Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralko-suszarka Bosch WVH28420EU/03 - elektromagnes w drzwiczkach

mick1 25 May 2017 08:22 2106 7
Bosch
 • #1
  mick1
  Level 22  
  Mam pralkosuszarkę Bosch i problem z elektromagnesem. Pralka po zamknięciu (ręcznym) nie startuje - miga symbol bębna i piszczy. Zawołałem speca od pralek, który stwierdził, że to na pewno elektromagnes przy drzwiczkach. Wymiana elektromagnesu pomogła na godzinę, później efekt taki sam. Wymiana na 2 inne elektromagnesy (nowe ze sklepu) - nic nie dało. Pomierzyłem elektromagnesy przed i po podłączeniu - wyniki te same, więc raczej nic mi ich nie przepala. Pralka działa po "ręcznym" zamknięciu obwodu (za który odpowiada elektromagnes) bezproblemowo. Innych objawów nie ma.

  Sprawdziłem wiązkę przewodów multimetrem - nie ma przerw ani zwarć. Sprawdziłem (tylko organoleptycznie) płytę główną, nie ma śladów awarii.
  Gdzie szukać problemu, co pomierzyć, gdzie znaleźć schemat tej pralkosuszarki?
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Często uszkodzenie blokady powoduje też uszkodzenie modułu sterującego, trzeba dobrze zobaczyć gdzie podłączona do modułu jest blokada i posprawdzać wszystkie elementy w okolicy . Możesz też zamieścić dobre ostre zdjęcia modułu od strony ścieżek i zamieścić na forum .
 • Bosch
 • #3
  mick1
  Level 22  
  U, to mnie zmartwiłeś. Jak rozumiem chodzi o tą płytę pod plastikową obudową z lewej strony na dole (patrząc na pralkę z tyłu przez odkręconą obudowę?
 • #4
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Trzeba moduł wyjąć dobre zdjęcia zrobić i zamieścić na forum. Ja sobie zawsze znaczę przewody aby było wiadomo gdzie który przewód jest podłączony.
 • #6
  peter falk
  Home appliances specialist
  mick1 wrote:
  działa po "ręcznym" zamknięciu obwodu (za który odpowiada elektromagnes)

  A tak bardziej dokładnie możesz opisać jak to zrobiłeś?
 • #7
  mick1
  Level 22  
  Przywiązałem drucik do zapadki uruchamianej elektromagnesem i zaciągnąłem w momencie, kiedy powinna się zamknąć. Jak już pisałem, sprawdzone na 3 różnych elektromagnesach.
 • #8
  mick1
  Level 22  
  Problem nadal istnieje, może jest jakiś polecany spec w okolicach Poznania, który by to sprawdził za jakieś rozsądne pieniądze?
  Względnie ktoś może ma serwisówkę, to zacząłbym od sprawdzenia i wymiany odpowiedniego przekaźnika.