Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe narzędzie on-line do projektowania przetwornic od ON Semi

ghost666 23 May 2017 21:18 2691 1
Altium Designer Computer Controls
 • Nowe narzędzie on-line do projektowania przetwornic od ON Semi
  ON Semiconductors (dawnij Fairchild) zaprezentował właśnie nową wersję swojego webowego narzędzia do projektowania systemów zasilania. Nowy Powertrain umożliwia projektowanie kompletnych systemów i analizę ich pracy. Dzięki wykorzystaniu tego webowego narzędzia można bez problemu skrócić czas projektowania układu, dzięki czemu szybciej jesteśmy w stanie uzyskać gotowe rozwiązanie systemu zasilacza impulsowego.

  W systemie wbudowano moduł pomagający dobierać elementy przetwornicy. Dzięki ogromnej bazie elementów w systemie, system automatycznie dobiera tranzystory MOSFET do wykorzystania jako klucze po wysokiej i niskiej stronie zasilacza. Oprócz zasugerowanego elementu możemy wymienić go na dowolny z listy sugerowanych zamienników i sprawdzić jaki operacja taka będzie miała wpływ na parametry przetwornicy.

  Tabele generowane przez Powertrain pozwalają na szybkie porównanie strat, temperatury złącza kluczy FET w przetwornicy, skuteczności układy etc. Dzięki temu łatwo można dobrać odpowiedni tranzystor do pracy w naszym systemie zasilania. Dodatkowo, aplikacja podaje też induktor, jaki ma być w systemie (dokładny numer katalogowy) a także oblicza pojemność wyjściową i snubber RC, jaki ma znaleźć się w układzie.

  Dzięki zastosowaniu omawianej aplikacji przetwornicę zaprojektować można już w kilka minut. Wystarczy wprowadzić parametry naszego zasilacza, a system automatycznie dobierze poszczególne elementy etc. Dodatkowo przeprowadzi nas przez proces dostrajania układu, co pozwala na osiągnięcie możliwie najlepszych parametrów. Finalnie, system wygeneruje listę elementów, schemat, a także przedstawi wydajność przetwornicy i inne jej parametry. Dzięki ogromnej elastyczności oferowanego oprogramowania można wykorzystać je z niemalże dowolnym kontrolerem przetwornicy.  Z pakietu można skorzystać wchodząc na stronę internetową aplikacji/

  Pakiet pozwala na projektowanie kompletnych rozwiązań układów takich jak:

  * Przetwornice stałoprądowe i stałonapięciowe pracujące po stronie pierwotnej (flyback).
  * Kontrolery PWM dla przetwornic flyback z zintegrowanym tranzystorem MOSFET.
  * Kontrolery przetwornic buck z wbudowanym MOSFETem.
  * Wysokiej wydajności stabilizatory impulsowe.

  Źródło: Materiały prasowe Fairchild Semiconductors.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11031 posts with rating 9362, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  mkpl
  Level 37  
  Ciekaw jestem jak oni te snubbery dobierają. Snubber ma za zadanie rozproszyć energię indukcji rozproszenia a ta jest wynikiem prowadzenia ścieżek (ich indukcyjności i pojemności) jak i niedoskonałości elementów indukcyjnych.

  Czym się różnią te dwa typy?
  "
  * Kontrolery przetwornic buck z wbudowanym MOSFETem.
  * Wysokiej wydajności stabilizatory impulsowe. "

  Sama przetwornica buck (step down) jest rodzajem stabilizatora impulsowego wysokiej wydajności (sprawności).

  Ale żeby nie być gołosłownym ściągnę zaprojektuję zlutuję i porównam.
  Tak z praktyki to symulacje sprawdzają się w jakiś 70%... cała reszta to "czarna magia" głównie jeśli chodzi o narażenia EMC i generowane zakłócenia ;)