Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator 20 kV/10kV (drugi 10kV/0.4kV) po co go się stosuje?

cuma67 25 May 2017 15:34 1296 3
    cuma67
    Level 9  
    Będąc ostatnio w Niemczech zauważyłem stację trafo (zasilająca domki jednorodzinne i blok 4 kondygnację, siedzibę firmy budowlanej baza sprzętu itp. budynki - typowe przedmieścia) gdzie był transformatory 20kV/10kV i drugi 10 kV/0.4kV. Po co stosuje się takie rozwiązanie? U mnie w zachodniej Polsce jest tylko jeden transformator 15 kV na 0.4kV.
    zbich70
    Level 43  
    Może coś podobnego jak w tym wątku, czyli w jednej lokalizacji dwie sieci SN o różnych napięciach i transformator sprzęgający.
  • Helpful post
    nuszek
    Level 29  
    To proste, by zaoszczędzić, kable i urządzenia na 10 kV są tańsze od tych na 20 kV, a straty w przesyle /10 kV/ mniejsze niż w sieci 0,4 kV. Lub są to pozostałości po sieci 10 kV, a nie ma kasy na prze-izolowanie i wymianę uradzeń. W Polsce było kiedyś podobnie, pamiętam np. Legnica zasilana była siecią 20 kV, a częściowo siecią 6 kV. Obecnie tylko w zakładach pracy stosuje się tą opcję. Mam transformację 20/6 kV, potem przesył kablami do obiektów i transformacja 6/04 kV. Jednak większość urządzeń gdzie odległości są niewielkie zasilana jest bezpośrednio z transformatorów 20/0,4 kV.
    cuma67
    Level 9  
    Dzięki za wyjaśnienie tematu. Temat do zamknięcia