznych i wiedzy . :D
 • Poziom 10  
  Są to rezystory podwójne 2x0.22Ohm, są 2 punkty pomiarowe, osobno dla lewego jak i prawego i na płycie jest zaznaczone "+,-" osobne wyjscia
 • Poziom 38  
  No tak ,jak jest wykonany wzmacniacz to wiemy ,ale jak kolega dokonuje pomiaru ?
  Dla pomiaru na 0,44Ω napięcie wynosi 6-6,5 mV , a dla 0,22Ω napięcie wynosi 3- 3,3 mV . Prąd spoczynkowy płynie taki sam przez obydwa rezystory . Pomiar na obydwu jest dokładniejszy .
 • Poziom 10  
  Już pisze punkty pomiarowe są 2 podłączone do nóżek 1 i 3 rezystora emiterowego. Na tych właśnie punktach ustawiłem 10mV.
  Już to rozkręcam i ustawiam te wartości które zostały podane w poprzednim poście.

  Edit.
  Zmieniłem ale jakość dźwięku strasznie się pogorszyła
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Zostaw taki jaki ustawiłeś , jeżeli nie zaobserwowałeś nadmiernego nagrzewania się radiatora .
  w sumie ustawiłeś prąd spoczynkowy 22mA . Generalnie jak nie będziesz forsował wzmacniacza na mocy nominalnej, nie postawisz w wąskiej półce ,to taki prąd spoczynkowy jest dopuszczalny.
  Przykładowo Harman -Kardon w podobnych konstrukcjach stosuje prąd spoczynkowy 40-48mA.
  Na pewno będziesz miał przy nim mniejsze zniekształcenia :D .
  Zaobserwuj jak sprzęt będzie się sprawował w eksploatacji.
 • Poziom 10  
  Nigdy nie słucham do oporu, max to gałka na godzinę 10-11. Wracam do poprzednich ustawień 10mV. Grał pięknie a teraz ma duże odchylki przy wysokim i średnim paśmie. Tak więc dziękuję kolego w upewnieniu moich przypuszczeń. Dałem pomógł a temat do zamknięcia.
  Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę.