Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fonica W600f - Transformator głośnikowy TGp12-26-66

przekrent 28 Maj 2017 12:50 2640 6
  • #1 28 Maj 2017 12:50
    przekrent
    Poziom 32  

Witam serdecznie. Zabrałem się za renowację/modyfikację wzmacniacza Fonica W600f. Na drodze stanęło mi przebicie między uzwojeniami w jednym z transformatorów głośnikowych TGp12-26-66. Transformatory TGp12-26-66 w W600f przystosowane są do obciążenia 16Ω, ponadto napięcie anodowe wzmacniacza na dzień dzisiejszy wynosi pod obciążeniem 390V. Z tych względów postanowiłem oddać obydwa transformatory do przewinięcia tak, by przystosowane były do obciążenia 4 i 8Ω, a Raa wynosiła 8kΩ.

Na transformatory czekałem około tygodnia. Niestety od samego początku pojawiły się problemy. Po podłączeniu obydwu transformatorów spalił się bezpiecznik zasilania anodowego. Okazało się, że jeden z transformatorów ma przebicie między uzwojeniem anodowym, a rdzeniem(około 11Ω między wspólnym wyprowadzeniem uzwojeń anodowych, a rdzeniem). Odłożyłem go na bok i zabrałem się za test drugiego. Sonda oscyloskopu 1:10, transformator obciążony rezystorem 8Ω. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie moc wyjściowa przy 100Hz. Wcześniej osiągała nie więcej niż 10W, teraz jest ponad 16W. Za to pomiar pasma przenoszenia wypadł fatalnie. Już przy 4 kHz napięcie wyjściowe było dwukrotnie niższe. Zdjęcia pomiarów umieściłem w pierwszym załączniku.
    Wszystkich pomiarów dokonywałem z włączonym amperomierzem w obwód anodowy. Zaskoczył mnie wzrost prądu wraz z wzrostem częstotliwości, oczywiście odwrotnie proporcjonalny do napięcia na wyjściu transformatora. Wymontowałem transformator i podłączyłem go do miernika RLC, by zbadać indukcyjność uzwojenia anodowego w funkcji częstotliwości. Wyniki pomiaru zamieszczam w drugim załączniku. Dla porównania zmierzyłem też indukcję taniego, chińskiego dławika stosowanego w filtrze zasilania.
    Co jest nie tak z tym transformatorem? Dlaczego indukcja dla 120Hz jest tak absurdalnie duża, a dla wyższych częstotliwości tak mała? Wygląda to jakby do uzwojenia podpięty był kondensator i razem tworzyły obwód rezonansowy.
    Nie mam pojęcia o budowie transformatorów. Interesują mnie ich parametry, niekoniecznie budowa. Może mi ktoś z Was wytłumaczyć , jaki błąd został popełniony przy ponownym nawijaniu tych transformatorów?

• Megger
  • #2 11 Cze 2017 16:59
    diantus
    Poziom 26  

Może błąd nie był popełniony przy nawijaniu tych transformatorów, a przy ponownym złożeniu rdzenia. Rdzeń transformatorów głośnikowych powinien być złożony ze szczeliną, tzn. kształtki rdzenia E i I powinny być wkładane do karkasu nie na przemian, a:
    - z jednej strony karkasu same kształtki E,
    - kształtki I dostawione z drugiej strony karkasu za pośrednictwem przekładki papierowej tworzącej szczelinę około 0,2 mm i w ten sposób wmontowane w obejmę rdzenia transformatora.

• Megger
  • #3 12 Cze 2017 08:14
    cirrostrato
    Poziom 36  

diantus napisał:
    Rdzeń transformatorów głośnikowych powinien być złożony ze szczeliną
    Wzmacniacz Fonica W600f, schemat autor podał, warto może najpierw, przed wysłaniem ,,porady'', rzucić okiem.

• #4 13 Cze 2017 16:31
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

przekrent napisał:
    Dlaczego indukcja dla 120Hz jest tak absurdalnie duża, a dla wyższych częstotliwości tak mała? Wygląda to jakby do uzwojenia podpięty był kondensator i razem tworzyły obwód rezonansowy.

On wcale nie jest podpięty, tylko producent go dodał :) Pojemność własna uzwojenia jest całkiem nie do pominięcia.
    Niektóre mierniki RLC głupieją jeżeli dasz im do zmierzenia cewkę o dużej pojemności. Jak te wyniki się mają do zwykłego pomiaru modułu impedancji?

PS. Byłoby czytelniej, gdybyś 33 zdjęcia oscyloskopu przełożył na jeden wykres lub chociaż tabelkę.

• Megger
  • #5 23 Lip 2017 19:02
    przekrent
    Poziom 32  

Transformatory wróciły z reklamacji. Serwisant twierdzi, że sprawdził je i "grają pięknie". Zamieszczam wyniki pomiarów i charakterystykę. Do testów wykorzystałem połówkę obwodu anodowego. Fluke187 dbał, by amplituda na wejściu lampy mocy niezmiennie wynosiła 5V. Generator DDS który posiadam, minimalnie zmienia napięcie wyjściowe w zależności od częstotliwości wyjścia, więc dołożyłem potencjometr precyzyjny i korygowałem nim zmiany na wyjściu generatora. Prąd anodowy mierzył Fluke 189, napięcie wyjściowe oscyloskop HP54600A.

Człowiek, który regenerował te transformatory, buduje wzmacniacze lampowe na samodzielnie nawijanych transformatorach głośnikowych. Podobno brzmią świetnie.
    Zwróćcie uwagę na wygląd transformatora. Karkas, wyprowadzenia uzwojeń czy szczeliny między blaszkami rdzenia. Prosiłem go, by przed realizacją zlecenia dokładnie określił, czy regeneracja ma sens. Nie widział żadnych przeciwwskazań.
    Totalna porażka. Wydałem ponad 300zł, a wciąż nie mam transformatorów wyjściowych.

Fonica W600f - Transformator głośnikowy TGp12-26-66 Fonica W600f - Transformator głośnikowy TGp12-26-66 Fonica W600f - Transformator głośnikowy TGp12-26-66 Fonica W600f - Transformator głośnikowy TGp12-26-66 Fonica W600f - Transformator głośnikowy TGp12-26-66

• #6 30 Lip 2017 21:45
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Układ tego wzmacniacza nie jest zbyt szerokopasmowy, chociaż i tak nie powinno być tak tragicznie. Czy podłączałeś generator pod samo wejście końcówki mocy? (prawa okładka C13/C31)

• #7 09 Sie 2017 19:31
    przekrent
    Poziom 32  

Zamówiłem nowe transformatory od 4pietro4. Bez żadnych modyfikacji osiągnąłem 18W RMS, a amplituda sygnału pozostaje niezmienna w całym paśmie akustycznym. Transformatory wykonane są bardzo starannie, zdecydowanie polecam produkty tego Pana.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME