Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niepoprawnie działające połączenie dekodera DMX z komputerem

MMK5 28 May 2017 20:45 621 0
 • #1
  MMK5
  Level 6  
  Cześć,
  niedawno postanowiłem zrobić sobie świecącą belkę ledową sterowaną przez DMX.
  Na aliexpressie znalazłem takie dekodery sygnału DMX: Link
  Na allegro znalazłem konwerter USB->DMX, dokładnie ten: Link

  Podłączyłem konwerter do dekodera DMX tak jak to powinno być, tzn wtyczkę DMX z konwertera wpiąłem do wejścia DMX IN a do DMX OUT podłączyłem ręcznie zrobiony terminator (rezystor 120 ohm).  Z tyłu dekodera do wyjść (CH1, CH2, CH3, CH4 i COM, podłączyłem ledy na rezystorach, a do wejść zasilania (12-24V) podłączyłem taki mały akumulator samochodowy. Wcześniej upewniłem się, że jest na nim jakieś 13,5 V)

  Na mikroswitchach włączyłem opcję testową i wszystkie diody się tak jak powinny świeciły, więc ustawiłem na nich kanał numer 1 a sam konwerter podłączyłem do komputera przez USB.

  W skrócie: wszystko tak jak powinno być.
  Na komputerze uruchomiłem program Qlight, stworzyłem nowy projekt, na kanałach od 1 do 4 zaznaczyłem, że podłączyłem dimmery, w ustawieniach ustawiłem, że jako output ma być ten mój konwerter. Pokazało mi się coś takiego: Niepoprawnie działające połączenie dekodera DMX z komputerem
  Jest napisane, że wszystko działa, jest połączone, jest odświeżanie 30 klatek na sekundę, więc przechodzę do okienka z "konsolą" i ustawiam jakieś tam wartości na wyjściach: Niepoprawnie działające połączenie dekodera DMX z komputerem
  I tu pojawia się problem, ponieważ nic się nie dzieje. Żadna dioda nie świeci tak jak powinna, tzn. - w ogóle. Po kilkunastu sekundach dopiero się "odświeża" i ledy świecą tak jak je ustawiłem. Zmieniam w konsoli wartości i znowu muszę czekać na odświeżenie, które raz jest po 10 sekundach, raz po minucie, a czasami nawet raz na kilka minut.
  Nie wiem co może być tego przyczyną. Tani odbiornik z chin (mam 2 takie odbiorniki i oba działają tak samo), tani konwerter, jakieś zakłócenia?

  I taki jeszcze dodatkowe pytanie: Czy jest jakaś możliwość podłączenia tych odbiorników DMX przez kabel ethernet? Bez żadnego konwertera, tylko od razu z komputera?