Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch B1WTV3802A/01 - pralka Maxx 4 wyłącza się (nawet po wymianie szczot/grzał)

kotak 27 May 2017 21:59 1638 10
 • #1
  kotak
  Level 8  
  Cześć.
  Pralka do tej pory ładnie działała, ale ostatnio się "zawiesza". Pierze, ale nagle się wyłącza i gasnie dioda "pracuje". Można ją wyłączyć programatorem, potem przekręcić na program i pójdzie dalej, ale trochę pokręci i znów się wyłącza.

  A raz było tak - zapuściłem ją wieczorem, a rano się okazało, że cały czas się kręciła i w środku było pełno piany. Co to może być? Dziękuję za pomoc.
 • #2
  Piotr2608

  Level 40  
  kotak wrote:
  Co to może być?


  Wszystko i nic. Chętnie bym odpowiedział na tak postawione pytanie ale właśnie moją czarodziejską kulę oddałem do polerowania, niestety.
  A jakie elementy pralki, do tej pory sprawdziłeś po za zabawą w reset?
 • #3
  kotak
  Level 8  
  Jeden z użytkowników forum zasugerował, że może być przebicie na grzałkę. Więc puściłem program płukanie, a potem pranie ręczne w zimnej wodzie. I program przeszedł do końca bez problemów. Czyli wymienić grzałkę? Jak uważacie?
 • #4
  Piotr2608

  Level 40  
  Tak, należy wymienić grzałkę.
 • #5
  Kenworth 18
  Level 43  
  Nie zapomnij przełożyć czujnik temperatury z uszkodzonej grzałki do nowej. Lepiej to zrobić aby wszystko działało jak należy.
 • #6
  kotak
  Level 8  
  Dziękuję wszystkim za rady, zamawiam grzałkę i od razu szczotki silnika,
  dam znać czy pomogło.
 • #7
  kotak
  Level 8  
  Cześć ponownie, niestety nie pomogło :( Jest jeszcze jakiś problem ...
  Wymieniłem grzałkę i szczotki.
  Pralka działa ale jak ja włączę np na program 90 stopni, to zaczyna działać ale po jakiejś godzinie się jakby zawiesza,
  wyłącza się (gasną wszystkie diody) z woda w środku - można ja otworzyć.
  Jak ją pokrętłem wyłączę i próbuję włączyć na nowo to jest martwa - nawet diody się nie zapalają.
  Dopiero jak pozostawię ja wyłączona (pokrętłem) na jakieś kilkanaście minut to przy przekręceniu
  pokrętła zapala się dioda "Pracuje") i co ciekawe po naciśnięciu Start pralka kontynuuje przerwany program
  Co to może być ?
 • #8
  TONI_2003
  Moderator
  kotak wrote:
  Dopiero jak pozostawię ja wyłączona (pokrętłem) na jakieś kilkanaście minut to przy przekręceniu pokrętła zapala się dioda "Pracuje") i co ciekawe po naciśnięciu Start pralka kontynuuje przerwany program

  Bosch B1WTV3802A/01 - pralka Maxx 4 wyłącza się (nawet po wymianie szczot/grzał)
  :arrow: Masz jeszcze jedną sensowną (tanią) :D opcję o ile umiesz to zrobić to wymień ten układ scalony na nowy. Oczywiście zakładając, że kondensatory są dobre, ale oceniam po Twym opisie iż to jest istota Twoich kłopotów:idea:
 • #9
  kotak
  Level 8  
  Otworzyłem za radą panel i jak sie pokazała płytka to widać przy tym mniejszym scalaku
  przypruszone sadzą ścieżki i ten scalak, czyli raczej to?

  Bosch B1WTV3802A/01 - pralka Maxx 4 wyłącza się (nawet po wymianie szczot/grzał)Bosch B1WTV3802A/01 - pralka Maxx 4 wyłącza się (nawet po wymianie szczot/grzał)
 • #10
  TONI_2003
  Moderator
  Wybacz, ale zdjęcia robi się na czystej płytce PCB to po pierwsze, a i tak są za słabe by coś dostrzec wprawnym okiem. To co miałem nawet w zeszłym tygodniu, ale w innej pralce i według Twego opisu już powyżej napisałem, a wybór należy do Ciebie :D
 • #11
  kotak
  Level 8  
  Jasne, zrobiłem zdjęcia na wyczyszczonej płytce w lepszej rozdzielczości. Dodatkowo wyciągnąłem całą płytkę i z drugiej strony widać również osmalony dławik i elementy wokół niego (kondensatory, rezystory, warystory i triak). Wymienię układ TNY254G za Twoja radą tylko się zastanawiam czy nie wymienić czegoś jeszcze żeby nie doszło jeszcze raz to tego, bo to co mogło uszkodzić ten układ może również uszkodzić ten nowy, jak sądzisz który to może być element?
  W moim przypadku czyli, że zasilanie jest a potem w czasie pracy pralka się wyłącza, a po "odpoczynku" można znów kontynuować program to chyba wina
  układu bo inny element w ogóle nie pozwoliłby mi włączyć pralkę. Znalazłem temat kolegi który miał dokładnie tak sam problem ale on to poszedł na całość i wymienił wszystkie 10 elementów na płytce... :arrow: Link
  Bosch B1WTV3802A/01 - pralka Maxx 4 wyłącza się (nawet po wymianie szczot/grzał) Bosch B1WTV3802A/01 - pralka Maxx 4 wyłącza się (nawet po wymianie szczot/grzał)