Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra fonika ws 303 niezbędne naprawy/wymiany po zakupie

23 Maj 2017 22:30 1389 13
  • Poziom 10  
    Witam

Zastanawiam się nad zakupem zg 40c oczywiście z membrana bierną ;) . No to wiadomo, że do tego przydałaby się jakaś siła sprawcza w postaci skromno watowego wzmacniacza. Chwilowo na Quasi Quadro mnie nie stać, a więc no cóż (wybór obejmuje tylko Unitrę) padło na Fonica ws 303. który w "promocji" kosztuje ok. 200- 250zł. bo takiego za 500 po remoncie nie mam za co kupić.

I tu chciałbym jako początkujący zapytać co od razu trzeba przy takim wzmacniaczu zrobić, że by można było konkretnie posłuchać.

No bo tak-jak sam wiem no to potencjometry (oczywiście wzmacniacz sprawny i raczej nie dojechany), a tak poza tym nie mam pojęcia, ale jak ostatnio patrzyłem trochę na Olx to było trochę sprzętu po wielkich zmianach, z jednej np. wspomniany powyżej Quasi po kompletnej wymianie kondensatorów oraz to: kompletnie przemeblowany WSH 205. Unitra fonika ws 303 niezbędne naprawy/wymiany po zakupie I jak go zobaczyłem to postanowiłem się o to zapytać czy taka wymiana kondensatorów to np. nie jest podstawa-z drugiej czy to nie wpływa na jakość dźwięku- bo powinien wyglądać tak: Unitra fonika ws 303 niezbędne naprawy/wymiany po zakupie

Jeśli ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć w tej kwestii- ,bo jak się domyślam zdań może być bardzo wiele w tej kwestii, był bym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    ksawery1999 napisał:
    Chwilowo na Quasi Quadro mnie nie stać, a więc no cóż (wybór obejmuje tylko Unitrę)

Pierwsza część wypowiedzi wydaje mi się dziwna (no chyba że to o "cultowego" Radmora chodzi), natomiast druga jest błędna w kontekście jakość/cena.
    Ewentualnie jeżeli wygląd ma znaczenie pierwszorzędne no ... to taaak, taki wybór byłby zrozumiały.
  • Poziom 30  
    ksawery1999 napisał:
    Co do drugiej to ja nie rozumiem odniesienia prosiłbym o coś więcej.

No to ten wzmacniacz tylko ładnie wygląda i ma trudne do uszkodzenia końcówki mocy, koniec zalet. Ceny ze względu na (niezrozumiały dla mnie sentyment do produktów PRL) i wygląd osiąga dość wysokie.
    W porównywalnych cenach są wzmacniacze z tamtych i późniejszych lat (np. modele JVC w tak zwanej klasie SuperA) o znacznie lepszych parametrach.

Mimo że mi "słoń na ucho..." to do słuchania muzyki bym tego (tj. Unitry) nie brał.
  • Poziom 10  
    A rozumiem o co chodziło i dziękuje za poradę, ale chwilowo zostanę przy ws 303 i zg 40c, a w przyszłości pewnie będą samoróbki zg 60c 201 i jakiś lub ten sam wzmacniacz (z mojego zainteresowania obstawiałbym WSH 205 ale jak wiadomo od ......... kosztuje).

A co do ws-ki to tak, w moim przypadku kryterium jest w dużej mierze oko- bo mi się on od razu spodobał-oczywiście nie tak jak 205, ale no cóż wszystko po kolei :) .

A zostawiając to chciałbym wrócić do mojego pytania co od razu jak kupie taki za 200 zeta będę musiał przy nim zrobić-szczególnie, że był pół polski dalej i koszt wysyłki był cztery razy mniejszy od wyjazdu więc pewnie przyjedzie kurierem.

pozdrawiam

• Poziom 43  
    ksawery1999 napisał:
    co od razu jak kupie taki za 200 zeta będę musiał przy nim zrobić

To pytanie do Wróżki - możesz nie robic nic, możesz robić wszystko - nikt Ci odpowiedzi na to pytanie nie udzieli.

• Poziom 43  
    Równie dobrze już mogły zostać wymienione.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    WS303:
    1. Pomiar wewnętrznych napięci zasilających; prądów spoczynkowych, składowej stałej na wyjściu, ustawienie progu zabezpieczenia stopnia końcowego - wyregulować je w/g SM.

2. Podłączyć generator audio + sztuczne obciążenie, obejrzeć jak wygląda sinusoida na oscyloskopie w w pełnym jego paśmie przenoszenia.

3. Zmierzyć moc wyjściowa wzmacniacza - może być metodą techniczną

4. Sprawdzić zniekształcenia nieliniowe miernikiem np. PMZ-11

5. ...

6. Wymienić uszkodzone elementy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

7. Cieszyć się z posiadania sprawnego wzmacniacza.
  • Poziom 43  
    ksawery1999 napisał:
    Czyli jak rozumiem wymiana kondensatorów w 40 letnim wzmacniaczu z góry nie jest konieczna?
    Kolega niżej podsumował Twoje zapędy "naprawcze":
    HD-VIDEO napisał:
    Wymienić uszkodzone elementy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Nie ma i nigdy nie będzie w moich oczach sensu wymiany czegokolwiek tylko dlatego, że ma ileś tam lat. Bardzo często się zdarza, że taki 40 letni element przeżyje nowiuśki prosto ze sklepu , a równie często , że ma lepsze parametry.
    A tak w ogóle: Jak zabierasz się za jakąś naprawę, czy renowację, wypadałoby NAJPIERW zdobyć odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie, żeby nie zadawać takich pytań. W każdym razie (wybacz) wymiana "na ślepo" to najgorsza z możliwych metoda renowacji sprzętu.
  • Poziom 17  
    Co to kondensatorów ELWY to są one 50x lepsze od tanich chińskich dostępnych w większości sklepów. Dla przykładu nowy chiński kondensator o pojemności 1000uF tak naprawdę miał coś ok 900uF (tak wiem taka różnica jest dopuszczalna). Natomiast "stary 40 letni" kondensator ELWY o pojemności 1200uF miał ok 1600uF :)
  • Poziom 14  
    themosfet124 napisał:
    Co to kondensatorów ELWY to są one 50x lepsze od tanich chińskich dostępnych w większości sklepów. Dla przykładu nowy chiński kondensator o pojemności 1000uF tak naprawdę miał coś ok 900uF (tak wiem taka różnica jest dopuszczalna). Natomiast "stary 40 letni" kondensator ELWY o pojemności 1200uF miał ok 1600uF :)

Nowiutkie kupiłem 6m8F, miały około 2mF faktycznie. W tych sprzętach, problemem jest wiek i co jest w środku. Wzmacniacze Fonica-Łódź miały np, słabiutki laminat papierowy tzw. Naprawa i brak położy ścieżek
    Na początek, najlepiej zacząć od konstrukcji optymalnych: komplementarna końcówka mocy (symetryczna) i na pewno nie STK i inne scalaki.
    WS-są ładne. Kup, co się podoba, ale dokładnie sobie obejrzyj: poproś zdjęcia druku z obu stron, transformatora, panel czołowy - gałki, oryginały zamienniki. Część jest przerobiona i ulepszona , także in minus.