Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drut nawojowy o niskiej rezystancji i współczynniku temperaturowym rezystancji

24 Maj 2017 10:02 651 3
  • Poziom 11  
    Dzień dobry,
    Drut jest mi potrzebny do przetwornika zbliżeniowego. Układ pracuje w rezonansie. Można powiedzieć, że układ mierzy rezystancję obwodu rezonansowego LC z tego powodu płynięcie rezystancji cewki od temperatury powoduje błędne wskazania.
    Rr = L/(C*Rs) Układ może pracować do 2MHz.
    Przerabiałem większość stopów CuNi, Manganin również. W przypadku użycia Maganinu jest kiepska dobroć cewki i dokładność pomiaru leci na łeb.
    Średnica drutu 0.1mm.
    Może zna ktoś jakiś nowy materiał które ma możliwie niską rezystywność i niski współczynnik temperaturowy i jest produkowany w formie drutu.
  • Poziom 36  
    Witam,
    niektórzy producenci czujników temperatury typu Pt100 oferują kable 2 - przewodowe, w których żyły przewodów wykonane są z miedzi z dodatkiem cyrkonu, ponoć taki stop ma relatywnie niski temperaturowy współczynnik rezystancji, dzięki czemu układ pomiarowy można jednorazowo skalibrować a wpływ temperatury na rezystancję przewodu jest marginalny.
    Niestety nie znam szczegółów, nie wiem czy z tego stopu produkuje się druty nawojowe, itd.
    Spróbuj zagadnąć jakiegoś producenta czujników z Pt100, może ma jakąś bardziej dokładną wiedzę, namiary na producentów przewodów, kabli, itp.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    A może lepiej wykonać miedzianą cewkę, ale o większej dobroci, rezystancja będzie się zmieniać z temperaturą, ale wpływ tych zmian na wynik będzie mniejszy. Ponieważ częstotliwość jest dosyć wysoka, głębokość wnikania będzie 45um więc drutów okrągłych o średnicy powyżej 0,2mm nie zalecam, ale taśmy miedzianie i lica mogą się przydać przy poprawianiu dobroci.

Weź pod uwagę że temperatura wpływa też na rezystywność i przenikalność materiału którego zbliżenie czujnik ma wykrywać. Może lepiej zmierzyć temperaturę oddzielnym czujnikiem i wprowadzić poprawkę do pomiaru.

Ciekaw jestem jakiego typu kondensatora użyłeś w obwodzie rezonansowym i czy używasz LDC1000?
  • Poziom 11  
    @krzysiek_krm : dzięki, sprawdzę ten trop :)
    @jarek_lnx : jestem świadomy zmiany rezystancji od temperatury materiału na który patrzy czujnik. Właściwie to działa to korzystnie na korekcję temperaturową. Jeśli Rs cewki rosnie od temperatury to rezystancja calego obwodu w resonansie spada, czyli napięcie na obwodzie LC również spada. Rezystancja elementu na który patrzy czujnik wraz z temperaturą rośnie, prądy wirowe tłumiące strumień są słabsze czyli napięcie powinno rosnąć. Jakkolwiek, z moich doświadczeń wynika, że wpływ jest niewielki.
    Przetwornik jest analogowy, oscylator bazuje na wzmacniaczu różnicowym z korekcyjnym dodatnim sprzężeniem zwrotnym.
    Kondensatory oczywiście NPO.
    Dodatkowy pomiar temperatury odpada (założenia są ostre).