Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zainstalować win 10 na nowym dysku ?

John5MM 28 May 2017 23:01 1770 13
    John5MM
    Level 19  
    Witam, kupiłem płytę główną MSI B250M PRO -VH i dysk seagate 2TB. Dysk podzieliłem na partycje w G-Parted po 381GB wyszło 5 partycji (1 podstawowa i 4 rozszerzone). W zamyśle chciałem mieć Win 10 jako system główny a Win 7 jako drugi, zainstalowałem Win 7 32Bit i było ok , kłopot zaczął się przy instalacji Win 10. Instalator nie chciał go puścić na żadną partycję bo są w MBR a wymaga GPT , poszperałem trochę i postanoiwlłem zrobić to programem AOMEI Partition Assistant , no cóż program wymagał 64 bitowego systemu, wkurzyłem się i poleciałem do kumpla po Win 7 64Bit po wgraniu go i próbie zmiany MBR na GPT wyskoczył komunikat że dla tej wersji jest to nie możliwe i należ zapłacić 44$ za wersję pro. Cóż poziom irytacji sięga szczytu. postanowiłem zrobić to w G-Parted. Usunąłem wszystkie partycje zmieniłem MBR na GPT i kolejna wtopa wszystkie partycje robią się jako podstawowe , chociaż wpisywałem po 381GB to pojemność partycji była mniejsza. Próbowałem instalować znów Win 10. Kolejna wtopa instalator nie zainstaluje Windowsa 10 a bo nie rozpoznaje partycji, będąc w desperacji z menu instalatora usunąłem wszystkie partycji i utworzyłem je po 381 GB (pojemność znowu się zaniżała), w dodatku nie wiadomo skąd instalator rezerwuje sobie partycje ok 500 MB automatycznie na system i może jedynie utworzyć 3 dodatkowe partycje i to tyle nie mam pomysłów co dalej robić, o i jeszcze na płyta główna posiada jakiś następny durny wynalazek pod nazwą UEFI , jaki to mam wpływ na dysk 2TB ?

Możecie mi napisać co mam zrobić aby zainstalować Windows 10 64bit i win 7 32Bit na tym dysku i w jaki sposób mam utworzyć 5 partycji po 381GB ?
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Po pierwsze: Nie zainstalujesz Windows 7 32-bit w UEFI.
    Po drugie: Na GPT nie masz ograniczenia ilości partycji (przynajmniej nie do tak niskiej wartości jak w MBR - tam jest ograniczenie do 4 partycji), stąd możesz tworzyć same partycje podstawowe.

UEFI jak i GPT są już od dawna.....

Windows 7 64-bit po lekkiej przeróbce nośnika instalacyjnego da radę zainstalować w UEFI (wyszukasz informację w internecie - głównie chodzi o modyfikację zawartości folderu EFI), później instalujesz Windows 10. Najpierw instalujesz Win 7, później Win 10. Niestety dodatkowych partycji nie unikniesz, jedna z nich jest z pewnością niezbędna do uruchomienia systemu w trybie UEFI.
    sylweksylwina
    Samo UEFI bez legacy. Ustawić jako GPT i utworzyć partycje możesz programem diskpart dostępnym z wiersza polecenia w instalatorze windows'a (wiersz polecenia wywołasz SHIFT+F10).
    John5MM
    Level 19  
    Ok, ale możesz mi polecić jakiś poradnik jak odpalić i obsługiwać discpart z menu instalacyjnego win 10 bo GPT może zostać ustawione z G-parted ?

Dodano po 11 [godziny] 48 [minuty]:

Zacząłem tworzyć te partycje w diskparted, utworzyłem jedną podstawową dalej chciałem utworzyć dysk logiczny i 4 partycje rozszerzone, ale wyskakuje mi komunikat (ale dysk jest w GPT) i nie wiem co z tym robić, proszę o pomoc jak mam utworzyć partycje tym programem, dzisiaj wolne i jutro cały tydzień pracy. A 3 godziny siedziałem nad tym i nic :cry:

Jak zainstalować win 10 na nowym dysku ?
    witoj
    Level 30  
    Do instalacji wystarczy jedna partycja podstawowa resztę robisz w zarządzaniu dyskami po instalacji lub innymi programami.
    sylweksylwina
    Dlaczego się uparłeś na partycje rozszerzone, pisałem że podstawowe tworzysz.
    Najpierw miałeś wywalczyć Win 7 później Win 10.
    John5MM
    Level 19  
    No tak, ostatecznie z instalatora Win10 potworzyłem partycje podstawowe i zainstalowałem Win 10 ,ale niestety Win 7 64 Bit już nie bo pluje się się o GPT , chociaż dysk jest w GPT. Jednak będę musiał wrócić do Win 7 bo obecny system ma dużo irytujących wad.

Czy możecie mi wytłumaczyć pewną kwestię:
    U dziewczyny składałem kompa na płycie ASRock H110M-HDV i dysku Sata 500GB (dysk ma już 2 lata) na nim tworzyłem partycje w G-Parted i wszystko jest ok oczywiście są w MBR i bez najmniejszego problemu mogłem na nim zainstalować Win 7 64 bit a potem na dysku logicznym w partycji rozszerzonej Win 10 bez jakichkolwiek zgrzytów więc o co chodzi ?
    ASRock H110M-HDV ma AMI UEFI a moja MSI B250M PRO -VH ma UEFI BIOS czy ma to jakieś znaczenie , czy po prostu wszytko się rozchodzi o o to że najpierw dałem Win 10 zamiast Win 7 ?

I mam jeszcze pytanie czy gry dziś obecnie muszą wymagać 64 bitowych systemów ?
    sylweksylwina
    W większości wymagają 64-bit. Po za tym pamięci RAM też pewnie masz więcej niż 4GB.
    Oczywiście możesz zmienić w ustawieniach UEFI+Legacy i uruchomić instalatora windows 7 w trybie legacy i zainstalować na MBR. Tylko po co? Jak jest UEFI, to ja zawsze robię w UEFI.
    witoj
    Level 30  
    luzik1980 wrote:
    kupiłem płytę główną MSI B250M PRO -VH
    luzik1980 wrote:
    U dziewczyny składałem kompa na płycie ASRock H110M-HDV

Producenci dołączają lub udostępniają program do przeróbki obrazu obrazu ISO win7 i dodają wszystko co jest potrzebne do instalacji.
    Skorzystałeś z nich ?
    xSzwagier
    Level 22  
    sylweksylwina wrote:
    W większości wymagają 64-bit. Po za tym pamięci RAM też pewnie masz więcej niż 4GB.
    Oczywiście możesz zmienić w ustawieniach UEFI+Legacy i uruchomić instalatora windows 7 w trybie legacy i zainstalować na MBR. Tylko po co? Jak jest UEFI, to ja zawsze robię w UEFI.

Nie wymagają w większości. Zresztą znam bardzo dużo osób, które używają 32bit systemu + łatki na ram, i grają sobie w ceesy, majnkrafty i inne gta.
    sylweksylwina
    Ghost recon wildlands, NBA 2K17, far cry 4, doom, rainbow six siege, need for speed, Fifa 17 to tylko niektóre z nowszych produkcji AAA, które w minimalnych wymaganiach podają system 64-bit. Na tytuły na które wpadłem (wszystkie z listy powyżej) po sprawdzeniu - bez wyjątku wymagają systemu 64-bit. A z łatki na RAM kiedyś skorzystałem, niestety o stabilności nie było mowy.
    John5MM
    Level 19  
    Ostatecznie zrobiłem tak, w biosie zmieniłem UEFI na Legacy+UEFI , w G-Parted skasowałem cały dysk i zmieniłem GPT na MPR i potworzyłem partycję 2 podstawowe, dysk logiczny z rozszerzonymi. Zainstalowałem Win 7 32 bit (bo do codziennych czynności nie potrzebuje 64 bit) i Win 7 64 bit do gier jak by jakaś musiała mnie taki system, spróbowałem też zainstalować Win 10 i nie było najmniejszego problemu z partycjami , lecz go nie instalowałem , nie wiem dlaczego strony wolno się w nim otwierały a czasami potrafił się "zaciąć przycisk start" , na razie odpuszczę sobie Win 10. Poza tym wszystko jest ok.

Moderated By ANUBIS:

Treść raportu
    21 Cze 2017 11:03 :: luzik1980
    Prośba o odblokowanie tematu: "Ważne zapytanie"