Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić porządne radio detektorowe?

Łukaszelektronik 30 Maj 2017 23:39 10524 145
  • #31 30 Maj 2017 23:39
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Kolego, ta dyskusja jest zbędna.
    Nie upieraj się, nie wytykaj błędów innym, bo sam jesteś w błędzie i źle zrozumiałeś informację na wiki - tam napisano "wykonywano"
    A Ty piszesz "istnieją". Ostatni raz proszę o wskazanie takowej - ?? Dowody proszę.
    O takim zabytku byłoby głośno.
    Poza tym nie odróżniasz produkcji masowej (np. owe diody serii 1Nxx) - w setkach tys. czy nawet milionach szt. od jednostkowej/ręcznej produkcji diod do radarów w latach 40-tych ub.w. - w setkach szt.

cyann napisał:
    twierdzenie, że takich nie ma w ogóle, jest najzwyczajniej błędne.

Tak? - a na kim spoczywa ciężar dowodu? Kolega twierdzi że istnieją - proszę to udowodnić. Bo ja nie muszę udowadniać że nie istnieją.
    cyann napisał:
    ani że mają powiązanie z tematem odbiornika detektorowego.

No właśnie - Regulamin, pkt 3.1.11. Ostatni raz proszę o uświadomienie sobie tego.

• #32 31 Maj 2017 10:48
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Łukaszelektronik napisał:
    A co z cewką wczoraj kol Foxtrott i kol. cyrann zamieścili mi linki ale tam nic nie pisze o cewce. Proszę o dokladne opisanie.
    Ciekawe rozwiązanie - odbiornik z wariometrem:
    Jak zrobić porządne radio detektorowe? Jak zrobić porządne radio detektorowe? Jak zrobić porządne radio detektorowe? Jak zrobić porządne radio detektorowe? Jak zrobić porządne radio detektorowe? Jak zrobić porządne radio detektorowe? Jak zrobić porządne radio detektorowe?
    Uwagi o drucie w izolacji bawełnianej (a nie w emalii) można oczywiście pominąć jeśli te cewki okleimy folią lub papierem.

• #33 31 Maj 2017 16:02
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

A wracając do tematu to pytanie gdzie kupić jakieś słuchawki typowo do radia detektorowego. I czy może mi ktoś przesłać jakiś schemat takiego radia detektorowego żebym wiedział jak to połączyć.

Dodano po 4 [minuty]:

Koledzy bardzo was proszę żebyście się nie spierali, były czy nie były diody krzemowe ostrzowe w to nie wnikam. Co prawda jestem początkujący, ale jeżeli czegoś nie wiem to się nie kłócę. Apeluję żebyśmy wrócili do tematu.

• #34 31 Maj 2017 16:23
    jdubowski

wracając do tematu to pytanie gdzie kupić jakieś słuchawki typowo do radia detektorowego.

Na Allegro "Słuchawka wkładka 2000 Ohm 2kOhm NOWA detefon ? FV" jedna za 65 zł. Trzeba dorobić pałąk.
    Zdecydowanie taniej wyjdzie opcja z transformatorem...

I czy może mi ktoś przesłać jakiś schemat takiego radia detektorowego żebym wiedział jak to połączyć.

A to widzę że do żadnego z linków tu w tym wątku pokazanych waść zajrzeć nie raczyłeś, ale proszę:

Koledzy bardzo was proszę żebyście się nie spierali,

My tu w ogóle na darmo się produkujemy, skoro w 33 poście pada takie pytanie jak wyżej. A lenistwo generalnie nie popłaca...

Lektura obowiązkowa:

Czesław Kl...ałkowy.pdf Download (18.92 MB)

• #35 31 Maj 2017 16:48
    tplewa
    Poziom 37  

@Łukaszelektronik

Co prawda odbiornik ale na pasma krotkofalarskie. Moze zainteresuje cie taka konstrukcja jak w tym temacie:

http://sp-hm.pl/thread-2506.html

Wiele osob wykonywalo ten odbiornik zaczynajac zabawe z elektonika, ja sam go zrobilem majac chyba 11lat... oraz drugi raz nie tak dawno w zwiazku z w/w tematem.

Konstrukcja jest prosta i tania - no i daje mozliwosc posluchania czegos wiecej niz zwyklego radia ;)

• #36 31 Maj 2017 16:50
    sq9fmc
    Poziom 22  

Dawno temu były takie słuchawki SD-102, SD-103 i SD-426 Tonsila. Miały impedancję 600omów. Obecnie można je tanio kupić i jako 1200 omów są już wystarczającą impedancją aby je zastosować w odbiorniku detektorowym.

• #37 31 Maj 2017 19:09
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

Za link "Jak zbudować odbiornik detektorowy" i ten drugi link dziękuję, muszę się przyznać że do poprzednich linków nie zaglądałem. Ale zanim to wszystko przeczytam to chciałbym się zapytać czy antena musi być wysoko zawieszona, bo ja nie mogę zawiesić jej wyżej niż 1,8 m.
    Dach też odpada bo mi rodzice nie pozwolą.

• #38 31 Maj 2017 19:23
    tplewa
    Poziom 37  

Za link "Jak zbudować odbiornik detektorowy" i ten drugi link dziękuję, muszę się przyznać że do poprzednich linków nie zaglądałem. Ale zanim to wszystko przeczytam to chciałbym się zapytać czy antena musi być wysoko zawieszona, bo ja nie mogę zawiesić jej wyżej niż 1,8 m.
    Dach też odpada bo mi rodzice nie pozwolą.

Niestety aby dobrze bylo slychac potrzebna jest dos spora antena i uziemienie - do tego sluchawki z duza impedancja...

Wbrew pozora taki odbiornik detektorowy jest niby prosty, ale z pewnych wzgledow klopotliwy - dlatego polecilem jednak wariant na tranzysotorach gdzie wystarczy troche drutu w pokoju i zwykle sluchawki...

Tutaj zbudowany na szybko taki odbiornik (na plytce uniwersalnej) + antena to pare metrow kynaru (z biurka na szafe w pokoju):

Link

Link

• #39 31 Maj 2017 19:36
    jdubowski

Ale zanim to wszystko przeczytam to chciałbym się zapytać czy antena musi być wysoko zawieszona, bo ja nie mogę zawiesić jej wyżej niż 1,8 m.

Powinna być wyżej, ale może na zawieszonej niżej co s tam odbierzesz...

Miasto: Wielgomłyny

Pow. Radomsko? No to do Solca Kuj. masz spory kawałek...

• #40 01 Cze 2017 01:34
    Preskaler
    Poziom 37  

Popieram ideę budowy radia AM bo też tak kiedyś zaczynałem a co gorsza, zakaziłem się tym i do dziś mnie to gnębi. Jak zwykle ruszyła machina wszelkich sporów i przepychanek, co nie służy sprawie popularyzacji elektroniki. Powtórzę jeszcze raz, że w odległości w jakiej mieszka autor tematu i z anteną jaka może wykonać, działający dobrze detektor jest bardzo wątpliwy do realizacji i w dodatku jako pierwsze, budowane radio. Detektor to kapryśny sprzęt bo:
    Po pierwsze - wymaga długiej i wysoko zawieszonej anteny (przynajmniej 30m/10m).
    Po drugie - powinien być dostosowany (dopasowany) do tej anteny i nie da się tego dokładnie policzyć lub przewidzieć i aby odczepami cewki to dopasować trzeba mieć już jakieś doświadczenie.
    Po trzecie - odległość zamieszkania od stacji ma podstawowe znaczenie przy tego typu konstrukcji a tu jest dość znaczna.
    Dużo łatwiej jest uzyskać zadowalające rezultaty rozbudowując nieco układ i dodając do niego przynajmniej jeden tranzystor lub (jeszcze lepiej) dwa. W dzisiejszych czasach dostępność wszelkich elementów jest tak łatwa, ze nie stanowi to problemu a zastosowanie tranzystorów pozwoli na zastosowanie słuchawek o impedancji ok. 30 omów, bez konieczności stosowania kłopotliwego transformatora.
    Polecam też zapoznać się z podobnym nieco tematem prezentowanym na 16-tu stronach- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1250959.html
    Moim zdaniem najlepiej jest zaczynać budowę radia od takiego, które nie wymaga anteny zewnętrznej ani uziemienia (na str. 2 tematu z linku) na kilkunastu elementach a w tym na czterech tranzystorach.
    Istotnym też problemem dla budowniczego takich konstrukcji jest posiadanie miernika uniwersalnego. Nawet takiego za kilkanaście złotych. Słuchawki wysokoomowe można czasem spotkać na znanych portalach handlowych.
    A oto moja próbna konstrukcja:
    https://www.youtube.com/watch?v=FbK1UiacZm8

• #43 01 Cze 2017 16:26
    tplewa
    Poziom 37  

@Łukaszelektronik

Przeczytaj co pisze kolega Preskaler to jest mniejwiecej to co napisalem.
    Nie ma sensu isc w konstrukcje z minimalna iloscia elementow bo wbrew pozora uruchomienie ich bez wiedzy jest trudniejsze. Narobisz sie i przyniesie ci to tylko rozczarowanie. Wersja odbiornika na 2 tranzystorach IMHO powinna byc ok. Uzyjesz zwyklych sluchawek i powinno to dzialac na kawalku drutu zamiast anteny. Owszem mozna wykonac lepsza antene i rezultat bedzie jeszcze lepszy.

Natomiast polutowanie kilku elementow wiecej to nie jest cos trudnego. Cena elementow jest na tyle niska ze mozna ja pominac.

Najtrudniejsze i tak dla ciebie bedzie tutaj wykonanie obwodu rezonansowego na okreslona czestotliwosc - a wzmocnienie i seperacja jakie daja tranzystory sporo to ulatwia (tzn. strojenie bez sprzetu pomiarowego i wiedzy).

• #44 02 Cze 2017 13:55
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

Ja myślę że dam cewkę około 200 zwojów jak napisali w linku z Młodego technika diodę AAP155 dwa tranzystory BC 237C rezystor 200 kiloomów zwykłe słuchawki 32 Ohm i baterię 9V. Tylko nie wiem co z kondensatorami.

• #46 02 Cze 2017 21:01
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

Tak właściwie żaden ale w sklepie nie mieli 150pf a internet nie wchodzi w grę, wlutować też nie mogę i czym to zastąpić.

• #47 02 Cze 2017 21:08
    jdubowski

Tak właściwie żaden ale w sklepie nie mieli 150pf

No to trzeba było poskładać z kilku...

wlutować też nie mogę

Bo? Lutownica się popsuła?

i czym to zastąpić.

Dwoma 82pF równolegle, dwoma 330pF szeregowo lub innymi kombinacjami.

• #48 03 Cze 2017 02:05
    zetdeel
    Poziom 38  

Tak właściwie żaden ale w sklepie nie mieli 150pf a internet nie wchodzi w grę...i czym to zastąpić...
    Zastosuj kondensator zmienny, o którym pisałeś powyżej.
    ...wlutować też nie mogę...
    Elektronik musi lutować. Po prostu "mus jest". :D

trymer01 napisał:
    cyann napisał:
    Kolega trymer01 się myli, istnieją także diody ostrzowe krzemowe.
    To proszę nam takową wskazać (ostrzową - krzemową).
    Były takie. Д101 - Д103 , sam kiedyś miałem kilka z wylutu.
    Jak zrobić porządne radio detektorowe? Jak zrobić porządne radio detektorowe?
    trymer01 napisał:
    ...to ja dobrze wiem, wiem też że ostatnie (i bodajże jedyne) diody ostrzowe krzemowe produkowano w czasie II wojny światowej dla radarów. I nigdy nie były to elementy handlowe/dostępne.

Po wojne ruscy też produkowali mikrofalowe krzemowe diody ostrzowe, np.: ДК-С1, ДК-С1М, ДК-С2М, Д402 - Д408, Д409А, ДК-В1 - ДК-В4, ДК-В5М - ДК-В7М.
    trymer01 napisał:
    ...(Д104A)...To są diody złączowe (w technologii stopowej), nie ostrzowe. Zabytek.
    Częstotliwościowo by się nadawały, ale mają zbyt duże napięcie przewodzenia.
    . Zgadza się. Diody Д104 - Д106 były wykonywane w technologii mikrostopowej.
    Dane pochodzą ze "sprawocznika" z 1982 roku, więc te wszystkie diody musiały być produkowane jeszcze pod koniec lat 70-tych.

• #49 03 Cze 2017 09:09
    trymer01
    Moderator Projektowanie

zetdeel napisał:
    Dane pochodzą ze "sprawocznika" z 1982 roku, więc te wszystkie diody musiały być produkowane jeszcze pod koniec lat 70-tych.

O ile mi wiadomo, niektóre z nich (ДК) były produkowane jeszcze w latach 90-tych ub.w. - wojskowe, do starych radarów jako części zamienne. To diody "opracowane" ok. 1950 na podstawie zdobycznych niemieckich z czasu wojny.
    "Cywilne" Д101 - Д103 były pewnie odpryskiem tamtej wojskowej produkcji, nigdy ich nie spotkałem.
    Ale rzeczywiście były takie, to zabytek - co nie zmienia faktu że dzisiaj są niedostępne, a w ogóle to nieprzydatne do odb. detektorowego, czy innych zastosowań (bo o wiele gorsze od germanowych) o czym świadczy to, iż nikt inny tego nie produkował.
    A w ogóle to temat na inną dyskusję, którą tu niepotrzebnie zainicjował kol.cyann.

• #50 03 Cze 2017 10:12
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

Oprócz nadajnika w Solcu Kujawskim to słyszałem że jest także nadajnik na fale długie w Gąbinie pod Łodzią 120 km od Radomska. Czy jest jeszcze czynny i czy są jeszcze bliższe nadajniki?

• #52 03 Cze 2017 10:59
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

Szkoda że ten maszt nie jest już czynny.

• #53 03 Cze 2017 11:16
    jdubowski

jest także nadajnik na fale długie w Gąbinie pod Łodzią 120 km od Radomska. Czy jest jeszcze czynny i czy są jeszcze bliższe nadajniki?

Był. Ale w 1991 wysokość przeszła w długość.

• #54 03 Cze 2017 13:26
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

Czyli zostaje tylko Raszyn i Solec Kujawski. Kolega Preskaler napisał że działający odbiornik detektorowy jest bardzo wątpliwy, ale przecież Warszawa I obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę.:!:

• #56 03 Cze 2017 15:16
    jdubowski

Adamcyn napisał:
    jdubowski napisał:
    Był. Ale w 1991 wysokość przeszła w długość

Zmienili polaryzację nadawania?

;)

Nie - maszt się obalił... ;(

ale przecież Warszawa I obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę.

Na superheterodynie - tam masz co najmniej 3 obwody selektywne i 3 stopnie wzmocnienia przed detekcją.

• #57 03 Cze 2017 19:43
    Łukaszelektronik
    Poziom 5  

A co to jest ten superheterodyn, to jakiś rodzaj radia, jeżeli tak to przydał by się jakiś prosty schemat. Jeżeli z radiem detektorowym nie da rady to czytałem w młodym techniku o radiu detektorowym na jednym tranzystorze ale bez baterii. Tam chyba był jakiś tranzystor germanowy ( nie pamiętam oznaczenia ) i nie wiem czym to zastąpić, ( może BC547 ) i czy jak to czymś zastąpię to czy nie muszę zmieniać schematu tylko wykonać to radio według schematu z 1971.

• #58 03 Cze 2017 19:59
    czyt
    Poziom 14  

Autor tematu Pomocny post? (0)
    #57 03 Cze 2017 19:43

A co to jest ten superheterodyn, to jakiś rodzaj radia"" - to co próbowałeś zrobić, to początek radia. Po detektorowych (używanych w domu na słuchawkę) kryształkowych (samodzielnie ustawiało się ostrze w kryształku półprzewodnika - galeny), były reakcyjne, superheterodynowe. Później jeszcze stosowano podwójną przemianę i następnie syntezę częstotliwości, cyfrową zresztą - a to wcelu stabilności f "heterodyny" i zalet przestrajania, odczytu f itp.

Heterodyna, to dodatkowy generator, który pozwala poprzez (sumowanie), lub odejmowanie częstotliwości nośnej, dokonać jej selektywnego wzmocnienia (wydzielenia i wzmocnienia). Dziś radio działa przez transmisję cyfrową-informatyczną: stream np.

Było jeszcze radio cyfrowe (nawet na MUX chyba działa), ale już nie zrobi kariery.

Przed tobą piękna przygoda, jeśli się zainteresujesz i nie utkniesz "na diodach ostrzowych".

• #59 03 Cze 2017 20:27
    cyann
    Poziom 20  

A co to jest ten superheterodyn, to jakiś rodzaj radia, jeżeli tak to przydał by się jakiś prosty schemat

Nie superheterodyn, tylko superheterodyna. Z tym, że to już jest "wyższa szkoła jazdy". Wymaga to wykonania mieszacza, stabilnego generatora, filtru. Nie sądzę, żebyś był w stanie to wykonać.

radiu detektorowym na jednym tranzystorze ale bez baterii.

To tzw. odbiornik z samozasilaniem. Przykładowy artykuł masz tu: http://mlodytechnik.pl/files/eky/71-nw-07-odbiornik_z_samozasilaniem.pdf
    Niestety w przypadku takich odbiorników najlepiej jest używać tranzystorów germanowych, z tego samego powodu dla którego w odbiornikach detektorowych używa się diod germanowych.

• #60 03 Cze 2017 20:30
    czyt
    Poziom 14  

[quote="cyann"]

A co to jest ten superheterodyn, to jakiś rodzaj radia, jeżeli tak to przydał by się jakiś prosty schemat

Nie superheterodyn, tylko superheterodyna. Z tym, że to już jest "wyższa szkoła jazdy". Wymaga to wykonania mieszacza, stabilnego generatora, filtru. Nie sądzę, żebyś był w stanie to wykonać.

Mógłbyś narysować schemat mieszacza? : D