Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cityliner 415 - Skuter Meyra Cityliner 415 - Błąd E55

Bejziczek 24 May 2017 13:43 3129 1
    Bejziczek
    Level 13  
    Od ponad 5 lat jestem posiadaczem skutera Cityliner 415; we wrzęsniu ub roku wymieniłem w nim akumulatory na Toyama NPM 105 Ah Motive Power. Wcześniej nie było jakoś okazji by je przetestować, pogoda i temperatura sprzyjała. Ponieważ wcześniej wydawały mi się podejrzane zrobiłem to pod kątem ewentualnej reklamacji. Skuter po przejechaniu ok 29 km na panelu sterowania ikonka od od akumulatora już migała, jednakże napięcie mierzone przy pomocy multimetra podłączonego do gniazda ładowarki pokazywało napięcie 24,5V, a to wg mnie jeszcze chyba za wcześnie by ikonka od stopnia naładowania akumulatorów zaczęła migać. Co gorsze skuter przy jeździe pod wzniesienie nagle się zatrzymywał, a na wyświetlaczu wyskakiwał błąd E55. Dzisiaj po kontakcie z serwisem otrzymałem info, że błąd sygnalizuje zbyt rozładowane akumulatory.
    Pytanie: ja się mylę czy diagnostyka skutera szwankuje ?
    piotrmp
    Level 11  
    Myślę że akumulatory są niezłe a serwisant miał racje. Pomiar powinno się przeprowadzać w czasie obciążenia akumulatorów, a nie na luzie. Podłącz żarówkę 12V 55W samochodową do jednego akumulatora i gdy świeci to w tym momencie mierzymy napięcie i w tym momencie zobacz o ile spada nadnapięcie. Napięcie nie powinno spadać im mniej spadnie tym lepszy akumulator. Pomiary przeprowadzamy po naładowaniu akumulatora. Pomiar przeprowadzamy z każdym akumulatorem osobno.