Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani zasilacz regulowany, Lm317

DejmDaniel 26 Maj 2017 15:30 951 6
  • #1 26 Maj 2017 15:30
    DejmDaniel
    Poziom 4  

WItam, mam zamiar zbudować zasilacz oparty na układzie Lm317. Chaiałbym aby miał mozliwość ustawienia 24V oraz prąd około 1-1,5A. Znalazłem kilka schematów na internecie ale mam kilka pytań:
    1. Czy nie lepiej użyć układu lm350? cena podobna ale mozna uzyskac do 3A.
    2. Jaki transformator uzyc by na wyjściu uzyskać te 24 wiedząc ze spadek napięcia na lm317 to lekko ponad 1V
    3. Ile około moze kosztować taki transformator by uzyskać do 1,5A
    4.Co znaczy oznaczenie na transformatorach np 6VA
    5. Czy nie lepiej kupić jakiś zasilacz od np. starej drukarki na około 2A i dać małą przetworniczke?
    Dodam jeszcze że nie zalezy mi na drogich rozwiązaniach ani skomplikowanych.

0 6
  • Pomocny post
    #2 26 Maj 2017 16:16
    Christophorus
    Poziom 41  

Ad. 1. Można zastosować LM350, ale dla prądu 3A potrzebny jest mocniejszy czyli droższy transformator.

Ad. 2 Spadek napięcia pomiędzy wejściem i wyjściem LM317/350 powinien wynieść około 3V. Jest to niezbędne dla prawidłowej pracy tego stabilizatora. Czyli napięcie na wejściu LM317/350 powinno wynieść około 27V. Nie powinno być też dużo wyższe bo stabilizator będzie się niepotrzebnie nagrzewał. Możemy wziąć pod uwagę transformator o napięciu wyjściowym około 20V napięcia przemiennego. Na kondensatorze filtrującym napięcie za mostkiem prostowniczym napięcie stałe wyniesie około 20V*1,41=28,2V. Czyli mamy zapas około 4V niezbędne do prawidłowego działania stabilizatora LM317/350.

Ad. 3. Transformatory naokół nie są tanie. Cena nowego transformatora o mocy od kilkudziesięciu do stu watów orientacyjnie wynosi kilkadziesiąt złotych. Ceny możesz sprawdzić na allegro. Przykładowy nowy transformator toroidalny o mocy 100 watów 19V, 5,25A - cena wynosi 55 zł, z wysyłką około 70 zł.

Ad. 4. 6VA oznacza moc transformatora czyli 6 watów (volt * amper) czyli np. 12V*0,5A=6W.

Ad. 5. Rozwiązań układowych zasilaczy jest wiele. Jedne lepsze inne gorsze. Możesz poszukać rozwiązań zasilaczy warsztatowych na układzie LM723. Nie jest to drogi układ, a jego zastosowanie też nie jest skomplikowane.

Dobierając transformator do zasilacza musi on posiadać pewien zapas mocy. Szczególnie jeśli zasilacz będzie obciążony z maksymalnymi parametrami. Dla 24 i 3A otrzymujemy moc 72W. Można przyjąć w tym przypadku moc transformatora około 100W. Także maksymalna wydajność prądowa transformatora powinna być nieco większa niż 3A. Po prostu trzeba zapewnić pewien zapas mocy transformatora. Nie powinien być on dobrany na "styk".

0
  • #3 26 Maj 2017 16:39
    DejmDaniel
    Poziom 4  

Bardzo dziękuję za super odpowiedzi, mam tylko małe pytania. Co to za magiczna liczba 1,41 i co powoduje ze ją bierzemy pod uwagę? Oraz czy taki zwyczajny zasilacz np do laptopa/drukarki 32V/2500mA to moze byc prawda za około 10zł uzywany? Czy to jakas ściema z max 200mA od chińczyka? Bo jeśli nie to czemu by czegoś takiego nie kupić? oczywiście nieregulowany.

0
  • #4 26 Maj 2017 19:42
    Christophorus
    Poziom 41  

1,41 to inaczej √2 czyli w przybliżeniu tyle wzrośnie napięcie przemienne transformatora po wyprostowaniu i odfiltrowaniu na kondensatorze za mostkiem prostowniczym. Do dokładniejszych obliczeń można przyjąć spadki napięcia na diodach prostowniczych mostka. Przykładowe objaśnienie wraz ze wzorem znajdziesz tutaj.

Zasilacz od laptopa lub drukarki może być. Co prawda jest to rozwiązanie oparte na zasilaczu impulsowym. Jeżeli jest to oryginalny zasilacz określonego producenta to jego parametry są raczej zgodne z tymi na tabliczce znamionowej. Jeśli jest to "chiński" zamiennik to niekoniecznie jego parametry muszą być zgodne z tymi z tabliczki.

Rozważ jednak taką sytuację, gdzie potrzebujesz np. napięcie 5V 2A, które musisz uzyskać z napięcia 32V. Różnica napięć to 27V, co przy prądzie 2A da w przybliżeniu moc 54W, która wydzieli się na stabilizatorze w postaci ciepła. 54W to moc porównywalna do tradycyjnej żarówki 60W. Takiej mocy stabilizator LM350 w obudowie TO220 nie jest w stanie rozproszyć do otoczenia nawet z bardzo dużym radiatorem. Teoretycznie tyle energii pójdzie na grzanie sporego radiatora, czyli się zmarnuje. Oczywiście stabilizator LM3350 może tego nie przeżyć czyli nawet ulec uszkodzeniu.

W lepszych zasilaczach stosowane jest rozwiązanie z transformatorem z przełączanym uzwojeniem wtórnym, np. 2x12V. Dla niskich napięć korzysta się z jednego uzwojenia 12V. Dla wyższych napięć drugie uzwojenie 12V łączone jest szeregowo z pierwszym.

0
  • #5 26 Maj 2017 21:01
    DejmDaniel
    Poziom 4  

Dzięki za wszystkie bardzo przydatne informacje, od razu jaśniej w głowie :)

0
  • #6 26 Maj 2017 22:46
    Christophorus
    Poziom 41  

Do zasilacza można użyć transformator z odzysku. Tylko nie każdy się nadaje z uwagi na parametry. Niestety transformator jest raczej drogim elementem zasilacza. Choć jak poszukać wśród używanych na allegro to poniżej 50 zł można znaleźć używane transformatory.

Ja budowałem swoje zasilacze w oparciu o układ LM723. Zasilacz ten jest na tyle elastyczny, że jego parametry wyjściowe można dobrać do parametrów transformatora.

0
  • #7 26 Maj 2017 23:22
    Bieda z nędzą
    Poziom 31  

Zrób zasilacz na innej kostce. Zainteresuj się L200.

1
  Szukaj w 5mln produktów