Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cyna

yiabol 28 Jul 2005 20:11 2410 5
 • #1
  yiabol
  Level 20  
  Witam. Nie bardzo wiedziałem gdzie umiescic ten post
  (najwyzej prosze o przeniesienie)

  Czym rozni sie cyna (gruba do lepienia garnków :) ) od zwyklej cienkiej?
  Czy ma gorsze własciwosci przewodzące?
  Proszę o odp.
 • Helpful post
  #2
  maciej_333
  Level 37  
  Własności przewodzące, są jednakowe. Jednak lut do lutowania w elektronice jest dość "miękki" i zawiera 40% Pb i 60% Sn. Natomiast lut do lutowania rynien, parapetów, blach itp. posiada mniej cyny, a więcej ołowiu, przez co wytrzymałość mechaniczna złącza lutowanego tym lutem jest większa.
 • Helpful post
  #3
  Loker
  Level 39  
  jesli chodzi Ci o stop lutowniczy to chyba niczym... 0,7cyny 0.3olowiu. Jesli przez "cienka" rozumiesz uzywana w elektronice ;) to zawiera ona dodatkowo w strukturze substancje ulatwiajace lutowanie.
 • #4
  yiabol
  Level 20  
  Rozumiem ... czyli wlasciwosci przewodnicze sa takie same tak?
  W tej cynie elektronicznej do chyba dodatkowo jest kalafonia...
  a czy moge jej smialo uzywac do lutowania "elektroniki"??
 • Helpful post
  #5
  cyruss
  Level 30  
  tzw. cyna a fachowo to spoiwo lutownicze ma różny skład, zależnie od zastosowania. Spoiwo SnPb 30/70 (30% cyny 70% ołowiu) używa się do blach stalowych ocynk., ołowianych i innych dużych elementów. 60/40 do drobnych elementów, np elektroniki. 97/3 (97% cyny, bez ołowiu) do miedzianych rur wodociągowych. A dodatkiem srebra do elementów SMD i np. przetworników piezo. Topniki też są różne, elektronicy stosują kalafonię ponieważ nie przewodzi i nie powoduje korozji. Co nie znaczy że tylko z samą kalafonią da się polutować utlenione przewody. Trzeba je wcześniej oczyścić. Zapas kalafonii obecny w spoiwie wystarcza przy umiejętnym lutowaniu czystych, pocynowanych elementów, czyli w praktyce trzeba mieć i "cynę" i kalafonię. Spoiwo niezależnie od składu przewodzi prąd b. dobrze - jest metalem.
  To w wielkim skrócie o lutowaniu.
  Tak naprawdę to można o tym napisać książkę - istnieją takie i radzę je poczytać. A wprawy w lutowaniu to juz żadna książka nie zastąpi, choć pomoże zrozumieć co robimy źle.