Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Denon PMA-1060 - Pulsacja na kondensatorach filtrujących w zasilaczu,

wolderb 24 May 2017 19:13 1827 2
Tespol
 • #1
  wolderb
  Level 10  
  Dzień dobry,
  Od kilku dni mam ww wzmacniacz. Po zakupie otworzyłem go aby wyczyścić z kurzu. Jak już był otwarty, to obejrzałem kondensatory filtrujące zasilanie. Są to 8200uF/63V, sztuki cztery. I w związku z nimi moje pierwsze pytanie:
  1. Czy ktoś wie jakiej firmy są te kondensatory? Jakie mają parametry, impedancję, prąd , trwałość. Ich wymiary to 30x50mm, są brązowe z szarym nadrukiem. Wiem, że obecnie cena ich to około 22USD za sztukę i są dostępne tylko na zamówienie z USA. Czy pod względem jakości mogą się równać np z takimi obecnie produkowanymi http://www.tme.eu/pl/details/hc1j109m30050ha/kondensatory-elektr-snapin-85c/samwha/

  Denon PMA-1060 - Pulsacja na kondensatorach filtrujących w zasilaczu,
  Czytałem nieco informacji odnośnie starzenia się kondensatorów elektrolitycznych. Wiem że różnie z nimi bywa i nie zawsze dwudziestoletnie kondensatory (szczególnie drogie i dobrych serii) nadają się do wyrzucenia.
  Dlatego z ciekawości, postanowiłem zmierzyć pulsację napięcia zasilania na tychże kondensatorach.
  Wzmacniacz działa na ucho dobrze, co prawda nie mam jeszcze porządnych kolumn aby go dobrze obciążyć tylko jakieś stare 50W 8ohm tonsile. Dlatego wziąłem trzy grzałki od pralki i połączyłem równolegle co dało niewiele ponad 9 ohm, z zamiarem użycia ich jako zastępczego obciążenia
  Po wygrzaniu wzmacniacza przez prawie godzinę, tak wygląda to na oscyloskopie. Kolor fioletowy to zasilanie +56V, a kolor niebieski -56V.
  Jak widać amplituda pulsacji maksymalnie sięga 120mV na plusie i trochę mniej niż 100mV na minusie. Na biegu jałowym, wzmacniacz wysterowany na jednym kanale z generatora na 50Hz. Głośność na minimum. Pobór mocy około 28W.
  Denon PMA-1060 - Pulsacja na kondensatorach filtrujących w zasilaczu,
  Po zwiększeniu głośności do maxa, pulsacja sięga 1,3Vpp. Napięcie Vrms na wyjsciu wynosi ok 22,8V (64Vpp), prąd obciążenia 2,5A. Wzmacniacz pobiera wtedy około 150W. Zdjęcie pominę.
  Według instrukcji serwisowej na wyjściu dla 8 ohm obciążenia powinno być 29,2V, i moc wyjściowa 108W. Biorąc pod uwagę że niskie częstotliwości wzmacnia słabiej niż średnie (co zauważyłem wcześniej) , to wydaje się że jest w miarę dobrze.
  Eksperymentując dalej spróbowałem zadziałać aby zmniejszyć opisywaną pulsację i natrafiłem na objaw którego nie rozumiem.
  Podłączyłem na krótkich przewodach z krokodylkami dodatkowe kondensatory 10000uF/63V równolegle do fabrycznych z zamiarem zwiększenia pojemności filtrującej. Po jednym do plusa i do minusa. Takie jak w linku powyżej
  Pulsacja spadła do 30/20mV bez obciążenia wzmacniacza i do około 100mV z poprzednich 1,3V na obciążeniu.
  Najdziwniejsze jest dla mnie, że nastąpiło zmniejszenie wzmocnienia wzmacniacza, na wyjściu było 18V rms (spadek o 4,5V) a prąd spadł do 2A. Pobór mocy wyniósł 120W czyli także spadł, o 30W.
  I tego zachowania nie rozumiem.
  Dla spokojności zmierzyłem wysokość napięcia zasilającego: lekko przysiadło z 55,6V do 54,5V na plusie i minusie podobnie.
  Czy to może być związane ze zbyt słabym transformatorem? Sterowałem jeden kanał, wzmacniacz wg opisu może pobierać do 280W.
  Czy niejednakowa pojemność kondensatorów może to powodować. Niestety nie mam miernika aby zmierzyć tak dużą pojemność.
  Dzięki za wytrwałość jeśli ktoś doczytał do końca. :)
  Będę wdzięczny jeśli ktoś mądrzejszy ode mnie podpowie co może być odpowiedzialne za takie zachowanie.
 • Tespol
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Szukasz dziury w całym.
  Zawsze pod obciążeniem napięci trochę siada i na kondensatorach zasilacza wzmacniacza mocy będą widoczne tętnienia.
  Jak siada przy pełnej mocy tak, że tętnienia sięgają 1,3V to zupełnie normalne.
  Tak samo jak drastyczne zwiększenie pojemności i w wyniku tego mniejsze tętnienia. A co do mniejszej mocy dla zwiększonej pojemności -
  kondensatory są ładowane przez mostek - im większa pojemność, tym ten prąd musi być większy. A im większy prąd tym większy spadek na diodach mostka. Nie wiem jaka pojemność jest oryginalnie (zmierzona) tych kondensatorów (Według schematu powinno być 8200uF), ale zwiększasz pojemność widzianą przez mostek ponad dwukrotnie...
  Jak weźmie się pod uwagę wszystkie czynniki (pojemność zwiększona ponad 2x, spadek napięcia na mostku, ograniczona moc transformatora) wydaje mi się, ze nie masz się czym przejmować.
  Napięcia na schemacie są podawane dla pracy jałowej (bez obciążenia i bez sygnału) nic dziwnego, ze po wysterowaniu jednego nawet kanału "siadają".
  A co do pomiarów - jesteś pewien, że mierzysz TRUE RMS?
 • #3
  wolderb
  Level 10  
  Dzięki za odpowiedź.
  Chyba nie sprecyzowałem zagadnienia.
  Nie dziwi mnie że pod obciążeniem napięcie zasilania lekko opada. Sprawdzałem je specjalnie aby się upewnić, czy nie spada zbyt mocno (z powodu tego spadku wzmocnienia). Doczytałem już, że 4% spadku jest dopuszczalne.
  Na każdym napięciu jest 2x8200uF, takie mają oznaczenie (czyli na plusie i minusie, razem są 4 szt.), ja dołączam do każdego 10000uF czyli zwiększam o 60%.
  Dziwi mnie, że moc pobierana przez wzmacniacz z sieci spada przy teście z dołączonymi kondensatorami. Wydawało mi się, że przy tego typu tescie, gdy obciążam pełną mocą na niskiej częstotliwości (co nie jest typowe dla normalnej eksploatacji muzycznej) większa pojemność kondensatorów powinna wyłącznie zmniejszyć pulsację, a nie zmniejszać wzmocnienia. Spodziewałem się wręcz zwiększenia poboru mocy z sieci.
  Tym bardziej jestem zdziwiony, że transformator i mostek prostowniczy mają jeszcze rezerwę prądową a pobór mocy z sieci spada.
  Jeśli chodzi o pomiary, to instrukcje mierników zapewniają że są one TrueRMS. Pomiar prądu mam z dokładnością 3% (wg instrukcji w zakresie od50Hz do 1kHz), a pomiar napięcia wyjsciowego 0,2% (w zakresie od 45Hz do10kHz). Do pomiaru mocy używam miernika or-6907b.
  Wychodzi więc na to że wzmacniacz z mniejszą pojemności filtrującą w zasilaczu oddaje na obciążenie większą moc niż z pojemnością większą.