Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rury odprowadzające spaliny z pieca c.o.

27 Maj 2017 09:56 2286 3
  • Poziom 7  
    Zakupiłem lokal, gdzie była instalacja odprowadzająca spaliny. Developer zakupił piec i go zabudował. Czy można skrócić ten system o elementy, które zaznaczyłem. Rury odprowadzające spaliny z pieca c.o.
  • Poziom 29  
    Można, ale to proszenie się o problemy. Jeśli zlikwidujesz wyczystkę, to w przypadku gdy coś wpadnie w komin będziesz musiał go demontować. Na dodatek ta przestrzeń jest buforem w którym to coś może leżeć i czekać a nie zatka wylotu spalin. Jeśli zlikwidujesz odkraplacz, czyli tę rurkę na samym dole, to pojawiająca się czasem w kominie woda nie znajdzie ujścia i spowoduje szkody. Możesz ewentualnie wymienić wyczystkę na mniejszą. Tak na marginesie, jak to możliwe, że w świetle obowiązujących przepisów zainstalowano kocioł o otwartej komorze spalania i niskiej sprawności energetycznej?
  • Poziom 7  
    Nie znam sie na tym, pewnie poszedł po kosztach. Piec firmy
    Junkers CERACLASS ZW 24-2 DV KEP 7736503011. Naprawdę jest taki lichy?
  • Poziom 35  
    Jak rozumiem nie chodzi o to, że Twój kocioł jest lichy, czy słaby.
    Tylko o fakt, że jest to kocioł z tzw. otwartą komorą spalania, czyli, że powietrze do spalania bierze z otoczenia, więc musisz mieć w pomieszczeniu zrobioną dziurę z kratką nawiewną wpuszczającą świeże powietrze niezbędne do prawidłowego spalania gazu.
    Takie kotły były popularne kilka lat temu, a obecnie raczej są na wyginięciu jak dinozaury ;)

Obecnie z racji dążenia do energooszczędności stosuje się kotły kondensacyjne o większej sprawności energetycznej, czyli są bardziej energooszczędne. Dodatkowo mają one tzw. zamkniętą komorę spalania, czyli komora spalania jest szczelnie odizolowana od pomieszczenia. Wtedy rura spalinowa składa się jakby z dwóch rur i jedną częścią lecą spaliny, a drugą pobierane jest świeże powietrze, dzięki temu nie musisz mieć nawiewu w pomieszczeniu z kotłem, czyli w efekcie ograniczasz wyziębianie mieszkania.
    Oczywiście taki kocioł jest droższy w zakupie i wymaga zastosowanie innego wkładu kominowego, więc w Twojej sytuacji wymiana kotła jest zupełnie bez sensu ale za kilkanaście lat to co innego.

Twój post może sugerować, że kupiłeś nowo wybudowane mieszkanie, a w takim wypadku kocioł z otwartą komorą spalania można uznać za mały niewypał. Nie wiem jakie są normy i wymagania formalne narzucające określone rozwiązania ale prywatnie jakbym teraz zakładał nowy kocioł to byłby to kocioł kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania.