Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dach na budynku gospodarczym (jak wykonać ?)

sad_madman 28 May 2017 16:16 4458 2
 • #1
  sad_madman
  Level 27  
  Witam.
  Mam budynek gospodarczy, który nigdy nie był ukończony - są ściany i strop. Chciałbym teraz zrobić zadaszenie aby móc z tego budynku korzystać. Myślałem aby zrobić stelaż drewniany a na to zamontować blachę trapezową. Budynek ma 8x4m.

  Na budowie dachu się nie znam więc proszę o pomoc. W załączeniu rysunek.

  Wg mojej koncepcji najpierw buduję podstawę stelaża (na czerwono), którą przykręcam kołkami do stropu. Następnie za pomocą gwoździ przybijam górną część stelaża.

  Czy takie rozwiązanie będzie OK ? Wydaje mi się, że kantówka 60x40 podparta w połowie swojej długości przeniesie obciążenie a nachylenie 5 stopni też chyba jest OK.

  Ewentualnie jakieś sugestie względem sposobu łączenia drewna ze sobą. Ewentualne przycięcia (podcięcia) będę wykonywał pilarką oraz planuję zakup takiej malutkiej ręcznej frezarki do drewna (przy okazji - może jakieś model możecie polecić?).
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  sad_madman wrote:

  Wg mojej koncepcji najpierw buduję podstawę stelaża (na czerwono), którą przykręcam kołkami do stropu. Następnie za pomocą gwoździ przybijam górną część stelaża.

  Błąd podstawowy. Dach powinien się opierać na ścianach, a nie na stropie. I ze ścianami być łączony. Przy wymiarach 8 x 4, w przypadku tak minimalnego nachylenia (5%, za małe wg mnie), w zimie możesz tam mieć kilkanaście ton obciążenia!
  Nie masz tam w okolicy jakiegoś budowlańca? Pomógł by ci na miejscu, bo tak na odległość nieco trudno. Nic mi się w Twojej koncepcji nie podoba. Nawet wymiary kantówek. Nie wiesz pewnie co mawiali starzy górale, że kobita na płask ma większą wytrzymałość niż deska na sztorc, a ta deska nie wzięła się tam z powietrza. Krokwie mają dużą wysokość, przy małej szerokości, to lepsze wykorzystanie materiału. Więc 100 x 50 na przykład. "Listewek" 60 x 40 nie daje się do dachu, konstrukcja musi wytrzymać ekstremalne obciążenie stuletnie!
  Poza tym, całość wykonania zależy od usytuowania budynku wobec innych obiektów, linii energetycznych, granic działki itd. To trzeba znać przed przystąpieniem do planowania.
 • #3
  zimny8
  Level 33  
  Czy to ma być dach jednospadowy?, jeśli tak to żeby to uzyskać podmuruj ścianę z jednej strony powiedzmy na dwa pustaki. Na tej ściance dajesz płatwie zamocowaną najlepiej drutem/kotwą do płyty stropowej. Z drugiej strony płatwia leży podobnie zamocowana bezpośrednio na murze, tzn u końca płyty stropowej. Teraz dajesz tylko krokwie, takie o dł. 4m plus trochę na wypuszczenie strzechy. Krokwie o tej długości, położone co 0,8m, mogą mieć wymiar 14cm x 6cm. Jeśli będzie tam blacha typu trapez to łaty dachowe mogą leżeć z przerwami co ok. 40cm i mieć wymiary 70mm x 25mm.
  Do łączenia krokwi z płatwią używa się śrub tzw. spax-ów.
  Tak zamocowanej i poskręcanej więźby wiatr nie ruszy.