Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5610z - Nie uruchamia się BIOS i system po zwiększeniu RAMu

26 Maj 2017 12:58 804 6
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam problem z moim starym, aczkolwiek niezawodnym, laptopem marki Acer model: Aspire 5610z. W związku z coraz to większym łakomstwem na pamięć przez strony internetowe, postanowiłem zwiększyć ilość pamięci RAM w laptopie.
    Dotychczas posiadałem 2 kości po 512 MB DDR2 i chciałem je rozszerzyć do 4GB.
    Co prawda mam Windows XP i wiem, że tych 4 GB nie będzie widział, ale nie w tym problem. Otóż po włożeniu dwóch kości po 2 GB każda i włączeniu laptopa mam czarny ekran, wentylator się załącza, ale nie uruchamia się BIOS, nic się nie dzieje. Sprawdziłem obie kości i wiem na 100% że są sprawne - wkładałem je pojedynczo do slotów i pojedynczo działają, natomiast razem już nie.
    Zgodnie z instrukcją obsługi mojego laptopa jest napisane: "Pamięć systemowa Komuter Aspire 5610Z: do 2GB pamięci DDR2 533/667 Mhz, z możliwością rozszerzenia do 4 GB z użyciem dwóch modułów soDIMM (obsługa technologii dwukanałowej)" Czyli na jeden slot max: 2 GB, slotów mam dwa, a więc max 4 GB.
    Zaktualizowałem BIOSa, przywróciłem mu ustawienia domyślne i nic nie pomogło.
    Podaję modele i parametry kości starych i "nowych":
    Hynix 512 MB 2Rx16 PC2-5300
    Corsair 2GB 2Rx8 PC2-5300

Jedyna różnica między nimi to oczywiście pojemność oraz 2R, ale nigdzie nie znalazłem kości 2GB 2Rx16 PC2-5300 - chyba takich nie produkują. Wątpię, żeby przez 2Rx8 nie chciał mi się załadować BIOS, a później system.

Wykonywałem jeszcze różne kombinacje z kośćmi i jeszcze taki dziwną anomalię znalazłem, że jak włożę do slotu 1 kartę 512 MB a do slotu 2 kartę 2 GB - to wszystko mi działa i po załadowaniu systemu widzę 2,5 GB RAMu. Natomiast jak dam je odwrotnie, czyli Slot 1 - 2 GB, Slot 2 - 512 MB - wówczas mam ten sam efekt jak przy włożeniu dwóch kart 2 GB - czyli czarny ekran, nie ładuje się BIOS, chodzi tylko wentylator.

Nie wiem już co mam zrobić, żeby mi to ruszyło w konfiguracji 2x2 GB.
    Poniżej w obrazkach załączam jeszcze parametry płyty głównej oraz pamięci:
    Parametry:

RAM1 - 2 GB:

RAM2 - 2 GB:

Zdjęcia kości 512 MB i 2 GB:

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Pozdrawiam Grzegorz
  • Poziom 22  
    Masz 2 kości 2GB, czy laptop zawsze uruchomi się w takiej konfiguracji?

1. Pierwszy slot 512MB - drugi slot pierwsza kość 2GB - działa?
    2. Pierwszy slot 512MB - drugi slot druga kość 2GB - działa?

Jeśli tak to wyklucza to uszkodzenie kości pierwszej lub drugiej 2GB.

Sprawdź i napisz.

Dodano po 6 [minuty]:

Dodam, że może być problem z taką konfiguracją tutaj lektura:

http://forum.notebookreview.com/threads/ram-upgrade-on-acer-aspire-5610z-4gb.209051/

w wielkim skrócie w specyfikacji jest napisane, że komputer będzie działać w konfiguracji 4GB w rzeczywistości okazuje się, że nie przechodzi procedury POST z dwoma modułami po 2GB. 2GB + 1GB już działa.
  • Poziom 9  
    spicter napisał:
    Masz 2 kości 2GB, czy laptop zawsze uruchomi się w takiej konfiguracji?

1. Pierwszy slot 512MB - drugi slot pierwsza kość 2GB - działa?
    2. Pierwszy slot 512MB - drugi slot druga kość 2GB - działa?

Jeśli tak to wyklucza to uszkodzenie kości pierwszej lub drugiej 2GB.

Sprawdź i napisz.

Tak, niezależnie którą kość 2GB włożę do drugiego slotu, a 512MB do pierwszego - to zawsze działa. Jeżeli chodzi o przekładanie kości między slotami i między pojemnościami to zrobiłem to na wszystkie możliwe sposoby. Tak więc wyklucza to uszkodzenie którejś z kości.
  • Poziom 22  
    Strona 5 z linku dotycząca Twojego laptopa i pytania kolegi z forum:

I've researched this problem for three days and here is what I've determined.
    A: You will have to wait for Acer to post a bios update to use 4gb of ram
    B: Until then, using 2x1gb is the best option because it utilizes the dual channels. The computer rating with 1x2gb is 2.2 with 2x1gb it is 3.0
    C: If you are ambitious you can switch out the 5610z motherboard with the 5610 motherboard which acepts 2x2gb of ram.
    D: If you are really ambitious you can switch out the 5610z motherboard and case bottom with the 5680 motherboard and case bottom which is the same as the 5610 with the exception that it has nVidia video w/256mb, an express card/34 card slot in addition to the pc card slot, ir port, s-video and dvi-d ports.
    Hope this helps

Więc chyba nie ma szans na taką opcję skoro już aktualizowałeś BIOS do najnowszego.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli dobrze patrzę Twój sprzęt ma chip Intel® 943GML Express, który nie obsłuży 4GB RAM. Więc Acer ma błąd w specyfikacji.

https://communities.intel.com/thread/4622
  • Poziom 9  
    No to lipa :/
    spicter myślisz, że jak bym włożył kość 1GB zamiast drugiej kości 2GB, czyli razem 3Gb to by to hulało? Ewentualnie obecna sytuacja: Slot 1 - 512MB, Slot 2 - 2GB; może tak pozostać? Nie będą się one ze sobą jakoś gryzły przez to, że mają różne pojemności, różnych producentów oraz że 2Rx są też inne?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Nie, nie powinno być problemów.

Z dwojga złego zostaw 2,5GB lub ew. 2+1GB tak jak pisali na forum z linku, który Ci podałem.

Gdyby z jakiegoś powodu te kości się "gryzły" odczułbyś to w normalnej pracy systemu. Byłby piekielnie wolny, niebieskie ekrany, resety.
  • Poziom 9  
    OK, to póki co zostawię sobie te 2,5GB.
    W takim razie wielkie dzięki za pomoc.

Temat do zamknięcia.