Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa przenośnego głośnika

28 Maj 2017 16:24 1065 14
  • Poziom 3  
    Witam. Jestem laikiem w sprawach elektroniki dlatego proszę Was o pomoc.
    Chciałbym zrobić głośnik, który podłączę do telefonu lub mp3 i będę mógł słuchać muzyki lub radia, np. na działce. Nie chodzi mi o jakąś dużą moc, ponieważ na działce nie ma prądu.
    Do mojego projektu chciałbym wykorzystać wzmacniacz 2X3W (pam8403), oraz głośniki (20W YD103-60-4). Nie mogę podać Wam zewnętrznych linków ponieważ mam za "mało" postów. Podzespoły wyszukałem w sklepie avt. Jako zasilanie użyję powerbank'u. Czy te głośniki nie będą za mocne dla tego wzmacniacza, ponieważ wzmacniacz ma 3W a głośniki 20W. Wiem, że powiniem być jakiś zapas, ale czy nie jest za duży. Proszę również abyście nie nie radzili kupno głośnika Bluetooth takiego za 20 złotych, ponieważ chciałbym zrobić coś samemu, a wiem jak takie głośniczki grają (a raczej trzeszczą). Kolega miał podobny wzmacniacz tylko, że większej mocy (nie pamiętam jaki i jakie głośnik, ale grało fajnie) i zasilił to akumulatorem żelowym 12V. Ja takiego nie posiadam, jak również prostownika do niego.
  • Poziom 38  
    Głośnik jest takim przetwornikiem ,że pracuje dla sygnału odpowiadającego od 0- mocy nominalnej . Wskazanym jest eksploatacja na mocy znacznie mniejszej niż nominalna 10-50% . Znacząco wpływa to na trwałość głośnika ,zestawu.
    Wzmacniacz PAM 8403 ma zasilanie 5V ,dlatego dla zasilania z akumulatora żelowego 12V potrzebujesz dodatkowego stabilizatora , przetwornicy obniżającej napięcie .
    PAM 8403 ma moc 2x3W na głośnikach o impedancji 4 Ω.

Głośniki Dibeisi mają zwykle zawyżoną moc znamionową , czyli wskazany model wydaje się w sam raz .
  • Poziom 3  
    aaanteka napisał:
    Wzmacniacz PAM 8403 ma zasilanie 5V ,dlatego dla zasilania z akumulatora żelowego 12V potrzebujesz dodatkowego stabilizatora , przetwornicy obniżającej napięcie .

Kolega miał mocniejszy wzmacniacz i zasilał to 12V, ja będę zasilał to powerbankiem czyli napięcie odpowiednie.
    aaanteka powiedz mi czy będzie to jakoś w miarę "przyzwoicie" grało na tych głośnikach/wzmacniaczu i czy opłaca się taka konstrukcja ? Chodzi mi głównie o w miarę czysty dzwięk, a nie o to żeby sąsiedzi 20 działek dalej słyszeli. Powiem tak, słyszałem jak grają takie głośniczki marketowe i taka głośność by mi odpowiadała.
  • Poziom 38  
    Nie wiem co uważasz za porządne granie . Wzmacniacz jest klasy D charakteryzuje się dobrą sprawnością . Zestaw będzie grał jak przeciętny radioodbiornik , czy przenośny bumbox . Przy odpowiedniej konstrukcji kolumny ( odpowiednio dużej skrzyni ) nawet pracuje,to przyzwoicie .
    Zważywszy na cenę całości i przeznaczenie na działkę konfiguracja wydaje się w sam raz .

Link

Link

Link
  • Poziom 3  
    aaanteka napisał:
    Nie wiem co uważasz za porządne granie . Wzmacniacz jest klasy D charakteryzuje się dobrą sprawnością . Zestaw będzie grał jak przeciętny radioodbiornik , czy przenośny bumbox

Chodzi mi o to, żeby nic nie trzeszczało nie było szumów i dźwięk był w miarę czysty, ale jak piszesz, że będzie grało jak bumbox to w sumie nawet nieźle.

aaanteka napisał:
    Przy odpowiedniej konstrukcji kolumny ( odpowiednio dużej skrzyni ) nawet pracuje,to przyzwoicie

Duża skrzynie to znaczy jaka? Coś takiego jak na filmie ??

PS. Bedzie z tego wzmacniacza/głośników jakikolwiek bas ?
    PS2. Orientujesz się czy jest wzmacniacz 2X5W na napięcie 5V czy to już wszystko powyżej 5V??
  • Poziom 38  
    W uproszczeniu moc wzmacniacza liczymy ze wzoru :

P =U²pp/( RL)
    moc=kwadrat napięcia zasilania dzielony przez rezystancję głośnika .
    Z tego wynika ,że maksymalna teoretyczna moc bez strat wyniesie 6,25W .
    Czyli moc rzędu 5 W ,to maksymalna możliwa moc jaką można uzyskać .

Popularny jest moduł układu TDA7491LP 2x5-watt dual BTL class-D audio amplifier zrealizowany od razu z łączem BT.

Dodano po 6 [minuty]:

Ale nie warto zwiększać mocy o tak nie wiele ,za stanowczo większy koszt zakupu ,jak również większy pobór energii. Korzystniej jest zastosować głośnik o lepszych parametrach ,lepszym SPL , co skutkuje wyraźną poprawą .

Link
  • Poziom 3  
    aaanteka napisał:
    Z tego wynika ,że maksymalna teoretyczna moc bez strat wyniesie 6,25W .
    Czyli moc rzędu 5 W ,to maksymalna możliwa moc jaką można uzyskać

Czyli na tym wzmacniaczu 2X3W uzyskam moc 5W na 2 głośnikach? Dobrze rozumiem ?

aaanteka napisał:
    Popularny jest moduł układu TDA7491LP 2x5-watt dual BTL class-D audio amplifier zrealizowany od razu z łączem BT.

Widziałem te wzmacniacze, ale są już dużo droższe. Na razie wystarczy ten 3W, zobaczę jak to gram, a z biegiem czasu może wymienię na coś mocniejszego np takie jak na filmie.
    Co to jest SPL?
  • Poziom 38  
    Nie, na zasilaniu maksymalnie 5V możesz uzyskać maksymalną moc około 5W. Ale zakładając ,że aby usłyszeć zwiększenie mocy musisz sygnał wzmocnić o 3dB , to zmiana mocy z 3W na 5W ( inny wzmacniacz przykładowo wspomniany TDA7491LP ) jest nie zauważalna .
    Zmiana głośnika o SPL 78dB na 90dB skutkuje kolosalną różnicą .
    Dlatego warto może dobrać lepszy głośnik , może coś z głośników samochodowych ,a właściwie zestawów 2 drożnych jak na ostatnim filmie ? Zagra to w całym paśmie bardziej zrównoważenie .
    Tanią opcją o większej mocy i innym zasilaniu jest moduł PAM8610 .
  • Poziom 3  
    Na filmie jest to zasilone 3 ogniwami 18650 podłączonymi szeregowo, żeby takie coś ładować musiałbym posiadać ładowarkę np taką jak w powerbanku i balancery, aby wszystkie ogniwa naładowały się równomiernie, oraz jakąś elektronikę, aby się nie rozładowały nadmiernie przy słuchaniu muzyki. Widziałem w internecie wzmacniacz jak ja filmie i pisze że pobiera 3A. Dają rade takie ogniwa z laptopów czy musiałbym kupić mocniejsze ogniwa ?
    Jakbym się zdecydował na taki zestaw 15W to jakie głośniki byś polecił, jaką ładowarkę (chyba, ze może być z powerbanku) i jakie balancery ?
    PS. Ile godzin by takie coś pograło na takich ogniwach powiedzmy na 80% mocy ??
  • Poziom 38  
    A w powerbanku ,jakie zazwyczaj masz ogniwa ? Znów kłania się podstawowa znajomość prawa Ohma i prosta kalkulacja . Ogniwa dadzą radę ,oczywiście pozwalając na eksploatację ograniczoną czasowo ich pojemnością. Który wzmacniacz w końcu pobierać ma 3A? Trzy ogniwa w pełni naładowane ,to trochę za dużo dla PAM 8403- maksymalne napięcie zasilania to 6V.

Film miał zaprezentować rodzaj zestawów głośnikowych .
  • Poziom 3  
    PAM 8403 to wiem.
    Mi chodziło gdybym się zdecydował na wzmacniacz PAM8610 15W (ten pobiera 3A)
  • Poziom 38  
    Wszystkie dane PAM8610 dokładnie są przedstawione w nocie aplikacyjnej :

"The PAM8610’s efficiency is 90% with 10W ouput and 8Ω load. The dissipation power is 2.22W. "
    -Sprawność PAM8610 wynosi 90% przy obciążeniu 10 W i 8Ω. Moc rozproszenia wynosi 2,22 W.

"From the diagram, it can be found that when the device works at 10W/8Ω load the dissipation power is 1.1W per channel, 2.2W total, the
    permitted ambient temperature is over 100°C. This is proven by actual test. The PAM8610 can work in full output power under +85°C ambient "

Z diagramu można stwierdzić, że przy pracy przy obciążeniu 10 W / 8Ω moc rozproszenia wynosi 1,1 W na kanał, łączna 2,2 W,
    Dopuszczalna temperatura otoczenia przekracza 100 ° C. Jest to potwierdzone przez rzeczywisty test. PAM8610 może pracować w pełnej mocy wyjściowej w otoczeniu + 85 ° C .

Z tego wynika ,że prąd pobierany będzie znacznie mniejszy niż 3 A , na poziomie 1,85- 2 A maksymalnie ,oczywiście przy zasilaniu 12V .

Dla porównania załączam również notę aplikacyjną PAM 8403 .
  • Poziom 3  
    Dzięki za te dane :)
    Z tego co obliczyłem to na tym wzmacniaczu PAM8610 przy 12V (3 ogniwa podłączone szeregowo, każde o pojemności 2000mA) głośnik grałby ok 1h, to trochę za mało a zakup większej ilości ogniw, ewentualnie akumulatora to już duży koszt + elektronika do ładowania ich i elektronika do zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem. Czyli trochę nieopłacalne. Na razie zostanę chyba przy 2X3W. Ewentualnie jeśli znasz jakiś wzmacniacz 2X5W na zasilanie 5V bez BT to mogłabyś napisać jaki. Powiedz mi jeszcze do tego wzmacniacza PAM8403 to zastosować takie głośniki jak Ci napisałem wcześniej, czy lepiej kupić jakieś samochodowe dwudrożne ??
  • Poziom 38  
    Patrz post # 6, patrz post#8 . Wszystko zostało napisane .
  • Poziom 7  
    Przepraszam że się wtrącam ale robię przenośny głośnik oparty na dwóch logiatech z-5500d satelitkach.
    Czy usłyszę głośny dźwięk z pam8403?
    Czy to będzie grać jak np. Tracer?
    Wiem że lepszy jest pam8610.