Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystory do zasilacza - Warsztatowego - coś co wytrzyma 10A przy 30V

rsv6 28 Maj 2017 22:45 2589 70
  • #1 28 Maj 2017 22:45
    rsv6
    Poziom 5  

Witam
    Czy znajdę takie tranzystory które wytrzymają 10A przy 30V i przy spadku z tego napięcia do zera? Potrzebuję coś takiego do swojego zasilacza gdyż nie posiadam transformatora z kilkoma odczepami.

0 29
  • #3 28 Maj 2017 23:03
    Brivido

Poziom 28  

A ja jednak KD503 lub coś nowszego typu 2SC5200. Ale to i tak minimum kilka sztuk równolegle trzeba. Ew jest jeszcze opcja ze wstępnym prostowniku na tyrystorze czy czymś w tym stylu.

0
  • #4 28 Maj 2017 23:11
    Rezystor240
    Poziom 34  

KD503 też polecam, tranzystor nie do zajechania, no chyba że ktoś spawarkę podłączy.

0
  • #5 28 Maj 2017 23:36
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

rsv6 napisał:
    Czy znajdę takie tranzystory które wytrzymają 10A przy 30V i przy spadku z tego napięcia do zera?

10 sztuk 2SC5200 na dużym radiatorze wspomaganym wentylatorem.

Dodano po 1 [minuty]:

2N3055 nie wytrzymają SOAR .

0
  • #7 28 Maj 2017 23:44
    Rezystor240
    Poziom 34  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    10 sztuk 2SC5200

Wyjdzie bardzo tanio...
    To już lepiej dorzucić drugie tyle i kupić gotowy zasilacz.

1
  • #9 28 Maj 2017 23:56
    Poziom 43  

Jawi_P napisał:
    Około 5pln za sztukę.

Do tego rezystory wyrównawcze jakiś driver i radiator.

0
  • #11 29 Maj 2017 07:13
    Rezystor240
    Poziom 34  

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę,to że konstrukcja za pierwszym razem może nie wystartować i od nowa budowanie całego układu.

0
  • #12 29 Maj 2017 08:30
    Poziom 43  

rsv6 napisał:
    Potrzebuję coś takiego do swojego zasilacza gdyż nie posiadam transformatora z kilkoma odczepami.

Ja bym zrobił odczep na 18 i koniec na 35V .

A tak zapytam jaki masz transformator? Być może nic z tego nie będzie.

0
  • #13 29 Maj 2017 10:51
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Spora moc do wytracenia, do takich zastosowań kiedyś budowano układy z rezystorem i tranzystorem, bardziej skomplikowane, ale moc strat w tranzystorach zmniejszała sie czterokrotnie, resztę rozpraszał rezystor. Wytracenie dużej mocy w rezystorze (wykonanym jako spirala z drutu oporowego) jest łatwiejsze, bo temperatura może być wyższa i nie potrzeba radiatora.

Jeśli będzie zainteresowanie to poszukam i przedstawię odpowiedni układ.

0
  • #14 29 Maj 2017 14:33
    Rezystor240
    Poziom 34  

jarek_lnx napisał:
    Jeśli będzie zainteresowanie to poszukam i przedstawię odpowiedni układ.

Z ciekawości jestem zainteresowany schematem.

0
  • #15 29 Maj 2017 18:43
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Rezystor240 napisał:
    Z ciekawości jestem zainteresowany schematem.

V1 to napięcie zasilające, Q2 to główny tranzystor regulujący, V2 napięcie sterujące tym tranzystorem, pochodzące zazwyczaj ze wzmacniacza błędu, I1 prąd obciążenia,Q1 i R1 stanowią preregulator, na bazie Q1 trzeba zapewnić napięcie o 1-2V wyższe od napięcia na wyjściu.

Kiedy napięcie wyjściowe jest niskie a prąd wysoki, prawie cały prąd płynie przez szeregowy rezystor R1 i on wydziela najwięcej mocy, przy wyższych napięciach wyjściowych, prąd płynący przez R1 mógł by być za mały do zapewnienia maksymalnej wydajności prądowej, wtedy "brakujących" amperów dostarcza Q1 nie dopuszczając do nasycenia Q2.

Ponizej charakterystyki z symulacji straty mocy w funkcji prądu wyjściowego dla najbardziej niekorzystnego przypadku - napięcie wyjściowe bliskie zera.
    niebieski moc strat w rezystorze R1
    czerwony moc strat w Q2
    zielony moc strat w Q1

W moim przykładzie do wytracenia było 180W z czego w najgorszym przypadku tylko 37W (20%) wydziela sie w tranzystorze. Innymi słowy to rozwiązanie umożliwia pięciokrotne zmniejszenie obciążenia tranzystorów dzieki czemu można ich dać mniej i zaoszczędzić na radiatorze, kosztem bardziej skomplikowanego układu. Preregulator impulsowy miał by jeszcze lepsze właściwości, ale był by jeszcze bardziej skomplikowany.

Rezystor R1 moze być z byle jakiego materiału oporowego - jego parametry nie wpływają na parametry zasilacza, może być nawet spiralą grzejną, dopuszczalne jest nawet nagrzanie go do czerwoności o ile reszta konstrukcji wytrzyma i nie jest to wcale głupi pomysł, im wyższa temperatura tym większą moc można wytracić przy użyciu niewielkiej ilości materiału oporowego, objętość też może być mała jeśli zapewnimy wymuszone chłodzenie.
    Wytracanie mocy w tranzystorach wymaga o wiele niższej temperatury a więc dużej powierzchni radiatorów dla skutecznego chłodzenia.

Dopuszczalne jest użycie żarówki w roli R1.

0
  • #17 08 Cze 2017 14:06
    gumisie
    Poziom 37  

rsv6 napisał:
    Czy znajdę takie tranzystory które wytrzymają 10A przy 30V
    Kolego znajdziesz na pewno lecz te 10A x 30V = 300W. Może 2SC3263 x 2 szt. ja kiedyś zastosowałem. Kolego o ile przygotowujesz się do budowy tego zasilacz radziłby tobie jakąś wersję impulsową opartą na MOSFET_ach. Jest tego wiele w sieci.

0
  • #18 08 Cze 2017 14:13
    Poziom 43  

rsv6 napisał:
    Ten mam 2 sztuki ledwo 5A wytrzymują przy spadku napięcia do 10V z 30V

A czego się spodziewałeś?

Z obudowy TO3 można ok 30W rozproszyć tak jak i z dużej plastykowej 2SC5200.

A reszta to papierowi konstruktorzy co nigdy nic nie wykonali ze swoich papierzanych konstrukcji.

0
  • #19 08 Cze 2017 17:33
    rsv6
    Poziom 5  

rsv6 napisał:
    Ten mam 2 sztuki ledwo 5A wytrzymują przy spadku napięcia do 10V z 30V

A czego się spodziewałeś?

A reszta to papierowi konstruktorzy co nigdy nic nie wykonali ze swoich papierzanych konstrukcji.

Możesz polecać coś co wytrzyma drugie tyle co ten 2sc

0
  • #20 08 Cze 2017 18:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

rsv6 napisał:
    coś co wytrzyma drukiem
    ???

0
  • #21 08 Cze 2017 18:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

30W - trochę przesadziłeś, druga skrajność w stosunku do papierowych konstruktorów to ci "bezpapierowi" którzy wszystko robią na czuja, bo boja się wsiąść kartkę i czasem coś policzyć.

2N3055 ma rezystancje termiczną 1,5K/W 2SC5200 - 0,8K/W przy trzydziestu watach przyrost temperatury będzie 45K i 24K niewiele żeby to uznać za koniec możliwości tranzystora.

To ile tranzystor "wytrzyma" zależy od radiatora, kiedy stosujemy pasywne chłodzenie zwiększenie liczby tranzystorów i zmniejszenie mocy przypadającej na jeden tranzystor pozwala zaoszczędzić na radiatorze.

Ale można podejść inaczej, dobry zestaw chłodzący z PC ma poniżej 0,3K/W, a jak się kupi "overclokerski" (używany znajdziesz za grosze) to może być jeszcze lepiej, niestety rezystancję termiczną "coolera" trzeba sobie samemu pomierzyć bo prawie nigdy tego nie podają.

pojedynczy 2SC5200 na takim radiatorze (0,3K/W) da radę rozproszyć 85W dwa łącznie 150W, trzy 190W, cztery 214W - jak widać przesada i w jedną i w drugą stronę nie jest korzystna.

Czy nie ma mocniejszych tranzystorów? Są, np w obudowie ISOTOP ale te są z zasady droższe niż kilka małych o takich samych możliwościach.Np BUT30V katalogowa moc maksymalna 250W, Rthj-c=0,5K/W na radiatorze 0,3K/W da radę rozproszyć 150W tylko że kosztuje ~120zł

0
  • #22 08 Cze 2017 20:11
    Poziom 43  

To ile wytrzyma tranzystor w zasilaczu to także SOAR dla 2n3055 jest nędzny dla 2sc5200 jest dużo lepiej.

Ogólnie orientuje się ile wytrzymuje tranzystor na pasywnym radiatorze, ovelkolokowych nie używam.

0
  • #23 08 Cze 2017 20:42
    rsv6
    Poziom 5  

Już poprawiłem miało być "drugie tyle " Pisałem posta z telefonu. Mam duże radiatory i wentylatory. 2szt 2SC wytrzymują mi 5A przez 5s że spadku napięcia z 31V do 12V. Chyba jednak kupię trafo 2x12v czy ktoś wie jak zrobić przełącznik z 24V na 12V na przekaźniku po przekroczeniu tam określonego prądu?

Dodano po 5 [minuty]:

To ile wytrzyma tranzystor w zasilaczu to także SOAR dla 2n3055 jest nędzny dla 2sc5200 jest dużo lepiej.

Ogólnie orientuje się ile wytrzymuje tranzystor na pasywnym radiatorze, ovelkolokowych nie używam.

Tym razem też coś zamontuje w zwykłej obudowie. Nie chce mi się bawić w lutowanie kabelków i odkrecanie 2 śrub dla jednego tranzystora.. Gdy się zespawa.

0
  • #24 08 Cze 2017 22:13
    gumisie
    Poziom 37  

rsv6 napisał:
    Tym razem też coś zamontuje w zwykłej obudowie. Nie chce mi się bawić w lutowanie kabelków i odkrecanie 2 śrub dla jednego tranzystora.. Gdy się zespawa.
    :!: :D :cry: :?: i o co tu chodzi o tranzystory czy o poradę jaki zasilacz. Może w takim razie coś takiego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3336746.html

0
  • #26 09 Cze 2017 08:15
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Strumien swiadomosc... napisał:
    2N3055 nie wytrzymają SOAR

Oj zdziwił byś się, już nie raz o tym pisałem ale zaprzeczasz. Owszem jeśli chodzi o buble to się zgodzę a tych jest sporo na rynku. Niemniej są jeszcze dostępne z Toshiby. Ja polecam MJ15003 prod Mexico dużo lepsze parametry od 2N3055. Co do 2SC5200 to marnie wygląda parametr IB. Według mnie nie zasługuje na uwagę.

0
  • #27 09 Cze 2017 08:26
    jarek_lnx
    Poziom 43  

rsv6 napisał:
    O obudowę.. Tranzystora TO247... Nie chce tej co 2sc3 gdyż jak się spali długi czas demontażu.
    A może by tak ogłosić konkurs kto napisze bardziej niezrozumiałego posta?

TO-3 jest nieco kłopotliwa bo wymaga dostępu z dwóch stron radiatora, z pozostałymi nie wiem jaki masz problem, TO-264,TO-247,TO-3P,SOT-93,TO-218,TO-220 montowane są jedną śrubą.

Cytat:

Co do 2SC5200 to marnie wygląda parametr IB. Według mnie nie zasługuje na uwagę.
    A jakie ma znaczenie Ibmax, w przypadku tranzystora który nie wchodzi w nasycenie, czy masz zwyczaj dobierać tranzystory wg nieistotnych parametrów?

0
  • #28 09 Cze 2017 10:08
    Jawi_P
    Poziom 32  

jarek_lnx napisał:
    rsv6 napisał:
    O obudowę.. Tranzystora TO247... Nie chce tej co 2sc3 gdyż jak się spali długi czas demontażu.
    A może by tak ogłosić konkurs kto napisze bardziej niezrozumiałego posta?

TO-3 jest nieco kłopotliwa bo wymaga dostępu z dwóch stron radiatora, z pozostałymi nie wiem jaki masz problem, TO-264,TO-247,TO-3P,SOT-93,TO-218,TO-220 montowane są jedną śrubą.

Niezrozumiały jak niezrozumiały, ale pierwsze słyszę by ktoś projektował urządzenie dla siebie i wybierał tranzystor pod względem łatwości wymiany :)
    Ręce opadają :)

0
  • #29 09 Cze 2017 10:32
    Poziom 43  

Jawi_P napisał:
    by ktoś projektował urządzenie dla siebie i wybierał tranzystor pod względem łatwości wymiany

Tak bo to jest uciążliwe i czasami czasochłonne.

Po drugie trzeba tak projektować urządzenie aby tranzystory się jednak nie paliły.

0
  • #30 09 Cze 2017 10:45
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Tak bo to jest uciążliwe i czasami czasochłonne.

Zgadzam się z kol.
    Jawi_P napisał:
    pierwsze słyszę by ktoś projektował urządzenie dla siebie i wybierał tranzystor pod względem łatwości wymiany :)
    Ręce opadają

Projektować należy tak, aby ten tranzystor pracował bezpiecznie (z zapasem) i wytrzymał wszelkie możliwe przeciążenia. To jest prawidłowo skonstruowany układ.
    "Projektowanie" pod kątem częstej wymiany to bezsens - to tak jakby budować dom z dachem z folii PE. Jak się podrze to wymienimy? A będzie się drzeć często, więc podyskutujmy o tym jak ją mocować aby łatwo zdjąć resztki (podarte)?
    rsv6 napisał:
    Czy znajdę takie tranzystory które wytrzymają 10A przy 30V i przy spadku z tego napięcia do zera?

To sugeruje, że pytający to typowy nowicjusz, któremu należałoby wyjaśnić podstawy:
    - 30V x 10A=300W - nie ma takich tranzystorów, albo są horrendalnie drogie i trudnodostępne,
    - 300W (a nawet więcej, bo Uwe musi być wyższe) oznacza grzejnik - bez sensu,
    - przed stabilizatorem należy zastosować pre-regulator nadążny (nadążający za napięciem stabilizowanym) - np. tyrystorowy, albo przełączający odczepy transformatora,
    - 10A to prąd z którego elektronik nie korzysta. Całkowicie wystarcza zasilacz 1-3A.

Max moc jaką da się bezpiecznie rozproszyć na jednym mocnym tranzystorze to ok. 50W.
    Dlatego dla rozproszenia mocy ponad 300W potrzeba co najmniej 7 albo nawet 10 mocnych tranzystorów typu KD50x, 2SC5200, 2N377x, czy MJxxxxx, z dużym radiatorem i nadmuchem. Oczywiście tranzystory należy dobrać pod kątem mocy (Rthjc)/napięć/prądów/ SOAR.

Roztrząsanie tu takiego tematu (tranzystor rozpraszający ponad 300W w stabilizatorze liniowym) jest bzdurą.
    A jeszcze jeśli ma to być "łatwo-wymienny" - bzdura do kwadratu.

0