Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena kierunkowa Televes V ZENIT Czy potrzebny wzmacniacz/zasilacz?

Rafii[H] 25 May 2017 22:12 3642 9
 • #1
  Rafii[H]
  Level 14  
  Witam,
  przymierzam się do zakupu anteny kierunkowej Televes V ZENIT z filtrem LTE (149201) i mam pytanie, czy ta antena posiada już w zestawie wzmacniacz/zasilacz? Czy trzeba dopiero takowy dokupić?
  Nadajnik: Opole "Chrzelice"
  Odległość od nadajnika: ~56km
  Z góry dziękuję za pomoc
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Antena posiada wbudowany symetryzator, przy tej odległości wzmacniacz powinien być zbędny.
  Dlaczego nie pomyślisz o zakupie anteny umożliwiającej przy okazji odbiór MUX8?
 • #3
  Rafii[H]
  Level 14  
  No tak, MUX-8 też by się przydał. Jakaś propozycja? Zawsze Mi się kojarzyło, że anteny bez wzmacniacza w Moim rejonie marnie odbierały.
 • #4
  Rafii[H]
  Level 14  
  Witam,
  potrzebuję pomocy w doborze sprzętu do instalacji TV do odbioru DVB-T.
  Instalacja ma wyglądać mniej/więcej tak jak na zdjęciu:
  Antena kierunkowa Televes V ZENIT Czy potrzebny wzmacniacz/zasilacz?
  Jedna antena na dachu, na strychu rozgałęźnik na jeden i drugi pokój, w każdym pokoju ma się znajdować telewizor oraz dwa radioodbiorniki.
  Proszę o pomoc w wyborze anteny typu combo, rozgałęźników, wzmacniacza/zasilacza antenowego.
  Nadajnik: Opole "Chrzelice"
  Odległość od nadajnika: ~60km
  Z góry dziękuję za pomoc

  Dodano po 16 [godziny] 16 [minuty]:

  Nikt nie jest w stanie pomóc?
 • #5
  M.Mikolajski
  Level 15  
  Z mnadajnika Chrzelice nadawane są podstawowe muxy UHF 1-2-3 mux 8 nie figuruje jako program z tego nadajnika tak więc antena combo nie będzie potrzebna tylko oddzielna na inny kierunek i do tego zwrotnica -wspomniana przez ciebie antena to produkt markowy wysokiej jakości i zaopatrywanie jej z góry we wzmacniacz bez sprawdzenia jakości sygnału odebranego pasywnie mija się z celem - panuje w narodzie dziwna fama że trzeba dodawać do anten wzmacniacze i im mocniejszy tym lepiej -nic bardziej mylnego -ZAWSZE najpierw ustawiamy antenę pasywnie i w pozycji najlepszego odbioru gdy nie jest zadowalający dopinamy do instalacji wzmacniacz o niedużej mocy bo silny wzmacniacz z pewnością przesteruje sygnał
 • #6
  Rafii[H]
  Level 14  
  MUX-8 jedynie z nadajnika na górze św. Anny. Combo by sobie poradziła? czy te nadajniki są za daleko od siebie?
 • #7
  M.Mikolajski
  Level 15  
  Drogi kolego nie można odpowiedzieć na to pytanie ponieważ nie podałeś własnej lokalizacji więc nie można ocenić czy te dwa kierunki się pokrywają z miejsca w którym chcesz te muxy odbierać - zasadą funkcjonowania na forum jest podanie danych dotyczących własnej lokalizacji , warunków otoczenia, itp niezbędnych danych - raczej kwalifikujesz się do ostrzeżenia za niedotrzymanie regulaminu forum
 • #8
  irekr
  Moderator
  Dodam to tematu "wzmacniaczy w narodzie": do odbioru DVB-T potrzeba 10ciokrotnie słabszego sygnału, jeżeli na wejście odbiornika podasz powyżej 2 mV to spodziewaj się kłopotów. I faktycznie, dla analogu przy takim poziomie zaczynał się dobry odbiór.

  Chrzelice nie są wyposażone w nadajnik MUX8 - i chyba nie będą - ale zauważ, że z Góry Św. Anny jest on nadawany na kanale 6tym, czyli takim samym jak z Kosztów, Ślęży, Śnieżnych Kotłów, Czarnej Góry oraz Suchej Góry i Soliny. Różnice w polaryzacji to stanowczo za mało, szczególnie na Dolnym Śląsku. Osobiście uważam taką konfigurację sieci za błędną.

  Wielu moich znajomych mieszkających na Dolnym Śląsku sygnalizuje mi, że mają z MUX8 spore kłopoty, np w Brzegu czy Prudniku. Północna cześć województwa opolskiego ma możliwość bardzo dobrego odbioru z Kobylej Góry k. Ostrzeszowa, sygnał ten jest stabilny nawet w Opolu.

  A brak informacji o lokalizacji (nie musi być dokładny adres, wystarczy miejscowość lub pobliskie skrzyżowanie ulic w większej miejscowości) potraktuj jako "delikatną uwagę" moderatora.

  Nie traktuj informacji na stronach typu dvb-t map jako pewnik, dane te są tylko orientacyjne i raczej należy je uznać jako "listę pobożnych życzeń". Zresztą jak wszystkie symulacje komputerowe.
  I nie podawaj nam listy obiektów nadawczych, wielu na tym forum zna te obiekty od fundamentów do końców masztów, niektórzy siedzieli nawet na ich szczytach.

  PS. Nie bardzo widzę sensu anteny typu combo.
 • #9
  Rafii[H]
  Level 14  
  Moja lokalizacja to miejscowość Pludry na Opolszczyźnie.
 • #10
  irekr
  Moderator
  .... I to zmienia postać rzeczy.

  Bez testów się oczywiście nie obędzie, ale MUX1/2/3 trzeba sprawdzić z Chrzelic jak i Klepaczki (Wręczyca Wielka k. Częstochowy).

  MUX8: obowiązkowo do sprawdzenia oba kierunki, teoretycznie Góra Św. Anny jest bliżej ale SFN na tym kanale może narobić sporo problemów (głównie sygnał ze Ślęzy, odbierany do Częstochowy).
  Z Wręczycy - k.9 w polaryzacji PIONOWEJ co wymaga raczej oddzielnej anteny. Zaletą Wręczycy jest to, że w pobliżu na tym kanale nie ma żadnego innego nadajnika DVB-T i sygnał jest relatywnie lepszej jakości. Siła jest bardzo podobna dla Wręczycy i G. Św. Anny

  MUX8 jest z Góry Św. Anny w polaryzacji poziomej, trzeba o tym pamiętać robiąc testy anten.

  I najważniejsze: robiąc testy przed każdym sprawdzaniem należy wyczyścić listę kanałów w odbiorniku i przeszukiwanie ustawić wyłącznie w trybie ręcznym. Wszelkie automaty w tych warunkach mogą nieźle nas zmylić.