Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy do Wzmacniacza lampowego CRATE V50

verbatman 28 Maj 2017 10:37 3231 43
  • #1 28 Maj 2017 10:37
    verbatman
    Poziom 9  

Witam wszystkich.
    Temat dotyczy nie tyle wzmacniacza lampowego ale zasilania więc zamieściłem go w tym dziale. Dlaczego? Dlatego ponieważ zasilacze impulsowe w lampowcach gitarowych są mało stosowane a tu jak na złość :D :D Do sedna.
    Po pracach mających na celu poprawę styków na cokołach lamp w końcówce mocy wzmacniacz grał parę sekund i po czym brakło mu prądu :cry: :cry: W sieci znalazłem jakiś słabo czytelny schemat i właśnie sprawdzam. Już zamówiłem profilaktycznie Mosfeta FPQ12N60 25PLN ale prawdopodobnie to nie on. Wylutowałem również A1020 i C2655 ale one też raczej są dobre. Z pomiarów wynika,że napięcie z gretza wychodzi i wynosi 313V. Napięcie mierzone miernikiem na zakresie stałym po tranzystorze FPQ "pulsuje" w odstępach ok sekundy. Nie posiadam oscyloskopu to tego nie zmierzę, jedynie opisuję to co widzę na wyświetlaczu. Może ktoś ma doświadczenie z tym układem i pomoże :D :D :D :D

0 29
  • #2 28 Maj 2017 11:23
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

verbatman napisał:
    Napięcie mierzone miernikiem na zakresie stałym po tranzystorze FPQ "pulsuje" w odstępach ok sekundy.

Wniosek stąd że zasilacz próbuje się uruchomić, tranzystor kluczujący zapewne jest sprawny, sprawdziłbym po pierwsze czy problemem nie jest zwarcie lub brak obciążenia na wyjściu.

0
  • #3 28 Maj 2017 11:57
    verbatman
    Poziom 9  

Czy transoptor w obwodzie +-17V nie jest odpowiedzialny za całkowite zadziałanie układu?

0
  • #4 28 Maj 2017 12:05
    jdubowski

verbatman napisał:
    Czy transoptor w obwodzie +-17V nie jest odpowiedzialny za całkowite zadziałanie układu?

W jakim sensie "całkowite zadziałanie"?
    Jak się dioda w nim rozświeca to przetwornica ogranicza swe działanie. Jak się to dzieje znajdziesz w opisie sterownika przetwornicy.

0
  • #5 28 Maj 2017 13:02
    verbatman
    Poziom 9  

By obciążyć, podłączyłem obwód 6,3V do grzejników oraz +-17V . Na zaciskach anodowego jest jedynie 40V

0
  • #6 28 Maj 2017 16:34
    jdubowski

verbatman napisał:
    By obciążyć, podłączyłem obwód 6,3V do grzejników oraz +-17V . Na zaciskach anodowego jest jedynie 40V

Nie masz gdzieś zwarcia w tym obciażeniu?

Jeśli nie to radzę przemierzyć oporki w okolicy diody transoptora i TL431.
    W dalszej części sprawdzić diody prostowników po stronie wtórnej, oraz elementy snubberów wlączonych równolegle do uzwojenia pierwotnego transformatora.

0
  • #7 28 Maj 2017 20:06
    verbatman
    Poziom 9  

Zastanawiam się nad tym zwarciem. Ponieważ obudowę z reverbem mam w salce prób a sam wzmak naprawiałem w domu to po włożeniu lamp mocy musiałem wypróbować wzmacniacz bez reverbu. W tym celu potraktowałem gniazda "czincz' jako SEND i RETURN i zmostkowałem reverb przy pomocy kabla "czincz" :D :D :D. Właśnie po tym wzmak chwilę grał :cry: :cry: :cry :cry: W rozwiązaniu sreverbu są dwa L072CN. Zaraz dodam schemat

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

Schemat CRATE v50 dostępny jedynie w formie PDF.Nie wrzucę.

0
  • #8 28 Maj 2017 20:20
    jdubowski

verbatman napisał:
    chemat CRATE v50 dostępny jedynie w formie PDF.Nie wrzucę.

Przecie PDF można wrzucić jako załącznik.

verbatman napisał:
    Ponieważ obudowę z reverbem mam w salce prób a sam wzmak naprawiałem w domu to po włożeniu lamp mocy musiałem wypróbować wzmacniacz bez reverbu. W tym celu potraktowałem gniazda "czincz' jako SEND i RETURN i zmostkowałem reverb przy pomocy kabla "czincz" :D :D :D. Właśnie po tym wzmak chwilę grał :cry: :cry: :cry :cry: W rozwiązaniu sreverbu są dwa L072CN.

Waść to do kupy poskładaj i testuj. Problem może wynikać z braku obciążenia linii +17V takiego jak w normalnej pracy.

0
  • #9 28 Maj 2017 21:42
    verbatman
    Poziom 9  

Podłączyłem reverb też nie działa. Postaram się obciążyć 17V np żarówką. Zobaczymy czy zadziała. Jeśli zadziała to stawiam na zwarcie TL072 do obwodu REVERB. Trochę rozkręcania

0
  • #10 30 Maj 2017 21:28
    verbatman
    Poziom 9  

TL 072 w układzie "reverb " wymienione na nowa. Ciężko było bo druk dwustronny. Teraz przynajmniej wstawione są podstawki. Sprawdziłem uzwojenie pierwotne transformatora przejście jest. Dioda D104 ma zwarcie, już wylutowana, czym ją zastąpić? Napisy na schemacie
    nieczytelne. Co można na szybko wstawić by zobaczyć czy działa zasilacz?

Dodano po 2 [minuty]:

Odczyt z diody UF2010

0
  • #11 30 Maj 2017 21:35
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

verbatman napisał:
    Na zaciskach anodowego jest jedynie 40V
    Na pełne napięcie anodowe składają się 3 szeregowo połączone obwody. Są identyczne. Czy to oznacza, że jest tam, na każdym po 13,3V? Warto to zmierzyć.

Jeśli pozbawiony obciążenia zasilacz (w układzie jak na podanym schemacie) "pulsuje" i wykazuje zaniżone napięcia na wyjściu to nie ma sensu jego dalsze obciążanie. Najprawdopodobniej okresowo blokowany jest przez kontroler prądu wskutek przeciążenia.

Przyjrzyj się zwłaszcza napięciu na wyjściu 6,3V. Zacząłbym od sprawdzenia diody Zenera.
    To trochę niefortunne rozwiązanie. Dioda ma chronić żarniki lamp przed przepaleniem w przypadku uszkodzenia zasilacza objawiającym się jako brak kontroli nad napięciami wyjściowymi.
    Z drugiej zaś strony stabilizacji podlega napięcie +17V.
    Wystarczy więc pozbawić obciążenia obwód +6,3V by wymusić przepływ dużego prądu przez w/w diodę.

Dodano po 2 [minuty]:

...nie zdążyłem napisać, że wymiana TL072 to zupełnie zbędna robota.

0
  • #12 30 Maj 2017 21:37
    verbatman
    Poziom 9  

Mam z "szybszych" FR607. Zobaczymy

0
  • #13 30 Maj 2017 21:42
    W.P.

Poszukaj jej danych katalogowych. Ogólnie ma to być dioda szybka na napięcie min. 400V i prąd ok. 1A. Poszukaj na stronie TME (wygodna wyszukiwarka). Na pewno nie nadaje się tu nic z szeregu 1N400x.

0
  • #14 30 Maj 2017 22:18
    verbatman
    Poziom 9  

Patrzę na tą FR 607. Wynika,że 6 A 700 V. Lutuje

Dodano po 22 [minuty]:

Działa!!!! Tylko po jakiego czorta wypruwałem ten układ do reverbu!!!! No powiedzmy dobrze myślałem:D :D :D

0
  • #15 31 Maj 2017 18:31
    verbatman
    Poziom 9  

Działa inaczej! Po podaniu anodowego gra przez minutę bardzo czysto ale po tym czasie zaczyna szumieć i trzaskać. Jedna z lamp zaczyna się mocniej żarzyć. Po chwili przetwornica impulsuje i się rozłącza. Myślę,że coś jest z obwodem jednej lampy ponieważ błąd się nie przenosi wraz z zamianą lamp. Styk w tym cokole jest nieco nadpalony i był skrzywiony, próbowałem go wyprostować. Może wina złego styku. Wiem,że wyszedłem z profilu tego działu ale nie chce mi się przenosić tematu.

0
  • #16 31 Maj 2017 19:12
    W.P.

Załącz schemat. Nie włączaj wzmacniacza w takim stanie.

0
  • #17 31 Maj 2017 19:33
    jdubowski

verbatman napisał:
    Myślę,że coś jest z obwodem jednej lampy ponieważ błąd się nie przenosi wraz z zamianą lamp. Styk w tym cokole jest nieco nadpalony i był skrzywiony, próbowałem go wyprostować.

EL84 w końcówce? Który pin - zapewne sietki sterującej?
    Podstawka do wymiany, a wcześniej napięcie S1 do sprawdzenia (przy anodowym wyłączonym).

0
  • #18 31 Maj 2017 20:22
    verbatman
    Poziom 9  

W necie dostępny jedynie schemat przedwzmacniacza. Ale jest to 2 x 6L6 w końcówce. Napięcia znacie z zasilacza. Nie znalazłem regulacji BIASU. Jeszcze szukam pełnego schematu. W skrócie 3xECC83 i w końcówce 2x 6L6

Dodano po 2 [minuty]:

Podstawki już zamawia. Znowu będzie trzeba czekać do poniedziałku.

0
  • Pomocny post
    #19 31 Maj 2017 20:46
    jdubowski

verbatman napisał:
    Jeszcze szukam pełnego schematu.

W załącznikach.
    0024346-00...INPUT).pdf Download (191.41 kB)
    0024347_re...UTPUT).pdf Download (178.88 kB)
    0024349_re...upply).pdf Download (144.46 kB)

verbatman napisał:
    Nie znalazłem regulacji BIASU.

Jest - potencjometr montażowy CW9. Ale generalnie zapewne problem nie w tym miejscu.

0
  • Pomocny post
    #20 31 Maj 2017 20:49
    W.P.

Do poniedziałku jest trochę czasu. Może warto pokusić się o zrysowanie układu i odtworzenie schematu. To taki mały trening przed właściwą robotą.

0
  • #21 31 Maj 2017 21:13
    verbatman
    Poziom 9  

Serdeczne dzięki za schematy. Poczekamy na podstawki. Po wymianie jedziemy dalej

0
  • #22 09 Cze 2017 13:57
    verbatman
    Poziom 9  

Trwało to trochę ale podstawki przyszły dopiero wczoraj. Wymienione na nowe. Po wymianie i wsadzeniu lamp zasilacz zaczął "impulsować". Po wyciągnięciu lampi odpaleniu wzmacniacza zauważyłem iskrzenie w okolicy jednej ze ścieżek i pinów lutowniczych podstawki więc odlutowałem przewody, poprawiłem wszystkie łączenia, wyczyściłem silikon, którym były usztywnione miejsca łączenia przewodów z PCB. Poprawiony moduł lamp 6L6 wstawiłem. Tym razem zasilacz nie impulsuje ale po załączeniu przełącznika "Standby" lampa V4 zaczyna rozgrzewać się intensywniej, słychać szum w głośniku. W załączniku dodam zdjęcie modułu końcówki mocy zrobione zanim chińskie luty zostały poprawione.

0
  • #23 09 Cze 2017 14:20
    jdubowski

verbatman napisał:
    Tym razem zasilacz nie impulsuje ale po załączeniu przełącznika "Standby" lampa V4 zaczyna rozgrzewać się intensywniej,

Zamienić z druga lampą w końcówce i obserwować czy anoda zaświeci się w tej drugiej.

Jeśli zamiana lamp nie wykaże wadliwej lampy a problem przypisany jest do podstawki to do sprawdzenia są zaznaczone elementy:
    Zasilacz impulsowy do Wzmacniacza lampowego CRATE V50

0
  • #24 09 Cze 2017 14:39
    verbatman
    Poziom 9  

Z ostatniej chwili. W czasie pisania tego postu wzmacniacz był włączony (podane jedynie żarzenie), po załączeniu "STANDBY" lampa świeciła normalnie, trzasków i szelestów brak, wzmacniacz grał czysto. Jeszcze nowinka. I tu koledzy od przetwornic może pomogą. Przez przypadek dotknąłem radiatora od tranzystora no i doznałem "olśnienia"wzrok mi się poprawił bo zacząłem pisać bez okularów. Jest jakieś napięcie na radiatorze ile woltów? Trudno powiedzieć ponieważ mimo długoletniej pracy jako elektryk miernika w oczach jeszcze nie posiadam. Jeszcze odp dla kolegi jdubowskiego zamiana lamp efektu nie przenosi.

Dodano po 4 [minuty]:

Biorę się za spr. elementów. Uprzednio sprawdzę potencjał na radiatorze. jest od strony druku połączony z masą. Więc coś tu nie gra z masami.

Dodano po 6 [minuty]:

Jest 150V względem chassis.

0
  • Pomocny post
    #25 09 Cze 2017 17:56
    jdubowski

verbatman napisał:
    Przez przypadek dotknąłem radiatora od tranzystora no i doznałem "olśnienia"wzrok mi się poprawił bo zacząłem pisać bez okularów. Jest jakieś napięcie na radiatorze ile woltów?

Przetwornica w części w której jest klucz tranzystorowy połączona jest bezpośrednio z siecią zasilającą. Nie pchamy tam palców bez potrzeby.

verbatman napisał:
    Uprzednio sprawdzę potencjał na radiatorze. jest od strony druku połączony z masą.

verbatman napisał:
    Jest 150V względem chassis.

Masy są dwie - "gorąca" - połączona z siecią i "zimna" połączona z chassiss układu wzmacniacza. Jesli radiator jest połączony z masą to jedynie gorącą (a ta nie jest bezpieczna w kwestii dotyku) a tranzystor jest od radiatora izolowany przekładką.

0
  • #26 10 Cze 2017 10:52
    verbatman
    Poziom 9  

Czyli z masami sprawę mamy wyjaśnioną. W tej chwili jestem w fazie testowania elementów od lampy V4. Wszystko wskazuje na zimne luty. Wzmacniacz po załączeniu przełącznika "STANDBY" "szeleści" a po chwili gra normalnie. Opukując rezystor R82 słychać trzaski. Myślę o poprawieniu połączeń przy pomocy przewodów. Tak czy inaczej winę za całe "zamieszanie" i uszkodzenie diody w przetwornicy ponosi konstrukcja wzmacniacza lampowego wykonana z końcówką na PCB. Temat uważam za zamknięty i dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #27 10 Cze 2017 13:38
    jdubowski

verbatman napisał:
    Wzmacniacz po załączeniu przełącznika "STANDBY" "szeleści" a po chwili gra normalnie. Opukując rezystor R82 słychać trzaski. Myślę o poprawieniu połączeń przy pomocy przewodów.

Rezystory też potrafią płatać taki figle, więc dla pewności je wymień. Warto też wspomnieć o kluczowej roli C23 i C24 - jakakolwiek upływność powodować będzie wzrost napięcia na siatce lampy końcowej i w konsekwencji wzrost prądu anodowego.

0
  • #28 10 Cze 2017 18:13
    verbatman
    Poziom 9  

Ścieżki na płycie od lamp zdublowałem drutem, luty również poprawiłem, efekt "smażenia placków " powraca, lampa V4 "świeci bardziej". Teraz spróbuję C23, . Problem w tym,że nie posiadam w tym momencie 22nF/400. Najbliższy który mam 68nF. Czy mogę go tam wstawić przynajmniej na tą chwilę by sprawdzić czy w tym problem?

0
  • #30 10 Cze 2017 19:49
    verbatman
    Poziom 9  

Czyli jak zamienię C23,C24 na 68nF nie zaszkodzi?? W miarę upływu czasu lampa V4 przestała się grzać (oczywiście włączałem jedynie na próbę na ułamek sekundy). Wzmacniacz gra super przy czym pojawiają się szelesty i trzaski jak na starej płycie gramofonowej. Coś jak by się formowało pod wpływem temperatury ponieważ wzmacniacz był trzymany pod żarzeniem przez cały czas od rana z przerwą na poprawę lutowań. Kiedy ostygł po ponownym włączeniu lampa się przez chwilę grzała po czym po kolejnych przełączeniach w miarę upływu czasu przestała. Dodam jeszcze,że w momencie przełączenia "STANDBY" słychać "smażenie", które zanika po po powiedzmy 3s do 5s.. Może kondensator.

0