Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer CT-S210 - Zerwane paski.

mikomaaz 26 Maj 2017 13:04 1365 16
  • #1 26 Maj 2017 13:04
    mikomaaz
    Poziom 16  

Mam problem z dojściem które paski zniszczyły się w mechanizmie odtwarzacza kaset.
    Na razie doszedłem do tego, że szeroki pasek powinien iść od silnika do czarnego koła.
    Z tego co widziałem brakuje jeszcze jednego paska, węższego ale nie jestem pewien na jakie koła powinien zostać on założony.
    Proszę o pomoc.
    Załączam zdjęcia mechanizmu. Pioneer CT-S210 - Zerwane paski. Pioneer CT-S210 - Zerwane paski. Pioneer CT-S210 - Zerwane paski. Pioneer CT-S210 - Zerwane paski. Pioneer CT-S210 - Zerwane paski.

0 16
  • #2 26 Maj 2017 18:06
    Sanjose
    Poziom 26  

Z tego co widzę koło zamachowe ma bieżnie na wąski pasek.
    Aby to dobrze działało, zalecam demontaż mechaniki i wyczyszczenie wszystkich części które miały kontakt z paskami bo są silnie zabrudzone/zalepione przez starą gumę.

0
  • #5 26 Maj 2017 18:53
    mikomaaz
    Poziom 16  

Wielkie dzięki... z tego co zrozumiałem zerwane paski to ten szeroki który idzie od silnika do czarnego koła i ten wąski który jest na czarnym kole i na białym które jest zębatką pomiędzy napędem kaset. Postaram się to na razie zastąpić, czymś co mam pod ręką i zobaczę czy zadziała.
    Czym najlepiej wyczyścić resztki taśmy z rolek ?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Maj 2017 19:44
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mikomaaz napisał:
    Czym najlepiej wyczyścić resztki taśmy z rolek ?
    IPA, lub benzyna ekstrakcyjna. W wypadku benzyny sprawdź najpierw czy nie zmatowi powierzchni plastikowych - spotkałem się z różnymi zanieczyszczeniami w tej niby "czystej" benzynie...
    Musisz w każdym razie BARDZO DOKŁADNIE usunąć wszystkie resztki rozwulkanizowanej gumy z bieżni - również z bieżni na paski kwadratowe - najlepiej patyczkiem do uszu (ja dla bezpieczeństwa używam IPA) aż będzie zupełnie czyta watka na patyczku.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Maj 2017 21:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mikomaaz napisał:
    IPA to alkohol izopropylowy ?
    Oczywiście. Może być też denaturat, ale również musisz zrobić test na zmatowienie.
    (Denaturatu jako takiego nie kupisz już chyba, pojawiły się natomiast różne wyroby "denaturopodobne" o zbliżonych nazwach - Denaturol, Denaturax itp. - te specyfiki mają tylko nazwę zbliżoną...)

0
  • #9 29 Maj 2017 16:19
    mikomaaz
    Poziom 16  

Udało mi się wszystko wyczyścić. Mechanizm przetestowałem na gumkach które miałem pod ręką i również działa. Natomiast te gumki nie nadają się na paski. Potrzebuje kupić nowe. Wiecie może w jaki sposób mogę dobrać paski?

0
  • Pomocny post
    #10 29 Maj 2017 19:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przekrój można oszacować na podstawie bieżni kół (paski o przekroju kwadratowym). Średnicę musisz niestety zmierzyć za pomocą nitki owiniętej na kołach zamiast paska - po zmierzeniu średnicy okręgu jaki stworzy nitka odejmujesz kilka milimetrów żeby był lekko napięty. W podobny sposób mierzysz płaski pasek - szerokość ok.3-4 mm a grubość 0.8mm powinien być odpowiedni.

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

Z tego co pamiętam przeważnie pasek dowijania (nie plaski, który przenosi większy moment) ma przekrój 1,2mm. Do napędu licznika - pasek może mieć mniejszy przekrój - 0,8 do 1mm.

0
  • #11 30 Maj 2017 18:19
    dybas
    Poziom 37  

Na Alebajzlu jest człowiek, który specjalizuje się w paskach. Zapytaj go, ceny są akceptowalne.

0
  • #12 31 Maj 2017 15:25
    mikomaaz
    Poziom 16  

Paski zostały założone.Przeczyściłem też głowicę bo była trochę zabrudzona. Niestety po dłuższym działaniu magnetofon przestał przewijać. Tak nagle. Jeżeli ktoś ma pomysł to proszę o pomoc.

0
  • #13 31 Maj 2017 15:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Sprawdziłeś co jest przyczyną, czy oczekujesz, że ktoś za Ciebie to zrobi?
    A jeśli ktoś ma to sprawdzić, to w jaki sposób? Na odległość?

0
  • #14 31 Maj 2017 15:56
    mikomaaz
    Poziom 16  

Raczej mi chodziło o jakieś pomysły co mógłbym sprawdzić.
    Jeśli chodzi o jakieś moje spostrzeżenia to jeżeli zębatka górna (biała) przemieszcza się pomiędzy jednym, a drugim kołem i gdy silnik próbuje ją napędzić to większe koło się obraca (to o które oparty jest pasek) natomiast mniejsze (ma jakąś podkładkę białą i jest na tej samej osi) stoi w miejscu. Podczas normalnego odtwarzania oba się obracają.

Odpaliłem mechanizm na sucho (bez kasety) i jeżeli pokręcę rolką która przesuwa kasetę w trybie przewijania to samo przewijanie działa. Natomiast z kasetą rolki nie chcą się obracać.
    Mam możliwość nasmarowania całości olejem silikonowym w sprayu ale nie jestem pewien czy mogę.

0
  • #15 31 Maj 2017 16:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A pasek się przypadkiem nie ślizga?
    Smarowanie - jeśli już to w naprawdę niewielkich ilościach - dosłownie pół kropelki NA OŚ. Należy przy tym uważać, by nadmiar nie miał możliwości upaćkać pasków.
    Moim zdaniem (a trochę mechanik magnetofonowych miałem okazję naprawiać) wystarczająca jest ta ilość, jaka była fabrycznie nałożona - nie te obroty, by smar się przegrzał/zużył.
    Smarowanie robię wyłącznie wtedy, gdy z jakichś powodów musiałem wymyć CAŁĄ zębatkę.
    Nie pamiętam dokładnie jak to jest w tej Twojej mechanice, ale jeśli jest sprzęgło na przewijaniu (nie mylić ze sprzęgłem dowijania), to możliwe, ze tu tkwi przyczyna.
    W każdym razie zacznij od sprawdzenia czy paski się nie ślizgają i potem dopiero zainteresuj się sprzęgłem.
    Oczywiście sprawdź też na samym początku, czy coś nie blokuje tego kółka...
    Ze smarowaniem - jak wyżej.
    Smar silikonowy w spreju tuż po psiknięciu jest bardzo rzadki i może zafajdać wszystko wkoło. Jeśli już, to wypsikaj odrobinę do jakiejś nakrętki plastikowej, odczekaj aż odparuje środek lotny i dopiero tym zgęstniałym smaruj - np. wykałaczką - po odrobinie na ośkę kółek.

0
  • #16 31 Maj 2017 21:07
    mikomaaz
    Poziom 16  

Problem rozwiązałem zalewając to białe koło izopropanolem. Najprawdopodobniej koło było zabrudzone i się ślizgało. Wyczyszczę jeszcze raz je dokładnie. Co do pasów nie ślizgają się po kołach. Są nowe, a koła zostały wcześniej wyczyszczone. Sprawdziłem też je profilaktycznie i nic się nie ślizga.
    Dodano po 3 [godziny] 51 [minuty]:
    Zrobię double post ale jest to trochę inny wątek tej historii. Otóż lewy kanał przy nagrywaniu nie działa. Dodatkowo problem z przewijaniem wraca. To koło na którym siedzi pasek przesuwa się i traci przyczepność.
    Jeśli macie jakiś pomysł jak znaleźć usterkę tego lewego kanału to bardzo bym prosił o pomoc. Jakieś konkretne pomysły co sprawdzić.

//update
    Lewy kanał to była kwestia kabli :)
    Natomiast prosiłbym o pomoc z tym przewijaniem. To kółko przesuwa się na osi.

0
  • #17 16 Maj 2018 09:14
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

mikomaaz napisał:
    To kółko przesuwa się na osi.
    Które? Białe? Powinna być zawleczka plastikowa ograniczająca ruch poprzeczny.

0