Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz)

26 Maj 2017 23:06 756 18
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie chcących mi pomóc.

Sytuacja wygląda tak, że upadł mi laptop i to dwa razy w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Nie będę tłumaczył się ze swojej niezdarności, no ale niestety... Ostatni upadek zaniepokoił mnie ponieważ był konkretny. Podejrzewam, że gdyby nie aluminiowa obudowa to byłoby kaput.

Objawy jakie mnie niepokoją to:

- ciągła głośniejsza praca ( jak komputer w nocy kiedy jest bardzo cicho - taki kolokwializm )

- wibracje przenoszone na obudowę

- manager zadań pokazuje pracę pamięci nawet do 80 % przy zwykłym przeglądaniu stron i odpalonych dwóch przeglądarkach internetowych. Przy bezczynnym uruchomieniu praca pamięci to 39%

- wolniejsza praca całego laptopa <- to mnie najbardziej niepokoi

zrzuty z HD Tune Pro w załączniku.
    Manager pokazuje pracę pamięci przy lampieniu się bezczynnie na laptop...

Martwię się ponieważ laptop jest użytkowany raptem pół roku i służy mi do pracy, a moja znajomość i brak czasu sprawia, że liczę na Państwa pomoc. Proszę o diagnozę.
  • Moderator - Komputery Serwis
    SMART nie komunikuje niczego niepokojącego. Dysk jest ok.
    Zanotował jedynie kilka zaników zasilania.
  • Poziom 43  
    mikomaaz napisał:
    Wrzuć screeny z CrystalDiscInfo

SMART jest OK, bo dyski SSD nie są wrażliwe na upadek.
  • Poziom 16  
    Jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to temperatury. Wrzuć screeny z dowolnego programu który takie pokazuje np. HWMonitor. Może przy którymś upadku elementy chłodzenia przestały odpowiednio przylegać.
  • Poziom 43  
    Najbardziej miarodajny będzie test pod obciążeniem. Power Supply przez 20 minut i wstaw wszystkie wykresy po zakończeniu.
    www.ocbase.com
  • Poziom 5  
    Panowie, wiedźcie, że staram się jak mogę, ale jestem laikiem i mam ograniczone moce zadaniowe głowy którą mi dano. Wyłączyło się przy 1;30. Później wyłącza się przy około 30 sekundach.

Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz)
    Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz)

Dodano po 3 [minuty]:

Mikomaaz: tutaj info z CrystalDiskInfo

Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz) Asus N750JK - Upadek Laptopa (który spowodowałby niejeden płacz)
    Nie ma znaczenia z jakiego programu będą odczyty parametrów SMART.
    Jak wspomniałem powyżej, dyski są ok.
  • Poziom 5  
    Czy to jest skan powierzchni? (laik się odzywa).

I dlaczego test tak szybko się wyłącza przy Core#1? Wartości w ustawieniach są "standardem-85"?

Grom by to wszystko strzelił przez te niezdarstwo...
    TMIMT napisał:
    Czy to jest skan powierzchni? (laik się odzywa)

Nie. I skan z HDtune można włożyć między buty.
    Jeśli chcesz wykonać skan powierzchni, to użyj bootowalnego MHDD =>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic868490.html (patrz post 2).

Pytanie w jakim celu chcesz wykonywać skan powierzchni?
  • Poziom 5  
    Panie Radku! Ja tam nie chciałbym nic robić!

Wyżej Mikomaaz napisał: "Nie rób skanu powierzchni!" a żem ja nic o tym nie wiem i wujek google słabo ostrzega przed tym, to tutaj już zapytanie skierowałem.

Nie zabierając życia a w nim czasu, proszę o informację co do tego testu z OCCTPT i niemożliwości dokończenia jego w dwudziestu minutach?
    TMIMT napisał:
    Wyżej Mikomaaz napisał: "Nie rób skanu powierzchni!" a żem ja nic o tym nie wiem i wujek google słabo ostrzega przed tym, to tutaj już zapytanie skierowałem.

Skan powierzchni wykonuje się, gdy SMART dysku informuje o jakiś problemach konkretnych i chce się sprawdzić czy powierzchnia dysku jest w porządku. Wtedy mając wgląd w czasy dostępu do sektorów, można zinterpretować to odpowiednio (to tak na marginesie).
    Sam skan powierzchni w wielu przypadkach bywa bardzo pomocny.
    Tutaj jednak nic nie wskazuje na potrzebę jego wykonywania.
  • Poziom 43  
    TMIMT napisał:
    Wyłączyło się przy 1;30. Później wyłącza się przy około 30 sekundach.

TMIMT napisał:
    proszę o informację co do tego testu z OCCTPT

Przecież ten procesor się gotuje!
    mikomaaz napisał:
    Może przy którymś upadku elementy chłodzenia przestały odpowiednio przylegać.
  • Spec Overclocking
    Może przestały przylegać, a może zwyczajnie wyczyścić należy z tonu kurzu chłodzenie. Fakt, że procesor się gotuje jest niezaprzeczalny.
  • Poziom 42  
    Ale to jest laptop i to mały ze słabym chłodzeniem - więc niekoniecznie oznacza że chłodzenie jest zakurzone, zwykle poprostu nie wyrabia przy takim obciążeniu co jest normą w takich laptopach.

Sprawdź temperatury https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/ przycisk TSBench 1024MB - wstaw screena przy 80-90% testu. Zobaczymy temperatury i mnożniki jaki tam się trzyma.

A nie chodzi ten dysk najgłośniej czy to wentylator jest najgłośniejszym elementem?
  • Poziom 16  
    Dlatego pisałem żeby nie robić skanu powierzchni bo nic nam on nie powie przy dysku SSD.
    Jeżeli masz jeszcze sprzęt na gwarancji to bym go oddał. Ewentualnie zastanowił się nad podkładką chłodzącą.
    Btw. 5 badów na twardym dysku?
    Zrób skan MHDD który możesz pobrać ze strony HDDguru. Instrukcja po polsku: http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
  • Poziom 42  
    Ten SSD to chyba cache dla HDD a nie konkretny osobny SSD - zresztą widać to po braku literki, no i wielkośc nie bardzo pasuje żeby się jakiś system zmieścił.

mikomaaz napisał:

Zrób skan MHDD który możesz pobrać ze strony HDDguru. Instrukcja po polsku: http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

To próg a nie ilośc faktycznie wystąpionych badów.
    mikomaaz napisał:

Bardzo ciekawe, Wskaż proszę gdzie? Bo ja tu nie widzę żadnych "badów" a dysk jest ok.
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich,
    Panowie, chciałbym podziękować każdemu z osobna za zainteresowanie i poświęcony czas. Laptop uda się na gwarancję i mam nadzieję, że go "odświeżą" przez moją niezdarność.
    Jesteście dla mnie w ogóle z innej epoki co do wiedzy i umiejętności. Szacunek.
    Każdemu z osobna postawił bym kufel zimnego rzemieślniczego piwa!

Pozdrawiam.