Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić porządne radio detektorowe?

Łukaszelektronik 07 Jun 2017 19:48 31365 145
 • #91
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Jest jeszcze coś takiego jak IC AM Radio

  Prawie całe Radio w trzy nóżkowym układzie scalonym

  MK484, TA7642
  Link
  Link
 • #92
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  No dobra to biorę się do roboty. A tak na przyszłość to jak z tymi wyprowadzeniami na transformatorze bo w sklepie są tylko transformatory w takim samym układzie wyprowadzeń.
 • #93
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Łukaszelektronik wrote:
  A tak na przyszłość to jak z tymi wyprowadzeniami na transformatorze bo w sklepie są tylko transformatory w takim samym układzie wyprowadzeń.


  A konkretnie to o jaki tansformator pytasz i z czym masz problem?
 • #94
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  Taki zwykły transformator 5,5V na 14 amperów, a problem to mam z stykami bo nie wiem gdzie jest początek jednej i drugiej cewki, a gdzie koniec, no i poco te dwa dodatkowe styki po prawej stronie. Obrazek zamieściłem na stronie 3 tego tematu.
 • #95
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Łukaszelektronik wrote:
  Taki zwykły transformator 5,5V na 14 amperów


  Jak pisałem - za duży.

  Łukaszelektronik wrote:
  a problem to mam z stykami bo nie wiem gdzie jest początek jednej i drugiej cewki, a gdzie koniec, no i poco te dwa dodatkowe styki po prawej stronie. Obrazek zamieściłem na stronie 3 tego tematu.


  Końce uzwojeń da się znaleźć przy pomocy omomierza bez większego problemu.
 • #96
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  Kol. jdubowski napisał że ten transformator który posiadam jest za duży. Więc jaki powinien być?
 • #98
  seler1500
  Level 12  
  Witam!
  Mieszkam w tej samej odległości od Solca co autor tematu, więc chyba mogę się wypowiedzieć.
  W tym momencie słucham radiowej Jedynki dysponując słuchawkami o łącznym oporze 1 kΩ, anteną o długości 40 m na wysokości ok. 2 m oraz kaloryferem w roli uziemienia. Odbiór jest "czysty niczym śpiew słowika", mimo, że wokół roi się od zasilaczy impulsowych, świetlówek oraz lamp LED. Odbiór jest na tyle głośny, że nie zagłusza go nawet odbiornik TV. Radioodbiornik składa się z 1 cewki, 1 kondensatora oraz 1 diody germanowej. Także odbiornik detektorowy jest nawet dzisiaj możliwy do zbudowania i uruchomienia. Jeśli chodzi o antenę - im dłuższa, tym lepsza. Podpowiem, że antenę możesz wykonać z drutu miedzianego emaliowanego, rozciągniętego i zawieszonego na pobliskim drzewie. Oczywiście z dala od przewodów energetycznych. Jednak nie możesz przyczepić drutu do drzewa "tak sobie". Potrzebny będzie izolator, np. kilkadziesiąt centymetrów żyłki wędkarskiej. Jednak zanim zaczniesz, musisz przemyśleć starannie lokalizację twojej anteny, np. czy nie będzie przeszkadzać dorosłym. Gdy zawiesisz antenę, pora na wykonanie odbiornika. Jutro postaram się zamieścić schemat odbiornika, który powinien pozwolić na przyzwoity odbiór "Jedynki". Jeśli chodzi o transformator dopasowujący impedancję słuchawek - nada się prawie każdy transformator o mocy poniżej 5 W, np. TS 2/14 lub inny o rezystancji uzwojenia pierwotnego min. 400 Ω. Możesz próbować podłączać współczesne słuchawki połączone w szereg, ale możesz nic nie usłyszeć.
  Pozdrawiam, Rafał

  Edit: Zgodnie z obietnicą - zamieszczam schemat.
  Możesz nawinąć cewkę powietrzną na karkasie o średnicy 50 mm, drutem 0,3 mm (jeśli taki posiadasz) około 170 zwojów - wtedy budujesz układ wg schematu, ale C2 powinien mieć pojemność 470 pF. Jednak zanim zaczniesz nawijać cewkę, poczekaj - postaram się dzisiaj nawinąć taką samą i dam znać, czy się nadaje.
  Jak zrobić porządne radio detektorowe?
 • #99
  _jta_
  Electronics specialist
  Współczesne słuchawki mają lepszą czułość, niż dawne - dzięki temu, że zastosowano w nich magnesy "neodymowe", których jeszcze niedawno nie było.

  Transformator powoduje transformowanie impedancji jak kwadrat przekładni i bocznikuje to swoją impedancją (chyba ze 100k dla 1kHz) - czyli np. słuchawki 2x32R połączone równolegle do uzwojenia wtórnego transformatora "9V" (przekładnia 20:1) będą "widoczne" od strony uzwojenia pierwotnego jako około 6k.

  Aha, do anteny dobrze jest mieć uziemienie, i uziemiać ją, jeśli ją zostawiasz bez opieki - pomyśl, co będzie, jak nadejdzie burza i piorun uderzy w antenę? A nawet, jeśli uderzy parę kilometrów od niej, w antenie powstanie napięcie kilka kV, jak bliżej, to kilkadziesiąt kV - i może uszkodzić jakiś sprzęt elektroniczny w domu.
 • #100
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  W poście kol. seler1500 napisał na schemacie że słuchawki mają 64Ω, obie słuchawki czy tylko jedna, bo ani w sklepie ani w internecie nie znalazłem słuchawek powyżej 32Ω.

  Dodano po 9 [minuty]:

  A i na czym nawinąć tą cewkę bo nie do końca wiem co na średnicę 50mm.
 • #101
  sp3ots
  Level 38  
  Łukaszelektronik wrote:

  A i na czym nawinąć tą cewkę bo nie do końca wiem co na średnicę 50mm.


  W której jesteś klasie ?
  10mm=1cm
  50mm ile to cm ?

  Niektóre rury PVC mają 50mm.
 • #103
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  Wiem że 50mm to 5cm, i mam rurę PCV ale o średnicy 2cm i nie wiedziałem że są grubsze. A cewki to jeszcze nie nawijam, tak bardzo to mi się nie spieszy.
 • #104
  seler1500
  Level 12  
  Witam!

  Na rurce PVC o średnicy 20 mm = 2 cm możesz nawinąć ok. 280 zw. drutu nawojowego 0,3 mm.
  Indukcyjność takiej cewki wyniesie ok. 330 µH.
  Aby odebrać radiową Jedynkę, musiałbyś zastosować kondensator C2 o pojemności 1,5 nF.
  Możesz też nawinąć ok. 200 zwojów drutu 0,3 mm. Wtedy indukcyjność wyniesie ok. 227 µH, a żeby odebrać radiową Jedynkę musiałbyś zastosować C2 o pojemności ok. 2,2 nF.
  Co do słuchawek - oczywiście chodziło mi o połączenie lewej i prawej słuchawki w szereg.

  Pozdrawiam, Rafał
 • #106
  seler1500
  Level 12  
  Też można, ale do tego trzeba mieć rdzeń ferrytowy :)
  Ja raczej nie lubię takich cewek, ale może autor ma rdzeń i chęci.
  Mi rdzenie się często łamały, a do tego nigdy nie wiedziałem ile zwojów nawinąć, a dla cewki powietrznej wszystko umiem szybko obliczyć.
  Pozdrawiam, Rafał
 • #107
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  Kolega seler1500 napisał też wcześniej o nawinięciu cewki na róże PCV o średnicy 50mm, z góry dziękuje za przykłady cewki na mniejszej PCV-ce. Czy da się też nawinąć cewkę na rolce po papierze toaletowym który ma średnice 45mm, i jakiego kondensatora C2 by to wymagało żeby odebrać Warszawę I?
 • #108
  zetdeel
  Level 39  
  Jako karkas cewki możesz wykorzystać:
  * papierowy rdzeń z rolki po papierowych ręcznikach,
  * papierowy rdzeń z rolki po papierze toaletowym,
  * odcinek plastikowej rury kanalizacyjnej,
  * odcinek twardej plastikowej rurki elektroinstalacyjnej.
  Nie należy stosować rur PCV do instalacji wod./CO z folią aluminiową.
  Co do kondensatora, po raz kolejny napiszę: zastosuj kondensator zmienny.
  Dobieranie kondensatora lub ilości zwojów cewki, to "zabawa" dla kogoś, kto już ma pewne doświadczenie, a Kolega, jak widzę, jest początkujący.
  Jeśli chodzi o sam kondensator zmienny, to jaki on w końcu jest?
  Raz piszesz:
  Quote:
  ...kondensator z zepsutego radia. To taki sześciokąt 2x2 cm z jednej strony trzy styki i z drugiej trzy...
  co wskazuje na typowy kondensator czterosekcyjny że współczesnego odbiornika tranzystorowego, a innym razem:
  Quote:
  ...kondensator zmienny z radia lampowego...
  więc może zamieść fotki tego kondensatora.
 • #109
  abart64
  Level 32  
  Do nawijania zastosuj kalkulator "air coil calculator" (cewka powietrzna).
  Będziesz w przybliżeniu znał indukcyjność.
  Do obliczenia rezonansu cewki i kondensatora np ten program
  http://downloads.informer.com/mini-ring-core-calculator/
  zakładka z obwodem LC
  ma też zakładkę do obliczania zwojów cewki powietrznej
 • #110
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  Jak zrobić porządne radio detektorowe? Mam dwa kondensatory zmienne jeden współczesny a drugi z lat 60-ych. Ten drugi wygląda tak: Mam taki sam, na zdjęciu widać styki nie ruchomych płytek ( u góry ) ale nie wiem gdzie podłączyć kabel do płytek ruchomych, może do tego pokrętła bo jest z miedzi albo pokrywane miedzią.
 • #111
  abart64
  Level 32  
  Jak nie ma izolatorów na osi to cała obudowa jest tym drugim biegunem kondensatora.
 • #113
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  Program do obliczania cewek całkiem fajny, ale mam problemy z angielskim. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie jestem lingwistom wolę nauki ścisłe.
 • #114
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Jak na kogoś specjalizującego się w naukach ścisłych radzisz sobie słabo. Dlaczego do tej pory nic jeszcze nie zrobiłeś? Dalej, przedstawiając się jako "elektronik" masz dziwną awersję do tranzystorów - chleba powszedniego elektroniki analogowej. Dostałeś dość informacji i wskazówek by zbudować radio stokroć lepsze od detektorowego "badziewia" - dlaczego tyłka nie ruszyłeś i nic nie zrobiłeś?
  Dalsze udzielanie porad i wskazówek jest daremne w Twoim przypadku, bo nie wykazujesz żadnej skłonności do pracy własnej, a to ważne w elektronice. Postuluję, by temat zamknąć...
 • #115
  zetdeel
  Level 39  
  Łukaszelektronik wrote:
  ...ale nie wiem gdzie podłączyć kabel do płytek ruchomych, może do tego pokrętła bo jest z miedzi albo pokrywane miedzią.
  Do środkowego "żeberka" korpusu są zamocowane dwie blaszki stykające się z osią kondensatora. Na ich końcach widać resztki cyny. Tam dolutowujesz przewód. W tym kondensatorze wykorzystujesz tylko jedną sekcję. Tak nawiasem: oś jest wykonana z mosiądzu.
 • #116
  Preskaler
  Level 39  
  Ja zawsze łączę obie sekcje kondensatora zmiennego i wtedy mam większy zasięg jego zmian. Pozwala to na łatwiejsze znalezienie stacji Wa-wa I przy cewce nawiniętej na karkasie 60 - 100 mm i liczbie zwojów (odpowiednio) 350 - 250 nawiniętych drutem fi 0,6 mm. Im średnica karkasu jest mniejsza tym więcej musi być nawiniętych zwojów a drut powinien być możliwie gruby (ok. 05 mm) wtedy dobroć obwodu rezonansowego jest lepsza (wyższe napięcie). W tym celu oba te widoczne na zdjęciu "uszy" trzeba połączyć razem i od tego połączenia wyprowadzić jeden przewód a drugi od korpusu kondensatora. Tak jak na załączonym zdjęciu. Długość karkasu zależy od grubości drutu i oczywiście ilości zwojów. Dla drutu 0,6mm i ilości zwojów 300 wraz z koniecznymi marginesami daje to ok 20 cm. Często stosuję też cewki z rdzeniem ferrytowym bo jest to wygodne przy zastosowaniu kondensatora stałego. Dostrajać wtedy się można wsuwając lub wysuwając rdzeń. Zaletą tego rozwiązania jest miniaturyzacja bo nie używamy dużego kondensatora zmiennego i cewka też jest znacznie mniejsza (wystarcza na nią znacznie mniej drutu jak na powietrzną). Zwykle jest to ok. 150 zw. DNE(j) 0,35 i kondensator ok. 400 pf. Ferryt jednak występuje w różnych gatunkach i czasem może mieć inną przenikalność magnetyczną co skutkuje zastosowaniem nieco innych parametrów cewki.
  Jak zrobić porządne radio detektorowe?
 • #117
  _jta_
  Electronics specialist
  Nie wiem, czego potrzebuje ten program, pewnie nie pójdzie na terminalu, przy którym siedzę, autor chyba nie raczył podać wymagań, więc ja nie spróbuję. Z informacji na stronie mam wrażenie, że ma liczyć cewki na rdzeniach pierścieniowych i toroidalnych (pytanie, czym to się różni?) - to akurat jest najłatwiejsze.

  Dla cewki powietrznej indukcyjność = u0*K*X*N^2, gdzie N to ilość zwojów, X to rozmiar cewki, K współczynnik zależny od kształtu, u0=0.4*π uH/m (uH/m to mikrohenr na metr, 0.4π to około 1.256). Najprościej jest z cewką w kształcie pierścienia o przekroju prostokątnym (bierzesz prostokąt, mocujesz go do osi równoległej do jego boku, w płaszczyźnie prostokąta, ale na zewnątrz niego, i robisz pełny obrót wokół tej osi - powierzchnia zakreślona przez boki prostokąta jest tą, na której mają być zwoje cewki) - wtedy X=wysokość prostokąta (oś jest pionowa), K=ln(rz/rw)/2π, gdzie rz i rw to promienie zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni walcowej. Jeśli przekrój pierścienia nie jest prostokątny, to należy go liczyć jako prostokąt o takiej samej powierzchni i promieniu zakreślonym przez środek, wynik powinien być z grubsza prawidłowy. Dla cewki prostej (np. zwoje nawinięte na prostym kawałku rury) o długości znacznie większej od średnicy proponuję X = długość+średnica, K=(π/4)*(średnica/X)^2.

  Stosując rdzeń, trzeba zwracać uwagę na materiał - najprościej sprawdzić miernikiem jego opór, jak jest niewielki, to rdzeń nie nadaje się do układów w.cz. w radiu. Dla rdzeni zwykle producent podaje parametr AL, i wtedy indukcyjność w nH = AL*N^2 (np. rdzeń ma AL400, nawijasz 5 zwojów, 400*5^2=10000, czyli 10uH) - tylko dla prętów jest kwestia, gdzie się umieści cewkę, bo blisko (z 1cm od) końca pręta ma indukcyjność 1.5 razy mniejszą - a poza tym jest kwestia rozrzutu parametrów rdzeni, jeśli odchylenia od deklarowanego AL są np. +-20%, to wynik jest mało dokładny. W miarę dokładną wartość AL mogą mieć rdzenie kubkowe ze szczeliną, bo producent może ją doszlifować - albo można wziąć rdzeń bez szczeliny i złożyć tak, by uzyskać szczelinę - wtedy AL ze szczeliną (ALsz) można wyliczyć z rozmiarów rdzenia i szczeliny, oraz AL, które było bez niej (ALb), z lepszą dokładnością, z wzoru 1/ALsz=1/ALb+(1/S1+1/S2)*(d/u0), gdzie 'd' to szerokość szczeliny, S1 i S2 to powierzchnie styku wewnętrznej i zewnętrznej części rdzenia.
 • #118
  Łukaszelektronik
  Level 7  
  Dzięki za poradę, ale nie do końca zrozumiałem o co chodzi. Może kolega trochę prościej.

  Dodano po 6 [minuty]:

  A co się tyczy tego kondensatora zmiennego, to coś sobie przypominam że była tam jakaś blaszka przy obudowie.
 • #119
  _jta_
  Electronics specialist
  A co konkretnie? Powiedzmy, że mamy cewkę, 100 zwojów, długość 10cm, średnica 1cm; X = długość+średnica, czyli 11 cm = 0.11 m, K = (π/4)*(średnica/X)^2 = 3.1416/4/121 = 0.00649; indukcyjność L = u0*K*X*N^2 = 1.256 uH/m * 0.00649 * 0.11 cm * 100^2 = 8.97 uH.

  Gdybyś z taką cewką chciał zrobić obwód rezonansowy na 225 kHz, to potrzebny jest kondensator o pojemności C = 1/L/(2πf)^2; może liczyć w uH, uF i MHz, C = 1/8.97/(2π*0.225)^2 = .05578, czyli około 56 nF - to dużo, jak na obwód rezonansowy, lepiej nawinąć więcej zwojów, np. ze 400, wtedy C = 3.5 nF, ale 400 zwojów drutem 0.3mm w jednej warstwie zajmie 12cm i indukcyjność wyjdzie nieco mniejsza - może będzie pasować 4.3 nF?
 • #120
  seler1500
  Level 12  
  Witam!
  Jak zawsze ominęła mnie dyskusja :)
  Do obliczania cewek mogę polecić witrynę ekalk.eu .
  Rolki po papierze toaletowym już przerabiałem - na dłuższą metę są zbyt miękkie. Mogę ci natomiast polecić wszelkiego rodzaju rury PVC.
  Ponadto możesz również podprowadzić mamie pustą rolkę po folii aluminiowej / spożywczej.
  Takie rolki są w miarę sztywne, dzięki czemu można wykonać całkiem estetyczną cewkę powietrzną. Początek i koniec drutu możesz przewlec przez otwory wykonane np. szpilką. Takie rurki mają średnicę ok. 30 mm = 3 cm. Jutro zamieszczę przykładowe cewki, jakie możesz nawinąć. Przy okazji sam je nawinę - w razie pomyłki nie zmarnujesz drutu.

  Pozdrawiam, Rafał