Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na kablu koncentrycznym - skacze jakość sygnału DVB-T

24 Maj 2017 22:09 1713 12
  • Poziom 18  
    Mam w lokalu wewnętrzną instalację DVB-T. Sygnał DVB-T mam z modulatora HDMI-DVB-T. Na wyjściu z modulatora mam podpięty wzmacniacz. Sygnał rozprowadzony jest do kilku telewizorów. Po drodze mam podpięte splitterki antenowe aby zrobić rozdział sygnału na różne TV. Na większości telewizorów mam bardzo dobry sygnał. Niestety na 2 z nich mam dziwny efekt. Przed tymi dwoma TV mam splitter z którego kable wychodzą do tych telewizorów. Jak do tego splittera podpinam sygnał antenowy mam efekt "jakby kopał mnie prąd". Zbiera się jakiś potencjał na ekranie kabla. Niestety na tych TV mam moc sygnału 100% ale jakość skacze mi od 20% do 50%. Dziwna sprawa bo jak dodatkowo podepnę kolejny splitterek i zrobię coś ala kaskadę spliterów to rośnie mi jakość sygnału do 70% i skacze od 50% do 70%. Sygnał wg. mnie jest bardziej przytłumiony bo mam wstawiony dodatkowy splitter ale zwiększa się jakość sygnału. Dziwna sytuacja.
    Na wszystkich pozostałych telewizorach moc 100%, jakość stabilna 90%. (na tych TV nie mam efektu "kopania prądem" na kablu)
    Gdzie szukać przyczyny skakania jakości sygnału? Mam wrażenie że winny jest ten efekt "kopania prądem" ale z czego on może wynikać?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    OK, fakt, jest to pajęczyna ale skąd tą napięcie mogłoby się pojawić? Jakieś przebicia kabla?
  • Poziom 39  
    Większość odbiorników wali napięciem z lufy (gniazdka anteny - słaba separacja) jeśli dodać że pracują na różnych liniach (fazach) to masz efekt.
  • Poziom 18  
    D214d3k napisał:
    Większość odbiorników wali napięciem z lufy (gniazdka anteny - słaba separacja) jeśli dodać że pracują na różnych liniach (fazach) to masz efekt.

Czy to może mieć wpływ na jakość sygnału czy niekoniecznie?
    Jest też podejrzenie że TV pracuje na innej fazie aniżeli modulator HDMI.

Dodano po 18 [minuty]:

D214d3k napisał:

Czy ten izolator ma wpływ na stabilność jakości sygnału?
  • Poziom 39  
    1.5 dB czyli kilka razy mniej niż spliter.
    Zastosuj do modulatora tradycyjny zasilacz z transformatorem.
  • Poziom 32  
    unky napisał:
    Mam w lokalu wewnętrzną instalację DVB-T. Sygnał DVB-T mam z modulatora HDMI-DVB-T. Na wyjściu z modulatora mam podpięty wzmacniacz. Sygnał rozprowadzony jest do kilku telewizorów. Po drodze mam podpięte splitterki antenowe aby zrobić rozdział sygnału na różne TV.

A może zamiast tych kilku zdań jeden schemat. W końcu po cos wymyślono schematy. IMHO żeby było prościej a może dokładniej... Bo narysowanie schematu może być trudniejsze niż napisanie kilku zdań ale zdecydowanie bardziej precyzyjne.
  • Poziom 43  
    Te odbiorniki nie " walą z lufy gniazda" i nie uszkadza to niczego a tym bardziej " koncentryka". Jest to normalne zjawisko w sprzęcie posiadającem przetwornice, opisywane, tłumaczone wielokrotnie na elektrodzie, również moimi postami . Wystarczy szukać, czytać i nie pisać takich bzdur.
    Choćby tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15672393#15672393
  • Specjalista automatyka domowa
    unky napisał:
    ygnał wg. mnie jest bardziej przytłumiony bo mam wstawiony dodatkowy splitter ale zwiększa się jakość sygnału. Dziwna sytuacja.

Wcale nie dziwna, ale normalna. Sygnał masz przesterowany, czyli za silny, na próbę wypnij z instalacji wzmacniacz antenowy iz zobacz czy działa. Wskazaniami siły sygnału się nie sugeruj. Może być nawet 30 % byle by jakość była w miarę stabilna.
  • Moderator
    Ja tylko dodam, że współczesne odbiorniki DVB-T maja bardzo niewielki zakres tolerowanych wartości sygnału. Najczęściej jest to od 0,1 do 2 mV na wejściu antenowym. I najczęściej nie mają żadnych układów automatyki.