Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Connect 10 - Podmiana systemu Windows na linuksa na tablecie Connect 10

bravo8 25 Maj 2017 12:08 1209 1
  • #1 25 Maj 2017 12:08
    bravo8
    Poziom 16  

Pytanie konkretne czy komuś się udało całkowicie podmienić system Windows na linuksa w tego tupu tablecie, klasa no name, Connect 10. Walczę z tym problemem od jakiegoś czasu. Tablet 10 cali, na Intelu Atom Z3735G 1,33 Ghz, grafika Intela, ale ma tylko 1 Gb RAM, dysk flash ssd 30 GB , i on jest z Windowsem 10 Home. Generalnie ja go używam tylko do przeglądania internetu. Ale ten tablet to tragedia, żeby na taki tablet z 1 Gb RAM dać pełny system win 10 to jakaś pomyłka. Tablet jest tak zamulony że nawet ciężko strony przeglądać, a jak już wchodzą jakieś aktualizacje to tablet dosłownie staje. Ja wiem, że aktualizację można wyłączyć , nie instalować żadnych dodatkowych aplikacji, ale to i tak nic nie poprawi. Więc chciałem wywalić tego Windowsa i zainstalować linuksa Ubuntu, i tu zonk, on ma już ten nowy bios UEFI i po mimo że jak w nim ustawiam bootowanie z USB to i tak Ubuntu z USB  nie startuje. Jest inny sposób zebu użyć tzw. instalatora Wubi  do Ubuntu i zrobić to z poziomu samego Windowsa, ale on Ubuntu instaluje obok Windowsa jakby w samym Windowsie, ale ja tego nie chcę robić bo tam nie ma za dużo wolnego miejsca. 30 Gb na dwa systemy to za mało na komfortową pracę. W necie znalazłem w necie coś takiego: http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to...ac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2   Zrobiłem  wszystko co tam pisali i nic to nie dało, nie wiem , może po prostu ten tablet jest tak zrobiony że nie dardy nic innego na nim zainstalować. Oni tez piszą  żeby w tym Biosie zmienić tryb z UEFI na Legacy , ale u mnie czego takiego porostu niema . Może producent z klucza to zablokował żeby żadnych ruchów tam nie zrobić. Zrobiłem kilka fotek tego biosu. Generalnie linuks jest o wiele lżejszym systemem i na 1Gb Ram śmiga bez problemów.

Pozdrawiam

0 1
  • #2 31 Maj 2017 08:45
    bravo8
    Poziom 16  

Witam ponownie. Udało mi się zainstalować na tym tablecie Androida-x86, 64 bitowy. W biosie musiałem wyłączyć Secure Boot i ustawić bootowanie z pendriva. Obraz iso zrobiony programem Rufus też wymaga odpowiednich ustawień wg. instrukcji powyżej. W katalogi EFI/BOOT musi znajdować się plik bootia32.efi , jeśli nie ma go w dystrybucji to trzeba samodzielnie go dograć , jest dostępny w necie. Ten plik powoduję że UEFI staruje bootowalny obraz dystrybucji. Moja walka wynikała z tego , że go tam nie było , tablet w biosie widział pena ale nie startował z niego. A co do dystrybucji to ze względu że tablet ma nietypową kartę sieciową WiFi : Realtek RTL8723BS Wireless LAN 802.11n SDIO Network Adapter to zdecydowana większość linuksowych dystrybucji nie ma do niej wgranych sterowników i robi się problem z instalacją . Musi być połączenie z internetem , można to obejść poprzez zew. kartę sieciową na USB z typowym chipem. Ćwiczyłem to na Ubuntu 17.04, Debian Multiarch, Mint itd. Jedynie co to bez kłopotu zainstalował się Android http://www.android-x86.org/releases/releasenote-6-0-rc1 .

Ciekawa dyskusja do tego tematu na innym forum: https://forum.dobreprogramy.pl/t/podmiana-sys...ws-na-linuksa-na-tablecie-connect-10/528025/7

Pozdrawiam

0