Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W pokoju mam tylko 1 gniazdko...

27 Maj 2017 13:56 1017 9
  • Poziom 4  
    Witam
    Przybywam tu z pytaniem odnośnie problemu z 1 gniazdkiem w pokoju.
    Ostatnio byłem zmuszony przenieść cały mój dobytek gdzie indziej.
    Jest to:
    -router wi-fi
    -komputer stacjonarny (zasilacz 500W)
    -monitor
    -Zestaw 2.1 30W
    -Konsola PS3
    -zasilanie anteny internetowej

Problem jest w tym że w danym pokoju jest tylko 1 gniazdo .
    Kupiłem listwę (4 gniazda) i zachodziłem w głowę jak rozwiązać problem gdy przyjdzie mi podpiąć kolejne urządzenia.
    Zorientowałem się że posiadam jeszcze 1 listwę (4 gniazda) więc podłączyłem jedną w drugą.
    Czy jest to bezpieczne?
    Proszę bardzo o pomoc, z góry bardzo dziękuje.

[/b]
  • Poziom 32  
    meeks napisał:

Przybywam tu z pytaniem odnośnie problemu z 1 gniazdkiem w pokoju.
    Gniazdko oczywiście ze stykiem ochronnym/ bolcem do uziemienia? Gniazdka są standardowo na 16 A. Czyli 3680W. Znasz może przekrój kabli w instalacji i wartość bezpiecznika na tym obwodzie?
  • Poziom 11  
    Instalacja to raz, a może by tak dalej sięgnąć. A jeżeli to są listwy 3x1mm?
  • Poziom 11  
    Nie powinno dodawać się tak gniazd. Z 1 zrobiłeś już 4+4+1 ... 9gniazd. Co jesli na tym samym obwodzie, co idac dalej.. zabezpieczeniu oparte są gniazda jeszcze w innej części domu? Być może w obwodzie jest juz kilkanaście gniazd.. Nie znamy sytuacji instalacji, zabezpieczenia, przekroju przewodów itd.. ciężko ocenić.

robert 792 napisał:

O to samo chciałem spytać.
  • Poziom 26  
    Voldi123 napisał:
    Z 1 zrobiłeś już 4+4+1 ... 9gniazd.
    '
    No na moje to 7 ;)
    robert 792 napisał:

Tutaj jak najbardziej zgoda i do sprawdzenia. Ale samo powielanie gniazd przy komputerze stacjonarnym wg mnie to nic złego... Sam przy swojej stacjonarce mam z 4 przedłużacze bo z 12 gniazd potrzebuję...
    Choć w obecnym mieszkaniu mam 16A na wszystkie gniazda w mieszkaniu i od pół roku jeszcze ani razu nie wyzwoliło... Może odpowiednie użytkowanie i świadomość ograniczeń?
  • Poziom 11  
    Shadowix napisał:
    No na moje to 7 ;)

No dobra, bo 2 zajmie, ale ogólnie na obwodzie zrobi 9, a użytkował bedzie "tylko" 7.
  • Poziom 4  
    Rozumiem że mogę podpiąć max 3680W
  • Specjalista elektryk
    meeks napisał:
    Rozumiem że mogę podpiąć max 3680W

Tak, jeśli przewód zasilający to gniazdo ma żyły miedziane o przekroju 2,5mm² a prąd znamionowy zabezpieczenia tego obwodu to 16A.
    Jeśli przewód jest o mniejszym przekroju i/lub aluminiowy, zabezpieczenie powinno mieć mniejszą wartość, a zatem mniejsza będzie moc maksymalna przyłączonych odbiorników.
  • Poziom 34  
    meeks napisał:
    Problem jest w tym że w danym pokoju jest tylko 1 gniazdo .
    Kupiłem listwę (4 gniazda) i zachodziłem w głowę jak rozwiązać problem gdy przyjdzie mi podpiąć kolejne urządzenia.
    Zorientowałem się że posiadam jeszcze 1 listwę (4 gniazda) więc podłączyłem jedną w drugą.
    Czy jest to bezpieczne?

Generalnie, w Twoim przypadku bezpieczne. Wszystko co podłączyłeś i tak nie bierze więcej jak 500W-600W.
    Listwy powinny mieć bolce. Najlepiej wszytko bardziej "prądożerne" włączysz do pierwszej listwy, a "popierdółki" (router, ładowarka do telefonu etc) do kolejnej. A jak nie chcesz bałaganu z kablami to są listwy nawet z 8-10 gniazd.