Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe narzędzie on-line do projektowania przetwornic od ON Semi

ghost666 23 Maj 2017 21:18 1746 1
 • Nowe narzędzie on-line do projektowania przetwornic od ON Semi
  ON Semiconductors (dawnij Fairchild) zaprezentował właśnie nową wersję swojego webowego narzędzia do projektowania systemów zasilania. Nowy Powertrain umożliwia projektowanie kompletnych systemów i analizę ich pracy. Dzięki wykorzystaniu tego webowego narzędzia można bez problemu skrócić czas projektowania układu, dzięki czemu szybciej jesteśmy w stanie uzyskać gotowe rozwiązanie systemu zasilacza impulsowego.

  W systemie wbudowano moduł pomagający dobierać elementy przetwornicy. Dzięki ogromnej bazie elementów w systemie, system automatycznie dobiera tranzystory MOSFET do wykorzystania jako klucze po wysokiej i niskiej stronie zasilacza. Oprócz zasugerowanego elementu możemy wymienić go na dowolny z listy sugerowanych zamienników i sprawdzić jaki operacja taka będzie miała wpływ na parametry przetwornicy.

  Tabele generowane przez Powertrain pozwalają na szybkie porównanie strat, temperatury złącza kluczy FET w przetwornicy, skuteczności układy etc. Dzięki temu łatwo można dobrać odpowiedni tranzystor do pracy w naszym systemie zasilania. Dodatkowo, aplikacja podaje też induktor, jaki ma być w systemie (dokładny numer katalogowy) a także oblicza pojemność wyjściową i snubber RC, jaki ma znaleźć się w układzie.

  Dzięki zastosowaniu omawianej aplikacji przetwornicę zaprojektować można już w kilka minut. Wystarczy wprowadzić parametry naszego zasilacza, a system automatycznie dobierze poszczególne elementy etc. Dodatkowo przeprowadzi nas przez proces dostrajania układu, co pozwala na osiągnięcie możliwie najlepszych parametrów. Finalnie, system wygeneruje listę elementów, schemat, a także przedstawi wydajność przetwornicy i inne jej parametry. Dzięki ogromnej elastyczności oferowanego oprogramowania można wykorzystać je z niemalże dowolnym kontrolerem przetwornicy.  Z pakietu można skorzystać wchodząc na stronę internetową aplikacji/

  Pakiet pozwala na projektowanie kompletnych rozwiązań układów takich jak:

  * Przetwornice stałoprądowe i stałonapięciowe pracujące po stronie pierwotnej (flyback).
  * Kontrolery PWM dla przetwornic flyback z zintegrowanym tranzystorem MOSFET.
  * Kontrolery przetwornic buck z wbudowanym MOSFETem.
  * Wysokiej wydajności stabilizatory impulsowe.

  Źródło: Materiały prasowe Fairchild Semiconductors.

 • #2 23 Maj 2017 23:00
  mkpl
  Poziom 37  

  Ciekaw jestem jak oni te snubbery dobierają. Snubber ma za zadanie rozproszyć energię indukcji rozproszenia a ta jest wynikiem prowadzenia ścieżek (ich indukcyjności i pojemności) jak i niedoskonałości elementów indukcyjnych.

  Czym się różnią te dwa typy?
  "
  * Kontrolery przetwornic buck z wbudowanym MOSFETem.
  * Wysokiej wydajności stabilizatory impulsowe. "

  Sama przetwornica buck (step down) jest rodzajem stabilizatora impulsowego wysokiej wydajności (sprawności).

  Ale żeby nie być gołosłownym ściągnę zaprojektuję zlutuję i porównam.
  Tak z praktyki to symulacje sprawdzają się w jakiś 70%... cała reszta to "czarna magia" głównie jeśli chodzi o narażenia EMC i generowane zakłócenia ;)