Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot BB-8 w oparciu o arduino

AntonjoXD 28 Maj 2017 20:12 897 0
 • #1
  AntonjoXD
  Poziom 6  
  Zainspirowany pomysłem Ascasa (techbuilder) postanowiłem zbudować robota BB-8, opierając się na zamyśle twórcy, dlaczego opierając? Ascas stworzył zabawkę a ja chciałbym zrobić dokładniejszą kopie robota, ale zaczyna sie od zera,

  Autor w swoim projekcie wykorzystał arduino uno, moduł BT HC-05, pololu motor shield VNH5019, silniki pololu metal gearbox 19:1 500rpm. Udostępnił również program na arduino do obsługi sprzętu i bibliotekę do motorshielda.

  Wszystko byłoby jasne i przejrzyste mimo faktu ze nie przedstawił sposobu podłączenia serwomechanizmu, programów jakie użył i kilku innych drobiazgów. Dałoby się to obejść.

  Jednak autor zaznaczył ze projekt kosztuje 100$ a wiec na nasze liczyłem 400 zł bez przesyłek bo z nimi rożnie bywa,

  Co jednak się okazało to sam motorshield i dwa silniki to wydatek rzędu 100$ na co nie bylem przygotowany.
  Nie chciałbym wkładać takich pieniędzy w projekt który nie ma pewności czy wyjdzie.

  Pomyślałem wiec o sterowaniu za pomocą aparatury rc, po wstępnym przejrzeniu cen i zapoznaniu się z owym 'prostym" (a jednak nikt go nie zna) sposobem programowania aparatury, od razu wróciłem do pomysłu z arduino. Ponieważ jedna bateria która starcza na 15 minut czuwania, kosztuje więcej niż polowa ceny pomysłu z arduino. Jak mówią "eksperci" jest to tez tak ryzykowna zabawa ze wystarczy taka baterie krzywo położyć na stole albo zamiast 10A dać 10,00000000000001A żeby wszystko wyleciało w kosmos. Za coś takiego dziękuje bo gdybym chciał tracić kasę na szmelc to kupiłbym najnowszego iphone.

  A arduino można zasilić nawet prądem wytworzonym poprzez pocieranie skarpeta o dywan, co daje duże możliwości.

  Ale przejdźmy do sedna, czy można czymś zastąpić (tańsza wersja) ten motorshield? Żeby nie było zbytnich różnic w działaniu i nie trzeba było pisać całego kodu od nowa.

  Znalazłem tez taki projekt: https://www.instructables.com/id/DIY-Bluetooth-Phone-Controlled-BB-8-Droid-With-Ard/

  Z wykorzystaniem arduino uno
  SainSmart L293D Motor Drive Shield
  HC-06 bt
  dostarczony jest do tego kod i biblioteka jak u Ascasa
  https://learn.adafruit.com/adafruit-motor-shield/library-install
  Jest to dużo tańsza opcja (motorshield 30zł, w porównaniu do 230 to duża różnica)
  minusem są tu male silniki, male serwo i male napięcie, robot tez jest dużo mniejszy a mój ma mieć oryginalny rozmiar (70cm)

  Sprawdzając w google, widziałem ze ten motorshield obsluguje do 36v 2A i może być osobno podpięty pod zasilanie (wtedy maks 4A) co świadczy o fakcie ze raczej może on działać z większa mocą (choćby z silnikami z modelu Ascasa, ktore maja 300mA) https://www.pololu.com/product/1102

  Znalazłem ten motorshield na allegro, przynajmniej tak świadczy opis, ale zdjęcie wygląda inaczej niż w ofercie na chińskiej stronie
  /arduino-uno-mega-motor-shield-l293d-l293-fvat
  Moderowany przez Mirek Z.:

  Zabroniony link do aukcji skróciłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.  Teraz pytanie do was, jak ugryźć ta sprawę, czy ktoś umiałby wymyślić rozsądna konfiguracje pasującą do któregoś z kodów. zależy mi na tym żeby robot jeździł dosyć szybko(nie mam zamiaru na niego czekać) silniki musza być dużej wytrzymałości bo robot będzie ważył kilka kg (jestem bardzo za tymi silnikami (pololu 19:1) no i przede wszystkim żeby to działało, nie chce po dwóch dniach wyjmować części które przetrwały.
  Z góry dziękuje za pomoc.

  W trakcie poprawiania błędów znalazłem jeszcze taki motorshield https://botland.com.pl/arduino-shield-kontrol...ilnikow-i-serw/1215-arduino-motor-shield.html
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się